Přeskočit na obsah

Co zvláštního bude na Krajských konferencích?

Zanedlouho začínají Krajské konference hromadného stravování – tradiční akce portálu Jídelny.cz. Mnoho z vás zvažuje, zda naše pozvání přijme, mnoho z vás už má jasno. Nadcházející konference budou ale něčím zvláštní. Víte čím?

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Mnohé z vás v těchto dnech zvažují svou účast či neúčast na jarních Krajských konferencích, které portál Jídelny.cz pořádá v dubnu 2013. Přemýšlíte, kterému z hlavních témat dát přednost – bude to spotřební koš nebo pracovní legislativa? Těch asi 730 přihlášených (k 26.3.) už má jasno, ale co vy ostatní?

Byl jsem u toho, když konference začínaly

Dnes už si asi nikdo nevzpomene na předchůdce těchto konferencí – na internetové semináře, které jsme pro vás pořádali v roce 2003 a 2004 a na první Krajské konference v roce 2005. Měl jsem tu příležitost být u toho, když vznikaly, když se diskutovalo o jejich rozsahu, organizaci, měl jsem možnost psát a opravovat první pozvánky, připravovat pro vás první výukové materiály. Byly to napínavé, ale krásné zážitky. A což teprve když jsem se občas s vámi mohl na nově připravených akcích osobně potkat. Byla to zcela jiná setkání, než když si na portálu čtete moje články.

S naším ředitelem Jiří Plzákem jsme se často usmívali nad tím, jak si nás oba pletete. On – pro čtenářky a čtenáře portálu Jídelny.cz téměř neznámá osoba, ale motor všech změn a akcí, které pořádáme, a já, vedoucí redakce a člověk v pozadí, jehož hlavním úkolem je udržet portál Jídelny.cz v chodu.

Spolu se svými redakčními pomocníky jsem se sice Krajských konferencí většinou neúčastnil, ale v duchu jsem na nich byl s vámi. Každodenní informace od organizačního týmu, počty účastníků, maily, fotky, vaše vyplněné dotazníky, to vše nám v redakci přibližovalo atmosféru akcí, a nejvíc pak vaše vzkazy a hodnocení, které jsme pročítali.

Letos poprvé jsem dostal možnost se jako přednášející zúčastnit všech krajských konferencí ve všech městech. Moje tři vystoupení se budou týkat spotřebního koše, projdeme ho opravdu od A do Z. Dále budou na programu přednášky Mgr. Pavla Zemana z legislativy, zejména z oblasti pracovního práva. Jeho školení byla vždy a všude přijímána se zájmem, věřím, že na Krajských konferencích tomu nebude jinak. Přidejme ještě informace od sponzorů, stánky dodavatelských firem, setkání s kolegyněmi … Stůl krajských konferencí je zkrátka prostřen opravdu bohatě, nabídněte si!

Co budu přednášet o spotřebním koši

Ve svých přednáškách vám asi nebudu vykládat žádné převratné věci, ani vám nebudu předčítat vyhlášku o školním stravování. Některé její body si samozřejmě také projdeme a ukážeme si, jaký manévrovací prostor vám poskytují. Zejména bych však chtěl ukázat zkušenosti od těch z vás, které s dodržování spotřebního koše nemají problémy.

Jak to udělat, abychom dodržovali spotřební koš, aby jídla byla nejen zdravá, ale i chutná a lákavá? Jak je možné, že někde se děti na luštěniny těší a jinde je shrnují do odpadu? Jak zvýšit spotřebu mléka a mléčných výrobků? Co dělají v jídelnách, kde ryby jsou oblíbenou součástí jídelníčku? Lze dětské strávníky ošálit a přimět je, aby ovoce zeleninu opravdu snědli? Mnohé z vás tyto věci ovládáte opravdu dobře a jsem velmi rád, že mým prostřednictvím můžeme vaše umění předat širšímu okruhu vedoucích.

Obsáhle se budeme věnovat také tomu palčivému, co vám bohatě zásobený trh potravin přináší: zařazení potravin do jednotlivých skupin koše. Samozřejmě se na spotřební koš podíváme i pohledem jiných: přineseme zkušenosti kontrolních orgánů a servisních pracovníků softwarových firem.

Setkáme se?

Věřím, že mě nebudete jen poslouchat, že mi budete oponovat, klást nepříjemné otázky, ale také přinášet různé náměty, které se vám osvědčily v praxi. Naším cílem by nemělo být jen splnit spotřební koš – spíše se naučit, aby se dětští strávníci vašich dobrých (a zdravých) obědů nemohli dočkat.

Upřímně se těším, že poznám vás, s kterými jsem si po léta jen mailoval nebo telefonoval. Vás – vedoucí školních jídelen z krajských měst, ale i z Trutnova, Třeboně, Opavy, Aše, Šenova, Klatov, Děčína, Znojma, Litovle, Mělníku, Havlíčkova Brodu a mnoha dalších měst, městeček a vesnic. Budu rád, když se společně zastavíme a povykládáme. Co mi hlava dovolí, budu naslouchat vašim námětům, a věřím, že společným úsilím můžeme učinit mnoho ve prospěch školního stravování.

To, že s vámi nyní strávím tři týdny ve všech krajích naší země, neznamená, že se portál Jídelny.cz na tři týdny zastaví. Již nyní je napěchovaný články až do května, takže pojede dál, i když budeme všichni na krajských konferencích.

Příležitost k setkání tedy máme a já se na ni velmi těším. Využijete jí i vy? Pokud vás tato nabídka zaujala, předejte ji prosím i vašim kolegyním.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se