Přeskočit na obsah

Věkové skupiny dětí

 • Autor: Evička T.

  Věkové skupiny dětí
  Zdravím všechny a prosím o radu.U víceletého gymnázia je povinnost žáky dělit do skupin 11-14 let a 15 a více i v případě , že budou platit stejně a normování potravin bude též stejné ?Pokud není , mám je do SK všechny zařadit do sk.15 a více ?

  • Autor: Alena II.

   Podle vyhlášky 107/2005 Sb o školním stravování
   jsou žáci zařazováni do finančních norem a finančních limitů rozhodných pro stanovení výše stravného podle data narození. Z toho logicky vyplývá, že mají nejen rozdílnou finanční normu, ale není možné, abyste pro ně stejně normovala.
   Podle toho je budete mít i zařazené při výpočtu SK.

  • Autor: Monik

   To je docela zajímavý nápad. Pokud si stanovíte, že norma pro obě skupiny bude né 0,8, ale rovnou 1,0 tak by i cena mohla být stejná. Podle mne by to šlo, proč ne. Ve vyhlášce není žádný zákaz, že by nemohli mít dvě kategorie stejnou cenu a stejnou normu. Je to jen můj názor.A co není zakázané … Zdravím.

  • Autor: tara

   Já mám stejnou normu, stejnou cenu, ale jinou kategorii s ohledem na spotřební koš. Taky si myslím pokud je nechám s koeficientem 0,80 a budu plnit spotřební koš je to správně. S koef.1 bych asi viděla problém s cenou- za stejnou cenu různé porce.

  • Autor: sonča

   Dobrý den,jsem víceleté gymnázium a mám cenu o 1 kč – což vyhláška nevylučuje.Při normování,které dnes nemáte skriktní, se držím zdravého rozum – to je, že pokud vím, že je pokrm oblíben – klidně zaokrouhluji na celá kila případně balení a nějakým 0,8 a 1 si hlavu nelámu. Vaření je o tom aby byl pokrm pestrý,bohatý a chutný – není norma jako norma a některé pokud podle nich přesně uvaříte nebudou chutnat.Důležité je si to umět obhájit – kvalita je na prvním místě.Navíc mám 2/3 stávníku jako 15 a více a 70 zaměstnanců se stejnou normou.Spotřební koš se mi rozpočítáva dle kategorií.Přeji hezký den.

  • Autor: Evička T.

   Děkuji za Vaše názory .

  • Autor: jarka x

   Prosím o radu, do jaké věkové skupiny zařadíte dítě, které dosáhne 11 let až příští rok a to 29.8.2013. Dítě bude chodit do čtvrté třídy a jedenácti let dovrší koncem letních prázdnin.

   • Autor: Maruš

    Školní rok se počítá od 1.9.2012 do 31.8.2013, tudíž dítě bude zařazeno do druhé kategorie.

  • Autor: jarka x

   Maruš, moc děkuji.

  • Autor: Petra1

   Dobrý den,jsem z toho zmatená,nedělám ve stravování dlouho a tohle moc nechápu.V programu z Visu máme zadáno velké děti 11-18let,norma je 0,8 a cena je 22kč pro všechny v této skupině.Musím to tedy rozdělit na dvě skupiny?Děti 15 a více(mám jich pouze 10 z 220),ty by byly přece pořád v provaru né?Děkuji

   • Autor: Maruš

    Dobrý den, máte chybně zadáno 11-18 let, v programu to jde opravit.
    I. kategorie 7 – 10 let
    II. kategorie 11 – 14 let
    III.kategorie 15 a více let
    i kdyby jste měla 1 strávníka, musíte vést zvlášť. Všichni žáci jsou v hlavní činnosti, provařenost – úspora se počítá za všechny dohromady, nerozdělujete pr-úsp na kategorie.

  • Autor: josefína

   Já jsem přišla o prémie za tři špatně zařazené děti.Přišla mi na to inspekce. Tak optarně.

   • Autor: Monik

    Ano, ČŠI to opravdu důkladně kontroluje. Loni jsem měla omylem jedno dítě ve vyšší a jedno v nižší kategorii a byl to velký problém. Protože buď „šidíme“ rodiče nebo jídelnu.

  • Autor: Kateřina Š.

   Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda pro děti, které navštěvují základní školu, ale 7 let jim bude až ve druhé třídě, musím založit samostatnou kategorii nebo je mohu dát do 7-10?

  • Autor: Iriss

   I toto jedné dítě musíte zařadit do kategorie
   3-6let a udělat mu zvlášť finanční limit.

   • Autor: Iva K.

    Není možná nějaká vyjímka? Já mám v ŠJ dvě děti (celkem z 430), které budou mít 7 let až v 11/2013. Rodiče si ale přejí pro děti porci, která by jejich dítěti zajistila dostatek energie na zvládnutí nároků 1.tř. Nebudu rozepisovat, jaký je rozdíl v denním režimu předškoláka a školáka. Jen okrajově: V MŠ mají děti ještě i přesnídávku a svačinku, pokud jsou v MŠ celodenně (do 15-16.30h.). Dítě v MŠ má porci svačinky a oběda, pokud si jej rodič vyzvedává po obědě. Ale stejně staré dítě v ZŠ sedí ve třídě 4x týdně do 11.40h. a 1x týdně do 12.30h. a poté navštěvuje družinku a kroužky. Nemá možnost odpočinku na lehátku do 14-14.30h.a ve škole také bývá i do 16-ti hodin. Hypoteticky: Nebylo by tedy správnější pro tyto děti připravovat i svačinku? Už jenom z tohoto hlediska. Nebo jim tolerovat kategorii 7-10let? Rodiče by to uvítali, souhlasí s výší stravného a jsou i ochotni svůj souhlas doručit písemně. S názorem, že by se v tomto případě okrádal stát nesouhlasím. Děkuji za Vaše reakce. Iva

    • Autor: Iva K.

     Po konzultaci s metodičkou školního stravování zřizuji kategorii do 6-ti let. Zdravím Iva

  • Autor: rohlik

   V první třídě mám děti,které během školního roku dosáhnou 7 let,takže je kategorie 7-10 let jasná. Podle toho,co popisujete Vy,by takovému dítěti,které máte bylo 1.9 pět a do školy by šlo v pěti letech,potom byste musela založit opravdu kategorii 3-6 let,kterou účtujeme ve školce.Přeji hezký den

   • Autor: Radkaa

    Měla jsem takové dítě v základní škole praktické a letos máme další. Ve vyhlášce 107/2008 je změna ve věkové kategorii na 0-6 let. Je třeba toto dítě zařadit v podstatě do kategorie MŠ.

  • Autor: Andy1

   Mám také dotaz, letošní rok se ve školce zbláznili a přijali dětí mladší dvou let, ve VIS tato kategorie není, můžu je mít zařazené v kategorii MŠ 3-6 nebo si musím vytvořit zvláštní kategorii pro tyto děti, ale normu a cenu budou mít stejnou.

   • Autor: Radkaa

    Zvláštní kategorie určitě není, akorát je změna – ne „3-6 let“ ale „do 6 let“, norma i cena zůstává.

    • Autor: andy1

     Takže stačí, když jen kategorii přejmenuji? Jedná se pouze o dvě děti, teď jim je rok a půl, dva jim budou v lednu a druhému v březnu, takže ani tří let do konce školního roku nedosáhnou. Jako už i tak si myslím, že by ve školce nemělo být, ale to si na triko musí vzít hlavní učitelka ze školky, která tyto děti přijala, to řešit nebudu, mě jen hlásí program VIS chybu, že je mám špatně zařazené.

     • Autor: JAROSLAVA

      Dobrý den,nemusíte nic přejmenovávat,protože tato kategorie už je několik let kategorie strávníci do 6-ti let a ne kategori 3-6let,pokud ji takto máte uvedenou,je to špatně,koukněte do vyhlášky.Zdravím Jaroslava

     • Autor: andy1

      Já to tak mám nastavené ve VISu, zaváděli nám ho před dvěma lety, je tam MS3-6, tak to jen změním a mělo by to být v pořádku. Děkuji moc

  • Autor: otypek

   Zdravím , chtěla bych se zeptat. Mám dítě , které bude mít 11 let až o prázdninách , tudíž ani jeden den nebude mít oběd jako 11-ti letý , ale platím za něho jako za 11-ti letého. Jak je tohle možné , když o prázdninách se na obědy nechodí. Kdo takovou blbost vymyslel? Díky za odpověď

   • Autor: Valentýna

    Takovou blbost vymysleli naši zákonodárci.
    My z jídelen s tím máme jen problémy, nechápou to děti ani rodiče, ale je to opravdu tak. Jídelna musí dítě zařadit do kategorie 11-14 let dle vyhlášky, tedy pokud dítě dosáhne 11ti let ve školním roce. A školní rok trvá od 1. 9. do 31. 8.
    Dochází k paradoxním situacím, když děti v jedné třídě dostávají různé porce. Měli jsme dokonce stížnost, kdy si děti mysleli, že jejich spolužákovi nadržujeme, protože mu dáváme větší porce. Museli jsme dětem vysvětlovat, že je starší než oni,platí více za obědy a má tedy na větší porce nárok.

   • Autor: marlen

    Je to dobře a kdybyste si tuto diskusi přečetla tak byste svůj dotaz ani nemusela psát, protože to tady už bylo napsané

  • Autor: Hanka70

   Zdravím, já myslím, že školní rok je od 1.9. do 30.6., proto by měl být strávník kterému bude např. 11 let v červeci zařazen do kategorie 7- 10.
   Věta z vyhlášky:
   Do věkových skupin jsou strávníci zařazováni na dobu školního roku, ve kterém dosahují
   věku podle bodů 1 až 4.

   • Autor: ved.

    Myslet znamená víte co, toto mě tady dovede nadzvednout, když myslíte tak se sem ani nevyjadřujte a nastudujte si pořádně vyhlášku.
    Vyhláška 107/2005sb. Měřítkem je školní rok a to je samozřejmě od 1.9. do 31.8.

    • Autor: majka 1

     Proč hned ta arogance? Snad lze kolegyni i poradit,ne? Hanko7O, mrkněte na citaci školského zákona a nenechejte se znechutit-každý má přece právo na omyl. Některé zákony a vyhlášky jsou opravdu nepochopitelné pro normální praxi.Mějte se hezky a hodně zdaru v práci.

     Zákon 561/2004 Školský zákon

     §24

     Školní rok

     (1) Školní rok začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Školní rok se člení na období školního vyučování a období školních prázdnin. Období školního vyučování se člení na pololetí. Ve školách se vyučuje v pětidenním vyučovacím týdnu.

  • Autor: Hanka70

   Majka 1, moc děkuji za vysvětlení …

  • Autor: Táňa

   protože mě naprosto zmátla kolegyně, obracím se sem o radu. Já tvrdím, že děti, narozené od 1. 9. 2007 do 31. 8. 2008 se mají zařadit do skupiny 1 – do 6 let a ona že do skupiny 2 děti 7-10 leté???? Vím že jim už během roku bude 6, ale ještě jim nebude 7 a podle ní by v podstatě všichni předškoláci byli ve vyšší skupině? Prosím tedy o vysvětlení Děkuji Táňa

   • Autor: rohlik

    Máte to správně, do druhé skupiny 7-10 let, většinou spadají děti s odloženou docházkou a během školního roku 2013/2014 dovrší 7 let. Zdena

    • Autor: Radkaa

     Důležité je, kolik let dovrší dítě v daném školním roce, jestli 6 let, jak uvádíte, tak je správně zařazen do 1. kategorie 0 – 6 let.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se