Přeskočit na obsah

Připomeňte svým strávníkům Mezinárodní den těstovin

Před několika lety byl ustanoven Mezinárodní den těstovin. Připomíná se 25. října. Pro školní jídelny a nejen pro ně je to vítaná příležitost, jak strávníkům přiblížit těstoviny a jejich místo ve výživě člověka. Jídelny by ale také mohly pouvažovat, jak využít tento den pro k propagaci školního stravování.

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Myslím, že většina z vás se o Mezinárodním dni těstovin dozvídá nyní poprvé. Ani já jsem o jeho existenci před několika týdny vůbec nic netušila. Připomíná se každoročně 25. října. A přestože u dětí patří těstoviny k nejoblíbenějším pokrmům, neuškodí, když se na ně podíváme důkladněji.

Co jsou těstoviny?

Definici těstovin lze najít ve vyhlášce Ministerstva zemědělství ČR č. 333/1997 Sb. (komoditní vyhláška), kde jsou těstoviny charakterizovány jako „potraviny vyrobené tvarováním nekynutého a chemicky nekypřeného těsta připraveného zejména z mlýnských obilných výrobků nebo jejich směsí“. Na trhu se tak vyskytují těstoviny s obsahem mouky pšeničné, ale i pohankové, rýžové, amarantové, špaldové, žitné nebo třeba kukuřičné.

Vyhláška také rozlišuje těstoviny sušené a nesušené, vaječné a nevaječné a těstoviny semolinové „vyrobené pouze z krupice (semoliny) z pšenice Triticum durum, bez přídavku vajec“.

Dále můžeme těstoviny dělit podle použití na zavářkové a přílohové, podle tvarování na lisované (protlačované) a válcované (řezané) a podle úpravy na plněné (masovou, sýrovou nebo zeleninovou náplní) a neplněné.

Historie těstovin

Původ těstovin není přesně znám. Existuje řada teorií připisující vynález těstovin buď Římanům nebo Egypťanům či Číňanům. Podle posledních výzkumů se zdá, že historie těstovin sahá až do období Etrusků. Tento starověký národ sídlící na území dnešního Toskánska v Itálii dosáhl svého mocenského vrcholu ve 4. století před naším letopočtem. Díky archeologickým nálezům ve starověkém italském městě Cerveteri nedaleko Říma byly odkryty reliéfy z této doby zobrazující váleček, pytel mouky a ozubené kolo, které mohly sloužit právě k výrobě těstovin. První písemná zmínka o sušených těstovinách pochází ze Sicílie z roku 1154. V té době byly těstoviny považovány za luxusní potravinu a na stole obyčejných lidí se nevyskytovaly často.

K výraznému zvýšení spotřeby těstovin došlo ve 14. století díky námořním plavbám, a to z důvodu jejich dobré skladovatelnosti. K dalšímu rozšíření přispěl rozvoj průmyslové výroby těstovin v 19. století v Itálii, a ty se tak staly dostupnějšími pro širší vrstvy obyvatelstva a jejich obliba rychle vzrostla. Začátkem devatenáctého století se rychle šířily po celé Evropě a přistěhovalci si je s sebou přivezli i do Ameriky.

První továrny na výrobu těstovin vznikaly na jihu Itálie v 19. století. Pšenice se tam mlela ve velkých ručních žulových mlýnech na krupici a těsto bylo následně zpracováváno ručně. K vykrajování tvarů se používaly jednoduché dřevěné stroje a těstoviny se nechávaly sušit na dlouhých stolech. První výrobní linka byla patentována v roce 1933 italskou firmou Braibanti a v současnosti je výroba těstovin již plně automatizována.

Česká historie výroby těstovin je spojena s firmou Bratři Zátkové. Byla založena v roce 1884 v Boršově nad Vltavou jako první středoevropská těstárna a do vzniku České republiky v roce 1918 se stala největší továrnou svého druhu v Rakousku-Uhersku. I když během minulého století procházela různými peripetiemi, těstoviny se zde vyrábějí dodnes.

Mezinárodní den těstovin

Ačkoli historie těstovin je tedy velmi stará, jejich svátek je velmi mladý. První mezinárodní den těstovin se slavil 25. října 2006, přesně rok poté, co byla v Římě založena Mezinárodní organizace pro těstoviny (IPO). Jejím cílem je zlepšit povědomí o nutriční hodnotě těstovin mezi spotřebiteli a dosáhnout zvýšení jejich spotřeby.

Letošní oslavy spojené s výročním valným shromážděním IPO se uskuteční v Istanbulu pod heslem „Těstoviny: ideální volba pro chutnou, zdravou a udržitelnou stravu“. Organizátoři přitom zdůrazňují, že příprava těstovin je vynikajícím způsobem, jak jíst více zeleniny, luštěnin a dalších zdravých potravin používaných podle různých receptů a chutí.

O tom, že se zvyšuje obliba těstovin i u nás, není pochyb. Dokládá to analýza Českého statistického úřadu, podle níž vzrostla průměrná roční spotřeba těstovin na obyvatele z 3,8 kg v roce 1995 na 7,1 kg v roce 2010.

Těstoviny ve školních jídelnách

Sami z každodenní praxe víme, že těstoviny jsou u strávníků velmi oblíbené, zvlášť u dětí. Pokud se ohlédneme více do minulosti, naskočí nám ve vzpomínkách na školní obědy hlavně kolínka s rajskou omáčkou nebo nudle s mákem. Dneska je naštěstí sortiment tvarů těstovin i pokrmů připravovaných z nich nesrovnatelně širší.

A co kdybychom blížící se Mezinárodní den těstovin využili i k propagaci své jídelny? Připravme třeba nové těstovinové jídlo nebo nabídněme několik druhů těstovinových salátů! Uvařme nový dosud nepoužitý tvar těstovin, když je jejich nabídka dnes tak široká! Můžeme uspořádat i soutěž mezi dětmi o nejoblíbenější těstovinový recept. Anebo vyzkoušet čokoládové těstoviny. Se strouhaným tvarohem a zakysanou smetanou by se mohly stát příjemným zpestřením každého jídelníčku.

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Monik

    Dobrý nápad
    Dobrý nápad, stále hledám nějaké inovace. Teď jsme „vzpomínali na léto“ a těstovinový týden nebo den je dobrá inspirace.

  • Autor: majka 1

    volby
    vzhledem k termínu voleb máme ředitelské volno. Jinak bychom určitě něco vymysleli. čekám co vše ještě bude mít mezinárodní den. 🙂