Přeskočit na obsah

Zákony,vyhlášky

 • Autor: Helena 2

  Zákony,vyhlášky
  Dobrý den,nastupuji za dlohodobě nemocnou p.vedoucí.Protože jsem vedoucí ŠJ dělala před 15 lety,poraďte mi prosím které zákony,předpisy musím všechny znát.Děkuji H.

  • Autor: mirka

   Re: Zákony,vyhlášky
   ano

  • Autor: majka

   Re: Zákony,vyhlášky
   Najděte si na tomto portálu vlevo rubriku právo a v sekci Zdraví a hygiena zákon 258/2000 o ochraně veřejného zdraví a vyhlášku 137/2004 o hygienických požadavcích na stravovací služby(mělo by tam být už aktualizované znění včetně novely 602/2006). Dále v sekci školství a státní správa vyhlášku 107/2005 o školním stravování, 84/2005 o závodním stravování a nařízení EU 852/2004, to by Vám mohlo pro začátek stačit. Přeji pěkný večer.

  • Autor: Liduna

   Re: Zákony,vyhlášky
   Poraďte někdo prosím, kde je uvedeno zda učitelé se mohou stravovat ve ŠJ v době prázdnin. ŠJ je v provozu pro MŠ a cizí strávníky. Díky moc.

   • Autor: Olina

    Re: Zákony,vyhlášky
    Pokud maji za den odpracovány tři hod. tak mají narok na  oběd.

  • Autor: evika

   Re: Zákony,vyhlášky
   Mohou pokud jídelna vaří a pokud nemají odpacovány 3 hodiny a zaplatí plnou cenu i s režiemi tak jako cizí strávníci

   • Autor: EJiroutova

    Re: Zákony,vyhlášky
    Máme tento týden ve školce mladou holčinu na praxi. Pomáhá učitelkám ve třídách. Jakou cenu zaplatí za oběd? Ještě jsem cízího strávníka neúčtovala.

    • Autor: veddouce

     Re: Zákony,vyhlášky
     U nás platí praktikanti cenu surovin (tedy bez režie).

     • Autor: Radka

      Re: Zákony,vyhlášky
      Platí celou cenu potravin jako zaměstnanci. Pokud by byla na praxi v základní škole (nebo kombinace jídelny ZŠ a MŠ), tak je zařazena do kategorie 15-x let, protože tam v podstatě věkově patří.

     • Autor: JanaV.

      Re: Zákony,vyhlášky
      Já ji mám zařazenou jako cizí. Kolik jí je mě nezajímá, není u nás žákem. K zaměstnancům nepatří, protože není zaměstnanec, nemá pracovní smlouvu. Zaměstnanci mají navíc příspěvěk z FKSP.Takže jako cizí.

     • Autor: Radka

      Re: Zákony,vyhlášky
      Mám to od naší metodičky jako poznatek od inspekce. Pokud je z učiliště nebo střední školy, má ve smlouvě z její školy pro naši ředitelku zapsané stravování. Tím pádem se nestravuje ve své ŠJ ale u nás a je zařazená podle toho, pro jaké kategorie vaříme. Buď jako nejstarší kategorie 15-x, pokud ji máme, nebo jako zaměstnance za celou částku potravin bez příspěvku FKSP.

     • Autor: Alena II.

      Re: Zákony,vyhlášky
      Studenti, kteří vykonávají na zařízení praxi ,platí jako zaměstnanci, t.j. pořizovací cenu surovin, která MŮŽE být snížena o příspěvek FKSP, pokud to má zařízení v kolektivní smlouvě – viz Vyhláška č. 84/2005 Sb. o nákladech na závodní stravování, § 3 odst.3

     • Autor: JanaV.

      Re: Zákony,vyhlášky
      Když středoškolák má praxi 14 dnů na základní škole, tak mi neříkejte, že pro mě není cizí strávník.

     • Autor: Radka

      Re: Zákony,vyhlášky
      Není.

    • Autor: danka

     Re: Zákony,vyhlášky
     Také máme v Mš na praxi studentku a oběd ji počítáme jako zaměstnacům. Už proto,že kdyby byla ve škole,má tam nárok na dotovaný oběd. Prostě si oběd vybere na jiném zařízení v rámci kraje.

     • Autor: Petřina

      Re: Zákony,vyhlášky
      To je nesmysl. Nemohu praktikance dát oběd za cenu zaměstnance, protože zaměstnanec není (nemá smlouvu a tím pádem nemá nárok na FKSP). Ani za cenu pro dítě, protože nenavštěvuje naši ZŠ a škola praktikantky mi věcné ani mzdové režie nazaplatí. Informace mám od krajské metodičky.

     • Autor: Alena II.

      Re: Zákony,vyhlášky
      Petřino, přečtěte si pozorně vyhlášku o závodním stravování ( 84/2005 Sb.) § 3, odst. 3 a nepište tady bludy!

     • Autor: JAROSLAVA

      Re: Zákony,vyhlášky
      Dobrý den,
      nemyslím si ,že paní Petřina je až tak daleko od pravdy,měla jsem stejný problém a na můj dotaz mi odpověděla naše metodička takto:
      V zákonu 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech se hovoří o možnosti zabezpečit závodní stravování žákům středních odb,. učilišť není-li jejich stravování zajištěno jiným způsobem, tím jiným způsobem se myslí školní stravování. Protože nejsou žáky vaší školy, nelze na ně pohlížet jako na žáky, proto můžete zabezpečit stravování následujícími způsoby:
      – pokud mají řízenou praxi a mezi školami vaší a vysílající školou existuje smlouva o odborné praxi, může být její součástí i zabezpečení školního stravování, pak hradí žák pouze hodnotu potravin, pokud tomu tak není a smlouva je napsána pouze v pedagogickém režimu bez stravování,pak
      – nastupuje druhý způsob – úhrada všech nákladů jako u cizího strávníka, to je za plnou cenu.

      Další způsob je ten, že náklady spojené s výrobou jídla uhradíte jako škola ze svých prostředků. Jelikož to nejsou žáci vaší školy nemůžete použít normativně přidělené státní prostředky, můžete buď z provozu nebo z vlastních příjmů organizace.
      Tento způsob stravování byste měli ošetřit ve vnitřních směrnicích organizace.

      Škola, která vysílá žáka na praxi, je podle školského zákona u nezletilých žáků povinna zabezpečit hmotnou péči, takže by se měla zajímat, jestli je plněno školní stravování a náklady spojené s výrobou jídla by mohla za svého žáka uhradit na základě uzavřené smlouvy vaše škola a vysílající škola.
      Vím, že praxe je jiná, školy školní stravování dětem neřeší a proto jsou jako cizí strávníci. Pokud jsou nezletilí, a vy je zařadíte jako žáky příslušné věkové kategorie, měli byste takto utržený příjem za stravování zahrnout do nákladů hlavní činnosti – příjem z ostatních zdrojů jinak nezařazených.
      Vše je na rozhodnutí ředitele školy jakým způsobem k problému přistoupí.

      Snad Vám to pomůže.Zdravím Jaroslava

  • Autor: janka

   Re: Zákony,vyhlášky
   Chci se zeptat jak to máte u vás s FKSP? Jsme MŠ a paní ředitelka nám tvrdí, že musíme čerpat z FKSP všichni na stejnou věc.Není přece možné nutit zaměstnance na zájezd nebo na nějakou akci,když by třeba potřeboval někdo příspěvek např.na tábor pro dítě a jiné.

   • Autor: majka

    Re: Zákony,vyhlášky
    Měli byste to mít stanoveno v kolektivní smlouvě a k ní příslušněm rozpočtu.Je to různé, někde čerpají třeba i formou příspěvku na penzijní připojištění, ale to vše záleží na tom, jak se dohodnete při tvorbě kolektivní smlouvy.Při tvorbě smlouvy se stanoví jednotlivé částky a účel čerpání dle možnosti každé organizace.

    • Autor: zuza

     Re: Zákony,vyhlášky
     U nás v jednom subjektu čerpáme všichni stejně, protože kdo by přece vypisoval objednávky na různé věci a pak proplácel faktury, že? A prostě „přes to nejede vlak“ a v druhém subjektu si můžeme vybrat – třeba vitamíny v lékárně, masáže nebo příspěvek na dovolenou. Vše záleží na ředitelkách. My v tom problém nevidíme, některé paní ředitelky si ho opět našly.

  • Autor: lidka

   Re: Zákony,vyhlášky
   mám prosbičku…včera jsem se dověděla, že zaměstnanci školy nepatří do hlavní činnosti. Nevíte, kde je tohle napsany? Asi dělám špatně výkazy jestli je to pravda. Tohle mi fakt uniklo. Děkuji předem za radu.

   • Autor: Alena II.

    Re: Zákony,vyhlášky
    Stravování vlastních zaměstnanců, byste měla mít uvedeno v hlavní činnosti, ale záleží na tom, jak to máte stanoveno ve zřizovací listině.

  • Autor: Moderátor

   Dodržujte téma!
   Chtěl bych upozornit diskutující v tomto tématu na nutnost dodržování Pravidel diskuse, zejména bodu 4 (téma), což se zde neděje.
   Tato diskusní fórum neslouží k tomu, aby se zde mohl kdokoli na cokoli zeptat. Má téma „nejnutnější právní předpisy pro vedoucí“ zadané Helenou 2.
   Dotaz 16231 je už trochu mimo zadané téma. Dotazy 16227 a 16250 zde už v podstatě nemají co dělat a měly být v samostatných diskusích.
   Diskuse je pak nepřehledná, stěžujete si, že se v ní nikdo nevyzná. Jste samy proti sobě.

  • Autor: Zuza

   Re: Zákony,vyhlášky
   Může mně někdo poradit ohledně měsíční uzávěrky? Podle jakého zákona nebo vyhlášky se provádí? Děkuji moc.

   • Autor: Alena II.

    Re: Zákony,vyhlášky
    Dobrý den, najděte si ve vyhledávači Zákon o účetnictví.

  • Autor: Evča 1

   Re: Zákony,vyhlášky
   Čekáme kontrolu z oddělení kontroly příspěvkových organizací odboru kontroly a interního auditu. Nevíte co vše kontrolují?

   • Autor: LLLLLLLLLLL

    Re: Zákony,vyhlášky
    Je to kontrola od zřizovatele?

    • Autor: Evča 1

     Re: Zákony,vyhlášky
     Ano.

     • Autor: LLLLLLLLLLL

      Re: Zákony,vyhlášky
      KONTROLUJÍ LIMITOVANÉ A INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSLIBY, DODFRŽOVÁNÍ ZÁKONA O FIN. KONTOLE

     • Autor: Evča 1

      Re: Zákony,vyhlášky
      Děkuji.

  • Autor: Pepa

   Re: Zákony,vyhlášky
   Dobrý den,prosím o informaci,jsme školní jídelna,která vaří pro 220 žáků a 30 učitelů,chtěli bychom si k těm našim mizerným platům trošku přivydělat vařením pro cca 50 cizích strávníků.Chci se zeptat zda je potřeba živnostenský list,nebo jen povolení na doplňkovou činnost a jak je nutné tuto činnost účtovat?Děkuji moc

   • Autor: jjoo

    Re: Zákony,vyhlášky
    Jen aby jste nepřivydělávaly učitelům k těm jejich mizerným platům. I tak to může být……..

   • Autor: mart

    Re: Zákony,vyhlášky
    Dobrý den, na provozování dplňkové činnosti živnostenský list nepotřebujete, pokud vaříte pro cizí strávníky bez zisku. Povolení zřizovatele a doplnění činnosti do zřizovací listiny být musí.

   • Autor: Pepinda

    Re: Zákony,vyhlášky
    Já mám také doplňkovou činnost bez zisku.Musíte si udělat pak kalkulaci oběda.Náklady na potraviny + režijní náklady(energie atd.) a odměna pro zaměstnance kuchyně. Máme smlouvu o doplňkové činnosti 1 hod denně,protože pracujeme na zkrácený úvazek.Nevím jak je to při plné pracovní době.Bylo mi řečeno, že bychom vařily pro cizí strávníky za školské peníze.Výdělek by neměl přesáhnout 2 000.-Kč měsíčně (pro jednu pracovnici) jinak se to daní.Povolení od zřizovatele máme ve zřizovací listině.

   • Autor: heda

    Re: Zákony,vyhlášky
    Velice rychle se na to vykašlete. Nemáte ani tušení do čeho lezete. Mám to již 10 let, stojí to za houby, prachy shrábne škola, nidy nejste svým pánem. My máme obrat nad milion a to je hrůza, práce přibylo, peněz míň, kontroly jedna za druhou, né, pryč od toho. Kdyby bylo kam, jdeme všechny pryč. Těch 50 z vás plátce DPH brzo udělá. Z toho se pak po….. Živnostenský list potřebujete na 100%, přijďte se podívat….účtuje se všechno odděleně /později bez DPH až se dostanete nad milion/

  • Autor: heda

   Re: Zákony,vyhlášky
   Prosím kdo mi poradí? Za kuchařku na mateřské jsem vzala zástup, se smlouvu na dobu určitou, za určitou pracovnici do roku 2013. Počet zaměstnanců se musí snížit, propouštět budeme tu na MD, ale i zástup za ni. Jenže obě chtějí odstupné. U stále pracovnice je nárok, to je jasné, ale má právo žádat i ta, která je na zástup? Zatím mi to nikdo neřekl, názory se rozcházejí. Nejhorší je, že ředitel nám řekl, že nám sníží platy o dalších 10 % pokud se jí to vyplatí….

   • Autor: ivzez

    Re: Zákony,vyhlášky
    Pracovnici na MD či RD můžete dát výpověď jenom z důvodu rušení nebo přemístění firmy (její části), výpověď pro nadbytečnost jí můžete dát teprve po skončení MD/RD. Ukončíte-li PP s pracovnicí na MD/RD, skončí automaticky s PP její MD/RD a spolu s tím i PP zástupu.

    Jinak mají nárok na odstupné obě dvě.

    • Autor: heda

     Re: Zákony,vyhlášky
     Děkuji. No přestava, že se nám sníží mzdy ještě víc, mne děsí, Pokud příjde ředitel s novým výměrem, a nepodepíšeme, asi půjde ….je mi 52 celý život ve školních jídelnách….

     • Autor: Tamara

      Re: Zákony,vyhlášky
      Hedo, vůbec se ničeho neděste. Hůř už být nemůže. S Vašimi zkušenostmi naleznete snadno místo jinde. Nejsou na světě jen školní jídelny.

     • Autor: zuza

      Re: Zákony,vyhlášky
      Váš klid mě zaráží. Jaké místo může najít vedoucí ŠJ v 52 letech? U nás není šance ani v obchodě ani v nějaké výrobě, natož kancelář.

  • Autor: Zimmerhakl

   Re: Zákony,vyhlášky
   kdo ví, v kterém zákoně je uvedeno,kdy může jídelna v doplňkové činnosti vařit SE ZISKEM a kdy BEZ ZISKU ? Dělám kalkulace, jsem tady nová a netuším podle čeho řídit.Máme i živnostenský list – vyvážíme stravu pro jinou školu-pro žáky (BEZ ZSKU) a pro pedagogy ( nevím..myslím si,že na nich bychom zisk mít mohli.Poradíte mi?Díky Evča

   • Autor: Aleš jiný

    Re: Zákony,vyhlášky
    Takto Vám to žádný předpis neupravuje. Zásadně Vám doplňkovou činnost musí povolit a její podmínky upravit zřizovatel. Doplňková činnost bez zisku nedává příliš smyslu, rozhodně by neměla být ztrátová.
    Vaše organizace by také měla mít vnitřní směrnici k doplňkové činnosti, jejíž součástí musí být kalkulace.
    V praxi byste např. mohla postupovat tak,. že byste zřizovateli předložila žádost o povolení DČ a současně předložila ke schválení vnitřní směrnici, která by podmínky upravila.

  • Autor: leventa

   Re: Zákony,vyhlášky
   Proč byste pak tu doplňkovou činnost dělali, kdybyste z toho neměli žádný zisk???

  • Autor: Tvrznikova

   Re: Zákony,vyhlášky
   prosim o radu pracuji jako vedouci stravovani jiz nekolik let a odebirala ksem obeda ale ted nevim zda mam na obed narok a za jakou cenu jsem v predcasnem duchode a pracuji i kdyz porad u stejne organizace jen na dohodu jinak to nejde obedy bych chtela dekuji za radu alena

   • Autor: Aleš jiný

    Re: Zákony,vyhlášky
    Dobrý den, podle stávající vyhlášky je to možné pokud je to upraveno v kolektivní smlouvě či vnitřním předpise a přítomnost na pracovišti je minimálně tři hodiny v daném dni.

   • Autor: danny

    Re: Zákony,vyhlášky
    Pokud jste důchodkyní stejného zařízení a pokud je v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu ředitelem zařízení povoleno, může důchodce školy odebírat oběd za cenu finančního normativu (určitě Vám příspěvek FKSP nedají) a ani nemusí pracovat ty 3 hodiny.

    • Autor: xxx1

     Re: Zákony,vyhlášky
     No taky nerozumím,pokud jste šla do předčasného důchodu – nemůžete pracovat!

   • Autor: mumina

    Re: Zákony,vyhlášky
    Dobrý den, je to podle kolektivní smlouvy. Jen mi trochu nejde na rozum, proč jste odešla do předčasného důchodu, ale současně tam chodíte ještě pracovat. Rozuměla bych tomu, v případě, např. že krátkodobě zaskakujete za nemocnou kuchařku.

  • Autor: Zamost

   Re: Zákony,vyhlášky
   Jestli se jedná o Prahu kdekoliv – velice ráda poradím, nebo udělám miniškolení
   – tel. 721948136
   Zámostná Pavla
   —E-meil …… zamost@volny.cz

  • Autor: karambol

   Re: Zákony,vyhlášky
   dobrý den,mám dotaz -jemožné ,aby vedoucí školní jídelny sebrala odměny jenom pomoc.sílám a kuchřkám je nechala,zvedly se o dost počet dětí a prý nejsou peníze.Připadá mi,že je to nelogické,aby toodnesli jenom pomocné síli a ty ostatní né,připadá mi ,ž etohle nejde ani ze zákona,kdyžtak všichni,aleč myslím si že když se zvedne počet dětských strávníku,tak by se měl zvednou i rozpočet na jídelnu,a né aby to odnesli ty co maj nejméně,děkuji za odpovědi.

   • Autor: Alena II.

    Re: Zákony,vyhlášky
    Milá paní, osobní ohodnocení i odměny jsou nenárokové složky platu a skutečně záleží na Vaší paní vedoucí, jak je rozdělí.
    Mělo by to být za nějakou práci navíc, při jejich stanovení se také přihlíží k tomu, kdo jak pracuje a jakou má kdo zodpovědnost, což kuchařka má určitě větší, takže žádný nárok všem stejně neexistuje.

  • Autor: karambol

   Re: Zákony,vyhlášky
   to je sice pravda,že je to nenároková složka,ale vzít to jenom pomocnýým silám,které tam dělají práci poctivě a neulévají se a to jenom proto,že nejsou peníze na platy,tak to se mi nezdá,byla bych pro vzít to všem,ale pokud se zvednou obědy o tolik ,tak si myslím ,že by se to mohlo navýšit

  • Autor: JanaV.

   Re: Zákony,vyhlášky
   Také záleží jak byly zařazeny. Tarifní plat u nás kuchařky podle odpracovaných let a pomocné ne, takže teoreticky nová mladá kuchařka může mít v základu menší plat než pomocná nová. Pak se jim to nenárokovou složkou nějak vyrovnává. A to může být i u vás.

  • Autor: janka

   Re: Zákony,vyhlášky
   Dobrý den,
   kolegyňky poraďte? Ve zřizovací listině je uvedená hostinská činnost tzn. cizí strávníci u příspěvkové organizace a plátce DPH.
   Platí ještě, že musí být za to zodpovědný pracovník tzn. živnostenský list na toto stravování? Děkuji

  • Autor: awelina

   Dobrý den,já mám dotaz,trochu mimo téma.
   musí jídelna vracet zálohy na stravu strávníkům koncem kalendářního a školního roku?
   Nepřijímáme platby převodem z účtu,jen v hotovosti na pokladně školy.Máme vyvěšeno,že si strávníci mají přijít zálohy na stravu,oni tak samozřejmě většinou nečiní.Existuje na toto nějaká vyhláška,nebo předpis?Kontrolorka mi doporučila sestavit vnitřní předpis,jak je nakládáno s penězi strávníků o prázdninách.Jak to funguje ve Vaší školní jídelně?Děkuji všem za každou odpověď

   • Autor: eva 2

    ve školní jídelně dělám vyúčtování ke 30.6. a žáci mají na účtě 0 kč, mateřská škola má vyúčtování v září – odcházející předškoláci mají na účtě 0, žáci kteří v mš zůstavají mají na účtě částku odpovídající měcíšní záloze, vše ostatní vracím na účty rodičům. Vše mám napsáno ve vnitřním řádu školy a stejně se najdou rodiče, kterým se to nelíbí a nejraději by stravovali děti zdarma, nebo chtějí vracet zálohy které nezaplatili….. hezký den

   • Autor: Alena II.

    Na začátku školního roku zaplatí všichni zálohu na stravování, kterou mají celý školní rok uloženu na účtu. Ostatní platby probíhají zpětně, podle skutečně přihlášených obědů. V červnu již strávníci neplatí, naopak my si to vyúčtujeme ze zálohy a zbytek dostávají strávníci zpět na účet. V hotovosti vracíme pouze těm, kteří platí složenkou a odcházejí z naší školy. Ostatní mají přeplatek převeden do dalšího školního roku do měsíce září. Vše máme uvedeno ve vnitřím řádu školní jídelny.

  • Autor: Písnička

   Naštěstí nulovat konta strávníků nemusím.
   Kdo chce, přeplatky mu kdykoliv vrátím v hotovosti. Máme hotovostní i bezhotovostní výběr, takže peníze v pokladně jsou vždy.
   Je jedno jestli platí zálohy bankou nebo hotově.
   Když jsem na konci školního roku vracela přplatky spět na účet, mnozí byli sklamaní, prtože Kč posílali spátky jako zálohu na další měsíc.
   Tak už všem neposílám, a vyplácím hotově těm, kteří to chtějí.
   Pokud příjde díte ZŠ a požaduje peníze, napíšu to rodičům do žákovské, aby věděli, že jejich ratolest si vybrala peníze.
   Vše máme ošetřeno ve vnitřním řádu ŠJ a ZŠ.

  • Autor: marcinka

   Milé kolegyně prosím o radu, jsme školní jídelna s celodenním stravováním vaříme i o víkendech, je někde dáno vyhláškou, že musí být teplé – vařené večeře? Děkuji za odpověď

   • Autor: haris

    Nejsme sice školní zařízení ale ústav a  vaříme 365 dní v roce celodenní strava.Nikde jsem se nedočetla o tom,že by musela být več.teplá.Studené več. máme st,so,ne a pak také vaříme např. vaječnice,těstovinové saláty.Ofic. studená več. je u nás 3x týdně,pečivo+šunka,salám,obložené vejce ,pomazánky apod.O výkendu je tu kuchařka sama a má jen 8h.směnu.V týdnu má 12h.
    Pokud někdo na něco narazí ať dá vědět.

    • Autor: marcinka

     zdravím a děkuji za odpověď…haris ozvěte se mi prosím na email. děkuji

   • Autor: maty200

    Jsme internátní zařízení s nepřetržitým provozem.
    Večeře mám jen 2x v týdnu studené,nikde to není stanoveno,ale pokud bude nová vyhláška,chtějí to tam dostat.Jako není stanoveno sladké jídlo..
    Máme dva výběry obědů a teplé večeře,vymyslet jídla ,aby se neopakovala, aspoň v měsící ,je někdy obtížné.

  • Autor: RadkaB

   Dávám odkaz na článek k nové vyhlášce o navýšení finančních limitů na nákup potravin http://aktualne.centrum.cz/finance/rodina/clanek.phtml?id=721286#utm_medium=newsbox&utm_source=centrumHP.

   • Autor: zuza

    Dobrý den, v novinách vyšel článek o zvýšení limitů na nákup potravin. Bude to opravdu od 1. 1.? Je to už schválené? Nikde jsem nic nezaslechla a najednou se toto objevilo. Pokud ano, budu to muset řešit zřejmě až od nového školního roku, jelikož v prosinci mi chodí zálohy na leden (vždy měsíc předem).

    • Autor: ved ŠJ

     Máte to zde psané v kostce v pravo v zeleném políčku jak jsou aktuality. Je to pod názvem Velké zdražení obědů. Ano má platit od 1.1.2012 nová vyhláška

     • Autor: ziss

      Novela vyhlášky leží na vládě v připomínkovém řízení. Její znění najdete na stránkách vláda.cz /jednání vlády /připravovaná legislativa.

     • Autor: zuza

      Děkuji za odpovědi. Už jsem moudřejší.

  • Autor: maty200

   Školní obědy zdraží o čtvrtinu, změní
   Praha – Od ledna se zvýší ceny školních obědů o čtvrtinu, důvodem je zdražování potravin kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.
   S navýšením finančních limitů na nákup potravin počítá vyhláška, kterou připravilo ministerstvo školství. Namísto průměrné ceny 27,50 tak oběd přijde na 35 korun.
   Vyhláška také stanovuje, že v této ceně musejí školy kromě hlavního chodu nabízet polévku, nápoj, případně dezert.
   Změny se dotknou i výživových norem, kvůli obezitě školáků už školy budou moci překročit limity ovoce a zeleniny a nedodržet limity pro množství tuků a cukrů.
   Tři roky beze změny
   Současné finanční limity platí od roku 2008. Oběd pro žáka prvního stupně se podle nich musí vejít do ceny 13,50 až 23 korun, nově bude stát 17 až 32,50 korun.
   U dětí na druhém stupni podraží obědy z 15 až 24,50 na 19 až 34,50 korun, u středoškoláka z 16 až 26 korun na 20 až 37 korun.

  • Autor: maty200

   Průměru o čtvrtinu podraží i snídaně, svačiny a večeře ve školkách, až o 80 procent navíc podraží svačiny pro středoškoláky. Současný limit 3,50 až pět korun byl prý totiž naprosto nedostatečný, a svačinky pro žáky starší 15 let proto budou nově stát až devět korun.
   Proti obezitě
   „S ohledem na stále se zvyšující dětskou obezitou je žádoucí, aby se zařízení školního stravování snažila omezovat co nejvíce spotřebu tuků a cukrů, které jsou zdrojem největšího množství nadbytečné energie,“ stojí také ve vyhlášce.
   Grafika
   Jídelny se musejí řídit takzvaným spotřebním košem, kde jsou stanoveny minimální a maximální hodnoty, kolik gramů masa, mléka, vajec, zeleniny nebo ovoce má dostat dítě příslušného věku.
   Nově má ale platit, že jídelny by nemusely dodržet minimální množství tuků a cukrů a nebude jim ani vytýkáno, když překročí nejvyšší stanovené normy ovoce, zeleniny a luštěnin.

  • Autor: maty200

   Vyhláška také stanoví, že poměr živočišných a rostlinných tuků by měl být v poměru 1:1, do budoucna by ale měl převažovat rostlinný tuk.
   Dětem ze sportovních tříd nebo žákům tanečních konzervatoří navíc mohou být po domluvě výživové limity, a tím pádem i cena obědů, navýšeny.
   V ceně nejen hlavní chod
   Vyhláška také stanovuje, že pod pojmem oběd se rozumí kromě hlavního chodu i polévka nebo předkrm, nápoj a případně i dezert, salát nebo ovoce.
   „V některých stravovacích zařízeních jsou totiž obědy prodávány po jednotlivých částech a za oběd je považován pouze hlavní chod. Oběd v takových jídelnách, kdy si strávníci dokupují polévku a doplněk, potom může stát i dvojnásobek finančního limitu upraveného vyhláškou,“ uvádí materiál.
   Nově také budou moci jídelny s celodenním provozem, například v dětských domovech a internátech, podávat studenou večeři jen dvakrát týdně.
   TO JE CELÝ TEXT K NOVÉ VYHLÁŠCE

  • Autor: Pavel Ludvík

   Prosím, přestaňme tady spekulovat. Nová vyhláška se nepochybně připravuje, ale pracovních návrhů mohlo být více. Informace o jejím obsahu zde vložené proto nemusí být OK.
   Rozhodující ani nemusí být program vlády, protože vyhlášky mohou jít přes Legislativní komisi vlády. Důležité je zveřejnění ve Sbírce zákonů. A to zatím neproběhlo.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se