Přeskočit na obsah

Financování stravování pro ukrajinské děti

V mnoha školních jídelnách se již stravují děti uprchlé z Ukrajiny. Není ale jasné, jaká pravidla pro ně platí. Je to školní stravování, či ne? Lze pro ně vařit bezplatně? Kde na jejich obědy sehnat finance? Odpovědi na tyto otázky si přečtěte v dnešním článku.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Situace ohledně stravování ukrajinských dětí ve školních jídelnách je velmi nepřehledná. Na jednu stranu panuje pochopitelná snaha uprchlým rodinám okamžitě pomoci, na druhou stranu je právo na tuto situaci nepřipraveno, místy si protiřečí a jeho účinek je nabouráván vyhlášeními politiků.

Je možné, že časem budou připraveny mechanismy, jak vše řešit systémově, včetně financování. Co ale platí nyní?

Mohou se ukrajinské děti stravovat v ŠJ?

Určitě mohou, a to i v režimu dotovaného školního stravování, protože podle § 20 školského zákona mají občané EU, jejich rodinní příslušníci i občané ze zemí mimo EU přístup mj. k základnímu vzdělávání a školnímu stravování.
Pokud rodiny přihlásí děti k povinné školní docházce, získají všechna práva jako naše rodiny, ale současně jim vzniknou i povinnosti.

Dotované školní stravování se poskytuje pouze jako součást hmotného zabezpečení dětí po dobu pobytu ve škole, tzn. že na něj mají nárok pouze ty děti, které se účastní školního vyučování.

Není určeno pro ty děti, kterým se ze školní jídelny vozí jídlo někam do ubytoven, kde dočasně přebývají se svými rodinami. Tam jde jasně o doplňkovou činnost (neúčastní se školního vyučování) a je jen potřebné získat na jejich stravu finanční prostředky.

Musí tyto děti platit za školní stravování?

Ministerstvo školství vyhlásilo, že škola může ukrajinským dětem odpustit stravné. Opírá se o § 123 školského zákona, podle kterého „rozhoduje ředitel školy/školského zařízení o snížení nebo prominutí úplaty“. Vyhlášení ministerstva však neřeší důsledky. Pokud by ředitel školy přistoupil k tomuto kroku, měl by postupovat nediskriminačně a stejně vůči všem dětem, jejichž rodiče nemají na úhradu obědů.

Z čeho jejich stravování hradit?

K úhradě nákladů na potraviny pro ukrajinské děti se v režimu školního stravování nabízí různé možnosti:

  • Některé ukrajinské rodiny jsou zjevně schopny si obědy pro děti zaplatit.
  • Peněžní sbírky – na některých školách už probíhají neoficiální finanční sbírky mezi pracovníky školy a rodiči na úhradu potravin.
  • Finanční dary – jejich příjem a užívání musí být v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb. a se zřizovací listinou školy, kde bývají pravidla pro dary stanovena různě. Pokud by finanční dar školní jídelně byl účelově určen na úhradu stravování ukrajinských dětí, musel by zřizovatel vydat souhlas k jeho přijetí.
  • Sociální příspěvek – v dohledné době by ukrajinské rodiny měly dostat sociální příspěvek, z něhož by si měly školské služby hradit. Je možné, že úřady budou zkoumat potřebnost, podobně jako u českých rodin.
  • Zvláštní příspěvek zřizovatele – v některých městech již zřizovatelé jednají o oficiálním příspěvku na tento účel, případně organizují oficiální finanční sbírky.
  • Programy pro nemajetné děti – ty pravděpodobně nejsou připraveny na financování obědů pro desítky a stovky tisíc dětí, navíc by musely zjišťovat sociální poměry v rodinách, a navíc v současné době rozpočtového provizoria státu mohou být jejich prostředky velmi omezené.

Pomoc se zajištěním stravování ukrajinských dětí by školy a jídelny měly vést nejen srdcem a dobrou vůlí, ale i rozumem. Měly by přihlížet k pravidlům, která pro tento účel nastavuje český právní systém, a k možnostem, jak nakládat s financemi ve školství.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Financování UK

    Ministerstvo školství vyhlásilo, že …
    Ministerstvo školství vyhlásilo, že škola může ukrajinským dětem odpustit stravné. To by tedy znamenalo, že stravné budou financovat VŠICHNI OSTATNÍ STRÁVNÍCI? To by se asi všem strávníkům, důchodcům, VŠEM rodičům a VŠEM zaměstnancům nelíbilo. Jídelna nehospodaří s financemi školy, či ministerstva, ale s financemi strávníků.

    • Autor: Pavel Ludvík

      To je právě ukázka, jak MŠMT neřeší důsledky. Navrhne, aby ředitel odpustil stravné, ale neřekne vám, že ty peníze na potraviny si nějak musíte sehnat, protože dodavatelé budou chtít zaplatit. A ještě na vás někdo může poslat ombudsmana, že diskriminujete naše strávníky z hlediska národnosti.

      • Autor: Vladimír Bureš

        Té diskriminace bych se nebál. Jde o to, čím se odůvodní to odpuštění stravného. Pokud se bezplatné stravování přizná z titulu uprchlíka z válečného konfliktu ev. se přidá ještě nějaká další podmínka na výši příjmů ev. časové omezení, pak o diskriminaci určitě nepůjde.

        • Autor: Moni

          Odpuštění stravného, bezplatné stravování, tomu všemu lidsky rozumím.
          Ale nejsem si zcela jistá, co tomu řeknou naši dodavatelé!
          Tento altruismus musí někdo zaplatit. A to i ve školní jídelně.

          • Autor: mart

            Dobrý den, potraviny zaplatí u nás zřizovatel rozpočtovým opatřením nebo budeme vystavovat fakturu. Zatím je stravné zdarma dohodnuté do konce dubna, na květen si již stravné zaplatí.

    • Autor: bohumil@barda.cz

      § 123 školského zákona říká že: „ředitel rozhoduje o snížení nebo prominutí úplaty“, tedy ne o tom, že oběd nic nestojí, ale že ho dítě (rodič) nemusí uhradit (ev. uhradit celý). Platba tedy ŠJ přijít musí od někoho jiného (nezaplatí to ostatní strávníci). Často to zaplatí škola „ze svých peněz“, případně přispěje zřizovatel atp.