Přeskočit na obsah

zvýšení finančních limitů na nákup potravin

  • Autor: CSJ

    zvýšení finančních limitů na nákup potravin
    Dobrý den,
    na webinářích proběhla informace, že se připravuje novelizace vyhl. 107/2005 Sb. změna finančních limitů na nákup potravin – příloha 2 od 1. 7. 2021
    29.6.2021 vyšel v HN článek
    https://archiv.ihned.cz/c1-66946410-konec-bdquo-uho-ldquo-a-rozvareneho-hrachu-skolni-jidelny-budou-moci-kupovat-lepsi-potraviny-obedy-ale-zdrazi
    Prosím o bližší informace, narazila jsem pouze na návrh k připomínkování v Hospodářské komoře ČR
    https://www.komora.cz/legislation/52-21-novela-vyhl-c-107-2005-sb-o-skolnim-stravovani-t5-5-2021/
    Děkuji JD

    • Autor: SISI

      Dobrý den taky by mně zajímalo, jestli je nebo bude v platnosti.

      • Autor: Lada

        Dobrý den, nová vyhláška o školním stravování již vyšla ve sbírce zákonů 19.7.2021
        https://www.zkola.cz/wp-content/uploads/2021/07/Vyhlaska-o-skolnim-stravovani.pdf
        Účinnost od 1. září 2021.

      • Autor: Paulinka

        Jak budete od 1. 1. 2022 nakupovat potraviny do školních jídelen? Nově se musí zadávat veřejná zakázka, budete měnit okruh dodavatelů a budete se porozhlížet po nových? Jak budete zadávat podmínky, hodnocení nabídek či výběru dodavatele? A budou nám hrozit sankce za zadání veřejné zakázky bez dodržení zásad sociálně odpovědného zadávání ?

    • Autor: danez

      Najdete ji i na  stránkách jídelny,finanční limit je zvýšen.

    • Autor: Pavel Ludvík

      Ano, finanční normativy jsou od 1.9 zvýšeny, a to i jejich dolní hranice. Blíže viz https://jidelny.cz/pravo_show.aspx?id=1986

    • Autor: SISI

      Dobrý den jak chápete ve finančním limitu ohledně nápojů v MŠ? Vykazuje to někdo zvlášť? na nápoje 4,00 až 6,00

    • Autor: Jana9416

      Dobrý den, když jsem si spočetla dolní hranice finančních limitů pro děti do 6 let, tak mi vyšla částka 37 Kč (přesnídávka 8,- oběd 17,- svačina 8.- a nápoje 4.-). Momentálně u nás děti platí 35 Kč. Znamená to tedy, že budu muset zdražit? I když finančně vycházím dobře?

      • Autor: SISI

        mohla bych se zeptat vy jste vykazovala zvlášť limit nápojů?

        • Autor: Jana9416

          Ano, ale dívám se na jiné školky, že nápoje nevykazují. Tudíž by ten limit na stravné pro 6 leté dítě mohl být 33 Kč…

        • Autor: Hannka

          Dobrý den,
          dnes jsem mluvila s Krajským úřadem, ohledně dotací, které bereme a ano, musíte dodržet vyhlášku. Pak by to vypadalo, že děti někde šidíme a nedáváme jim, co mají dostat. řešila jsem stejný problém.

      • Autor: Pavel Ludvík

        Ano, budete muset zdražit. V tom je právě velké úskalí novely, protože přišla uprostřed prázdnin a některé školky se o ní nemusí dozvědět včas, aby mohly informovat rodiče, nastavit sw atd.

    • Autor: zdenouš

      Cena nápoje se rozumí dle mého názoru pitný režim.A na ten není součástí svačiny ani přesnídávky,účtuje se zvlášť.U nás pitný režim zavedený nemáme.Já mám pití/kakao,mléko,bílá káva,čaj a td/ jako součást svačiny nebo přesnídávky.Tak krásný den.

    • Autor: ivka 6

      Zdenda má pravdu. Pitný režim mimo tři denní jídel ve školce je mimo finanční limit na potraviny. to je, když máte několik pití navíc. třeba ven na zahradu, do třídy, do tělocvičny. NĚKDE TO JÍDELNA NEZAJIŠŤUJE, školník koupí barely s pitnou vodou, které jsou volně přístupné všem dětem. Pokud voda z vodovodu, taky se navíc neplatí. to je, když vaříte čaj, šťávu, minerální vodu, džusy navíc nad tři pití, která jsou součástí jídla, pak se vybírá na pitný režim.

    • Autor: dudek

      V novele vyhlášky 107/2005 je stanoven limit na pitný režim pro děti 7-10let ( v MŠ pro 7-leté děti). To znamená, že děti 3-6let finanční limit na pitný režim nemusí mít a 7-leté ano?

      • Autor: Pavel Ludvík

        Normativ pro děti do 6 let je ale ve vyhlášce uveden také

        • Autor: dudek

          Dobrý den, pití je součástí jídel. Během dne děti pijí čistou vodu nebo čaj. Denní náklad na čaj je 40,-Kč, podle limitu by to bylo asi 400,-Kč. Co budu s těmi penězi dělat? Musím tedy finanční limit na pitný režim uvádět?

          • Autor: spaky2

            V řádu mám uvedeno, že strava je včetně nápojů a nápoje zvlášť neúčtujeme. Děti pijí jako pitný režim vesměs čistou vodu, někdy vydáme na přípravky sirup někdy uvaříme čaj.

          • Autor: Pavel Ludvík

            Není povinnost účtovat finanční normativ na pitný režim. Pokud jídelna nápoje zvládne v rámci normativu na jídla, nebo zajistí nějak jinak, může to tak dělat

          • Autor: dudek

            Děkujeme za jasnou odpověď.

    • Autor: kupsik

      Dobrý den,dočetla jsem se o navýšení limitu stravného.máme limit (6.leté 8,-přesnídávka,21,- oběd a7svačina tj36,-kč)
      (7leté 8,-přesnídávka,25,-oběd a svačina7,- tj 40,-kč)nápoje neuvádíme.Do limitu bez nápojů se vejdeme. Musím zdražit?Už jsem obeslala rodiče informacemi o platbách.Děkuji

      • Autor: Radkaa

        Zdražit nemusíte. Upravte částky za přesnídávky a svačinky podle vyhlášky na nejnižší finanční limity a snižte částky za obědy. Do 6 let: 8 – 20 – 8 = 36,– Kč. 7letí pak 9 – 23 – 8 = 40,– Kč. Finanční limit se musí dodržet.

        • Autor: Evaa

          Dobrý den, mně vychází nejnižší hranice 33,- Kč a 37,- Kč?

          • Autor: Radkaa

            Máte pravdu. Ale Kupsík psala, jestli musí zdražit jejich limit 36 a 40 Kč. Nemusí, ale musí upravit ceny podle nové vyhlášky. Nesplňuje některé částky u přesnídávek a svačinek.

          • Autor: Marsi

            Dobrý den kvůli normovani surovin nechávám u přesnídávky a svacinky ceny stejne u 6 letych i 7 letych deti U obeda je cena u věkových kategorii rozdílná kdy počítáme normu s koeficientem 0.5 a 0.7 Financni limit upravim podle nové vyhlášky a celodenni cenu ponechám jak jsme v červnu informovali rodiče o platbách od 1.9. Dosud jsme měli částku na napoje ale nyní mít nebudeme abychom nemuseli znovu zvedat cenu a znovu informovat rodiče když už peníze na září posilaji

    • Autor: Evina

      Dobrý den, v červnu jsem měla kontrolu z Plzeňského kraje, která mne vytkla, že v kalkulaci stravného pro děti MŠ, nemám vyčleněný pitný režim,pouze sem měla, že pitný režim je započítán v hlavních a doplňkových jídlech. Podle kontroly jsem porušila vyhlášku .
      Proto bych chtěla vědět , co nám vyhl. 107/2005 Sb. ukládá za povinnost. Jestli vyčlenit pitný režim, nebo ne?
      Děkuji. EZ

      • Autor: Pavel Ludvík

        Samostatný pitný režim není nutné využívat. Může být řešen i jinak, např. v rámci jednotlivých jídel, bez nutnosti zvláštní úhrady. Máme to potvrzeno i z MŠMT.

    • Autor: alize3

      Stravujeme MŠ i ZŠ. Musím mít stejný finanční limit oběda u kategorie 7-10 let?

      • Autor: Florence

        Dobrý den pane Ludvíku, pokud je spodní limit u dětí do 6 let 17 Kč, tak dospělý strávník musí mít na potraviny nejméně 34 Kč. Chápu to správně? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda musím počítat koeficient pro 7leté dítě 0,7 nebo to může být 0,6? Děkuji

      • Autor: Klara1

        Můžete napsat odkaz MŠMT, kde najdeme, že samostatný pitný režim není nutné využívat ? Děkuji

        • Autor: Pavel Ludvík

          2.8.2021 tiskový odbor MŠMT naší redakci napsal: „Pitný režim představuje jedno z plnění nároku na hmotné zabezpečení – jedná se o podmnožinu školního stravování. Z povahy nároku plyne, že není povinností dětí (jejich zákonných zástupců) toto zabezpečení využívat. Je tedy možné, aby byl pitný režim řešen i jinak, tedy bez zvláštní úhrady (např. v rámci jednotlivých jídel, donáškou vlastního pití apod.).“ —Ale dozvěděl jsem, že MŠMT to již považuje za nepřesný výklad a že připravuje nové stanovisko, které zveřejní na svém webu a kde uvedený výklad bude doplněn o jisté podmínky. Takže pečlivě sledujeme stránky MŠMT

    • Autor: Radkaa

      Ano, pokud jste jedno zařízení, měla byste mít stejnou cenu pro kategorii 7-10 let v MŠ i ZŠ. Mám více MŠ u jednoho zřizovatele, v jedné se stravují i děti ze zvláštní školy a výše stravného je všude stejná. Jinak by se jednalo o nekalou konkurenci. Už je to sice pár let, ale pořád dodržuju.

    • Autor: Blankaa

      Dobrý den, mám dotaz.
      Podle nových finančních limitů dodržím celodenní stravné dětí MŠ na spodní hranici, ale bez ceny za nápoje. Pokud uvedu, že pitný režim je součástí ceny jednotlivých pokrmů v celkové výši 4,- Kč na den, musím ceny(celkem o 4,- Kč na den) zvyšovat? Finančně nemám potřebu stravné zvyšovat.

    • Autor: ivka 6

      Součástí pokrmů je nápoj, to stojí tak i v textové části vyhlášky. Zajištění pitného režimu mimo tři jídla při pobytu v MŠ , které zabezpečuje školní jdelna, mohou být v rozmezí ceny za nápoje jak uvádí vyhláška ve fin. normativech. Podle mne není povinné, nebudu přeci účtovat 4 koruny, když během dne dostanou pitnou vodu ochucenou lístkem máty, citrónu, i v zimě čaj nestojí 4 kč na porcí, asi je to tam, kde kupují balenou vodu, džusíky, ochucená mléka, koktejly atp.

    • Autor: Florence

      Dobrý den, je tady někdo, kdo počítá koeficient pro 7leté dítě v MŠ 0,6? My zdražovat nepotřebujeme, ale pokud to přepočtu na 0,7 tak se mi to celé neskutečně rozhodí. Děkuji za odpověď.

      • Autor: Radkaa

        Pro 7leté děti může být i koeficient 0,6. Podívejte se do Rádce školní jídelny 3 na str. 45.
        https://www.khszlin.cz/wcd/pages/extranet/aktuality/2017/radcesj.pdf

    • Autor: lenča

      Dobrý den,
      prosím jaký je doporučený finanční limit pro cizí dospělé strávníky stravující se ve školní jídelně? Možná jsem přehlédla. Děkuji

    • Autor: nenad

      Podle Zákona č.250/200 Sb. paragraf 33 se budou muset započítat mzdové náklady do ceny obědů pro zaměstnance.

      • Autor: ivka6

        Podle čeho usuzujete, že do ceny obědů pro zaměstnance? Podle vyhlášky o nákladech na stravování zaměstnanců 84/2005 Sb., se náklady na výrobu jídla počítají zaměstnavateli ve vlastním zařízení záv. stravování, § 3, odst. 2) hradí organizace v plné výši, a to z nákladů na svou hlavní činnost, takže zřizovatel školy. Asi ne v plné výši, ale něco třeba přispějí, to pěkně vzrostou ceny obědů pro zaměstnance, ještě je možné přispět z FKSP.

      • Autor: Moni

        No tak hlavně aby je pak taky vyplatili kuchařkám a ne učitelům, jako mzdové náklady za doplňkovou činnost. I to se v jídelnách stává 🙁

    • Autor: nenad

      Náš pan ředitel s tím přišel z porady ředitelů a metodička školního stravování mi to potvrdila.

    • Autor: nenad

      Z FKSP může být příspěvek na stravování, ale z provozních nákladů ne.

      • Autor: ivka6

        Mohu se zeptat, jak jste to řešili doposud. Pokud se stravujete ve vlastním strav. zařízení, tak přece náklady na výrobu jídla jsou zahrnuty do běžné režie v hlavní činnosti. To jste vnitřním opatřením přeúčtovávaly z výnosů (plateb dospělých) a ponižovaly tak výdaje na hlavní činnost?

      • Autor: ivka6

        Mohu se zeptat, jak jste to řešili doposud. Pokud se stravujete ve vlastním strav. zařízení, tak přece náklady na výrobu jídla jsou zahrnuty do běžné režie v hlavní činnosti. To jste vnitřním opatřením přeúčtovávaly z výnosů (plateb dospělých) a ponižovaly tak výdaje na hlavní činnost?

    • Autor: Monika/stefani

      Dobrý den chtěla jsem se zeptat ,jestli kuchařka musí odebírat obědy .Dřív to bylo že musela .Děkuji

    • Autor: zdenouš

      Nemusí,už se to tady někde řešilo.Nemůžete nařizovat kuchařce,aby brala obědy.Ano, za komančů to tak bylo,pamatuji to.Ty doby už jsou pryč, i když NĚKTERÉ věci tak špatné nebyly.No,to jsem tedy pěkně stará.

      • Autor: Radkaa

        Hlásím se do klubu. Za víc jak čtyři desítky let jsem toho také zažila. Za rok důchod!!!

    • Autor: Monika-stefani

      A nevíte kde si to můžu vyhledat abych mohla říci ředitelce kde jsem to vyčetla. Moc děkuji

    • Autor: zdenouš

      Radko,to jsme na tom skoro stejně,hlavně abychom se toho dožily ve zdraví.

    • Autor: nenad

      Vyšel o tom článek ve 4 Výživa a potraviny. Je to ve třetím odstavci.
      Zaměstnanci ŠJ se stravují za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci. To znamená, že se nemusí stravovat, když nechtějí.

    • Autor: Monika-stefani

      Moc děkuji za informaci

    • Autor: pvojackova@seznam.cz

      Musíme mít stejný finanční limit oběda u kategorie 7-10 let? Máme dvě jídelny (pro ZŠ i MŠ zvlášť) v rámci jedné organizace. Sklad i stravné evidujeme pro obě jídelny odděleně. Děkuji

    • Autor: ivka6

      Myslím si, že záleží také na velikosti jídelny a kde která jídelna nakupuje, pak má i náklady na potraviny odlišné a pokud má více pracovišť, může mít i odlišnou fin. normu na potraviny u stejné věkové kategorie. Na druhou stranu jste jeden právní subjekt, prostředky čerpáte dohromady, tak i výstupy by mohly být jednotné, stejné FN, poplatky, máte jeden provozní řád , školní řád, jednoho zaměstnavatele.

    • Autor: ivka6

      Myslím si, že záleží také na velikosti jídelny a kde která jídelna nakupuje, pak má i náklady na potraviny odlišné a pokud má více pracovišť, může mít i odlišnou fin. normu na potraviny u stejné věkové kategorie. Na druhou stranu jste jeden právní subjekt, prostředky čerpáte dohromady, tak i výstupy by mohly být jednotné, stejné FN, poplatky, máte jeden provozní řád , školní řád, jednoho zaměstnavatele. Jak se k tomu staví váš zřizovatel?

    • Autor: Radkaa

      Mám 4 MŠ, ve všech vaříme, od jednotřídky až po čtyřtřídku. A máme jednoho zřizovatele. Ceny máme stejné, prý by to byla nekalá soutěž.

    • Autor: SISI

      Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda musím mít vyčíslenou plnou cenu za neodhlášenou stravu ve vnitřím řádu jídelny když ji nikdy neúčtuji. Jsme MŠ, rodiče si sami děti odhlašují buď telefonicky nebo emailem.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se