Přeskočit na obsah

Nová Metodika dietního stravování oficiálně představena!

Autor: Redakce Jídelny.cz
Nová Metodika dietního stravování oficiálně představena!

Středeční tisková konference (7.2.2024) Ministerstva zdravotnictví České republiky, která představovala oficiální zveřejnění Metodiky pro dietní stravování, byla zahájena projevem ministra Vlastmila Válka. Ten vysvětlil, co znamená pojem Meziresortní pracovní skupina a kdo jsou její členové, kteří tuto metodiku připravili. Samotné představení metodiky poté svěřil právě členům této skupiny.

Metodika poskytování dietní stravy v rámci školního stravování je pomůckou, která nabízí ucelený a oficiální návod, jak dietní stravu zajistit, pokud je po ní poptávka,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.

Dokument má doporučující charakter a před oficiálním zveřejněním prošel pilotním testováním na reprezentativním vzorku škol.

Zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Mgr. Jan Mareš, MBA, uvedl, že metodika může sloužit jako podpůrný a motivační nástroj pro jídelny, které ještě dietní stravu nepřipravují a mají z celého procesu obavy.

Na tiskové konferenci dále zaznělo, že stát má zájem zajistit, aby školy v budoucnu měly povinnost poskytovat stravu pro celiaky a lidi s dalšími léčebnými dietami. Přesný nebo rámcový termín zavedení však nebyl zmíněn. Vláda si uvědomuje, že v mnoha zařízeních se jedná nejen o zajištění obědů, ale o komplexní celodenní poskytování jídla.

Metodika je dostupná na webových stránkách Státního zdravotního ústavu.

ODKAZ NA METODIKU – ZDE.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poslalo informace o metodice všem ředitelům škol a školských zařízení. O školeních pro personál školních jídelen bude informovat Státní zdravotní ústav.

I přes vydání této oficiální metodiky je důležité zmínit, že podle stávající legislativy je příprava dietního stravování ve školských zařízeních stále dobrovolná. Vy sami musíte zhodnotit, zda disponujete dostatečným prostorem, technologickým vybavením a personálem, aby bylo možné dietní stravu v jídelnách úspěšně nabízet.

Foto: AI (Deeply.cz)

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: jana kusá

    Dobrý den, na papíře vše hezky vypadá, ale praxe je trochu jiná. Na personál školní jídelny nejsou peníze a na nutričního terapeuta by se našli?