Přeskočit na obsah

zařazení kuchařky

 • Autor: zdendule

  zařazení kuchařky
  Děvčata, má ještě někdo kuchařky ve. 4 platové třídě, nebo jen v 5.? A co vedoucí kuchařka, ta je pak v 6. třídě, nebo to tak není?

  • Autor: Ivana

   Re: zařazení kuchařky
   Kuchařky mají 4 a ved. kuch. má 6 plat. st.

   • Autor: dany

    Re: zařazení kuchařky
    kuchařka v 5., pomocná síla ve 3. a ved. ŠJ v 8. pl.st.

  • Autor: INREC

   Re: zařazení kuchařky
   Pomocné síly 3. platová třída – strop
   Vařící kuchařky 4. platová třída – zařazení dle délky praxe
   Hlavní kuchařka : 6 platová třída – zařazení del délky praxe – základní plat – žádné příplatky

   • Autor: lída

    Re: zařazení kuchařky
    U nás hlavní kuchařka v 5, nejvyšší platový stupeň jak to umožňují předpisy. Vedoucí šj v 7, dle odprac. let plat. stupeň.

  • Autor: Milena

   Re: zařazení kuchařky
   vedoucí kuchařka má 6.třídu,ale pokud je mladší,vyplatí se ji mít 5.třídu strop,protože je vyšší než v 6.třídě podle odpracovaných let a ještě k tomu vám odečtou roky,že prý nemám maturitu a jinak kuchařka má 4.třídu a pomocná síla 3.třídu

  • Autor: marie

   Re: zařazení kuchařky
   tak to by mě zajímalo,v jaké platové tři¨ídě má být hlavní kuchařka ,která má odpracováno39 let a v jaké druhá kuchřka,která má odpracováno 33 let

   • Autor: Radka

    Re: zařazení kuchařky
    Máte 6. platovou třídu u vedoucí kuchařky i v mateřských školách?

  • Autor: mitra

   Re: zařazení kuchařky
   Hm,mě by taky zajimalo,v ktere skupině bych měla bytJsem hlavni kuchařka,mam 4,strop.Moje druha kuchařka ma ty same penize jako ja a je o 10 let mladši,je ji 31 ,v oboru je sice vyučena,ale pracuje v něm posledni 4 roky,před tim byla mimo obor.Slyšela jsem,že to zaleži na řediteli,kterou třidu vam da.Asi to chce klid a nohy v teple ,jak se řika.Stejně s tim asi nic my mali neudělame.Papa

   • Autor: abcd

    Re: zařazení kuchařky
    Tak to máte pravdu. U nás dělá hlavní kuchařku vyučená obuvnice, která 13 let pracovala v těžklém průmyslu a pak nalezla do zadku naší ředitelce.

  • Autor: míla

   Re: zařazení kuchařky
   pracuji v mateřské škole jako vedoucí kuchařka a mám 6 třídu v oboru pracuji 25.let a 6.třídu mám jeden měsíc

   • Autor: lidka

    Re: zařazení kuchařky
    Kolik vaříte denně obědů a v kolika lidech?

    • Autor: anajka

     Re: zařazení kuchařky
     vaříme denné 400 až 41O obédů výbér ze dvou až tří jídel jsme v kuchyni dvé kuchařky a tři pomocné. také by mé zajímalo kolik se musí vařit jídel na výbér a kolik nás má být.

  • Autor: míla

   Re: zařazení kuchařky
   v mateřské škole vařím pro 150 dětí ,vedoucí kuchařka,kuchařka,pomocná síla a vedoucí školní jídelny na půl úvazku,ale ta se věnuje pouze účetnictví.

  • Autor: emča

   Re: zařazení kuchařky
   Možná se to i hne ku předu, ale nevím, co to udělá, až nás budou platit městské úřady, jak to požaduje pan ministr. Jen aby to nebylo ještě horší. Nejlepší by bylo, aby upravili tabulky , aby se nepracovalo za almužnu, ale lza odpovídající mzdu – práce kuchařek je velmi těžká, i když nemají maturitu. A paní učitelky si myslí, že ony jsou převzdělané, protože mají titul, takže kuchařkám stačí to, co mají a co by ještě chtěly.

  • Autor: mama

   Re: zařazení kuchařky
   Ano,take mám 4.plat.třidu.Ve škole pracuji 33let, jsem vyučena a na každem školení se dovím,že mam být zařazena do7. třídy.Mam hmotnou zodpovědnost a jsem vedouci kuchařka.Není to k plači .

   • Autor: Magdalena

    Re: zařazení kuchařky
    No to snad ne, kuchařka i když vedoucí v sedmé třídě?
    To jste asi něco špatně pochopila. A kolik vedete lidí?

    • Autor: lEOPOLDA

     Re: zařazení kuchařky
     tAKÉ S MYSLÍM, ŽE JDE O NEDOROZUMĚNÍ.
     kuchařka i když vrchní nemůže být v 7. třídě.

     • Autor: Stonka

      Re: zařazení kuchařky
      Vážené kolegyně, neříkejte tady hlouposti a raději se podívejte do katalogu prací a příslušného nařízení vlády! Ano, paní kolegyně – mama, máte naprosotou pravdu! Náleží Vám sedmá platová třída. Ano, je to k pláči,-ta Vaše čtvrtá… ale vše se dá napravit. Upozorněte písemně! Vašeho zaměstnavatele, že jste chybně zařazena. Pokud ihned nenapraví svoji chybu ve Vašem zařazení, potom Vám doporučuji obrátit se na úřad práce, kde podáte podnět k prošetření a následně na soud. Vysoudíte vše zpětně. Pokud byste potřebovala pomoci, napište na můj mail. Zdravím S.

     • Autor: MAMA

      Re: zařazení kuchařky
      Dobrý den,no to je pěkné,stále říkam,že mám každý mésíc o2000 kč méně,ale paní ředitelka se jen smeje.Ustně nebo písemě ona stejně nepřida. V pondělí pujdu na uřad prace.Na soud,ale nemam penize.Zdravim MAMA

  • Autor: iris

   Re: zařazení kuchařky
   Dobrý den, pracuji ve stravování již 20 let, ale ve školním stravování pouze 3 roky a musím tedy říci, že opravdu záleží na tom, jak si to každá vedoucí ŠJ vybojuje a obhájí
   u vedení školy. Když jsem nastoupila, přešly pomocné síly na třídu 4 – bez nějakých velkých problémů u p. ředitele školy (opravu je potřeba se obhájit katalogem prací; stačí pouze jedna činnost vykonávaná ve tř. 4 a musí být přiznána). Hlavní kuchařka (39 let – vyučená v oboru, ale
   bez téměř bez praxe, tu získává až u nás – tř. 6, plat. stupeň 9; 1600,- osobní + 1200,- za vedení). Řadová
   kuchařka tř. 5, plat. stupeň 12 + 1600,- osobní ohodnocení).
   Pomocné kuchařky – osobní ohodnocení 1150,-.
   Je opravdu skvělé, když vedení školy dobře komunikuje se ŠJ a váží si jejich práce. Ale vždy máme kvalitně a nápaditě sestavený jídelní lístek a potažno výborně uvařeno. (Jsme střední škola, kapacita 550 strávníků).

  • Autor: mimi

   Re: zařazení kuchařky
   Já jsem třetí rok hlavní kuchařka a mám 5strop,je mi 36 a vzhledem k věku je pro mě opravdu výhodnější než 6 a odpovídající praxe.Ale ta sedmička se mi také nějak nezdá-ikdyž bych ji brala taky!!!To už by zase bylo o něčem jiném.Je to špatně, že nejsou jasně daný pravidla a všude je to jinak.Je katalog prací někde na netu?Ta sedmička mě zajímá-která činnost řadí hlavní kuchařku do sedmičky?

  • Autor: mimi

   Re: zařazení kuchařky
   Tak už jsem to našla a hned první věta říká: Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností!!!!A hned tu máme rozdíl 560kč měsíčně!Jsem hlavní kuchařka a hmotku mám podepsanou-mám nárok na sedmičku nebo ne??

  • Autor: MIMI

   Re: zařazení kuchařky
   Tak ještě jednou já-háček zřejmě bude v tom jestli máte nebo nemáte maturitu.Já jsem pouze vyučená takže na sedmičku nárok zřejmě nemám,že?Prosím někoho kompetentního o odpověď. A vůbec je škoda že tady na portále není nějaký stálý poradce,který by dokázal odpovědět na naše otázky.

   • Autor: Aleš jiný

    Re: zařazení kuchařky
    Milé dámy, není to zas tak složité.
    Máte dně věci, vykonávanou práci a kvalifikaci.
    Jak jste někde výše správně ocitovaly, tak obecně pracovníkovi náleží platová třída podle nejnáročnější skutečně vykonávané práce z katalogu prací.
    Šéfkuchaři náleží tedy třída 7., předpokládáme, že jako šéf vždy musí mít hmotnou odpovědnost za svěřené předměty a že práci organizuje.

    Kvalifikace je rovněž jednoduchá. § 4, který v katalogu prací určoval i kvalifikaci, tedy např. k 7. třídě maturitu, již neplatí.
    Takže šéfkuchař v 7. třídě může být klidně i jen vyučený.
    Je ovšem třeba si uvědomit, že kvalifikační předpoklady k zařazení do funkce si určuje sám zaměstnavatel. Takže když si určí, že šéfkuchař musí být vysokoškolák, je to jeho právo
    Nicméně to platí pro akt samotného zařazení do funkce.
    Jakmile si na šéfkuchaře zařadí pracovníka pouze vyučeného, je povinen mu tu sedmičku dát.

    Jinak jsem si jist, že zde v sekci předpisy najdete jak ZP, tak katalog prací, tak vládní nařízení o

  • Autor: mimi

   Re: zařazení kuchařky
   Vážený pane ,,Aleši jiný,, z vašich příspěvků v ostatních diskusích usuzuji,že v nařízeních a paragrafech se opravdu vyznáte! A proto Vám moc děkuji za vysvětlení ohledně zařazení hlavní kuchařky a s odkazem na něj požádám naši vedoucí ŠJ o pomoc.

   • Autor: Aleš jiný

    Re: zařazení kuchařky
    Není zač. 🙂
    Ještě připomenu, že šéfkuchaři samozřejmě také náleží příplatek za vedení v 1. stupni, který činí 5- 30% z  platového tarifu nejvyššího platového stupně v  platové třídě, do které je zařazen.
    Tj. šéfkuchař má mít minimálně 660,- Kč a maximálně 4000,- Kč příplatku za vedení.

    • Autor: mimi

     Re: zařazení kuchařky
     Vážený Aleši jiný a ostatní,dnes jsem na radu naší paní vedoucí zašla za právníkem na úřad práce a zjistila jsem že § 4 o potřebné kvalifikaci byl sice zrušen, ale zároveň je prý nahrazen novým-nařízení 564/2006 který říká to samé! Na sedmičku musí být maturita!!! A ohledně toho příplatku za vedení to jsem si zjistila na netu je rozdíl jestli jste jmenovaná nebo pověřená! Pokud jste do funkce POVĚŘENA tak je to pouze 5-15% z plat. tarifu(ZP č.262/2006 Sb.§124 odst.4)Prosím pana Aleše do kterého jsem vkládala naději na vylepšení mé platové situace , aby tyto nařízení prostudoval-třeba najde nějakou cestu.

     • Autor: Aleš jiný

      Re: zařazení kuchařky
      Děkuji za připomínku, protože jsem opomněl skutečně § 3 NV 564/2006 zmínit. Ale on ten § neříká vůbec to samé, informovali Vás nepřesně. Stanovuje sice kvalifikační požadavky, ale poněkud odlišně.
      Tedy pokud se týká šéfkuchařů, u kterých se jistě předpokládá střední vzdělání s výučním listem (to byla dřívější odborná učiliště), tak lze jednoznačně použít §3, odst. 3, písm. e.
      A pokud by zaměstnanec s tímto požadavkem neuspěl, pak je alespoň třída 6. už pro něho neoddiskutovatelná. Nehledě na to, že je jistá kolize mezi ustanovením ZP, který jednoznačně přiznává povinnost přiznat pracovníkovi odměnu podle skutečně vykonávané práce a mezi případnými požadavky na kvalifikaci.
      Pokud se týká příplatku za vedení, tak i zde je situace složitější, než lze krátce postihnout.
      Takže se o tom zmíním v dalším příspěvku.

     • Autor: Ale jiný

      Re: zařazení kuchařky
      Termín jmenovaný a pověřený pracovník není nijak definován, patrně to vychází z minulého ZP, kde byl použit. ZP jasně definuje, že vedoucími zaměstnanci zaměstnavatele se rozumějí zaměstnanci, kteří jsou na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněni stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomu účelu závazné pokyny. Tedy jednoznačně odst. 3, § 124.
      Názor, že šéfkuchař je pouze jakýsi pověřený a tedy se na něj vztahuje odst. 4 § 124 asi není správný. To by skutečně muselo být výslovně v nějakém organizačním vnitřním předpise stanoveno spolu s rozsahem, jeho oprávnění.
      Pokud zaměstnavatel bude tvrdit, že šéfkuchař není vedoucím pracovníkem, ale pouze organizuje práci, pak si musí uvědomit, že např. za bezpečnost práce v kuchyni pak již neodpovídá šéfkuchař, ale jeho nadřízený. A tato odpovědnost není malá.

     • Autor: Aleš jiný

      Re: zařazení kuchařky
      Ještě doplním k těm vedoucím zaměstnancům.
      Pokud zaměstnavatel bude tvrdit, že šéfkuchař není vedoucím pracovníkem, ale pouze organizuje práci, pak si musí uvědomit, že veškerá odpovědnost, kterou ex lege by měl mít šéfkuchař jako vedoucí zaměstnanec padá na hlavu jeho nadřízeného. A musí mít výslovně v organizačním řádu stanoveno, kdo je tedy přímým nadřízeným všem pracovníkům kuchyně.
      Je tedy v jeho vlastním zájmu, aby nekličkoval.
      Obecně platí, že k tomu, aby byl zaměstnanec vedoucím zaměstnancem postačí, aby měl i jen jednoho podřízeného zaměstnance.

  • Autor: mama

   Re: zařazení kuchařky
   Dobrý den,prosím kompetentniho poradce.Nebo je na škol. uřadech pravník, který je ochoten nas zastoupit.Díky

   • Autor: Marie

    Re: zařazení kuchařky
    Ale školské úřady přece už dávno neexistují.

  • Autor: roza

   Re: pomocna sila v kuchyni
   vzdelani mam stredni pracuji v kuchyni 8 let jsem hodnocena za zakladni vzdelani mam 2 tridu je mozne dat vetsi tridu za praxi

  • Autor: mimi

   Re: zařazení kuchařky
   Pane Aleši ještě k příspěvku který jsem psala dnes v 16:31. Co například nařízení 564/2006 §3 odst.3 bod e) , a odečet 1 roku ze započ. praxe. Bylo by možné to použít?

  • Autor: Markéta

   Re: zařazení kuchařky
   Na stránkách ministerstva školství se píše že kuchař který má v náplni práce : organizace práce při výrobě jídel spojená s hmotnou odpovědností,stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě,stanovování správnosti gastronomické skladby jídel – odpovídá třída 7! proč tedy nemá hlavní kuchařka sedmičku? Pro kterého kuchaře je tedy určen v metodickém pokynu ministersva školství tarif 7.?

   • Autor: pro Markétu

    Re: zařazení kuchařky
    Ano, je to tak. Pokud zaměstnanec vykonává práce, které jsou v katalogu prací uvedeny v některé třídě, potom mu tato třída náleží. Na 7. platovu třídu má být správně „maturita“. Pokud ji kuchařka nemá (jako že v mnoha případech nemá), použije se tzv. výjimečné zařazení zaměstnance podle Nařízení vlády 564/2006 §3 odst. 3 písm. e) nebo c). V katalogu prací je jen mírný „rozpor“ nebo spíše nedostatek – je uváděno, že pokud je práce spojena s „hmotnou“ odpovědností – nový zákoník práce 262/2006 §252 uvádí pojem „dohoda o odpovědnosti“.
    § 252
    (1) Byla-li se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování (dále jen „dohoda o odpovědnosti“), za které se považují hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, odpovídá za schodek vzniklý na těchto hodnotách.

    • Autor: pro Markétu

     Re: zařazení kuchařky
     pokračování:
     Takže dohoda o odpovědnosti může být i např. postavena na odpovědnosti za suroviny převzaté pro výrobu, vlastní výrobky (tedy obědy)-což je de facto „zboží“ a to po celou dobu výroby a expedice. Upozorňuji každého zaměstnavatele-ředitele, že pokud je jakýkoliv zaměstnance špatně zařazen, je zde promlčecí doba 3 roky! Takže po dobu tří let se může každý zaměstnanec domáhat svých práv. Pokud soud nazná, že byl špatně zařazen a tudíž i špatně odměňován, budete mu muset doplatit tři roky zpětně.

   • Autor: APOLLI

    Re: zařazení kuchařky
    můžete mi říst kde přesně je to na stránkách ministerstva uvedeno? Děkuji

  • Autor: Svatava

   Re: zařazení kuchařky
   Jsem kuchřka již 25 let, střední vzdělání s výučním listem, a zajímalo by mě, kdy budu mít nárok na 6. platovou třídu a jaká by byla moje pracovní náplň? Děkuji za odpověď

   • Autor: slavka

    Re: zařazení kuchařky
    Katalog prací najdete na stránkách jidelenv sekci Právo, pracovně právní vztahy kde je rozepsáno do jaké třídy je zařazen kuchař konkrétné 6 třída : stanovení technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování jídelních lístků při dodržování správné gastronomické skladby.

   • Autor: Aleš jiný

    Re: zařazení kuchařky
    Paní Svatavo, na příslušnou třídu máte nárok bez ohledu na praxi, podle toho zda vykonáváte práce, které jí odpovídají.
    Pokud tedy vykonáváte práce, jejichž charakteristika by odpovídala 6. třídě, máte ji už mít.
    Pokud je nevykonáváte, mít ji nemůžete.
    Je to tedy trochu trochu obráceně než jak jste zformulovala dotaz.
    Osobně se domnívám, že třída 6. u kuchaře v ŠJ příliš v úvahu nepřipadá.

    • Autor: Svatava

     Re: zařazení kuchařky
     Dobrý den, mám trochu nejasnosti, jak jsem již uvedla mám praxi 25 let, výuční list, pracuji ve školní jídelně. Mojí náplní práce je: normování, sestavování jídelníčků, objednávání zboží a přejímka zboží. Odpovídá tato náplň práce 6.plat.třídě? Z katalogu prací to není zcela jasné? Děkuji za odpověď

     • Autor: Aleš jiný

      Re: zařazení kuchařky
      Osobně se paní Svatavo domnívám, že 6. třída Vám náleží jednoznačně. Normujete, sestavujete jídelníčky.
      Myslím, že byste klidně mohla mít i sedmičku, ale tam by musel být zaměstnavatel trošku vstřícný. Nicméně by si to podle mého názoru obhájil.
      Ovšem 6 je, si myslím, jasná.

  • Autor: zdenula

   Re: zařazení kuchařky
   MÁ KUCHAŘKA MÁ 6.TŘÍDU, VAŘÍ A DĚLÁ ÚKLID,A TO OSTATNÍ DĚLÁM JÁ JAKO P.SVĚTLAN .BĚLÁM TO UŽ 5 LET A SEM VE 4 PL.TŘÍ. ZDRAVÍM

  • Autor: lejla

   Re: zařazení kuchařky
   U nás je vedoucí ŠJ v 8.tř, šéfkuchařka v 7. tř, její zástupce v 6 tř., kuchařky v 5 tř. a pomocné síly ve 4 tř. , admin. pracov. má úvazek 33% a je 5 tř.Vaříme asi 570 obědů. Vše je zařazeno podle Katalogu prací. Vedoucí kuchařka má ještě s ved.ŠJ příplatek za vedení a  jeho výše byla určena zaměstnavatelem.

   • Autor: Valentýna

    Re: zařazení kuchařky
    Tak to máte opravdu štěstí a přejícího ředitele.Je trošičku nespravedlivé že to někde jde a někde ne.Ředitel má pravomoc sedmičku dát nebo nedat – a tak ji prostě většinou nedá . U nás vaříme 550 obědů a 7 nedá.Takže Vaší šefkuchařsce tiše závidím.

  • Autor: ruzenkaruzova

   Re: zařazení kuchařky
   Mám prosbu……….před 3 lety byla u nás v jídelně zrušena funce vedoucí šj,zčásti jsem tuto funci převzala a jsem vedena i nadále jako ved.kuchařka jen se mi pracovní nápln se trochu rozrostla ,dělám vše jen příjemky,výdejky , měsíční uzávěrku na pc udělá provozářka a já jsem ted přišla na to že ve své náplni práce mám napsáno že mám být v 7pl.tř. ale podle platového výměru jsem v 6pl.tř.,byla jsem s tím u ekonomky ale mají ve vnitřním řádu že i na 6pl.třídu má být maturita ,jak jsem tady četla tak bych podle práce i hmotné zodpovědnosti měla být v 7pl.tř,zodpovídám nejen za sklad potravin ale i čistících prostředků ……..tak nevím a proto prosím o radu děkuji

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se