Přeskočit na obsah

Sanitace kuchyní – na co si dát pozor při výběru čisticích a dezinfekčních prostředků

Provádíte správně mytí a dezinfekci ve vašem stravovacím provozu? Ptáte se, jaké prostředky a jakým způsobem používat? Následující článek vám zcela jednoduše poradí, na co si při výběru čisticích a dezinfekčních prostředků do kuchyní školních jídelen dát pozor a doporučí vám vhodné přípravky.

Autor: Helena Schmiedová

Chemickému čištění v kuchyních se nevyhneme. Často přemýšlíme, jaké zdravé potraviny použít, jak nejlépe připravit kvalitní jídlo pro děti, ale měli bychom také vědět, jak zacházet s čisticí chemií, aby kuchyň a v ní připravované pokrmy byly v pořádku. Jaké přípravky je tedy vhodné pro stravovací provozy použít?

Základem je, aby přípravky byly vhodné do potravinářských provozů

Čisticí prostředky jsou sloučeniny různých chemických látek, mezi nimiž se mohou vyskytovat přípravky nevhodné do kuchyní a potravinářského průmyslu. Ty, které jsou vhodné, nesou označení „PT4“, vhodné pro styk s potravinami, související s výrobou, přepravou, skladováním nebo spotřebou potravin a pitné vody. Produkty, které nejsou vhodné pro kuchyně, mohou zanechávat chemické zbytky na povrchu, např. na stole, kde jídlo připravujeme, a z tohoto důvodu pro potraviny znamenají chemické nebezpečí.

Naopak čisticí přípravky vhodné do potravinářství, které jsou v některých případech k dostání i v ekologické verzi, jsou ideální. Tyto produkty jsou často bez přidaných vůní, což je opět vhodné pro potravinářské provozy, kde parfemace není žádaná.

Složení – pomoc se samotným úklidem

Každý přípravek má svoji funkci. Mohou být univerzální nebo speciálně zaměřené. Budeme-li volit čistidla, která jsou univerzální, nemůžeme od nich očekávat, že budou fungovat stejně účinně jako specializované pro odstranění konkrétního znečištění.

Rozpustit vodní kámen nezvládne univerzální mycí prostředek na podlahy, ale potřebujeme kyselý produkt, který působí na vápenné usazeniny. Příkladem může být používání octu na čištění. Ocet sice odstraní vodní kámen, ale neporadí si s mastnotou, bílkovinami a škroby, které je nutné odstranit, aby následná dezinfekce byla efektivní. Existují dezinfekce, které svým složením současně nejen myjí, rozpouští bílkoviny a tuky, ale navíc kvalitně dezinfikují. U dezinfekcí musíme sledovat také spektrum účinnosti (zda působí např. také proti virům či plísním) a nutnou dobu působení.

Výběr prostředku je tedy potřeba přizpůsobit nejen nečistotě, kterou potřebujeme odstranit, ale také povrchu, který čistíme, abychom jej neničili. Použije-li se specializovaný produkt, bude mytí jednoduší, protože se zbavíme nečistoty rychleji, snadněji a ve výsledku i levněji díky menší spotřebě čistidla.

Dávkování a doba působení

Jak správně dávkovat je vždy doporučeno výrobcem. Především u dezinfekcí je tento údaj velmi podstatný spolu s informací o nutné délce působení. Pokud se biocidy nepoužívají ve správné koncentraci a délce působení, dochází ke špatné sanitaci, rezistenci (odolnosti) mikroorganismů a špatným výsledkům ze stěrů.

Pro malé i velké kuchyně jsou vhodné „mycí“ dezinfekce na bázi kvartérních amoniových solí, které při současné dezinfekci dokážou rozpustit tuky i bílkoviny. V kombinaci spolu s alkoholovými dezinfekcemi na určité plochy a pro rychlé použití bez nutnosti oplachu vodou jsou dobrou volbou. Jejich použití je snadné. Mohou uspořit čas potřebný k sanitaci a práci personálu.

Pozor na použití a nutnost oplachu vodou

Pro plochy, které jsou určeny pro styk s potravinami (stoly, nástroje, barely na vodu atd.), je nutné vybrat produkt, který splňuje podmínku vhodnosti pro potravinářství. Ovšem pozor na jejich správné použití. Jsou produkty oplachové, které je nutné opláchnout čistou vodou, nebo bezoplachové.

Bohužel některé dezinfekce, které nesou název „bezoplachová“, se musí z povrchů pro potraviny přesto opláchnout čistou vodou. Toto není vždy dostatečně na produktech zdůrazněno, ovšem v technických listech nebo od výrobce získáte tuto informaci správného použití v potravinářském provozu, tj. oplachu vodou. Důvodem je jejich složení, které z běžných ploch nemusí být omyto, ale tam, kde bude pracováno s potraviny, musíme tyto dezinfekce omýt. Je proto potřebné sledovat podrobně složení a návod k použití. Bezoplachová, čistě alkoholová dezinfekce bez příměsí, která se zcela odpaří a nezůstanou z ní žádné zbytky, jež by ovlivňovaly potraviny, jsou na trhu také k dostání. Takové alkoholové dezinfekce jsou vhodné i pro barely s vodou nebo místa s ČOV (čistírny odpadních vod) či tam, kde nemáme dostatek vody k omytí. Příkladem mohou být lesní školky s mytím barelů na vodu v přírodě. Plocha po odpaření dezinfekce je připravena k použití a žádný roztok dezinfekce se nevypouští do vody.

Mgr. Helena Schmiedová – Hilso, profesionální a ekologické čisticí prostředky

Autor: Helena Schmiedová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: majka1

    prosím o radu
    Dobrý den, nemáte nějaký osvědčený prostředek na protiskluzovou dlažbu? Nejlépe ekologickou verzi. Děkuji.

    • Autor: Schmiedová

      Dobrý den, protiskluzová dlažba v kuchyních, která je hodně pórovitá, lze dobře očistit a udržovat ekologickým produktem Rivamat (prvotní očištění vyšší koncentraci produktu).
      Případně poté mýt podlahu ředěným ekologickým Xon-forte, který v koncentrované formě zabere také na mastnotu odsavačů par.

      Protože každý provoz je specifický a nevím, jak máte podlahu silně znečištěnou, bylo by případně vhodné vyzkoušet přímo na provoze i jiný produkt, který by byl použit na první generální úklid.