Přeskočit na obsah

Co si ohlídat před pořízením elektrického kompostéru

Přemýšlíte o zakoupení elektrického kompostéru do vaší školní jídelny? Přečtěte si náš rozhovor s vedoucí, která má s jeho provozem mnohaleté zkušenosti a ví, co je třeba předem promyslet, zařídit a vyjednat.

Autor: Redakce Jídelny.cz
Co si ohlídat před pořízením elektrického kompostéru

Ve školní jídelně v Chodově mají elektrický kompostér v provozu od konce roku 2017. Byli první v okolí a na spoustu věcí si museli přijít sami. Jaké za tuto dobu nasbírali zkušenosti? Co je potřeba předem promyslet, zařídit a vyjednat? Vedoucí školní jídelny Vladimíra Vargová se s námi o nasbírané zkušenosti ochotně podělila a v následujícím rozhovoru dává spoustu praktických doporučení všem, kteří o kompostéru uvažují.

Proč jste si pořídili elektrický kompostér?

Kompostér jsme si pořídili v prosinci 2017 z důvodu složité manipulace se zbytky jídla. Na naší jídelně nemáme možnost mít chlazenou místnost na ukládání nádob se zbytky, a navíc manipulace a ukládání nebyly úplně v souladu se zákonem o odpadech.

Zmínila jste se, že jste byli první v okolí. Opravdu jste neměli nikoho, s kým byste se mohli poradit?

V našem okrese jsme byli první, takže jsme opravdu neměli možnost se s nikým poradit. Podala jsem si žádost na náš městský úřad na zakoupení kompostéru. Se schválením nebyl problém a do tří měsíců jsme kompostér dostali.

Jak složitá byla jeho instalace?

Samotná instalace složitá nebyla. Ale jak jsme neměli žádné zkušenosti, neinformovali jsme se na přesné rozměry kompostéru. Až když nám jej dodali, zjistili jsme, že máme problém ho dostat do suterénu. Naštěstí máme šikovné hasiče a ti si s tím poradili.

Jaké má váš kompostér rozměry?

Rozměry kompostéru jsou 120 cm na výšku, 72 cm na šířku a 190 cm na délku.

Na kolik vyšlo jeho pořízení?

Pořizovací cena celkem i s projektem a zaškolením byla 713 000 Kč včetně DPH.

Kolik máte přibližně strávníků a kolik kilogramů odpadu vyprodukujete?

Máme přibližně 550 strávníků. Každý den máme 50–60 kilogramů zbytků – podle jídelníčku. Z tohoto množství vyprodukujeme zhruba 130 kilogramů suchého kompostu za měsíc.

Prováděli jste kvůli instalaci kompostéru nějaké stavební úpravy?

Drobné úpravy jsme museli udělat. Důležité bylo vyřešit odvětrávání. Kompostér jsme umístili do sklepa, vedle skladu brambor. Určitě bych doporučila – před tím, než si kompostér pořídíte – kontaktovat hygienu. Může se stát, že kompostér nevhodně umístíte a hygiena vám to nepovolí.

Vám se to stalo?

Ne, ale nevěděla jsem, že musím předem kontaktovat hygienu. Kompostér jsme zapojili a teprve po školení s hygienou, kde se paní hygienička zeptala, zda již někdo kompostér má, přijela na kontrolu. Ve finále jsem byla ráda, že je vše v pořádku a proti umístění kompostéru v suterénu neměla paní hygienička žádné výhrady.

Máte vyčíslené provozní náklady?

Náklady vyčíslené nemám, protože máme pouze jeden společný elektroměr, takže nelze odběr kompostéru zjistit.

Kolik byste nyní platili za likvidaci zbytků prostřednictvím specializované firmy?

V současné době bychom platili ročně zhruba 85 000 Kč za odvoz odpadů.

Co vše do kompostéru dáváte? Je nějaký druh odpadů, který se tam může vkládat jen omezeně?

Do kompostéru dáváme všechny zbytky jídla včetně bioodpadu. Pouze polévku a nápoje ne. Čím více vlhkosti, tím déle proces zkompostování trvá. Když kuchařky ví, že je čas kompostér vyprázdnit, zahájí hygienizaci. To je proces, kdy se ze zbytků jídla stává kompost.

Jak často vzniklý kompost odebíráte a na co ho použijete?

Kdy máme odebírat kompost, to nám vysvětlil technik, který u nás prováděl školení. Takže odebírání
kompostu děláme zhruba jedenkrát měsíčně, podle naplnění. Dáváme jej do bio popelnic a necháváme odvézt. Je možné jej použít i jako hnojivo.

Platíte něco za jeho odvoz?

Za samotný odvoz nic neplatíme. Pokud odváží kompost v bio popelnicích, je to v rámci všeho odpadu. V případě, že si kompost odebírají zahradníci, tak jim také neplatíme nic.

Za měsíc musíte mít v zařízení opravdu velké množství kompostu. Jak ho vyndáváte a přenášíte do popelnic? To musí být namáhavá práce.

Kompost kuchařky vybírají předními dvířky pomocí lopatky do beden. Je opravdu hodně těžký, takže buď jej musí odvážet výtahem do prvního patra v menších nádobách do bio popelnic, nebo když přijedou zahradníci, tak si kompost odváží sami. Ze začátku to byl pro kuchařky problém, ale pak si našly systém a dnes je to v pohodě.

Foto: Freepik.com

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se