Přeskočit na obsah

Jak dopadlo finále soutěže O nejlepší školní oběd

Mnoho jídelen letos uvažovalo o tom, že se zúčastní soutěže O nejlepší školní oběd. Několik desítek skutečně poslalo přihlášky. Deset z nich, které prošly sítem odborných hodnocení a moravského předkola, se zúčastnilo celostátního finále. Přečtete si, kdo zvítězil a jak vypadalo jeho soutěžní menu.

Autor: Redakce portálu

Ve čtvrtek 27. října 2011 se v Praze konalo finále celostátní soutěže školních jídelen. Do soutěže podalo přihlášku celkem 69 jídelen. Na základě hodnocení zaslaných receptur postoupily do finále týmy z šesti jídelen, další čtyři týmy se do finále dostaly na základě umístění v moravské soutěži o Nejlepší školní jídelnu. Celostátní finále  proběhlo v prostorách školní jídelny Základní školy Chelčického v Praze 3.

Soutěžní úkol zněl: Připravit klasické české obědové menu, avšak v moderní úpravě, na základě receptur, které se ve školní jídelně běžně používají.

Soutěže se zúčastnily týmy z těchto jídelen:
Školní jídelna, náměstí Svornosti Brno 
Základní škola Mánesova, Otrokovice
Domov mládeže a Školní jídelna, Písek
Hotelová škola, VOŠ hotelová a turismu, Poděbrady
Základní škola Chmelnice, Praha
Základní škola Videčská, Rožnov pod Radhoštěm
Základní škola, Radniční náměstí, Šenov
ŠR – Eurest, Višňová
SŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky, Volyně
Školní jídelna Hronov – Vrchlabí

Výsledky hodnotila odborná komise složená ze zástupců ministerstev a Městské části Praha 3, odborníků v oblasti výživy a hygieny, špičkových kuchařů a studentů. Můžete navštívit fotogalerii z průběhu soutěže.

Vítězem se stalo družstvo ŠJ Domova mládeže v Písku, které připravilo toto menu:

 • Pohanková polévka s játrovými knedlíčky
 • Kuřecí plátek v mandlové krustě se smetanovou omáčkou, jogurtem a brusinkami, otavské špalíčky
 • Tvarohový dezert s jahodami

Na druhém místě skončila ŠJ náměstí Svornosti v Brně. Soutěže se zúčastnila s tímto menu:

 • Bramborový krém s čerstvou majoránkou
 • Kuřecí stehna na medu a zázvoru, pečená nádivka a zeleninová obloha
 • Tvarohový krém

Třetí místo obsadila ŠJ ZŠ Chmelnice v Praze, která připravila následující menu:

 • Hovězí vývar s celestýnskými nudlemi
 • Rajská omáčka s hovězím masem vařeným přes noc, těstovina
 • Jablečný závin

Finále soutěže mělo bohatou mediální odezvu, šoty ze soutěže vysílala např. Česká televize, Nova (stopáž 14:40), Prima (stopáž 12:30). Zprávy o této akci se objevily v mnoha médiích, o soutěži píše na svých stránkách portál Idnes, Česká televize, Televize NovaPísecký deník, Týden apod.

Řada sdělovacích prostředků informuje o nízkých platech kuchařek, o narůstajících požadavcích stávníků a o tom, že jídelny stále vymýšlejí nové a nové receptury. Česká televize ve svém hlavním zpravodajství uvedla, že úroveň českého školního stravování se zvyšuje.

Gratulujeme všem vítězům, ale i všem jídelnám, které našly odvahu se soutěže zúčastnit a přispět tak ke zvýšení dobré pověsti českého školního stravování.

Hlasujte, prosíme v naší anketě a navštivte Fotogalerii z průběhu soutěže.

Autor: Redakce portálu

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: kleopatra

  soutěž
  Blahopřejeme všem vítězům, ale i ostatním zúčatněným jídelnám.

 • Autor: Alena II.

  O finále soutěže v televizi
  Minulý týden jsem shlédla na televizi Prima ve zpravodajství příspěvek o tomto fiále soutěže.
  Jak bývá zvykem, v komentáři nechybělo rádoby vtipné připomenutí toho, jaká to bývala hrůza stravovat se ve školní jídelně – viz UHO, umělohmotné ubrusy atd., a údiv nad tím, jaké že je to světe div se – zlepšení.
  Já vážně nevím, ale jako dítě školou povinné jsem pochopitelně chodila na obědy do školní jídelny, ve školním stravování již dělám také nějaký ten pátek, ale s pojmem UHO (univerzální hnědá omáčka ) jsem se setkala až v posledních letech, kdy mám takový dojem, že ho vymyslel nějaký rádobyvtipný redaktor.
  Dokonce jsme v televizi viděli jakousi anketu nejhroznějších jídel ve školní jídelně, kdy se výše zmiňované UHO umístilo na prvním místě!
  Jinak pochopitelně blahopřeji nejen všem vítězům, ale i všem, kdo se zúčastnili této soutěže.

 • Autor: Pavel Ludvík

  UHO? To neznám…
  Na ČT1 bylo zpravodajství perfektní a vyseklo jídelnám poklonu. Jinak s vámi souhlasím. Nechápu ale, proč se vedoucí nebo metodičky na kameru nebo mikrofon k UHO vůbec vyjadřují. „UHO, paní redaktorko? To neznám, ani to nikoho nezajímá. Pojďme se bavit o něčem jiném, co je zajímavější…“

  • Autor: emmo

   Vážené kolegyně, mluvíte mi z duše. Také si myslím, že UHO je fikce, kterou si vymyslel šílený novinář a ostatní to nesmyslně opakují.
   Také jsem to ve většině rozhovorů řekla, ale nevím, jestli to někde odvysílali. S novináři je to těžké, dělají s Vámi půl hodiny rozhovor a pak si to sestříhají, jak se jim to hodí.
   Ale celkově myslím ta mediální smršť ke školnímu stravování nebyla špatná a určitě jídelnám prospěla.
   ředitelka soutěže o Nejlepší školní oběd