Přeskočit na obsah

Den ve znamení pomazánek – jak je více přiblížit dětem

Ve školní jídelně ve slovenských Velkých Úlanech každý rok pořádají Den pomazánek a do jeho průběhu se snaží co nejvíce zapojit děti. Jaký to má význam a v čem je přínos takové originální akce, se dozvíte v dnešním článku.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Pomazánky na chlebu či pečivu mají nezastupitelné místo v dětské stravě, staly se samozřejmou součástí jídelníčků v mateřských školách. Sýrové, masové, rybí, zeleninové a jiné. Receptury pokrmů pro školní stravování z roku 2007 jich uvádí více než šedesátku a další stovky můžeme najít v jiných receptářích nebo na internetu. Pomazánky představují důležitou dávku surovin, které děti potřebují pro své zdraví, a nepominutelný je také fakt, že se do nich snadno „ukryje“ i taková potravina, kterou by malí jedlíci normálně nesnědli.

Pomazánky jsou proto častým tématem ochutnávek a výstavek – možná i vaše jídelna je občas pořádá. Působíte-li v mateřské škole, tak zcela určitě. Podobné akce většinou probíhají tak, že kuchařky připraví několik pomazánek, které nabídnou maminkám, a případně jim poskytnou i recepty.

Ve Velkých Úlanech to dělají jinak

V samostatné školní jídelně ve Velkých Úlanech, malém městečku na jižním Slovensku, to dělají jinak. Všimli si, že ne všichni jejich žáčci mají pomazánky rádi a že mnozí z nich pomazánky ani neznají nebo je odmítají. Proto tato jídelna každoročně pořádá Den pomazánek a snaží se do něho děti co nejvíce zapojit.

Pracovnice jídelny chtějí takto děti víc motivovat, aby pomazánky konzumovaly, a seznámit je se základními surovinami, které se na jejich přípravu používají. Také chtějí docílit toho, aby si uvědomily, že paní kuchařky pro ně musí jídlo denně připravovat, aby se obeznámily s jejich prací a vážily si jí. V neposlední řadě se snaží do hry více vtáhnout rodiče: děti jim totiž své výtvory samy nabízejí a reakce rodičů je pak o to spontánnější. Po prvním Dni pomazánek byli rodiče doslova nadšení a dokonce byli i takoví, kteří od vedoucí jídelny hned chtěli recepty na „školní pomazánky“. Proto se Den pomazánek ve Velkých Úlanech opakuje každý rok.

Mezi připravovanými pomazánkami bývají zastoupené pomazánky slané i sladké, nesmí chybět nějaká zeleninová a masová. Poslední rok to byla pomazánka z vepřového masa, zeleninová letní, čokoládová, sýrová pěna a šunková.

Jak probíhá Den pomazánek

Jídelna ve Velkých Úlanech vaří pro dvě základní školy a pro tři mateřské školy. Dvě mateřské školy stojí v těsné blízkosti školní jídelny a mají společnou jídelní místnost. Právě tady všechno po obědě probíhá.

Akce je určena jen pro předškoláky, ti se v Den pomazánek neukládají k odpolednímu spánku. Kuchařky jim přichystají potřebné suroviny a vytisknou recepty rozepsané na 20 porcí. Malí kuchaři se rozdělí po 5-6 do skupinek a každá dostane jeden dospělácký dozor, kuchařku nebo učitelku. Nejprve se děti seznámí se surovinami, které se budou na přípravu pomazánek používat, potom se přečte návod a může se začít pracovat. Suroviny jsou předem připravené na miskách: sýr je už nastrouhaný, maso pomleté, zelenina nakrájená, a tak si je jen postupně přidávají do nádoby. Měkký sýr ve střívku jim otevře dozor, ale do nádoby si ho už musí vytlačit samy. S mícháním občas zápasí, vystřídat se při něm však mohou všechny a jak uvádí ředitelka zdejší jídelny Irena Soböková, „není třeba jim moc pomáhat, ony se těší, že si vše udělají samy.“

Když jsou pomazánky hotové, děti je samy mažou na chleby a pečivo, které jsou vykrajované do různých tvarů, srdíček, kroužků, trojúhelníků. Každá pomazánka má nachystanou obrázkovou „jmenovku“ na špejli, například prasátko znamená pomazánku z vepřového masa. Tyto jmenovky se potom do připravených a čerstvou zeleninou ozdobených pomazánek zapíchávají.

Při práci se nezapomíná na hygienu rukou a malí kuchaři také musí po práci zanechat čisté stoly. Vysvětlí se jim, že každý kuchař, malý i velký, si musí po sobě pouklízet a k údivu všech se děti aktivně zapojují i do úklidu, někdy se v něm přímo předbíhají.

V jedné ze školek žáci mají také kuchařské čepice a jednoduché kuchařské oblečky, které jim vedení školky zajistilo u sponzorů, a v těchto úborech později i přichází za rodiči. Děti jsou za svou práci při přípravě pomazánek odměněny malým dárkem s motivem kuchyně, např. hrnečkem, vařečkou, omalovánkou s tématikou zeleniny a ovoce. A na závěr jim vedoucí jídelny formou básničky představí tým kuchařek, který jim při práci pomáhal.

Suroviny pro tuto akci získává jídelna většinou od sponzorů, náklady na drobné dárečky hradí ze svých provozních nákladů.

Rodiče přicházejí

Potom nastává chvíle očekávání: přicházejí rodiče a děti jim nabízejí své připravené a naservírované pomazánky. Která maminka by neochutnala ráda dílo svého dítěte? Co na tom, že pomazánka není dokonale promíchaná, že na krajíček chleba je spíše napatlaná než namazaná? A podle receptu na pomazánku rozpočítaného pro běžnou rodinu, který maminka od kuchařek obdrží, to pak mohou zkusit i doma.

Význam akce je velký pro všechny zúčastněné. Žádná maminka jen tak nezapomene na to, když za ní dítě přijde s vlastnoručně připraveným pokrmem, a ve vztahu k jídelně ji to i více zavazuje. Jsou to přece kuchařky, které jí takový zážitek připravily. Když letos nemohl být z technických důvodů Den pomazánek uspořádán v běžném termínu, hodně rodičů se hned ptalo proč.

Děti se na Den pomazánek dlouho dopředu velmi těší a dovednosti, které při něm získají, se nedají opominout. Za těch pár let, co se tato akce ve školní jídelně ve Velkých Úlanech realizuje, se ještě nestalo, že by dětem vlastnoručně připravená pomazánka nechutnala a že by dítě pomazánku odmítlo.

Těší se však i personál jídelny, pro který Den pomazánek rovněž představuje mimořádný zážitek.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se