Přeskočit na obsah
alphabet

Abeceda výživy

Encyklopedie výživy je populárně naučný výkladový slovník hesel z oblasti výživy, potravin a onemocnění souvisejících s výživou. Je určen pro personál stravovacích provozů.

Podle rozložení tuku v těle rozlišujeme obezitu androidní a gynoidní. Androidní obezita se označuje také jako typ jablko, protože jejím typickým rysem je výrazné ukládání tuku právě v oblasti břicha. Ze zdravotního hlediska je tento typ obezity nebezpečnější, neboť je zde větší riziko rozvoje diabetu a onemocnění srdce a cév. Vyšší výskyt androidního typu obezity pozorujeme zejména u mužů.

Oblast: Onemocnění související s výživou

Příbuzné: Obezita, Gynoidní typ obezity, BMI, Nadváha, Metabolický syndrom

Aktualizováno: 16. září 2013

Podle rozložení tuku v těle rozlišujeme obezitu androidní a gynoidní. Gynoidní obezita je označována také jako typ hruška, protože jejím typickým rysem je ukládání tuku zejména v oblasti hýždí a stehen. Pozorujeme ji především u žen. Gynoidní typ obezity bývá vnímán hlavně jako estetický nedostatek, nicméně z hlediska zdravotního nepředstavuje tak velké riziko rozvoje diabetu a srdečně-cévních onemocnění jako obezita androidního typu.

Oblast: Onemocnění související s výživou

Příbuzné: Obezita, Androidní typ obezity, BMI, Nadváha

Aktualizováno: 16. září 2013