Česká republika vstupuje do EU
V květnu letošního roku vstoupila Česká republika do Evropské unie. Nemá cenu zde hodnotit, zda to byl krok dobrý, nebo špatný, ale každopádně se vstup do evropského společenství dotýká každého z nás. EU jako nadřazený orgán nařizuje v určitých oblastech národním státům jistá pravidla, která se týkají jak legislativy, volného trhu a dalších oblastí, tak se zejména velmi angažuje v zemědělské politice.
Českým cukrem vládne Brusel
Zatímco u většiny potravin či výrobků v obchodech ceny určuje trh, tedy se odvíjejí od nabídky a poptávky, cukr je jednou z výjimek. Brusel totiž stanoví jednotnou cenu, za jakou se od všech farmářů a zemědělců v 25 členských zemích vykupuje cukrová řepa. A tato cena se pak promítá do ceny pro cukrovary, dále do ceny pro obchodní řetězce a každý z nich si k ceně navíc může ještě přidat vlastní marži, než to celé zaplatí zákazník.
Po vstupu do unie tak cukrovary začaly platit českým zemědělcům za tunu řepy 1450 korun, kdežto předtím jim počítaly jen asi 970 korun za tunu. Vyprodávání starých levnějších zásob zvednutí ceny cukru oddálilo.
Komise slibuje zlevnění
Cukernou politiku EU však stíhá tvrdá kritika, protože zároveň příliš nadržuje svým výrobcům. Světová obchodní organizace (WTO) minulý týden potvrdila, že obrovské dotace EU ve výši 1,7 miliardy eur ročně na vývoz cukru diskriminují neevropskou konkurenci, například z Brazílie.WTO nazvala dotace přímo „nelegální“.
Evropská komise se chce odvolat, sama už však chystá reformy. Chce omezit vývoz a snížit výkupní ceny cukrové řepy o jednu třetinu, což by mohlo přinést návrat k cenám cukru před naším vstupem do EU. Bude ale záležet na rychlosti a průběhu schvalování. Jiří Šír ze stálého zastoupení Česka při EU odhaduje, že schvalování reformy se protáhne nejspíše až do roku 2006.
Snížení výrobních kvót cukru
Každá členská země EU od Evropské komise obdržela tzv. výrobní kvóty cukry. Ty určují, na kolik tun cukrové řepy ročně dostanou farmáři dotaci z evropských fondů. Jistě si dovedete představit rozdíl mezi výrobními náklady u dotovaného a nedotovaného cukru. A spotřebitel v obchodě jasně rozhodne, zda dá přednost dotovanému cukru, či ne. Evropská komise počítá, že kvóty by snížila ve všech 25 státech unie zhruba o šestnáct procent. To by pro Českou republiku znamenalo omezení dotované výroby asi o 72 tisíc tun.
A co na to české cukrovary?
České republice hrozí, že se kvůli návrhu stane z vývozce cukru jeho dovozcem. Proti opatření protestují i další země jako například Španělsko nebo Portugalsko. Přesto ale na návrh podle Oldřicha Reinebergera ze společnosti Cukrovary TTD nejvíc doplatí právě Česká republika.
Ta totiž v roce 1992 podepsala dohodu, ve které se v podstatě zřekla subvencí na vývoz cukru. Podporu tak dostává pouze na výrobu cukru pro vlastní spotřebu. Opatření tak znamená, že zatímco v ostatních zemích se snižují obě kvóty, v Česku se sníží pouze jedna, ale o to více.
„Považuji to za diskriminační. Opatření povede k dalšímu zavírání cukrovarů, kterých tady ještě před třinácti lety bylo na padesát. Dnes je jich jedenáct a nejméně tři padnou, pokud návrh projde. Nemusím zdůrazňovat, že na to doplatí i zemědělci,“ doplnil Reinberger.
Co na to obchodní řetězce?
Je to jistě dobrá zpráva, že ceny cukru by z nařízení EU mohly klesnout, ale to závisí na mnoha faktorech a dále zejména s reformou zemědělského trhu Evropského společenství a ta je po několika odkladech stále v nedohlednu. Obchodní řetězce tvrdí, že ceny cukru rostou kvůli vyšším nákupním cenám od dodavatelů. České cukrovary po vstupu do EU už nemohou nakupovat řepu za tržní ceny, ale za ceny určené Bruselem.
Podle vyjádření většiny velkých obchodních řetězců ceny cukru na podzim dále porostou, konečnou cenu odhadují na 26 až 30 korunách. „Cukr bude k dostání mezi 25 a 30 korunami za kilogram,“ prohlásil také generální ředitel Cukrovarů TTD Oldřich Reinbergr. Zvýšení spotřebitelských cen cukru potvrdil i mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Jiří Krouský upozornil na to, že zdražení se postupně promítne do všech cukrářských výrobků. Zdraží i čokolády nebo nápoje. Pro zemědělce je však zdražení dobrou zprávou. Vydělané peníze použijí na zvýšení mezd a nákup strojů.
Graf – vývoj ceny cukru od začátku letošního roku
Z grafu je patrné, že ceny cukru po vyprodání zásob levného cukru rapidně vzrostly a dosáhly nové cenové hladiny okolo 26 korun za kilogram.
Zdroje dat:
Český statistický úřad www.cszo.cz
Česká tisková kancelář www.ctk.cz
Ministerstvo zemědělství www.mze.cz
Diskuze