Přeskočit na obsah

zdravotní prohlídky

 • Autor: ali

  zdravotní prohlídky
  Dobrý den, v článku Krajské konference zahájily… je uvedena informace, že se od dubna 2013 u prac. poměrů na dohodu nevyžaduje vstupní prohlídka. Ředitelka školy byla nedávno na poradě ředitelů s touto tematikou a od přednášející právník jim sdělil, že tato informace není pravdivá, protože pracovníci jídelen ve školství jsou zařazeny do kat. 2 a vstupní prohlídka se rezolutně vyžaduje i od osob pracujících na dohodu. Takže jak je v našem státě obvyklé na jednu věc jsou různé výklady.

  • Autor: Radek

   Dobrý den, podívejte se na www.volny.cz/seminar.ms , tam by jste to měla najít, včera skutečně na krajské konferenci přednášející lektor potvrdil, že prohlídky být nemusí u DPP a DPČ

  • Autor: Aleš jiný

   Dobrý den, stran těch prohlídek nejde ani tak o různý výklad, ten je výjimečně docela jasný ale mnohdy jde o neznalost či nepochopení.
   Přednášející právník byl asi z z Plzně, protože řekl informaci značně zkreslenou a neúplnou. ZdP skutečně nemusí být u dohod, je tu ale jedno velké ALE…Pokud se tato dohoda týká rizikové práce, pak zdravotní prohlídka být musí.
   No, a co je riziková práce a zařazování do kategorií, ze které vše vyplývá není zas tak složité určit. Postup se do příspěvku v diskusi bohužel nevejde. Problematika BOZP se vůbec opět trochu zkomplikovala. Ale opět, jako vždy, je tu základní odpovědnost organizace (!), která se neschová za žádné rady hygieniček a metodiček a povídání na školení, ale musí sama odborně rozhodnout…

   • Autor: Pavel Ludvík

    Zmíněnou přednášku Mgr. Zemana na krajské konferenci (který mimochodem z Plzně není) jsem slyšel, a mohu uvést, že nepodal informaci zkreslenou či neúplnou. Prohlídky rozebral důkladněji, včetně zmíněné rizikové práce a vazby na pracovní činnost.

    • Autor: Aleš jiný

     Dobrý den pan inženýre, nechtěl jsem se pan magistra Zemana samozřejmě dotknout. A samozřejmě se mu za svou ironickou poznámku omlouvám. Reagoval jsem jen na to, co bylo konkrétně v příspěvku.
     Ovšem pokud skutečně uvedl, že –
     „pracovníci jídelen ve školství jsou zařazeni do kat. 2 a vstupní prohlídka se rezolutně vyžaduje i od osob pracujících na dohodu“, – pak je to informace neúplná a zkreslená. A to proto, že:
     1. Prohlídky u dohod jsou požadovány pouze u prací rizikových.
     2. O zařazení prací do kategorií rozhoduje zaměstnavatel podle konkrétních podmínek. Nelze vůbec paušálně říci, že zaměstnanci jídelen jsou vždy v 2. kategorii.
     3. I kdyby je tam zaměstnavatel zařadil, pak by jejich práce opět nemohla být apriori zařazována jako riziková, protože o tom by musel rozhodnout orgán OOVZ, opět podle konkrétních podmínek.

  • Autor: heda

   Neslyšela jsem přednášku, ale o co jde? O peníze.Prohlídku není problém podstoupit.
   Potravinářské průkazy již nestačí, dobře, ale ta prohlídka je kolem 500 Kč. Pokud je to pracovník na dohodu, nemá smysl nastupovat do práce, kde dostane tak 50 korun na hodinu.
   Síla na výpomoc většinou na menší úvazek, nebo pár dnů na zástup, dělá na prohlídku…

  • Autor: ali

   Pravděpodobně došlo k nedorozumění, já jsem ve svém prvním příspěvku reagovala na článek výše uvedený z krajských konferencí (zdravotní prohlídky u dohod nemusí být). Nevím, kdo přednášel. Opačné informace přivezla naše p. ředitelka z porady ředitelů (Královéhradecký kraj) z přednášky právníka (také nevím kdo to byl). Ani v jednom případě jsem neměla na mysli někoho konkrétního. Ale rozhodující asi je zařazení do kategorií a nás (pracovníky šk. jídelen) kraj zařadil do rizika 2. kat., takže zdr. prohlídky musí mít všichni zaměstnanci jídelen, alespoň tak to p. ředitelka chápe ze zmiňované porady ředitelů.

   • Autor: Aleš jiný

    Myslím, že je to tak, jaká říkáte paní ali, trošku k nedorozumění došlo, už je to vysvětleno. Já osobně reagoval především na ty prohlídky kvůli zařazení práce do 2. kategorie. Nevím jak to funguje u některých krajů, třeba to nějak svým organizacím někde rovnou nařizují, ale o zařazení rozhoduje zaměstnavatel. A pokud se rozhodne zařadit práci do 2. kategorie (a vyšší), pak to musí oznámit OOVZ a ten určí zda daná práce v 2. kategorii je riziková. A až pak je u dohod nutná lékařská prohlídka. Tedy samotné zařazení do 2. kategorie ještě nic neznamená. Osobně si ale myslím, že práce v kuchyni patří do kategorie první, jednoznačně.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se