Přeskočit na obsah

Plánované změny ve spotřebním koši začaly zajímat už i mnohé rodiče a širokou veřejnost

Autor: Redakce Jídelny.cz
Plánované změny ve spotřebním koši začaly zajímat už i mnohé rodiče a širokou veřejnost

Téměř každý měsíc se v různých českých médiích objevují články nebo reportáže poukazující na chystané změny spotřebního koše.

Je vidět, že toto téma začalo zajímat nejen pracovníky ve školství, ale hodně rezonuje i mezi širokou veřejností.

Není tajemstvím, že změny, které SZÚ chystá v oblasti spotřebního koše, budí mnoho otázek a značná část rodičů a odborníků je vůči určitým změnám skeptická.

To, že spotřební koš zasluhuje po 30 letech upravit je věc, na které se shodne velká část expertů.

Pojďme se ale podívat na to, v čem nejčastěji vidí česká populace úskalí, která mohou školní stravování místo posunu vpřed, značně poškodit.

Většina se vyhodí

Pokud si začnete číst rozbujelé diskuze pod články týkající se změn spotřebního koše, sami uvidíte, že většina kritických hlasů se dotýká jednoho hlavního tématu – Děti to stejně nebudou jíst. Vedoucí objednají suroviny, kuchařky navaří, vydají a z velké většiny se jim pak netknuté obědy vrací. Místo toho, aby se plýtvání zamezilo, vyvolá to přesný opak. Málokteré dítko si svědomitě odhlásí oběd, když ví, že například luštěniny nejí. Zkrátka oběd celý vrátí nebo na něj ani nepůjdou. Následně pak kvůli hladu zamíří do nejbližšího bistra nebo rychlého občerstvení, kde svůj deficit jídla doženou.

Mnozí rodiče, pak dodávají i druhou věc, takto postavený spotřební koš, nutně zvýší cenu obědů, což u mnohých rodin může způsobit neschopnost si obědy pro své děti dovolit.

Je vidět, že mít možnost diskutovat o chystaných změnách by tak rádo využilo i několik rodičů.

Jídelny se snaží nabídnout pestrou stravu již nyní

Ve většině školních jídelen se vaří velmi pestře a nabídka surovin je kvalitní. Rybu jídelny nabízí dětem minimálně dvakrát měsíčně, luštěniny také tak. A obliba těchto jídel? Né příliš veliká. A to i přesto, že personál školních jídelen se vzdělává, chodí na kurzy, jak na správnou přípravu ryb nebo bezmasých jídel. I přes veškerou snahu personálu jsou zkrátka tyto pokrmy spíše neoblíbené. (Ano, pokud jídelna nabídne smažené filé pak se obliba zvedá – vzdělaný personál si však je vědom toho, že časté zařazování smažených pokrmů není značka ideál!).

A co výsledky z pilotního testování?

Mezirezortní pracovní skupina na svém webináři na jaře uvedla, že v květnu a červnu bude probíhat pilotní testování ve vybraných školních jídelnách. V tuto chvíli by tedy měly být vyhodnoceny výsledky. Žádná zpráva z testování ale zatím nebyla vydána, což pochopitelně vede k velkému prostoru pro diskuze a pochybnosti veřejnosti i zaměstnanců školních jídelen.

Foto použito v úvodu: Freepik.com

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Marie Kobourková

    Kdysi jsem v jedné diskusi na ČT1 slyšela ,od nevím už co to bylo za politika. Pokud chceš, aby něco nefungovalo, založ pracovní skupinu. Vždy když slyším, že někdo založil pracovní skupinu, tak si na to vzpomenu. Ten člověk měl pravdu

  • Autor: Ivana Pánková

    Jsem hospodářka 20 let a za mě zrušit spotřební koš, a jídelny by měly vařit to co mají děti rády. Protože pro některé , je to jediné teplé jídlo za den, a ta strava je v současnosti pestrá , a mají z čeho vybírat. Pracovní skupinu ve státním zdravotním ústavu včetně p. Košťálové, která ten blábol vymyslela taktéž zrušit. Ušetří ministerstvu zdravotnictví peníze .