Ve čtvrtek 24. srpna 2017 proběhlo v Makro Akademii v pražských Stodůlkách finále soutěže o Nejlepší školní oběd.
Vítězem se staly kuchařky z jídelny ZŠ a MŠ obce Petrohrad v okrese Louny, které tak dokázaly, že i v malých jídelnách lze vařit špičková jídla. Ve finále prezentovaly toto menu:
- Polévka jarní zeleninová s bramborem
- Hovězí závitky s řapíkatým celerem a mrkví, rýže s quinoou
- Tvarohový dezert s borůvkami (lesní ovocná směs) bez mouky
Na druhém místě se umístila školní jídelna ZŠ Český Brod. Její soutěžní menu vypadalo takto:
- Krémová polévka z pečeného celeru
- Krůtí závitek se špenátem a lučinou, staročeské bramborové pyré, salát s mrkví a bio sezamovou emulzí
- Špaldové řezy z červené řepy a ořechy
Třetí místo obsadil tým ze školní jídelny ZŠ Mánesova Otrokovice, který soutěžní porotu upoutal tímto menu:
- Polévka krémová z pečeného květáku se sójovou smetanou
- Pečený losos „Gorbuša“ s opraženými mandlovými lupínky, bulgur s quinoou a grilovanou zeleninou
- Lehký salát z polníčku
- Jogurtový dezert z červené řepy s banánem a chia semínky
Proč vyhrál ten a ne jiný
Téma letošní soutěže bylo „Zdraví na talíři, které chutná všem“. To se projevilo i ve finálových receptech. Neobjevil se mezi nimi sice žádný bezmasý pokrm, ale zcela chybělo například vepřové maso. Většina obědů obsahovala krůtí maso, ve třech případech to byla ryba a po jednom zástupci mělo maso kuřecí a hovězí. Paradoxem je, že právě jediné menu s hovězím masem se stalo vítězem soutěže. Na nejlepším obědu komise hodnotitelů ocenila jednoduchost jednotlivých pokrmů, mimořádnou chuť hovězího masa a vyrovnanou kvalitu všech chodů. Oběd jako jeden z mála obsahoval polévku, která neměla krémovou konzistenci, a vysoce byl hodnocen dezert, díky němuž petrohradské kuchařky vyhrály i samostatnou kategorii dezertů.
V kategorii polévek zvítězila jídelna z Otrokovic s krémovou polévkou z pečeného květáku se sójovou smetanou, jako nejlepší hlavní jídlo byla oceněna rybí sekaná s bylinkami v pórkovém kabátku, doplněná smetanová polentovou kaší zdobenou klíčky, kterou připravil tým z Velkých Svatoňovic. Kuchařka Martina Krtičková k tomu uvedla: „U nás ve školce tuto sekanou děláme a je to forma, jak děti rybu spíš přijmou, protože z rodin na ryby nejsou zvyklé a forma sekané je jim blízká. Připravujeme sice i ryby v přírodní úpravě, s různými bylinkami, ale sekaná jde o hodně líp.“
Jednoduchost kontra extravagance
Některá menu měla jednoduchou až klasickou skladbu (například vítězové), jiná velmi odvážné používala nové potraviny nebo jejich neobvyklé kombinace. Objevil se například tuřín, mandlová mouka, klíčky, mrkvové chipsy, několik pokrmů obsahovalo chia semínka. Za příklad menu, které jde až na samotnou hranu, označila komise soutěžní oběd jídelny Leskovec. Obsahoval polévku z málo používaného tuřínu. Kousky červené řepy obarvily krůtí maso, do něhož byly zavinuty. V salátu byly nastrouhaný syrový květák. Pozoruhodná byla i tmavozelená barva jejich dezertu, obsahujícího špenát. O této pochoutce moderátor akce Zdeněk Hladík prohlásil: „Předběhla dobu o pět až deset let.“
Experimentováním ale zaujaly i další jídelny. Kuchařky z Velkých Svatoňovic připravily kakaovo-petrželové řezy. V polévce MŠ Matěchova komise ocenila petrželové pesto. Zaujala neobyčejně šťavnatá kuřecí prsa z Jaroměře – byla marinovaná v bylinkách.
Herečka Markéta Hrubešová, která se práce hodnotitelské komise pravidelně zúčastňuje, ve své závěrečné řeči řekla: „Pracujete za těžkých podmínek, za platy, za které by se mnozí kuchaři ani nezvedli z postele. Dnes jsem tady nejedla jídlo, které by nebylo dobré. Moc vám děkuju.“
Malé jídelny také umějí
Pozoruhodným faktem, o kterém se moderátor soutěže zmínil v závěrečné řeči, je, že přední místa obsadily jídelny malých obcí, což se ostatně v posledních letech stalo tradicí. O umění vítězného týmu svědčí i to, že přijel pouze ve dvojici, zatímco většina ostatních pracovala ve trojici i čtveřici. Je vidět, že jídelny malých obcí také sledují moderní trendy, že umí vařit a že nedostatek moderních technologií, který je v nich častý, dokáží nahradit obětavostí a srdcem. Petrohrad, Velký Beranov, Velké Svatoňovice, Leskovec – to vše jsou malé obce, v jejichž školních jídelnách, jak ukázala soutěž, pracují vynikající kuchařky.
Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: majka1
blahopřání
Přijměte srdečné blahopřání k úspěchu v soutěži. Přeji vám, ať je práce pro vás potěšením. Když se pracuje s láskou a zájmem, je to poznat a strávníci to ocení. Gratulace ze Šenova
Autor: Marie Henlínová
Velká gratulace
Milé paní kuchařky, kdo je z Petrohradu nebo vás zná, ten je nesmírně pyšný na úspěch, kterého jste dosáhly! Je to neuvěřitelně hezký pocit vědět, že vaříte právě v naší škole. Ať se vám daří! Děkuji vám.
Autor: Raduza
Gratulaci
Gratuluji vítězným školním jídelnám a jsem ráda, že vyhrálo právě toto, zdánlivě obyčejné a nepřekombinované, menu. Řekla bych, že v jednoduchosti je krása a každá kuchařka ve školní potvrdí, že uvařit dobré jídlo je jedna věc, ale vydat ho v dobré kvalitě při dvou až třech výdejích, je věc druhá, neméně důležitá. Pohodový nový školní rok.
Autor: jentak
Také gratuluji vítězům a prosím mějme na paměti, že v jednoduchosti je krása, není třeba moc kombinovat. Všem přeji úspěšný začátek nového školního roku a mnoho spokojených strávníků
Autor: rohlik
extravagance a ocenění zdravá školní jídelna
Nechtěla jsem komentovat tento článek, ale po poradě s pani kuchařkou mi to nedá. Jídelny, které se zúčastnily cením za jejich snahu. Jsou však jídelny, které se sice zúčastnily, ale my je sledujeme pravidelně. Pro nás např. školní jídelna Leskovec neni vhodný příklad zdravého stravování dětí. Jejich jídla ne, že jsou na hraně, jak poukázal pan moderátor, ale jsou za hranou. Jejich kombinace snad nenechá nikoho na pochybách a nevěřim, že děti jsou v této jídelně spokojené. Pokud nahlédnete do jejich jídelníčku pochopíte. Ostatní jídla, která v soutěži byla se dají použít i pro další jídelny a všem gratuluji.