Přeskočit na obsah

Chcete dosáhnout svého?

Letošní podzimní krajské konference (6. 10. až 19. 11. 2008) přinesou kromě odborných přednášek také možnost natrénovat si asertivní jednání. Co je to asertivita, k čemu slouží, v čem může být užitečná právě pro vás? Účinnost školení jistě zvýší i nové prostředky – videoscénky.

Autor: Vladimíra Nejezová

Již jste se někdy pokoušeli přesvědčit o něčem důležitém pubertálního potomka, tvrdohlavého manžela, tchýni nebo rodiče? Musíte jednat s nenaladěným nadřízeným, nepříjemným strávníkem nebo s neochotnou podřízenou? Jak se vám daří podobné situace zvládat? Dokážete správně jednat? Najdete vždy přesvědčivé argumenty a umíte je použít? Ovládáte asertivitu?
Komunikovat se učíme při jednání se svým okolím. Bohužel tyto pokusy nemusí být vždy úspěšné. Jistě jste už zažili nepříjemné pocity při důležité komunikaci třeba s nadřízeným. Určitě se vám také stalo, že jste někdy rozhovor nezvládli a debata skončila zbytečnou hádkou. Asertivní jednání nemá většina z nás vrozené, potřebujeme se je proto naučit, podobně jako jsme se naučili jiné dovednosti.

Co je to asertivita?
Asertivita je důležitá komunikační dovednost. Do češtiny bychom slovo asertivita mohli přeložit jako schopnost sebeprosazení. Základem metody je umění dát najevo svá přání a požadavky takovým způsobem, aby byly okolím pochopeny a přijaty.
Účinné metody asertivity pomáhají řešit každodenní situace v osobním i pracovním životě. Bez její základní znalosti se dnes již neobejde žádný dobrý vedoucí pracovník.

Školení správného jednání
V průběhu krajských konferencí máte letos opět možnost dozvědět se v přednášce více o asertivním jednání a aktivně si je vyzkoušet v odpoledním kurzu.
Za pomoci videoscének z reálného prostředí (jejichž ukázky vám nabízíme ke shlédnutí) bude možné naučit se správně reagovat v různých situacích. Lépe se poznat, pochopit, jakých chyb se dopouštíme a rozvinout své schopnosti tak, abychom z dané situace vytěžili maximum možného, to letos nabízí osvědčení lektoři Grafie, s.r.o., Plzeň. (Pro shlédnutí videoscének v PC musíte mít nainstalovaný Adobe Flash Player).

Ohlasy na loňská školení
Podobné školení pořádané v rámci krajských konferencí v loňském roce mělo velmi dobrý ohlas. Účastnice o něm například napsaly:

„Velké, opravdu velké poděkování za příjemné a poučné posezení. Možná poprvé jsem se setkala s osobou, která se mým problémům nesmála, naslouchala a poradila. I tento moment může říci „v pravou chvíli,“ kdy už jsem všechno vzdávala. Pochopila jsem, že problémy se dají řešit. Moc opravdu moc děkuji a slibuji, že chci a začnu na sobě pracovat.“

„Na takovémhle sezení jsem se ocitla poprvé. Bylo velice příjemné, perfektní přístup. Pomohlo mi to. Jsem ráda, že jsem šla, přihlásila se.“

„Vstřícnost, poutavé a příjemné podání, zajímavá témata, osobní přístup (kterého jsem se nejprve obávala)“

„Velmi cenné informace pro pracovní i osobní problémy. Hlavně zájem o moje problémy a pomoc a rada s jejich řešením. Mě velmi příjemné povídání s paní Hanou.“

„Líbil se mi výklad základních pojmů: komunikace mezi lidmi, jak jednat s podřízenými, jak nazývat věci pravým jménem. Moc pěkná přednáška.“

„Vážená paní Hanko (lektorka ing. Hana Fialová), Vaši přednášku hodnotím kladně. Vím, jak je složité jednat s lidmi, a proto každá zkušenost mi napomáhá poznávat lidi. A také si uvědomit, jaké vlastnosti mám já a jak jednám s druhými lidmi nejen v práci, ale i v rodině. Popřípadě předcházet řadě konfliktů, nebo je umět bez emocí a vášní vyřešit. Určitě to nebyla poslední přednáška, ráda se zúčastním i dalších. Tato témata mě zajímají a vyžaduje to má profese.“

„V placené části se mi líbilo vysvětlení pojmů, poznání sama sebe, pomoc při řešení konkrétních problémů se zaměstnanci a rodinnými příslušníky.“


Která školení tedy můžete na letošních konferencích absolvovat?
V ranních hodinách 08:00 – 09:45 bude probíhat odborné školení Hygienické minimum ve stravovacích službách, jehož cílem je probrat základní požadavky na pracovníky ve stravovacích službách, doplnit novinky a zopakovat i to, na co se někdy zapomíná.
Odpoledne 13:30 – 15:30 je vyhrazeno Tréninku správného jednání s podřízenými, dealery, rodiči a žáky
Kapacita obou školení je omezena počtem míst (40 – 45) účastníků, proto neváhejte a přihlaste se co nejdříve.
Více o konferenci  včetně přihlášky na Trénink najdete zde.

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Autor: Vladimíra Nejezová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se