Jsme školní jídelna, která vaří 1300 obědů denně, jak pro žáky, tak i pro cizí strávníky. Vyvážíme více jak 700 obědů do mateřských škol, základních škol, na Pečovatelskou službu a Dům důstojného stáří. Jelikož máme nové webové stránky (www.jidelna-masarova.cz ), které si samy spravujeme, rozhodli jsme se fotit hlavní jídla a z fotek vytváříme fotogalerii. Všechna jídla, která jsou vložena v naší fotogalerii, nejsou nijak přizdobena, vypadají tak, jak se podávají strávníkovi. Od té doby, co máme webové stránky, se o naši školní jídelnu zajímá více strávníků jak z řad rodičů (berou si inspiraci), tak z řad veřejnosti. Snažíme se jídla často neopakovat, naopak zařazujeme novinky, kde je obsaženo hodně různé zeleniny. V měsíci únoru a březnu jsme již zařadili několik novinek, které měli veliký ohlas, proto také v novinkách pokračujeme. Akci „Netradiční květen“ jsme nazvali proto, abychom strávníky seznámily s pokrmy různých kuchyní. Dny v pracovním týdnu máme různě označené např. „Bláznivé pondělí“, které je zaměřeno na různorodou stravu např. sladké + masové jídla, ve čtvrtek kuchařky vaří italskou kuchyni, která je velice oblíbena zejména mezi dětmi. V jídelně hraje k tematickému dni hudba, jako podkres a děti u oběda jsou klidnější. Anketa o nejchutnější novinku se velice osvědčila, takže máme přehled, které jídlo chutnalo a opět ho zařadíme do jídelníčku. Naše inspirace, ale zdaleka nekončí, budeme v ní pokračovat i v měsíci červnu, aby jídelníček byl co nejpestřejší. Novinky zařazuje minimálně 3 krát v týdnu, vždy jako oběd č. 2, abychom oběd otestovali. Také musíme podotknout, že naše paní kuchařky jsou velice šikovné a vítají nové receptury. Rády totiž experimentují, což je velmi dobře. Ze strany pedagogického sboru (jsou největší kritici), slyšíme stále samé chvály.
Ptáte se, co strávníkům (dětem) nejvíce chutnalo z novinek a co naopak ohodnotili jako oběd „Nic moc“?
Strávníkům zatím z našich novinek, které jsme zkoušeli, nejvíce chutnaly „Zapečené brambory po římsku“. Děti-strávníci mají ovšem nejraději sladká jídla. Zařadili jsme do dne „Sladká středa“-„Mramorovou čokoládovou kaši“, což je krupičná kaše, do které se při podávání vloží čokoládové penízky, ty se pomalu rozpouští a vytváří mramor, pak zdobíme šlehačkou. Děti se mohly utlouci. Naopak se neosvědčila jídlo s názvem „Klokočovské zelí“, což je kysané zelí s bramborami a slaninou a to u dětí nemělo kladný ohlas, naopak dospělí strávníci toto jídlo uvítali.
Zapečené brambory po římsku
2 kg brambor
2 kg rajčat
10 lžic másla
0,5 kg sýra mozarella
0,5 l smetany na vaření
Sůl, bazalka, tymián
Brambory i rajčata oloupeme a nakrájíme na silnější plátky. Plech vymažeme částí másla a vrstvíme do něj brambory a rajčata. Každou vrstvu osolíme, posypeme nakrájenou nebo sušenou bazalkou a tymiánem, brambory mírně pokapeme máslem a rajčata obložíme plátky mozarelly. Vrstvy zalijeme smetanou a v konvektomatu nebo v předehřáté troubě zapékáme asi 40 minut.
Přejeme dobrou chuť !!!

Andaluský těstovinový salát

Čokoládová mramorová kaše

Kuřecí stehno po madridsku

Masové knedlíky na smetaně, dušená zelenina, brambory

Milánský kuřecí řízek, těstoviny

Zapečené špagety po španělsku

Vřele všem nápaditým ředitelkám (vedoucím) školních jídelen doporučuji uspořádat tématické dny, strávnici to jistě ocení. Velice důležité pro získání strávníků jsou kvalitně vytvořené webové stránky a objednávání stravy přes internet. Také záleží na sestavení jídelníčku tak, aby si mohl vybrat každý strávník.
Na závěr bych ještě chtěla podotknout, že naše školní jídelna v loňském roce vyhrála v soutěži „Nejlepší školní jídelna Brno 2008“.
Libuše Mifková, Školní jídelna Brno,Masarova 11
Diskuze