zákoník práce
Nový zákoník práce od 1.1.07 umožňuje stravování zaměstnanců i v době nemoci, vyhl. o závodním stravování však toto neumožňuje a nebyla zrušena. V několika dotazech jsem četla různé výklady co je správné. Co myslíte Vy? domnívám se ,že zákoník práce je vyšší právní norma než vyhláška. I náš kraj se ve výkladu neshodne.
Re: zákoník práce
ZP část 10,hlava III. Stravování zaměstnanců, bod 3, musí to být v kolek. smlouvě nebo vnitřním předpisu, s vedením školy a odbory jsme se dohodli pouze na prvním dnu nemoci, aby zaměstnanci nemuseli doplácet stravu za situaci, kterou sami nezavinili. Stravovat zaměstnance po dobu celé nemoci či dovolené považujeme za zbytečné. Tento paragraf ZP není omezen dalšími nařízeními.
Re: zákoník práce
Nám bylo řečeno, že závodní stravování v příspěvkových organizacích zřizovaných obcemi se řídí zvláštním předpisem, o kterém je v ZP zmínka.Takže podle toho se stravovat v době nemoci nelze.
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Re: zákoník práce
ZP 262/2006 §236 bod 2 stanovuje jakým způsobem je poskytováno stravování zaměstnancům, cituji- nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem 75/. když si na konci zákoníku práce najdete číslo 75 ,skrývá se pod ním vhláška 430/2001 o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a příspěvkových organizacích.A zde se opět dovíme, že zaměstnanec má nárok na jedno levné jídlo při odpracování alespň 3 hodin.Všechny novely vyhlášek o závodním stravování obsahují tuto podmínku.Nedomnívám se tedy,že zaměstnanec má nárok na zvýhodněné jídlo jindy,než při přítomnosti na pracovišti.
Re: zákoník práce
to je sice pravda, ale následujicí bod 3), „Bylo-li to dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo …“ stravování v době nemoci a dovolené umožňuje. I v důvodové zprávě k ZP je toto citováno jako možné. A podle názoru odborníků, kteří vyučují právo na naší škole, to možné je a žádná vyhláška toto nemůže zakázat protože je to nižší právní norma než zákon.
Autor: ziss
Re: zákoník práce
Když si pozorně přečtete § 236 bod 2/ , tak zjistíte, že, – bylo-li dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu poskytuje zaměstnancům …. jeho provádění a financování zaměstnavatelem, /A ZDE TO ZAČÍNÁ BÝT DŮLEŽITÉ/ – NEJSOU-LI TYTO ZÁLEŽITOSTI UPRAVENY PRO URČITÝ OKRUH ZAMĚSTNAVATELŮ ZVLÁŠTNÍM PRÁVNÍM PŘEDPISEM 75/ a to je odkaz na vyhlášku o závodním stravování.Ve většině zákonů jsou odkazy na příslušné právní předpisy, které zákon zpřesňují, tak jako v tomto případě. Bod 3/ upavuje podmínky tam, kde neplatí zvláštní právní předpis. Máte -li k dispozici oficiální právní výklad, který podporuje Vaše tvrzení, sem s ním.Budu jen ráda, když to konečně někdo řekne oficiálně.
Autor: Míla
Re: zákoník práce
dnes jsem byla na poradě vedoucích ŠJ, kde hovořila i paní Věříšová a ta zdůraznila,že učitelé patří do okruhu zaměstnanců, na které se vztahuje zvl.právní předpis a proto mohou odebírat stravu za sníženou cenu jen ve dnech, kdy odpracují alespoň 3 hod. V době dovolené a po dobu nemoci ne.
Re: zákoník práce
naposledky k tomuto tematu, protože je to už je řešení pro právníka, ale naši vyučující práva trvají na tom, že se lze řídit bodem 3)- není uvedeno, že se jedná o nějaké ostatní zaměstnance, kteří nejsou uvedeni v bodě2), a vyhl. o záv. stravování 84/2005 (novější než 430/2001) je třeba zrušit, protože zpřísňuje zákon, což nelze.V mém prvním dotazu na náš nadřízený orgán mi bylo zodpovězeno stejně, až později začali názor měnit.
Re: zákoník práce
Víte, problém není v tom, že tomu většina nerozumíme, ale v to, že jsme odkázané jen na jedna paní povídala, ale já bych chtěla mít v jakékoli podobě oficiální stanovisko příslušných orgánů. S Vaším výkladem nesouhlasím, ale to je úplně jedno, protože to zřejmě není jasné nikomu.Radostně do práce.
Re: zákoník práce
Tak teď je k tomu celkem pikantní odpověď o něco níže od Lídy:
Jakýkoliv zaměstnanec (i učitelé) se může stravovat i v době dovolené a nemoci, ale nemůže se stravovat pokud něco odpracoval a nebyly to tři hodiny.
Autor: alena
Re: zákoník práce
ano přesně tak to vyplývá z nového ZP, protože bod 2 a bod 3 § 236 si vzájemně odporují, navíc co je d o č a s n á prac. neschopnost?
Autor: Alča
Re: zákoník práce
Děvčata máme zákony a ty musíme dodržovat. ALE jak zjistit jestli daný kantor odpracoval opravdu 3 a více hodin? Pokud mi to sám neřekne tak se to bohužel nedozvím. Mohl třeba zaspat a odučil pouze 1 hodinu místo 4 a na oběd stejně přišel, měl ho přeci zaplacen. Dokud nebude na škole zavedena elektronická docházka z které bude patrné kdo ve škole je a kdo ne tak to nikdy nebudeme vědět na 100%. Já si s tím hlavu nelámu. Kdo má zaplaceno obědvá, pouze apeluji na včasné odhlášení v době nemoci.
Re: zákoník práce
Já bych to neřešila. Když už jsou tak hloupé zákony, tak se snažím alespoň já sama používat selský rozum. Zaměstnanec si svůj oběd zaplatí, tak ať si ho třeba nalije do holínek. Proč by si ho nemohl odnést. Nandáme mu oběd rády do jídlonosiče a nebo na talíř a ať si s ním pak dělá, co umí. Pouze upozorníme, že po odnosu z jídelny neručíme za kvalitu. A popřejeme dobrou chuť. Sleduji se zájmem jak se bleskově mění nablblé zákony hygieny (výdej 3 hodiny, výdej 4 hodiny, teď už zas je to na nás atd), takže se určitě změní i toto. Ostatně o čem by nás pak ministerstva školila, že ?
Re: zákoník práce
Spíš by nás zajímalo,kde najdeme,že učitel
nemůže odnášet domů oběd v jídlonosiči,poukazují
nato i kuchařky,které si nemohou ani odhlásit oběd
který nejí-třeba sladká jídla.
Re: zákoník práce
Děvčata,proč se rozčilujete,jestli si kuchařka může odnést sladké jídlo,vždyť každý hovoří,že se kuchařky nají co jim hrdlo ráčí,ale nikdo se už nepozastavuje,že místo masa má zrovna chuť na jogurt a jiné a jiné.Nikdo Vám neuzná,že kuchařka už nemá ani chuť na ten oběd,je uštvaná,ulítaná a nadýchaná pár různých komodit,přála bych si alespoň jednou v životě ,abych viděla učitelé nebo ostatní pracovat v této honičce,hned by je ten humor za tak málo peněz přešelma ctili by každé jídlo. To není jen uařit a o úklidy,čištění zeleniny a jiné ,kdysi bývaly exkurze do závodu,mohli jsme se podívat a porovnat,teď jen kontroly,tak aby jste raději přešla přes saunu při 100% uvařená aby nebyly na Vás baktérie,vzít si skafandr a jít.nikdo nepřipustí,že potraviny jsou rok od roku jiné a výroba jiná,tam vznikají jejich baktérie a ostatní kontroly taktéž,bazirují nad čárkou bezmála.Doufám,že hovořím z reality pěkný večer
Re: zákoník práce
Paní Lud. ve všem s Vámi souhlasím ještě bych ctěla přidat,že když už mám chuť na jídlo tak jsem si u něj už kolik roků nesedla vždy to musím sníst v poklusu,hlavně že naděláváme půl hodiny na jídlo a nikoho to nezajímá a my s tím nic neuděláme zákoník je neúprosný.Přeji hezký zbytek dne.
Re: zákoník práce
Děkuji za podporu,ale opravdu musím se těch mých kuchařinek zastat,vyplaznuté jazyky,bez přestávky jak píšete,žádné pořádnější odměny shrnu:za 1 měsíc 100Kč,za rok 1000.– Kč-a teď se děs 1 hod -0.60 hal.kolik se nalítá,vím-měl každý studovat a nemusel tuto práci dělat,ale nemohou být sami Ing,Mudr,Judr,Mgr a pod..,pak by mohly exstovat jen tablety.Každé práce si musí človšk vážit a ty kuchyně neházet do jednoho pytle.Hezký den
Re: zákoník práce
Prosím o radu. Můj dotaz se týká cestovních náhrad. Odpracovala jsem svoji směnu – 4 hod., poobědvala jsem na pracovišti a pak jsem jela na školení, které i s cestou trvalo více než pět hodin. Mám nárok (souběžně s mým obědem) ještě na proplacení stravného za pracovní cestu?
Re: zákoník práce
Organizace může poskytnout další hlavní jídlo za sníženou cenu, pokud je pracovní směna stanovena nejméně na 10 hodin (§ 3 odst. 5 vyhlášky č. 84/2005 Sb.).
Re: zákoník práce
Ilono,
neptala jsem se, zda mi organizace v 18.00 po mém návratu z pracovní cesty poskytne další hlavní jídlo. Ale na to, když podle vyhl. 430/2001 o nákladech na závodní stravování – §3 (5) mi bylo poskytnuto hl. jídlo za sníženou cenu – (má přítomnost v práci byla alespoň 3 hodiny) a zda zároveň podle ZP o cestovních náhradách §163(1) a) mám nárok na proplacení stravného nejméně 58,-Kč, trvá-li prac. cesta 5-12 hodin.
Re: zákoník práce
splnila jste obě podmínky, takže máte nárok jak na závodní stravování, tak na stravné u cestovného. Hlavně platí, že stravné MUSÍTE dosta, pokud jste na pracovní cestě déle jak 5 hodin. Závodní stravování ne
Re: zákoník práce
Chtěla bych se zeptat, pokud u nás v Mateřské škole nejsou odbory, jak je to s kolektivní smlouvou.
Musí vedení (ředitel-ředitelka) smlouvu dát přečíst a odsouhlasit svým zaměstnancům ???? Kdo to víte prosím napište. Díky moc. :-))
Re: zákoník práce
Kolektivní smlouvu lze nahradit vnitřním předpisem, kde si stanovíte svá pravidla – v souladu se zákonem. Dáte k podpisu všem zaměstnancům, že s předpisem byli seznámeni a souhlasí.
Re: zákoník práce
Kolektivní smlouvu nelze jako takovou nahradit nějakým jedním vnitřním předpisem.
Vnitřní předpisy vydává zaměstnavatel a upravuje jimi jednotlivé oblasti činnosti organizace, např. i čerpání FKSP, pokud nejsou odbory.
Jejich platnost není podmíněna podpisem a souhlasem zaměstnanců!!
Ti mají pouze právo aby jim zaměstnavatel bezproblémově umožnil se s nimi seznamovat.
Re: zákoník práce
Co je to zase za nesmysl? Podle toho, jak vaří složitá jídla by měl být zařazen podle katalogu prací.Vy jste snad čerpala studijní volno, když jste se seznamovala s novým školským zákonem, novými vyhláškami nebo tvorbou systému HACCP?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli je nějak řešen prostor stravování v kanceláři.
Resp. zaměstnavatel nepovoluje jíst v kanceláři. kuchyň zde nemáme.
Máme možnost pouze restauračního zařízení nebo jíst venku.
Dobrý den.Mohu se zeptat.
Pracuji v sociálních službách jako pracovnice úklidu.
Dotaz zní múže mi zaměstnavatel,nařídit že musím oběd sníst v práci nikoli si třeba část nebo celý oběd vzít domu.Děkuji za odpověď.Dadla
Domnívám se, že nežijeme v otrokářské společnosti a kde si co smíte sníst vám nikdo nemá co nařizovat; pokud nebudete zrovnat cintat polévku do klávesnice v pracovní době.
Oběd si zaplatíte, a když si s ním v době pracovní přestávky pomažete obličej a budete u toho skákat dva metry do výšky, tak je to jen Vaše věc.
Pokud Vám zaměstnavatel nařizuje konzumaci v práci, tak si to nechte dát písemně se zdůvodněním, nejlépe i s příslušnými paragrafy, které porušujete, když si část oběda odnášíte domů.
To je jeden úhel pohledu. Pro zaměstnance je jídlo dotované, tudíž by ho měl sníst zaměstnanec, protože je v zájmu zaměstnavaltele o své lidi pečovat. Jestliže si oběd vezmu domů pro manžela, tak se to asi zaměstnavateli nebude líbit. Je to to samé jako se stravenkami, mám si za ně koupit jídlo – teplý oběd- , ale já si koupím třeba cigarety nebo alkohol, myslíte si, že na toto zaměstnavatel přispívá?
Taro, ale nejde přece o úhly pohledu, ale o předpisy. Co by kdo měl či neměl se dnes příliš nenosí. A kdo říká, že si oběd paní vezme domů pro manžela. Proč si ho nemůže vzít a sníst v klidu doma.
To je snad každého svaté právo, kde bude mít svůj oběd – zda ve svém břiše nebo ho dá doma psovi.
Taro, ale nejde přece o úhly pohledu, ale o předpisy. Co by kdo měl či neměl se dnes příliš nenosí. A kdo říká, že si oběd paní vezme domů pro manžela. Proč si ho nemůže vzít a sníst v klidu doma.
To je snad každého svaté právo, kde bude mít svůj oběd – zda ve svém břiše nebo ho dá doma psovi.
Dobrý den, ředitelské volno je překážkou v práci ze strany zaměstnavatele, tudíž může být čerpáno náhradní volno placené jakobyste byli v práci. Avšak pan ředitel vám mohl říct, že máte jít do práce a uklízet. Tudíž, buďte rádi, že jste měli dovolenou a užili si den volna.
Postup správný je, protože podle par. 217 určuje dovolenou zaměstnavatel. Ale podle stejného par. má také přihlížet k zájmům zaměstnance! A jedna část dovolené musí činit aspoň 2 týdny v celku. Důležité však je, že vám to musí oznámit písemně aspoň 14 dnů předem.
Jinak dodám, že zaměstnavatel má možnost vám nařídit dovolenou, kdy se mu zlíbí. Už to není jako dřív, že půlku nařizoval, půlku si zaměstnanec volil sám, teď jí nařizuje jen zaměstnavatel.
Dobrý den, tak u nás je to naopak. Vzít si den dovolené mimo hlavní nebo vánoční prázdniny je nepřípustné, takže den dovči v průběhu roky bych brala hned. Ale je mi jasné, že vám ten den bude zase chybět v létě. Jo, bohužel nemáme 8 týdnů dovolené a studijní volna jako pedagogičtí pracovníci 🙁
A proč Vy nejste prezident-ka nemusela by jste ztrácet čas na našich stránkách tímhle vrtáním nám stejně nepomůžete.
Autor: K smíchu
jen jsem chtěl(a) napsat, že výhody pedagogických pracovniků mají pedagogičtí pracovníci. Těmi se dnes už může stát kdokoliv. Co se týká „vrtání na našich stránkách“ – tomu nerozumím.
Autor: pro kdokoliv
Ani se nedivím,já taky nechápu,že pedag.může být kdokoliv.
Autor: Andy1
Jistě, všichni budeme pedagogové a nikdo nebude dělat nic jiného 😀 . Opravdu k smíchu, stejně, jako váš nick 😀
Autor: zdenda
Ano,je to přesně tak a v létě jsme na neplaceném volnu,v lepším případě deset dnů bez náhrady mzdy.Jak to bude letos uvidíme.Hezký den bez deště.
zákoník práce
Autor: alena
zákoník práce
Nový zákoník práce od 1.1.07 umožňuje stravování zaměstnanců i v době nemoci, vyhl. o závodním stravování však toto neumožňuje a nebyla zrušena. V několika dotazech jsem četla různé výklady co je správné. Co myslíte Vy? domnívám se ,že zákoník práce je vyšší právní norma než vyhláška. I náš kraj se ve výkladu neshodne.
Autor: Lenča
Re: zákoník práce
Aleno, prosím Vás, napište mi č. paragrafu Zákoníku práce, který to povoluje?děkuji
Autor: alena
Re: zákoník práce
ZP část 10,hlava III. Stravování zaměstnanců, bod 3, musí to být v kolek. smlouvě nebo vnitřním předpisu, s vedením školy a odbory jsme se dohodli pouze na prvním dnu nemoci, aby zaměstnanci nemuseli doplácet stravu za situaci, kterou sami nezavinili. Stravovat zaměstnance po dobu celé nemoci či dovolené považujeme za zbytečné. Tento paragraf ZP není omezen dalšími nařízeními.
Autor: Lenča
Re: zákoník práce
Aleno, prosím Vás, napište mi č. paragrafu Zákoníku práce, který to povoluje?děkuji
Autor: Lenča
Re: zákoník práce
Aleno, prosím Vás, napište mi č. paragrafu Zákoníku práce, který to povoluje?děkuji
Autor: Anonymní
Re: zákoník práce
Třikrát, a DOST !
Autor: gbc binding machine
gbc binding machine
Eye although in reality they are slowly dissolving other rocks like limestone. <a href= http://lqm.gogofacility.com/book-binding-machines.htm#book+binding+machines >book binding machines</a> <a href= http://lqm.gogofacility.com/book-binding-machine.htm#book+binding+machine >book binding machine</a> <a href= http://lqm.gogofacility.com/binder-printing.htm#binder+printing >binder printing</a> <a href= http://lqm.gogofacility.com/thermal-binding-machines.htm#thermal+binding+machines >thermal binding machines</a> <a href= http://lqm.gogofacility.com/book-binding-glue.htm#book+binding+glue >book binding glue</a> [url=http://lqm.gogofacility.com/book-binding-glue.htm#book+binding+glue]book binding glue[/url]
Autor: xy
Re: gbc binding machine
????????????????
Autor: Anonymní
Re: zákoník práce
Nám bylo řečeno, že závodní stravování v příspěvkových organizacích zřizovaných obcemi se řídí zvláštním předpisem, o kterém je v ZP zmínka.Takže podle toho se stravovat v době nemoci nelze.
Autor: alena
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Autor: alena
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Autor: alena
Re: zákoník práce
naše škola je řízena krajem, ale zákony musí platit pro všechny, v části stravování zaměstnanců podle nového ZP není žádný odkaz na nějaké zvlášní předpisy.
Autor: Anonymní
Re: zákoník práce
ZP 262/2006 §236 bod 2 stanovuje jakým způsobem je poskytováno stravování zaměstnancům, cituji- nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem 75/. když si na konci zákoníku práce najdete číslo 75 ,skrývá se pod ním vhláška 430/2001 o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a příspěvkových organizacích.A zde se opět dovíme, že zaměstnanec má nárok na jedno levné jídlo při odpracování alespň 3 hodin.Všechny novely vyhlášek o závodním stravování obsahují tuto podmínku.Nedomnívám se tedy,že zaměstnanec má nárok na zvýhodněné jídlo jindy,než při přítomnosti na pracovišti.
Autor: alena
Re: zákoník práce
to je sice pravda, ale následujicí bod 3), „Bylo-li to dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo …“ stravování v době nemoci a dovolené umožňuje. I v důvodové zprávě k ZP je toto citováno jako možné. A podle názoru odborníků, kteří vyučují právo na naší škole, to možné je a žádná vyhláška toto nemůže zakázat protože je to nižší právní norma než zákon.
Autor: ziss
Re: zákoník práce
Když si pozorně přečtete § 236 bod 2/ , tak zjistíte, že, – bylo-li dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu poskytuje zaměstnancům …. jeho provádění a financování zaměstnavatelem, /A ZDE TO ZAČÍNÁ BÝT DŮLEŽITÉ/ – NEJSOU-LI TYTO ZÁLEŽITOSTI UPRAVENY PRO URČITÝ OKRUH ZAMĚSTNAVATELŮ ZVLÁŠTNÍM PRÁVNÍM PŘEDPISEM 75/ a to je odkaz na vyhlášku o závodním stravování.Ve většině zákonů jsou odkazy na příslušné právní předpisy, které zákon zpřesňují, tak jako v tomto případě. Bod 3/ upavuje podmínky tam, kde neplatí zvláštní právní předpis. Máte -li k dispozici oficiální právní výklad, který podporuje Vaše tvrzení, sem s ním.Budu jen ráda, když to konečně někdo řekne oficiálně.
Autor: Míla
Re: zákoník práce
dnes jsem byla na poradě vedoucích ŠJ, kde hovořila i paní Věříšová a ta zdůraznila,že učitelé patří do okruhu zaměstnanců, na které se vztahuje zvl.právní předpis a proto mohou odebírat stravu za sníženou cenu jen ve dnech, kdy odpracují alespoň 3 hod. V době dovolené a po dobu nemoci ne.
Autor: alena
Re: zákoník práce
naposledky k tomuto tematu, protože je to už je řešení pro právníka, ale naši vyučující práva trvají na tom, že se lze řídit bodem 3)- není uvedeno, že se jedná o nějaké ostatní zaměstnance, kteří nejsou uvedeni v bodě2), a vyhl. o záv. stravování 84/2005 (novější než 430/2001) je třeba zrušit, protože zpřísňuje zákon, což nelze.V mém prvním dotazu na náš nadřízený orgán mi bylo zodpovězeno stejně, až později začali názor měnit.
Autor: ziss
Re: zákoník práce
Víte, problém není v tom, že tomu většina nerozumíme, ale v to, že jsme odkázané jen na jedna paní povídala, ale já bych chtěla mít v jakékoli podobě oficiální stanovisko příslušných orgánů. S Vaším výkladem nesouhlasím, ale to je úplně jedno, protože to zřejmě není jasné nikomu.Radostně do práce.
Autor: Irma
Re: zákoník práce
Tak teď je k tomu celkem pikantní odpověď o něco níže od Lídy:
Jakýkoliv zaměstnanec (i učitelé) se může stravovat i v době dovolené a nemoci, ale nemůže se stravovat pokud něco odpracoval a nebyly to tři hodiny.
Autor: alena
Re: zákoník práce
ano přesně tak to vyplývá z nového ZP, protože bod 2 a bod 3 § 236 si vzájemně odporují, navíc co je d o č a s n á prac. neschopnost?
Autor: Alča
Re: zákoník práce
Děvčata máme zákony a ty musíme dodržovat. ALE jak zjistit jestli daný kantor odpracoval opravdu 3 a více hodin? Pokud mi to sám neřekne tak se to bohužel nedozvím. Mohl třeba zaspat a odučil pouze 1 hodinu místo 4 a na oběd stejně přišel, měl ho přeci zaplacen. Dokud nebude na škole zavedena elektronická docházka z které bude patrné kdo ve škole je a kdo ne tak to nikdy nebudeme vědět na 100%. Já si s tím hlavu nelámu. Kdo má zaplaceno obědvá, pouze apeluji na včasné odhlášení v době nemoci.
Autor: tara
Re: zákoník práce
Neustále řešíme, jestli musí sníst oběd v jídelně
nebo si jej může odnést domů v nosiči? Jaká je
Vaše rada?
Autor: selský rozum
Re: zákoník práce
Já bych to neřešila. Když už jsou tak hloupé zákony, tak se snažím alespoň já sama používat selský rozum. Zaměstnanec si svůj oběd zaplatí, tak ať si ho třeba nalije do holínek. Proč by si ho nemohl odnést. Nandáme mu oběd rády do jídlonosiče a nebo na talíř a ať si s ním pak dělá, co umí. Pouze upozorníme, že po odnosu z jídelny neručíme za kvalitu. A popřejeme dobrou chuť. Sleduji se zájmem jak se bleskově mění nablblé zákony hygieny (výdej 3 hodiny, výdej 4 hodiny, teď už zas je to na nás atd), takže se určitě změní i toto. Ostatně o čem by nás pak ministerstva školila, že ?
Autor: Sima
Re: zákoník práce
Souhlasím s paní Alčou, nejsem přece detektiv.
Autor: Anonymní
Re: zákoník práce
Spíš by nás zajímalo,kde najdeme,že učitel
nemůže odnášet domů oběd v jídlonosiči,poukazují
nato i kuchařky,které si nemohou ani odhlásit oběd
který nejí-třeba sladká jídla.
Autor: Alena
Re: zákoník práce
Záleží na tom, jak si to stanovíte v provozním řádu, nebo kolektivní smlouvě.
Autor: lud
Re: zákoník práce
Děvčata,proč se rozčilujete,jestli si kuchařka může odnést sladké jídlo,vždyť každý hovoří,že se kuchařky nají co jim hrdlo ráčí,ale nikdo se už nepozastavuje,že místo masa má zrovna chuť na jogurt a jiné a jiné.Nikdo Vám neuzná,že kuchařka už nemá ani chuť na ten oběd,je uštvaná,ulítaná a nadýchaná pár různých komodit,přála bych si alespoň jednou v životě ,abych viděla učitelé nebo ostatní pracovat v této honičce,hned by je ten humor za tak málo peněz přešelma ctili by každé jídlo. To není jen uařit a o úklidy,čištění zeleniny a jiné ,kdysi bývaly exkurze do závodu,mohli jsme se podívat a porovnat,teď jen kontroly,tak aby jste raději přešla přes saunu při 100% uvařená aby nebyly na Vás baktérie,vzít si skafandr a jít.nikdo nepřipustí,že potraviny jsou rok od roku jiné a výroba jiná,tam vznikají jejich baktérie a ostatní kontroly taktéž,bazirují nad čárkou bezmála.Doufám,že hovořím z reality pěkný večer
Autor: xxx
Re: zákoník práce
Paní Lud. ve všem s Vámi souhlasím ještě bych ctěla přidat,že když už mám chuť na jídlo tak jsem si u něj už kolik roků nesedla vždy to musím sníst v poklusu,hlavně že naděláváme půl hodiny na jídlo a nikoho to nezajímá a my s tím nic neuděláme zákoník je neúprosný.Přeji hezký zbytek dne.
Autor: lud.
Re: zákoník práce
Děkuji za podporu,ale opravdu musím se těch mých kuchařinek zastat,vyplaznuté jazyky,bez přestávky jak píšete,žádné pořádnější odměny shrnu:za 1 měsíc 100Kč,za rok 1000.– Kč-a teď se děs 1 hod -0.60 hal.kolik se nalítá,vím-měl každý studovat a nemusel tuto práci dělat,ale nemohou být sami Ing,Mudr,Judr,Mgr a pod..,pak by mohly exstovat jen tablety.Každé práce si musí človšk vážit a ty kuchyně neházet do jednoho pytle.Hezký den
Autor: Božena
Re: zákoník práce
Prosím o radu. Můj dotaz se týká cestovních náhrad. Odpracovala jsem svoji směnu – 4 hod., poobědvala jsem na pracovišti a pak jsem jela na školení, které i s cestou trvalo více než pět hodin. Mám nárok (souběžně s mým obědem) ještě na proplacení stravného za pracovní cestu?
Autor: Ilona
Re: zákoník práce
Organizace může poskytnout další hlavní jídlo za sníženou cenu, pokud je pracovní směna stanovena nejméně na 10 hodin (§ 3 odst. 5 vyhlášky č. 84/2005 Sb.).
Autor: Božena
Re: zákoník práce
Ilono,
neptala jsem se, zda mi organizace v 18.00 po mém návratu z pracovní cesty poskytne další hlavní jídlo. Ale na to, když podle vyhl. 430/2001 o nákladech na závodní stravování – §3 (5) mi bylo poskytnuto hl. jídlo za sníženou cenu – (má přítomnost v práci byla alespoň 3 hodiny) a zda zároveň podle ZP o cestovních náhradách §163(1) a) mám nárok na proplacení stravného nejméně 58,-Kč, trvá-li prac. cesta 5-12 hodin.
Autor: paja
Re: zákoník práce
splnila jste obě podmínky, takže máte nárok jak na závodní stravování, tak na stravné u cestovného. Hlavně platí, že stravné MUSÍTE dosta, pokud jste na pracovní cestě déle jak 5 hodin. Závodní stravování ne
Autor: Božena
Re: zákoník práce
Děkuji za odpověď. B.
Autor: Milena
Re: zákoník práce
Chtěla bych se zeptat, pokud u nás v Mateřské škole nejsou odbory, jak je to s kolektivní smlouvou.
Musí vedení (ředitel-ředitelka) smlouvu dát přečíst a odsouhlasit svým zaměstnancům ???? Kdo to víte prosím napište. Díky moc. :-))
Autor: Aleš jiný
Re: zákoník práce
Kolektivní smlouvu může organizace uzavřít pouze s odbory, tedy když nemáte odbory, nemáte ani kolektivní smlouvu :-).
Autor: Mart
Re: zákoník práce
Kolektivní smlouvu lze nahradit vnitřním předpisem, kde si stanovíte svá pravidla – v souladu se zákonem. Dáte k podpisu všem zaměstnancům, že s předpisem byli seznámeni a souhlasí.
Autor: Ale jiný
Re: zákoník práce
Kolektivní smlouvu nelze jako takovou nahradit nějakým jedním vnitřním předpisem.
Vnitřní předpisy vydává zaměstnavatel a upravuje jimi jednotlivé oblasti činnosti organizace, např. i čerpání FKSP, pokud nejsou odbory.
Jejich platnost není podmíněna podpisem a souhlasem zaměstnanců!!
Ti mají pouze právo aby jim zaměstnavatel bezproblémově umožnil se s nimi seznamovat.
Autor: Rosnička
Re: zákoník práce
Dobrý den, může např. kuchař čerpat studijní volno
při tvorbě nových jídelničků?
Děkuji za odpověď.
Autor: Alena II.
Re: zákoník práce
Co je to zase za nesmysl? Podle toho, jak vaří složitá jídla by měl být zařazen podle katalogu prací.Vy jste snad čerpala studijní volno, když jste se seznamovala s novým školským zákonem, novými vyhláškami nebo tvorbou systému HACCP?
Autor: danny
Re: zákoník práce
Ne, studijní volno mají podle zákona jen pedagogičtí zaměstnanci.
Autor: Lucie
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli je nějak řešen prostor stravování v kanceláři.
Resp. zaměstnavatel nepovoluje jíst v kanceláři. kuchyň zde nemáme.
Máme možnost pouze restauračního zařízení nebo jíst venku.
Autor: dadla
Dobrý den.Mohu se zeptat.
Pracuji v sociálních službách jako pracovnice úklidu.
Dotaz zní múže mi zaměstnavatel,nařídit že musím oběd sníst v práci nikoli si třeba část nebo celý oběd vzít domu.Děkuji za odpověď.Dadla
Autor: Monik
Domnívám se, že nežijeme v otrokářské společnosti a kde si co smíte sníst vám nikdo nemá co nařizovat; pokud nebudete zrovnat cintat polévku do klávesnice v pracovní době.
Oběd si zaplatíte, a když si s ním v době pracovní přestávky pomažete obličej a budete u toho skákat dva metry do výšky, tak je to jen Vaše věc.
Pokud Vám zaměstnavatel nařizuje konzumaci v práci, tak si to nechte dát písemně se zdůvodněním, nejlépe i s příslušnými paragrafy, které porušujete, když si část oběda odnášíte domů.
Autor: tara
To je jeden úhel pohledu. Pro zaměstnance je jídlo dotované, tudíž by ho měl sníst zaměstnanec, protože je v zájmu zaměstnavaltele o své lidi pečovat. Jestliže si oběd vezmu domů pro manžela, tak se to asi zaměstnavateli nebude líbit. Je to to samé jako se stravenkami, mám si za ně koupit jídlo – teplý oběd- , ale já si koupím třeba cigarety nebo alkohol, myslíte si, že na toto zaměstnavatel přispívá?
Autor: Bertolda
Taro, ale nejde přece o úhly pohledu, ale o předpisy. Co by kdo měl či neměl se dnes příliš nenosí. A kdo říká, že si oběd paní vezme domů pro manžela. Proč si ho nemůže vzít a sníst v klidu doma.
To je snad každého svaté právo, kde bude mít svůj oběd – zda ve svém břiše nebo ho dá doma psovi.
Autor: Bertolda
Taro, ale nejde přece o úhly pohledu, ale o předpisy. Co by kdo měl či neměl se dnes příliš nenosí. A kdo říká, že si oběd paní vezme domů pro manžela. Proč si ho nemůže vzít a sníst v klidu doma.
To je snad každého svaté právo, kde bude mít svůj oběd – zda ve svém břiše nebo ho dá doma psovi.
Autor: zdenda
Dobrý den,ředitel vyhlásil ředitelské volno,museli jsme čerpat dovolenou.Je tento postup z jeho strany správný?Mohl by někdo poradit.Děkuji
Autor: Andy1
Dobrý den, ředitelské volno je překážkou v práci ze strany zaměstnavatele, tudíž může být čerpáno náhradní volno placené jakobyste byli v práci. Avšak pan ředitel vám mohl říct, že máte jít do práce a uklízet. Tudíž, buďte rádi, že jste měli dovolenou a užili si den volna.
Autor: Pavel Ludvík
Postup správný je, protože podle par. 217 určuje dovolenou zaměstnavatel. Ale podle stejného par. má také přihlížet k zájmům zaměstnance! A jedna část dovolené musí činit aspoň 2 týdny v celku. Důležité však je, že vám to musí oznámit písemně aspoň 14 dnů předem.
Autor: Andy1
Jinak dodám, že zaměstnavatel má možnost vám nařídit dovolenou, kdy se mu zlíbí. Už to není jako dřív, že půlku nařizoval, půlku si zaměstnanec volil sám, teď jí nařizuje jen zaměstnavatel.
Autor: zdenda
Milá Andy1,byla bych raději,kdyby nám ředitel dal ten den na úklid,to mi věřte.Jinak děkuji za odpověď, nejen Vám i panu Ludvíkovi.Hezký den.
Autor: Andy1
Dobrý den, tak u nás je to naopak. Vzít si den dovolené mimo hlavní nebo vánoční prázdniny je nepřípustné, takže den dovči v průběhu roky bych brala hned. Ale je mi jasné, že vám ten den bude zase chybět v létě. Jo, bohužel nemáme 8 týdnů dovolené a studijní volna jako pedagogičtí pracovníci 🙁
Autor: kdokoliv
proč nejste pedagogický pracovník? Stačí jen chtít a pak máte 8 týdnů dovolené a studijní volna jako pedagogičtí pracovníci…
Autor: K smíchu
A proč Vy nejste prezident-ka nemusela by jste ztrácet čas na našich stránkách tímhle vrtáním nám stejně nepomůžete.
Autor: K smíchu
jen jsem chtěl(a) napsat, že výhody pedagogických pracovniků mají pedagogičtí pracovníci. Těmi se dnes už může stát kdokoliv. Co se týká „vrtání na našich stránkách“ – tomu nerozumím.
Autor: pro kdokoliv
Ani se nedivím,já taky nechápu,že pedag.může být kdokoliv.
Autor: Andy1
Jistě, všichni budeme pedagogové a nikdo nebude dělat nic jiného 😀 . Opravdu k smíchu, stejně, jako váš nick 😀
Autor: zdenda
Ano,je to přesně tak a v létě jsme na neplaceném volnu,v lepším případě deset dnů bez náhrady mzdy.Jak to bude letos uvidíme.Hezký den bez deště.
Autor: zdenda
Ano,je to přesně tak a v létě jsme na neplaceném volnu,v lepším případě deset dnů bez náhrady mzdy.Jak to bude letos uvidíme.Hezký den bez deště.
Autor: Jana Nováková
super stránka, všechny paragrafy zákoníku práce pohromadě:
http://zakony.centrum.cz/