Přeskočit na obsah

Připravuje se kongres ASPOS

Asociace společného stravování připravuje svůj další kongres. Proběhne v Poděbradech ve dnech 21.-22.10.2009. Přinášíme článek výkonného výboru ASPOS o tom, jak probíhají přípravy kongresu i jak můžete vy pomoci.

Autor: Redakce Jídelny.cz

Jak jsme se dozvěděli v Asociaci společného stravování, jsou v plném běhu přípravy na další kongres ASPOS. Proběhne v Poděbradech ve dnech 21.-22.10.2009.  Zveřejňujeme článek výkonného výboru ASPOS o tom, jak se kongres připravuje i jak můžete vy pomoci.


Kongres ASPOS se již stal tradicí. Jde o velmi úspěšnou a žádanou akci, kam se sjíždějí nejaktivnější vedoucí a ředitelky školních jídelen z celé ČR. Významná je i účast metodických pracovníků, kteří zde mají prostor i pro vlastní výměnu zkušeností v užším kruhu.
 
Přednášky jsou cíleně zaměřeny na ty nejdůležitější aktuální problémy školního stravování.
Přednášejí zkušení pracovníci státní správy i soukromého sektoru. K hlavním znakům setkání patří vysoká odbornost, konkrétní v praxi použitelné závěry, stoprocentní účast na přednáškách, zajímavá diskuse, výměna zkušeností, velké pracovní tempo. V přednáškách žádná reklama. Prostě hutná akce, kde lze během cca 11 hodin opravdu hodnotných přednášek a diskusí načerpat mnoho nových poznatků pro zkvalitnění provozu vlastní školní jídelny.
 
O kvalitě akce nejlépe hovoří bezprostřední reakce účastníků:
„Skvělé! Děkujeme, jen tak dál!“
„Ta psychologie byla opravdu super!“
„Je dobře, že podobné setkání existuje – nikde jinde nezískám tak rychle a pohodlně důležité poznatky pro moji práci!“…. atd.
Tyto a mnoho dalších pozitivních ohlasů jsme slyšeli od účastníků 4. ročníku v září 2008.

Připravujeme 5. kongres ASPOS
V této době probíhají přípravy dalšího, již 5. ročníku. Základní charakter akce zůstane stejný jako vloni. Opět zařadíme něco z psychologické praxe (loňská přednáška o praktickém řešení střetů se strávníky, učiteli či rodiči patřila k nejúspěšnějším), zákony a vyhlášky, kontrolní činnost, ekonomiku, nebude chybět ani přednáška z oblasti řídící praxe. Opět představíme další velmi úspěšnou školní jídelnu a dáme dostatečný prostor pro cennou výměnu zkušeností.  
Pokud máte sami nějaké téma, nápad, prosbu – napište nám. Kongres pořádáme pro Vás a chceme, aby obsahoval opravdu ty nejdůležitější a nejcennější informace. Nyní ale udělejte to hlavní – vyznačte si do kalendáře termín 21.-22.10.2009 a požádejte svého nadřízeného či zřizovatele o souhlas s Vaší účastí – Vaše vzdělávání je Vaším právem a současně Vaší důležitou pracovní povinností.
 
O další přípravě, podrobnostech programu a možnostech přihlášení Vás budeme průběžně informovat na stránkách www.aspos.czwww.jidelny.cz.

Výkonný výbor ASPOS

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Evča1

  kongres
  Přiznám se, že bych se ráda zůčastnila. Ale měla jsem problémy s uvolňováním na kurz pro vedoucí školních jídelen v Praze. O tom, že to bylo prohlubování znalostí nikdo nechtěl nic slyšet. Chtěla bych poprosit, zda by bylo možné zase na portál vložit alespoň to nejdůležitější z přednášek. Děkuji.

  • Autor: Vladimír Bureš

   Re: kongres
   Některé věci se na portál jistě časem dostanou, ale není možno počítat s tím, že bude na portálu zveřejněno vše podstatné z přednášek. Na kongres jezdí převážně velmi aktivní vedoucí a ředitelky jídelen a významná část informací se získává při vzájemné diskusi s přednášejícími – zde je osobní účast na kongresu nezastupitelná. Je důležitá i finanční stránka věci – kongres je financován vstupným jednotlivých účastníků a jeho kvalita je na těchto financích přímo závislá. I proto není možné všechny cenné informace následně zdarma zveřejnit.

   Na vzdělávání máte právo a je třeba se o toto právo hlásit u svého nadřízeného – je to zároveň povinnost zaměstnavatele. To je ovšem o vyjednávání a ne vždy se vše podaří – přeji Vám v tom úspěch.

 • Autor: Valentýna

  Závodní stravování zadarmo?
  Stálým problémem je závodní stravování. V jídelnách, které jsou pod školou, je velmi těžké se domoci peněz, které patří za závodní stravování zaměstnancům jídelen. O veškerých financích rozhodují ředitelé školy a jídelna nemá sebemenší motivaci – ať vaří pro kolik chce strávníků – zaměstnanců, stejně peníze nedostává. Námět pro ASPOS!

  • Autor: Vladimír Bureš

   Re: Závodní stravování zadarmo?
   O tomto problému víme a leccos pro zlepšení děláme – hledáme a nacházíme konkrétní cesty, jak smýšlení ředitelů o ŠJ alespoň trochu pozměnit. Na kongresu bude též přednášet pan Zeman, který ví mnoho o tvorbě normativů i o nesrovnalostech v praxi. Nejvíce však záleží na postavení a autoritě vedoucí ŠJ vůči řediteli – a to lze výrazně ovlivnit právě vzděláváním vedoucích ŠJ na kongresu ASPOS i na dalších obdobných akcích, kurzech a školeních.

 • Autor: jana

  kongres Aspos
  Dobrý den, můj návrh nejspíš směřuje do přednášky psychologické praxe kongresu Aspos.
  Přivítala bych nějaké pedagogické minimum ve zkratce: vykonáváme dozory v jídelně, máme 500 strávníků- jakým způsobem je usměrňovat, jak na ně působit, aby byli klidnější, starší nepředbíhali ty malé, máme přecházet jejich vulgárnosti směrem k personálu nebo strikně řešit.
  Učitelé, kteří by mohli děti nějakým způsobem usměrnit, potrestat, jak známo v právním subjektu dozory nevykonávají a vzhledem k jejich
  pedagogickému vzdělání ví lépe, jak na děti působit.
  Mám hotelovou školu, ve školním stravování pracuji přes 20 let, ale poslední roky občas skutečně nevím jak na ně.Děkuji.

  • Autor: Vladimír Bureš

   Re: kongres Aspos
   Přesně toto téma velmi pěkně řešila praktická přednáška z psychologie v loňském roce. Na praktických ukázkách nevhodného jednání žáků lektorka ukazovala, jak je důležitá správná a pohotová reakce kuchařek nebo dozoru. Přednáška měla obrovský úspěch. Proto letos zařazujeme její pokračování.