Přeskočit na obsah

Regionální soutěž školních jídelen

Soutěživého ducha ve školních jídelnách příliš nemáme. Každodenní rutina nezná pojem hravost a soutěživost. Je na čase, aby i školní jídelny vyšly ze své skromnosti a upozornily na svou práci. Proto vám dnes představíme Soutěž o regionální jídelnu 2009, která proběhla v Pohořelicích.

Autor: Alena Stará
je spolupracovnice redakce portálu Jídelny.cz

Soutěživého ducha ve školních jídelnách příliš nemáme. Každodenní rutina nezná pojem hravost a soutěživost. Je na čase, aby i školní jídelny vyšly ze své skromnosti a upozornily na svou práci. Jednou z možností je i Soutěž o regionální jídelnu 2009, jejíž organizaci si vzala na starost paní vedoucí Marta Mandincová ze ŠJ při ZŠ Pohořelice na ulici Dlouhé. Ne snad proto, že je dlouho klid a je potřeba trochu vzruchu do jednotvárnosti života. Snahou je zviditelnit odpovědnou práci, zvýšit sebevědomí a prestiž pracovních kolektivů. Ve volném dnu 9.4. 2009 se ve školní jídelně v Dlouhé ulici sešly čtyři pracovní týmy, které statečně odpověděly na výzvu a bojovaly dle stanovených kritérií. Jedenáct soutěžících využívalo všech prostor kuchyně k přípravě jídla oblíbeného v jejich školní jídelně. Nadarmo se neříká: „Dobří lidé se vždycky vejdou.“  Zvláště když je nadšení a dobrá vůle.

Porota byla složena z laiků i odborníků pod vedením paní Packové z Magistrátu města Brna. Hodnotila se především kvalita, finanční náklad, nutriční hodnota a nápaditost připravovaných jídel. Těžké rozhodování potvrdil i porotce z řad žáků Marek Rouzek, který s povzdechem konstatoval, že se to snad ani nedá odstupňovat. Ale muselo se, soutěž je soutěž. Vyhodnocení zaštiťoval ředitel školy Mgr. Polák a rozděloval ceny, které poskytli četní sponzoři soutěže.  

1. místo ŠJ při ZŠ Pohořelice, ul. Dlouhá 
Vydatná rybí polévka se zeleninou   
Kuřecí prsa pod peřinou, bramborová kaše        
Ovocný salát s jogurtem

2. místo ŠJ  při ZŠ a MŠ Drnholec
Polévka rajčatová s kapáním 
Kuřecí prsa à la Květka, brambory vařené s petrželkou 
Salát z čínského zelí, jablkový moučník

3. místo ŠJ při ZŠ a MŠ Žabčice
Polévka z krabích tyčinek
Zapečené brambory s masem, květákem a brokolicí
Pestrý zeleninový salát

4. místo ŠJ  při ZŠ Komenského 2,  Břeclav
Polévka rajská s ovesnými vločkami 
Rybí krokety, bramborová kaše  
Zeleninová obloha


Krásně se lesknoucí medaile a poháry nejsou běžnou záležitostí v kuchařském oboru, ale patří sem stejně jako na stupně sportovních špiček. Odměnou pro pořadatele byla radost a spokojenost všech zúčastněných. Není poražených, jsou jen vítězové. Byla hozena rukavice všem, kdo chtějí pozvednout kvalitu školního stravování na slunné místo, které mu právem náleží.  

Alena Stará je spolupracovnice redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Alena Stará
je spolupracovnice redakce portálu Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Evča1

    soutěž
    Gratuluji. To je dobrá propagace, dobrý nápad jak se setkat s kolegyněmi, ozkoušet šikovnost kuchařek. Snad se mi také někdy podaří takovou akci zorganizovat, nebo se jí se svými děvčaty zůčastnit. :-))

  • Autor: majka

    gratulace
    Dobrý nápad. Je vidět, že vám nechybí chuť se pustit do něčeho nad rámec svých povinností.Jen takto jsme časem možná schopni změnit zkreslený obrázek školních jídelen z let dávno minulých. Dnes už je stravování v jídelnách úplně jinde, jenže veřejnost to málo ví, nebo možná také vědět nechce.Gratuluji, jen tak dále!