Přeskočit na obsah

Kongres ASPOS poprvé na Moravě

Na začátku podzimních prázdnin jste se mohli zúčastnit kongresu ASPOS, který se poprvé konal na Moravě v Olomouci. Jaké byly ohlasy na program od vedoucích školních jídelen? Proč je důležité stát se členem ASPOSU nebo členem odborů?

Autor: Monika Štachová
redakce portálu Jídelny.cz

Na začátku podzimních prázdnin jste se mohli zúčastnit kongresu ASPOS, který se poprvé konal na Moravě v Olomouci.

Program byl velmi pestrý, přednášky se dotýkaly různých oblastí školního stravování, které tíží české školní jídelny. Proto je zarážející skutečnost, že se zúčastnilo kongresu tak málo lidí (kolem 30). Účastníci dostali odpovědi na otázky, které se v diskusích na portálu Jídelny.cz neustále opakovaně objevují a řeší: příprava dietní stravy (celiakie), doplňková činnost a vyplácení mezd za ni, pracovněprávní vztahy a zákoník práce, závodní stravování, komunikace a vyjednávání s řediteli, rodiči, učiteli, dětmi a ostatními strávníky. Kdo přišel, také se dozvěděl, co dělají odbory, jaké jsou novinky z ministerstva, jak vůbec ministerstvo pohlíží na školní stravování, a proč do některých věcí nechtějí odbory zasahovat. Víte o tom, že školské odbory mají nové stránky?

Vedoucí školních jídelen, které jsem oslovila, považovaly účast za velmi přínosnou, jak uvedly „spousta informací z různých oblastí na jednom místě“ a neméně důležitý kontakt a vzájemná výměna zkušeností s ostatními vedoucími. Probíhaly zajímavé a živé diskuse, účastníci se dozvěděli, jak to chodí v jiných provozech, jak se vypořádali se stejným problémem na různých místech. Na místě se řešily i konkrétní příklady z provozů, co dělat, když….
Jak jsme se dozvěděli, za členský příspěvek 100 Kč (za rok) ASPOS již pomohl mnoha vedoucím z takových problémů, jejichž řešení by vyžadovalo mnohem větší náklady, než je členský příspěvek. Myslíte, že to stojí za to?

Předsedkyně ASPOS Ing. Lucie Janotové jsem se zeptala:

Proč se kongres konal netradičně v Olomouci?

Letošní sedmý ročník kongresu jsme uspořádali v Olomouci na základě výsledků ankety. Proto nás, organizátory a lektory, nemile překvapil relativně malý zájem o kongres, kterého se nakonec zúčastnilo jen 28 účastníků.

Proč se stát členem ASPOSU nebo členem odborů? Proč je to důležité?

ASPOS usiluje o řešení neutěšené situace ve školním stravování. V současné době např. ASPOS aktivně pomáhá při hledání shody, při řešení řady praktických otázek s kontrolními orgány, poskytuje konkrétní praktická doporučení, účinně pomáhá jídelnám při kontrolních nálezech. ASPOS neřeší mzdové otázky a pracovně-právní vztahy, k jejichž řešení jsou vhodnější odbory, které mají pro svůj boj výraznou legislativní podporu.

V této souvislosti nás trápí malá členská základna ASPOS, kdy v současné době máme necelých 170 aktivních členů (a to členský poplatek činí jen 100 Kč/rok).

Je třeba si uvědomit, že pokud chceme řešit neutěšenou situaci ve školním stravování, je důležitá členská základna. Určitě by se nám s kontrolními a dalšími orgány jednalo podstatně lépe, kdyby ASPOS zastupoval více členů. Čím více členů (a jejich hlasů) bude ASPOS prezentovat, tím máme větší sílu a větší šanci, že dojde ke změně.

Jak jste spokojeni s průběhem kongresu?

Kongres běžel hladce. Ohlasy na akci byly příznivé a zdá se tedy, že účastníci byli spokojeni, což je pro nás důležité.

Monika Štachová, redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Monika Štachová
redakce portálu Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Jana Hartová

    hodnocení
    Konference byla úžasná ,plná novinek, důležitých informací pro provoz,velmi milých lektorů,kteří velmi podrobně a věcně seznámili s danými tématy a velmi stručně a odborně zodpověděli na dotazy.Jen škoda,že nás bylo tak málo ,zrovna když to bylo v Olomouci.Možná to udělalo to,že byl konec měsíce,platby obědů a prázdninový den a také někteří nebyli uvolněni z práce kvůli platbě školení.

  • Autor: majka 1

    kongres
    Bohužel v tomto termínu se sešlo více akcí, což je velká škoda, jelikož program vypadal velice lákavě. Také možnost účasti jen v jednom dni byla skvělá, každý si mohl vybrat program dle libosti a finančních možností, neboť ne každá škola si může dovolit vyslat svého zástupce na konferenci, protože celková cena s ubytováním se nakonec určitě pohybuje kolem 2000,- Kč/osobu. Snad to organizátory neodradí a podaří se příště najít vhodnější termín.Je to totiž jedna z mála akcí, které se konají na Moravě. Mohli bychom to třeba zkusit formou ankety a navrhnout například 3 různá data, co říkáte? Možná by bylo vhodné uvažovat o termínu spíše na jaře, než v době statistiky, ale kdo nebude chtít, stejně nepojede.Je to škoda, společná setkání v tomto oboru jsou moc potřebná a přínosná.