Vedoucí ŠJ – zneužívání
Vedoucí ŠJ – zneužívání.Ředitelé škol nařizují vedoucím ŠJ ,aby v případě nemoci kuchařek,automaticky nastoupila do kuchyně a pracovala jako kuchařka,pomocná kuchařka,jako holka pro všechno.Neuvědomují si,že má své práovní povinnosti,které pak musí dohánět o sobotách a nedělích,a to zdarma.Pokud je na kuchyni více kuchařek,stává se,že kuchařky průběžně marodí(střídají se) i po celé zimní období,tak se stává,že ved.ŠJ pracuje v kuchyni 2-4 měsíce.Je to neúnosné a ponižující pro vedoucí.Ředitelé také nestřídají nemocné učitele,nemají na to čas,a my jej musíme mít????Nemáme nikde zastání!Když se blíží zimní období,přichází nechuť ,neuspokojení .Máme také rodiny,svůj mimopracovní čas! Na brigádníka nejsou fi,prostředky.
Nemyslím si, že má ředitel školy právo nařizovat vedoucím zástup za nemocné kuchařky. Když mám nemocnost a práce se nezvládá, ráda v krajním případě pomůžu, ale ne na příkaz ředitele, jdu sama od sebe. Ale aby se to stávalo pravidlem, na to bych nepřistoupila. Musíte si sehnat za nemoc brigádníka a musíte si to hlavně před ředitelem umět obhájit. Jenže většina vedoucích se bojí ředitelům postavit a vzepřít a používat pádné argumenty. Potom vypadáme v jejich očích jak hlupaně a ředitelé nás házejí s kuchařkami do jednoho pytle. Se pak nesmíme divit, že nás berou jak trubky a podle toho taky vypadá i ten náš plat.
Ano Hanko,souhlasím s vámi.U nás je to také tak.Brigádník se ani žádný nesežene.Nemají zájem,chtějí pouze střídat úklid,v kuchyni je prý moc práce,když už ředitel souhlasí s brigádníkem.Ketrin,nesouhlasím s vámi,ředitelé škol se různí,určitě ved.ŠJ mají spoustu argumentů,ale někteří nadřízení odmítají vše.
Máte pravdu do kuchyně se na záskok a brigádu nikdo nehrne a tak jsem „zaskakovala“ na kuchyni půl roku – protože kuchařky se flákly marod hezky jedna po druhé, aby si to nezáviděly.
Velký problém je v tom, že jsou úvazku moc našponované a v krizových situacích není možnost jakéhokoliv záskoku – stačila by 0,5 síly jako pomocná.
Pro paní Jitu2. Vedoucí x Vám neodpověděla správně. Samozřejmě se to týká i nepedagogických pracovníků. Pěkně je to vysvětlené v Hospodářských novinách z 28.8. Ale i na stránkách jiných novin. Hezký den.
Zajímalo by mě, zda na nějaké jídelně má vedoucí možnost mluvit do výše odměn pro kuchařky, nebo je to všude jako u nás? Ředitel nezná kuchařky ani jménem, ale určuje odměny po dohodě s ekonomkou.
U nás zná ředitel jména všech pracovnic školní jídelny a odměny rozděluje dle možností spravedlivě. Pokud jsou i zástupy za nemoc, tak jsou za to kuchařky ohodnoceny.Nemáme s tím žádný problém a když to tady tak čtu, tak sláva, že máme takového spravedlivého ředitele
U nás mi ředitelka dá částku, já jí rozdělím a nakonec má stejně každá kuchařka jinak. V tom případě je to o ničem, tu její moc nikdo nezmění. Dělá to pouze proto, že to nařizuje zákon, kde odměny rozděluje vedoucí.
Já jsem udělala vše co jsem mohla dopředu. To základní potom zvládla vedoucí kuchařka (zboží, odhlášky) a banku a stravné mi dělala ekonomka ve škole. Po propuštění z nemocnice jsem si nechala napsat vycházky na dopoledne a trávila jsem je v práci alespoň třikrát v týdnu. Jinak to prostě nejde, jsme nezastupitelné. Škoda, že si to nikdo neuvědomuje. Držím palce a přeji rychlé uzdravení.
Řešila jsem podobně jako „Peťule“ – co šlo jsem připravila dopředu, zástup (zboží, odhlášky strávníků) hlavní kuchařka a zbytek jsem dodělávala po návratu z nemocnice o svých „vycházkách“- ještě,že jsem to neměla daleko a tak jsem to „táhla“ dva měsíce…….Takže taky držím palce a rychlé uzdravení.
Děkuji. Mám vše přes počítač, kuchařka je starší, tak ji budu muset vše naučit, na počítači neumí, vedení chce mé plné zastoupení, co kdybych se nevrátila nebo jindy ze dne na den nepřišla, tak to bude jako vždy, za nemocenskou to ještě dodělat a kuchařku to po pracovní době naučit, jindy na to nemáme čas.
Já jsem letos po 35 letech dostala strach, když během 2 hodin odvezla moji sestru rychlá s akutním zánětem slinivky s tím, že byla měsíc v nemocnici absolutně neschopná cokoliv dělat. Tak jsem v každé školce zaučila jednu zdatnější učitelku případně kuchařku, které nemají strach z počítače, aspoň s příjemkami, výdejkami, počítačovým programem. Opravdu pro případ nouze. Jinak po operaci kolena jsem byla 2 týdny doma, a pak v době vycházek mě další 2 týdny někdo do práce dovezl. Jídelníčky napsané na měsíc dopředu, zboží objednané, všechno nachystané… Chřipky neřeším vůbec. Hodně mě vadí, že to ředitelky berou jako samozřejmost, na něco nás považují za vedoucí pracovnice, a když se jim to hodí, tak nejsme v podstatě nic…
Dobrý den,na postavení vedoucí školní jídelny je třeba se dívat komplexně a to jak je finacováno nepedagogické školství. Finnační prostředky jsou přidělovány normativem na počet strávníků a nikde není stanvena norma práce pro vedoucí školní jídelny.Z toho je jasné,že záleží skutečně pouze na komunikaci jídelny a ředitele školy.V katalogu prací je vedoucí školní jídelny zařazena jako provozář s úplně jinou náplní práce,než které vykonávají vedoucí školních jídelen.
Samozřejmě zástup za nemoc se neřeší a ani nemůže,neboť by se musel zapracovat jeden pracovník školy do práce vedoucí školní jídelny.Na tuto funkci není sice potřeba vysoká škola ale přesto je nutné minimálně znát počítačový program, neboť v dnešní době se skutečně nesečtou ručně stravné archy a neseberou stravenky což dříve zastoupila většinou vedoucí kuchařka.Školy jsou samostatné právní subjekty a v případě dlouhodobé nemoci si musí poradit sami.
Je mi smutno, jako VSJ + ekonomku delam jiz 22 let. Za predesleho vedeni bylo vse OK, ale jiz vice jak dva roky zazivam peklo. Nemam vubec zadne pravomece, jen zodpovednost. Odmeny rozdeluje reditelka a mym namitkam se smeje…udelala si z kucharek slepe slipky, ktere ji za odmeny zobou z rucky. A zastup? Ja musim zastupovat vzdy..uvazek 0,88 ,na brigadniky nejsou penize a ty museji zbyt na ty divne odmeny za usmev. Ja letos poprve marodila dele po operaci. Sjednala jsem si za sebe zastup, jinak to neslo. A ted se divte. Ja treba za navstevu sveho pracoviste a prodlouzeni elektronickeho podpisu z vladtni iniciativy dostala 23.12. rekomando ..Upozorneni na moznou vypoved….ze jsem v PN byla nekolikrat na pracovisti (samozrejme v dobe vychazek), nezapsala jsem se do knihy prichodu a odchodu a sahala jsem pracovni notebook a tim jsem mohla zamestnavateli zpusobit skodu.
Za predesle reditelky jsem byla zvykla samostatne pracovat, dnes jsem min nez ony kucharky.
Zdravim Bibi
Autor: none
Zneužívají nás , jak jen je to možné. Dnes jsem obdržela papír s odměnami pro ŠJ = VÝSMĚCH.
Je mi z toho zle. Už jsem napokraji sil.
Dobrý večer, náš kolektiv školní kuchyně nemá odměny už 3 roky. Přestože vyděláme škole, na hospodářské činnosti, slušný finanční obnos. Tak už se ani nerozčiluji, je to úplně zbytečné…….
U nás rovněž, doplňková činnost a do kuchyně nejde nic.
Pak si ráda čtu nebo poslouchám, jak ředitelé a ředitelky škol vzdychají, že nejsou peníze na pracovníky jídelen.
Naprosto si nemyslím, že jsme nezastupitelné, to si děláte sami.Já jsem si to myslela také, ale pouze do doby, než jsem onemocněla a musela být v nemocnici,nebo jezdit do lázní.Vše se naučila ekonomka školy ,ta má k tomu nejblíž a vše je bez problémů, objednávky a jídelníčky zvládne kuchařka. A když ne tak škola si to musí zajistit jinak.
Cindy, samozřejmě že jsme každá nahraditelná. Já pracuji jako ved. ŠJ ve 4 mateřských školách. Ekonom u nás pracuje na dohodu pouze pár hodin měsíčně, takže nepřipadá v úvahu. Tak jsem zaučila jednu učitelku a jednu kuchařku, výběr byl jednoduchý, šly ty, které se nebály klepnout na klávesnici do stravovacího programu. Ovšem v praxi si dost dobře neumím představit, co bych našla po 1-2 měsících.
Maruš špatně pochopila, nevybírala jsem novou kuchařku do kuchyně na vaření, ale nějakou šikovnou, která by byla schopná mě zastoupit v kanceláři aspoň ve dvou školkách. Při věkovém průměru a základním vzdělání kuchařek se k počítači nikdo nehrnul. Odvahu měla pouze jedna ze sedmi. Kupodivu ani mezi učitelkami nebyl zájem, o schopnostech bych leckde také pochybovala.
Vy máte za sebe tak schopný zástup, že byste byla klidná při dlouhodobé nepřítomnosti?
Autor: maruš
🙂 já už nejsem klidná ani při dlouhodobé přítomnosti 🙂
Autor: Iva K.
Jéje, tak to jsme dvě 🙂 Iva
Autor: kubiček
To je sice pěkné, že se to naučila ekonomka. Ale já mám úvazek 0,5 jako VŠJ a 0,5 jako ekonomka,
Takže skutečně nevím, kdo by mě zastoupil.
Já vím, že to není snadné, já jsem psala, jak je to u nás. Ale to, že by zástup měla zajisti ředitelka platí. Ona je odpovědná za celou školu, jenže raději to hodí na kuchyň. Jsem ráda, že u nás jsme se domluvili a hlavně to funguje i když jsem byla doma 4 měsíce. Občas jsem se zastavila, když mě mohl někdo odvézt, ale to bylo málo.A hlavně jsem byla v nemocnici 6 týdnů, takže buď se to musel někdo naučit, nebo by museli sehnat zástup a to vyjde školu daleko dráž.
Vedoucí ŠJ - zneužívání
Autor: Hana444
Vedoucí ŠJ – zneužívání
Vedoucí ŠJ – zneužívání.Ředitelé škol nařizují vedoucím ŠJ ,aby v případě nemoci kuchařek,automaticky nastoupila do kuchyně a pracovala jako kuchařka,pomocná kuchařka,jako holka pro všechno.Neuvědomují si,že má své práovní povinnosti,které pak musí dohánět o sobotách a nedělích,a to zdarma.Pokud je na kuchyni více kuchařek,stává se,že kuchařky průběžně marodí(střídají se) i po celé zimní období,tak se stává,že ved.ŠJ pracuje v kuchyni 2-4 měsíce.Je to neúnosné a ponižující pro vedoucí.Ředitelé také nestřídají nemocné učitele,nemají na to čas,a my jej musíme mít????Nemáme nikde zastání!Když se blíží zimní období,přichází nechuť ,neuspokojení .Máme také rodiny,svůj mimopracovní čas! Na brigádníka nejsou fi,prostředky.
Autor: Ketrin
Nemyslím si, že má ředitel školy právo nařizovat vedoucím zástup za nemocné kuchařky. Když mám nemocnost a práce se nezvládá, ráda v krajním případě pomůžu, ale ne na příkaz ředitele, jdu sama od sebe. Ale aby se to stávalo pravidlem, na to bych nepřistoupila. Musíte si sehnat za nemoc brigádníka a musíte si to hlavně před ředitelem umět obhájit. Jenže většina vedoucích se bojí ředitelům postavit a vzepřít a používat pádné argumenty. Potom vypadáme v jejich očích jak hlupaně a ředitelé nás házejí s kuchařkami do jednoho pytle. Se pak nesmíme divit, že nás berou jak trubky a podle toho taky vypadá i ten náš plat.
Autor: dis
Ano Hanko,souhlasím s vámi.U nás je to také tak.Brigádník se ani žádný nesežene.Nemají zájem,chtějí pouze střídat úklid,v kuchyni je prý moc práce,když už ředitel souhlasí s brigádníkem.Ketrin,nesouhlasím s vámi,ředitelé škol se různí,určitě ved.ŠJ mají spoustu argumentů,ale někteří nadřízení odmítají vše.
Autor: jiji
Máte pravdu do kuchyně se na záskok a brigádu nikdo nehrne a tak jsem „zaskakovala“ na kuchyni půl roku – protože kuchařky se flákly marod hezky jedna po druhé, aby si to nezáviděly.
Velký problém je v tom, že jsou úvazku moc našponované a v krizových situacích není možnost jakéhokoliv záskoku – stačila by 0,5 síly jako pomocná.
Autor: jita2
V televizi celý víkend řeší přidání na platech pedagogů. Myslíte si, že dostanou přidáno i nepedagogové ( kuchařky, vedoucí ŠJ ..) Děkuji za odpověď.
Autor: ved.x
V žádném případě
Autor: ved.x
V žádném případě
Autor: xyxyy
Pro paní Jitu2. Vedoucí x Vám neodpověděla správně. Samozřejmě se to týká i nepedagogických pracovníků. Pěkně je to vysvětlené v Hospodářských novinách z 28.8. Ale i na stránkách jiných novin. Hezký den.
Autor: Jita2
Děkuji Vám za odpověď.
Autor: ved.x,
Omlouvám se a beru zpět, no tak to se aspoň máme na co těšit.
Autor: xxxxxxxxxxxxx
Zajímalo by mě, zda na nějaké jídelně má vedoucí možnost mluvit do výše odměn pro kuchařky, nebo je to všude jako u nás? Ředitel nezná kuchařky ani jménem, ale určuje odměny po dohodě s ekonomkou.
Autor: janah
Dobrý den,
jsme jídelna v Praze 4 ,kde vedoucí ŠJ rozděluje
odměny pro své pracovníky ovšem pokud nějaké odměny jsou.
Autor: odměny
U nás zná ředitel jména všech pracovnic školní jídelny a odměny rozděluje dle možností spravedlivě. Pokud jsou i zástupy za nemoc, tak jsou za to kuchařky ohodnoceny.Nemáme s tím žádný problém a když to tady tak čtu, tak sláva, že máme takového spravedlivého ředitele
Autor: ilke
mě naše ředitelka nahlásí částku na odměny a já podle uvážení navrhnu její rozdělení
Autor: Hanka71
U nás mi ředitelka dá částku, já jí rozdělím a nakonec má stejně každá kuchařka jinak. V tom případě je to o ničem, tu její moc nikdo nezmění. Dělá to pouze proto, že to nařizuje zákon, kde odměny rozděluje vedoucí.
Autor: xxxxxxxxxxxxx
Podle jakého zákona rozděluje odměny vedoucí? Můžete upřesnit. Děkuji
Autor: xxxxxx
Tak jsme se všichni pěkně zasmáli…………
Autor: Hanka71
Vedoucí má rozdělovat odměny podle Zákoníku práce § – 302, odst. a), d)
Autor: zdenouš
Píšete o rozdělování odměn a my ani nevíme, zda vůbec nějaké dostaneme.Hezký den
Autor: tara
Jak řešíte svoje zastupování při dlouhodobé nemoci, mám jít na operaci.
Autor: Peťule
Já jsem udělala vše co jsem mohla dopředu. To základní potom zvládla vedoucí kuchařka (zboží, odhlášky) a banku a stravné mi dělala ekonomka ve škole. Po propuštění z nemocnice jsem si nechala napsat vycházky na dopoledne a trávila jsem je v práci alespoň třikrát v týdnu. Jinak to prostě nejde, jsme nezastupitelné. Škoda, že si to nikdo neuvědomuje. Držím palce a přeji rychlé uzdravení.
Autor: xxxxxxxxxx
Řešila jsem podobně jako „Peťule“ – co šlo jsem připravila dopředu, zástup (zboží, odhlášky strávníků) hlavní kuchařka a zbytek jsem dodělávala po návratu z nemocnice o svých „vycházkách“- ještě,že jsem to neměla daleko a tak jsem to „táhla“ dva měsíce…….Takže taky držím palce a rychlé uzdravení.
Autor: Tara
Děkuji. Mám vše přes počítač, kuchařka je starší, tak ji budu muset vše naučit, na počítači neumí, vedení chce mé plné zastoupení, co kdybych se nevrátila nebo jindy ze dne na den nepřišla, tak to bude jako vždy, za nemocenskou to ještě dodělat a kuchařku to po pracovní době naučit, jindy na to nemáme čas.
Autor: Radkaa
Já jsem letos po 35 letech dostala strach, když během 2 hodin odvezla moji sestru rychlá s akutním zánětem slinivky s tím, že byla měsíc v nemocnici absolutně neschopná cokoliv dělat. Tak jsem v každé školce zaučila jednu zdatnější učitelku případně kuchařku, které nemají strach z počítače, aspoň s příjemkami, výdejkami, počítačovým programem. Opravdu pro případ nouze. Jinak po operaci kolena jsem byla 2 týdny doma, a pak v době vycházek mě další 2 týdny někdo do práce dovezl. Jídelníčky napsané na měsíc dopředu, zboží objednané, všechno nachystané… Chřipky neřeším vůbec. Hodně mě vadí, že to ředitelky berou jako samozřejmost, na něco nás považují za vedoucí pracovnice, a když se jim to hodí, tak nejsme v podstatě nic…
Autor: janah
Dobrý den,na postavení vedoucí školní jídelny je třeba se dívat komplexně a to jak je finacováno nepedagogické školství. Finnační prostředky jsou přidělovány normativem na počet strávníků a nikde není stanvena norma práce pro vedoucí školní jídelny.Z toho je jasné,že záleží skutečně pouze na komunikaci jídelny a ředitele školy.V katalogu prací je vedoucí školní jídelny zařazena jako provozář s úplně jinou náplní práce,než které vykonávají vedoucí školních jídelen.
Samozřejmě zástup za nemoc se neřeší a ani nemůže,neboť by se musel zapracovat jeden pracovník školy do práce vedoucí školní jídelny.Na tuto funkci není sice potřeba vysoká škola ale přesto je nutné minimálně znát počítačový program, neboť v dnešní době se skutečně nesečtou ručně stravné archy a neseberou stravenky což dříve zastoupila většinou vedoucí kuchařka.Školy jsou samostatné právní subjekty a v případě dlouhodobé nemoci si musí poradit sami.
Autor: Bibi
Je mi smutno, jako VSJ + ekonomku delam jiz 22 let. Za predesleho vedeni bylo vse OK, ale jiz vice jak dva roky zazivam peklo. Nemam vubec zadne pravomece, jen zodpovednost. Odmeny rozdeluje reditelka a mym namitkam se smeje…udelala si z kucharek slepe slipky, ktere ji za odmeny zobou z rucky. A zastup? Ja musim zastupovat vzdy..uvazek 0,88 ,na brigadniky nejsou penize a ty museji zbyt na ty divne odmeny za usmev. Ja letos poprve marodila dele po operaci. Sjednala jsem si za sebe zastup, jinak to neslo. A ted se divte. Ja treba za navstevu sveho pracoviste a prodlouzeni elektronickeho podpisu z vladtni iniciativy dostala 23.12. rekomando ..Upozorneni na moznou vypoved….ze jsem v PN byla nekolikrat na pracovisti (samozrejme v dobe vychazek), nezapsala jsem se do knihy prichodu a odchodu a sahala jsem pracovni notebook a tim jsem mohla zamestnavateli zpusobit skodu.
Za predesle reditelky jsem byla zvykla samostatne pracovat, dnes jsem min nez ony kucharky.
Zdravim Bibi
Autor: none
Zneužívají nás , jak jen je to možné. Dnes jsem obdržela papír s odměnami pro ŠJ = VÝSMĚCH.
Je mi z toho zle. Už jsem napokraji sil.
Autor: rebelka
Dobrý večer, náš kolektiv školní kuchyně nemá odměny už 3 roky. Přestože vyděláme škole, na hospodářské činnosti, slušný finanční obnos. Tak už se ani nerozčiluji, je to úplně zbytečné…….
Autor: obdoba
U nás rovněž, doplňková činnost a do kuchyně nejde nic.
Pak si ráda čtu nebo poslouchám, jak ředitelé a ředitelky škol vzdychají, že nejsou peníze na pracovníky jídelen.
Autor: none
Myslím, že by bylo potřeba, aby začala ČŠI kontrolovat kam jdou peníze za doplňkovou činnost školních jídelen. Asi by se všichni divili!
Autor: Cindy
Naprosto si nemyslím, že jsme nezastupitelné, to si děláte sami.Já jsem si to myslela také, ale pouze do doby, než jsem onemocněla a musela být v nemocnici,nebo jezdit do lázní.Vše se naučila ekonomka školy ,ta má k tomu nejblíž a vše je bez problémů, objednávky a jídelníčky zvládne kuchařka. A když ne tak škola si to musí zajistit jinak.
Autor: Radkaa
Cindy, samozřejmě že jsme každá nahraditelná. Já pracuji jako ved. ŠJ ve 4 mateřských školách. Ekonom u nás pracuje na dohodu pouze pár hodin měsíčně, takže nepřipadá v úvahu. Tak jsem zaučila jednu učitelku a jednu kuchařku, výběr byl jednoduchý, šly ty, které se nebály klepnout na klávesnici do stravovacího programu. Ovšem v praxi si dost dobře neumím představit, co bych našla po 1-2 měsících.
Autor: maruš
To mě rozesmálo. Kam jsme to dopracovaly, když hlavním kriteriem výběru kuchařky je, jestli umí na PC 🙂
Autor: Radkaa
Maruš špatně pochopila, nevybírala jsem novou kuchařku do kuchyně na vaření, ale nějakou šikovnou, která by byla schopná mě zastoupit v kanceláři aspoň ve dvou školkách. Při věkovém průměru a základním vzdělání kuchařek se k počítači nikdo nehrnul. Odvahu měla pouze jedna ze sedmi. Kupodivu ani mezi učitelkami nebyl zájem, o schopnostech bych leckde také pochybovala.
Vy máte za sebe tak schopný zástup, že byste byla klidná při dlouhodobé nepřítomnosti?
Autor: maruš
🙂 já už nejsem klidná ani při dlouhodobé přítomnosti 🙂
Autor: Iva K.
Jéje, tak to jsme dvě 🙂 Iva
Autor: kubiček
To je sice pěkné, že se to naučila ekonomka. Ale já mám úvazek 0,5 jako VŠJ a 0,5 jako ekonomka,
Takže skutečně nevím, kdo by mě zastoupil.
Autor: Cindy
Já vím, že to není snadné, já jsem psala, jak je to u nás. Ale to, že by zástup měla zajisti ředitelka platí. Ona je odpovědná za celou školu, jenže raději to hodí na kuchyň. Jsem ráda, že u nás jsme se domluvili a hlavně to funguje i když jsem byla doma 4 měsíce. Občas jsem se zastavila, když mě mohl někdo odvézt, ale to bylo málo.A hlavně jsem byla v nemocnici 6 týdnů, takže buď se to musel někdo naučit, nebo by museli sehnat zástup a to vyjde školu daleko dráž.