Přeskočit na obsah

Výpis z rejstříku trestů

 • Autor: renča

  Výpis z rejstříku trestů
  Vedením školy nám bylo zděleno, že si o letních prázdninách máme vyřídit výpis z rejstříku trestů.Já jako vedoucí ho již mám, ale nechápu proč ho musí mít kuchařky i pomocné síly.Vyšel snad nějaký nový zákon nebo vyhláška?prosím o radu.

  • Autor: Pavel Ludvík, Jídelny.cz

   Re: Výpis z rejstříku trestů
   Není pro to důvod. Zaměstnavatel může požadovat výpisu z rejstříku trestů jen ve dvou případech:
   1) Pokud tak stanoví zvláštní předpis – Žádný obecný předpis výpis z rejstříku trestů po zaměstnancích jídelen nepožaduje.
   2) Pokud je to nutné z povahy práce – jedině snad kdybyste manipulovala s velkými částkami peněz. Blíže je to vysvětleno v Poradně portálu.

   • Autor: Aleš jiný

    Re: Výpis z rejstříku trestů
    Domnívám se, že to není tak zcela přesné. ZP nespecifikuje tzv. věcný důvod, pouze stanovuje podmínku povahy práce a přiměřenosti. Je tedy skutečně v podstatě na zaměstnavateli aby u konkrétní práce určil, zda jsou tyto podmínky splněny.
    Samozřejmě si to pak musí v případném sporu obhájit. Rozhodně věcný důvod nemusí spočívat pouze v manipulaci s penězi.
    Precedens lze např. najít u  zákona o sociálních službách, který stanovuje požadavek bezúhonnosti u lidí přímo obsluhujících klienty.
    U personálu přímo či nepřímo přicházejícího do styku s dětmi je podle mého názoru ten požadavek odůvodněný a obhajitelný.

  • Autor: majka

   Re: Výpis z rejstříku trestů
   U nás si vyřizovali výpis z rejstříku všichni zaměstnanci bez vyjímky, z důvodu práce s dětmi. V dnešní době se nedivím, že se zaměstnavatel jistí, s kým děti přicházejí do styku a myslím si, že má na to právo. Podle mě je to na rozhodnutí ředitele školy.

   • Autor: Alena

    Re: Výpis z rejstříku trestů
    U nás zaměstnavatel – škola požaduje výpis z rejstříku trestů u každého nového zaměstnance, kterého přijímá do pracovního poměru.Bylo to tak vždycky a nikdo se nad tím nepozastavoval.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se