Přeskočit na obsah

Velikost porce pro dospělého strávníka

 • Autor: alsi

  Velikost porce pro dospělého strávníka
  Dobrý den, jako pedagogové platíme cenu za dospělého strávníka. Vzhledem k mé nemoci jsem nucena si převažovat např. maso. K obědu byla rajská omáčka /přílohy jsem nucena vynechat/. Porce masa vážila 31g. Z mého pohledu to není adekvátní ceně obědu ani nesplňuje požadavky na gramáž, v jídelně nerozlišují porce pro žáky 2. stupně ZŠ a dospělé. Nevím, zda se jídelny musí řídit nějakou platnou normou?

  • Autor: janAA

   Dobrý den, rozhodně máte někde u vnitřního řádu i gramáže mas, příloh atd. Může se to trochu lišit od ostatních. Někde mají větší porce masa nebo jiné úpravy gramáží. V průměru platí cca 30% z váhy syrového dolů. Ale někdy se stane , že mám pocit, že jemaso poloviční , po úpravě, a samá voda. Ryby jsou kapitola extra. Ale těch 31 g je opravdu málo. To máme pro 7-10 let 70g masa. To by odpovídalo.
   Přeji Vám hezký den

   • Autor: Valentýna

    Záleží na tom, kolik si platíte. U nás máme normu na dospělého 1,2 (120 g v syrovém stavu – guláš, hovězí pečeně, roštěnky …). Kolik je po uvaření říká norma. Například hovězí guláš: norma uvádí 60 g maso a 120 g omáčka; z toho U NÁS vyplývá, že pedagog dostává 72 g masa po uvaření a 140 g omáčky.

    Ale poměrně jednoduché máte, když si to také zkusíte doma. Dejte si do hrnce 1 kg masa syrového a zvažte si pak, kolik budete mít masa hotového.

    PS: vycházím z „Receptur pokrmů pro školní stravování“, kde má kuchařka také průměrnou hmotnost jedné porce.
    Můžete u vás požádat o nahlédnutí, jaké receptury paní kuchařky používají.

  • Autor: Zalka

   Gramáž masa je podle nastavení v jídelně pro dospělého strávníka 80 – 100 g v syrovém stavu. Říká se, že technologickými úpravami dochází ke ztrátám cca 40 %, samozřejmě záleží na způsobu přípravy.

  • Autor: ir.ča

   U nás si dospělí platí normu 2.stupně, tedy 80 g masa v syrovém stavu. Po uvaření má tedy zhruba o 40%méně, tedy zhruba těch 32 g hotového masa.
   Dospělí se někdy diví, proč mají tak málo masa a ani neví, že si platí jako děti na 2. stupni. Kdysi před mnoha lety si to tak přáli a odsouhlasili. Když jim nabídnu, že by si mohli platit celou dospělou porci a mít tedy větší porci, tak nechtějí.

   • Autor: AlenaAja

    Píšete, že po uvaření má maso o 40% méně, tedy zhruba těch 32 g hotového masa. Takže mě vychází, že by měli dostat
    48 g hotového masa. O 32 gramů se to maso zmenší a 80 gramů mínus 32 gramů je 48 gramů.

  • Autor: jentak

   Kdysi nám při kontrole ČŠI doporučila zvednout cenu oběda pro dospělé a vedení pro dospělé nastavilo nejvyšší cenu/ platí více než 15 ti letí/ a tak mohou mít i větší porce např. 120 masa nebo 150 ga více u ryb. Porce jsou hezké a nikdo nemůže říci, že měl málo, dostávají plné talíře a navíc se každému zaměstnanci přispívá z FKSP, tak jsou obědy doslova za hubičku, proto nevidím důvod proč se brání zvednutí ceny?

  • Autor: alsi

   Právě, že my platíme cenu dospělého strávníka 78,- Kč/stejnou jako externí strávníci/ ale porce stejné jako za dětské ceny…

  • Autor: Valentýna

   No tak požádejte vedoucí jídelny o informace – jaká je kalkulace a velikost zaměstnanecké porce.
   To není nic tajného.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se