Přeskočit na obsah

Ovoce a zelenina do škol

Také jste zaslechli, že podobně jako mléko se bude rozvážet do škol i ovoce nebo zelenina? A dokonce zcela zdarma? A že realizaci této akce budou mít na starosti školní jídelny? Zjišťovali jsme pro vás podrobnosti.

Autor: Vladimíra Nejezová

Program ovoce a zelenina do škol
V rámci tohoto programu mohou od podzimu 2009 děti ve školách v Evropské unii dostávat část ovoce a zeleniny bezplatně. Návrh programu prošel 19. listopadu 2008 v Evropském parlamentu v Bruselu. Účast na programu není povinná. Záleží na jednotlivých zemích, zda se do něj zapojí a v jaké míře.
Pracovní dokument Evropské komise

Bude tento program i v  České republice?
Podle tiskové zprávy z Bruselu, jejíž plné znění naleznete na stránkách ministerstva zemědělství se do programu zapojí i Česká republika. Evropská komise navrhla vyčlenit na školní rok 2009/2010 na program 90 milionů EUR. Na Českou republiku tak připadne zhruba dva miliony eur. Zmiňované unijní prostředky by měly být doplňovány vnitrostátními a soukromými penězi. Země si také mohou určit, jestli budou chtít příspěvek na program i od rodičů nebo od jiných subjektů.

Věková skupina dětí, pro kterou je program určen
Počítá se s tím, že produkty by především byly určeny pro děti ve věku od šesti do deseti let. Členské státy však budou mít možnost si věkové skupiny pro tento program zvolit. Podle odhadů ministerstva zemědělství by v České republice mohlo být do programu zahrnuto téměř půl milionu dětí.

Důvody vzniku programu
V Evropské unii má nadváhu asi 22 milionů dětí. Více než pět milionů z nich je obézních. V naší republice trpí obezitou zhruba každý desátý žák ve věku od šesti do 12 let. Hlavními důvody jsou špatné stravovací návyky dětí i dospělých. Světová zdravotní organizace doporučuje denní příjem 400 gramů ovoce a zeleniny na osobu. Většina Evropanů tolik ovoce a zeleniny za den nesní. Evropská komise upozorňuje, že zejména u mládeže spotřeba stále klesá. Program by měl proto přispět k propagaci konzumace ovoce a zeleniny v jídelníčku dětí. Měl by pomoci podpořit výchovu ke zdravému životnímu stylu.

Jaké produkty jsou v rámci programu v jednání
Ovoce a zelenina by měly podléhat přísným kritériím kvality, přičemž přednost má být dána sezónním a místním produktům. Produkty by měla vybrat Evropská komise a členské státy podle jejich přínosu pro lidské zdraví.
Ministerstvo České republiky usiluje i o to aby se program nevztahoval jen na ovoce a zeleninu, nýbrž i na zpracované ovoce, které je méně náročné na skladování.

Distribuce přes školní jídelny
Produkty by měly být rozdělovány prostřednictvím školních jídelen. Ministerstvo zemědělství o tom podle výše uvedené zprávy jedná s resorty školství a zdravotnictví. Jakým způsobem bude program fungovat, ani o jaké množství ovoce pro jedno dítě by se jednalo (některé zdroje hovoří o jednom kusu ovoce týdně) zatím nebylo oficiálně zveřejněno.

Pozn. redakce: Jak jsme se 8.12.2008 informovali na MŠMT, v současné době teprve probíhají jednání, jak celá akce v našem školství proběhne. Existuje více variant praktické realizace, úhrad za platby a není zatím ani jasné, zda ovoce bude rozdělovat školní jídelna či někdo jiný. Jakmile se budou známy bližší podrobnosti, zveřejníme je. Jedno je ale jisté: projekt může být spuštěn nejdříve ve školním roce 2009/2010.

Pomůže tento projekt dětem a místním pěstitelům ovoce a zeleniny, nebo to bude jen administrativní pokus bez praktického efektu? Jaký je váš názor?

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Autor: Vladimíra Nejezová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: hygienička

  můj soukromý názor
  Nechci být kacíř,,,chci věřit, že je to míněno opravdu pro „blaho našich dětí“. Vždyť i mléko a mléčné výrobky do škol byly jistě zprvu dodávány z dobrým úmyslem. Myslím si,že naše zemědělství nezachráníme tím,že budeme dodávat zeleninu a ovoce do škol – po pravdě co se u nás pěstuje? Nemyslím si,že je nutné jsem dovážet přebytky např. z Polska.Děti by se měly více hýbat, přiměřeně stravovat a to by si měli uvědomit hlavně rodiče.

 • Autor: Valentýna

  Více „střeliva“ v okolí škol
  Dáváme dětem ovoce dvakrát až třikrát týdně. Pestrý výběr. Obávám se, že suplování rodiny v dodávkách ovoce nebude mít kýžený efekt. Mnoho dětí si ovoce stejně nebere, protože ho prostě nejí. Když ho to nenaučí maminka nevím, zda to zmůže Brusel.
  Pokud bude ovoce bezplatné, tak dejme tomu, ale pokud to bude další zátěž pro jídelny v podobě rozdělování dětí na kategorie, článek uvádí věkové rozmezí, a ještě nějaké zvláštní úhrady od rodičů, tak to nás tedy potěš.
  Doufám, že to někdo vymyslí tak inteligentně, jako rozdělení strávníků podle věku.

 • Autor: zdena

  můj soukromý názor
  Možná by nebylo od věci,kdyby se někdo z těch,co o tomto rozdávání ovoce a zeleniny ve školách rozhodují,zašel inkognito podívat do šaten /a nejen tam/,asi by se divil ,kde toto končí.Jak si děti váží toho co dostanou.Dle mého názoru jsou toto vyhozené peníze,které by byly potřebné někde jinde.

 • Autor: kleopatra

  Ovoced ětem
  Sdílím podobný názor jako kolegyně v příspěvcích výše. Vyhozené peníze – spousta starostí a práce, kterou nám nikdo nezaplatí – nulový výsledek – ovoce pohozené po celém okolí školy. Peníze ať investují spíše na podporu školního stravování.

  • Autor: Eva m

   Re: Ovoced dětem
   no a co kdyby se o to, co se odnáší ze školní jídelny postaral dozor jídelny? neodneseš nic,všechno si sníš u stolu a problémy v šatnách odpadnou… lidi přemýšlejte jak to vymyslet aby děti jedly, nikoliv přemýšlet nad tím jak to nepůjde a jak to bude org. složité… kdyby takto uvažoval každý, sedíme dneska v jeskyních a lovíme mamuty.

   • Autor: Iris

    Re: Ovoced dětem
    To jsme u nás zažili. Dozor nepouštěl děti z jídelny, pokud měly v ruce ovoce, jogurty atd. Tak si to raději nevzaly nebo snažily schovat do kapsy. Na jídlo by děti potřebovaly více času, prodloužit přestávky ?

   • Autor: Valentýna

    Re: Ovoced dětem
    Systém NEODNESEŠ NIC se mi hluboce příčí. Nejsme bachaři a strávníci si jídlo zaplatili, tak mají právo si ho i odnést z jídelny. Mé dítě si ovoce běžně přináší z jídelny domů a konzumuje ho doma k svačině. Jen jsem jí musela vysvětlit, že to jablíčko zaplacené a třeba ve tři hodiny už ho sní s chutí.

 • Autor: Jana Hartová

  můj názor
  připojuji se k p.higieničce.Více pohybu!Vzpomeňte na časy dříve narozených žádná televize,počítač ,ale pohyb a práce doma…Já se snažila dávat dětem pomeranče a skolnčily jako míčky rozkopané kolem školy a lidé si chodili stěžovat ať jim to nedáváme.To stejné perníky a čokoládové figurky nakouslé a vyhozené v koši .Dáváme denně dětem čtvrtku jablka v MŠ na svačinu a ani to nechtějí děti jíst.Ale jsou velmi vděčni ,když vymyllím nějakou aktivitu pro ně.Ovoce spíš tekuté ve 1OO% džusech to si myslím já!