Přeskočit na obsah

Naše účast v soutěži

Kuchařské soutěže se pořádají i pro jídelny. Nevěříte? Rádi se s vámi podělíme o zážitky z takové soutěže, které nám poslala jedna malá jídelna v mateřské školce.

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Kolektiv naší školní jídelny při mateřské škole se letos poprvé zúčastnil mezinárodní kulinářské soutěže „O křišťálovou vařečku“, kterou pod záštitou Asociace kuchařů a cukrářů ČR pořádá Vitana. Protože nás velmi překvapil výsledek, rozhodla jsem se podělit se s vámi o dojmy a zkušenosti.

O soutěži jsme se dozvěděly od pana Bohdana Mikoláška, obchodního zástupce Vitany. A řekly jsme si, proč to nezkusit. Soutěž je vypsána pro pětičlenné týmy v kategoriích juniorů a seniorů. Podle propozic jsme se snažily sestavit menu: polévku, hlavní jídlo s přílohou a moučník.

Jak soutěž probíhala

Soutěž probíhala ve dvou kolech, z kterých vzešly finálové týmy. Kdo neuspěl v prvním kole, mohl se zúčastnit druhého. A to byl i náš případ. Dá se říci, že v prvním kole jsme si mohly soutěžní vaření vyzkoušet, protože je o hodně náročnější něž běžný provoz. Podle soutěžních propozic totiž pět pracovníků připravuje 50 porcí menu, ale my jsme musely v tomto početním stavu uvařit pro téměř 150 dětí a dospělých. Každý tým vařil ve své provozovně.

Protože jsme v prvním kole nepostoupily do finále, rozhodly jsme se nevzdat to a zúčastnit se kola druhého. Vymyslely jsme ještě náročnější skladbu menu: polévka zeleninová s pohankovými knedlíčky, masová směs s paprikami, bramborové placičky se sýrem, piškotová roláda plněná fazolovým krémem s čokoládovou příchutí. Po vaření přišlo na řadu focení – fotograf, který spolupracuje s naší školkou, nám pořídil skvělé snímky každého chodu. Podle pravidel jsme ještě musely vypracovat receptové listy včetně finančních kalkulací a odeslat je s fotografiemi pořadatelům.

Ani jsme tomu nemohly uvěřit, když nám po uzávěrce soutěže přišel dopis od organizátorů s blahopřáním, že jsme postoupily do finále! Bylo to obrovské překvapení, radost i tréma zároveň. Finálovému vaření totiž přihlíží hodnotící komise.

Finále

Jak se přibližoval termín finále, stoupala i naše nervozita. Ale říkaly jsme si, že nemůžeme nic ztratit. Měly jsme už zajištěnou účast na vyhlašování výsledků, které se uskutečnilo v rámci slavnostního plesu Asociace kuchařů a cukrářů v Praze. A z toho jsme měli velikou radost.

V den finálového vaření přijela tříčlenná hodnotící komise v čele s ing. Zdeňkem Hladíkem spolu s fotografem a obchodním zástupcem Vitany asi hodinu před výdejem jídla. Zajímali se o detaily provozu ve školní jídelně při mateřské škole, protože ten se hodně liší od provozu jídelen ve školách, podnicích nebo restauracích. Byly jsme vůbec první mateřskou školou, která během pořádání této soutěže postoupila do finále. Komisaři prošli tak, jak postupoval výdej obědů, všech šest tříd naší školky, což byl i pěkný zážitek pro děti. Po výdeji a úklidu proběhlo společné posezení, při kterém komisaři zhodnotili naše připravené menu. Bylo to velmi příjemné, i když jsme byly všechny unavené po náročném dni. Na závěr jsme dostaly drobné dárky, ale hlavně čestné vstupenky na ples ke 100. výročí založení Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Ten se uskutečnil 12. dubna v luxusním pražském hotelu Top.

Vyhlášení výsledků

Účast na slavnostním plese, kde proběhlo vyhlášení výsledků a předání hlavní ceny – zájezdu do Norska, byla pro nás mimořádným zážitkem. Součástí večera bylo čtyřchodové zážitkové menu, připravené předními českými kuchaři. Zajištěna byla také bohatá tombola. I když náš tým nebyl vyhlášen mezi třemi nejlepšími, dobře jsme se celý večer bavily. Domů jsme si vezly diplom za účast ve finále, trička s logem soutěže a krásné vzpomínky.

Zkuste to také

Chtěla bych popřát všem kuchařkám ve školních jídelnách, které váhají s účastí v takovéto soutěži, aby tu šanci využily a dokázaly nejen sobě, ale i okolí, že se svou prací neztratí mezi ostatními mistry kuchaři.

Zdenka Macháčková pracuje v kuchyni MŠ Kampanova v Hradci Králové

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Pavlína

    Naše účast v soutěži
    Moc se mi váš článek líbyl pracuji také ve ŠJ v MŠ jsme eko školka se zaměřením na zdravou výživu také by jsme se chtěli zůčastni nějaké takové akce ale bohužel nevíme jak proto prosím až nějaká taková akce bude jestli je možné nám dát vědět máme super recepty. zatím děkujem.