Náhodný návštěvník, který procházel v úterý 13. května 2003 v poledne kolem pardubické konzervatoře, mohl být určitě překvapen proudy žen, které směřovaly dovnitř budovy. A mohl se jen domnívat, že prchají se zataženou oblohou.
Temná mračna se však naštěstí stahovala nad Pardubicemi, a ne nad konferencí Školní stravování 2003, která v tu dobu začínala ve Velkém sále konzervatoře a v přilehlých prostorách. Konferenci pořádá každoročně Společnost pro výživu – sdružení renomovaných odborníků pro otázky výživy.
V době, kdy se pak nebe nad Pardubicemi zcela otevřelo a zdálo se, že hrozí nová vlna záplav, byla konference již v plném proudu. Její program byl letos velmi zajímavý, obzvláště proto, že oblast školního stravování prošla v nedávné době velkým legislativním třeskem a mnoho věcí v této oblasti zůstalo dosud nevyjasněno. Organizátor konference proto věnoval těmto otázkám při přípravě konference velkou pozornost. Dva samostatné bloky byly věnovány změnám zákonů a předpisů všeho druhu, ale samozřejmě se dostalo i na otázky potravin, výživy, obezity apod.
Mezi účastnicemi konference jako obvykle převažovaly ženy – vedoucí školních jídelen a metodičky školního stravování. Rovněž však zde byli zastoupení další pracovníci škol, hygienických služeb apod. Jako přednášející jsou zváni přední odborníci z vysokých škol, výzkumných ústavů a ministerstva školství i lidé z praxe, kteří k nejnovějším poznatkům přidávají praktické postřehy.
Úvod konference
Hned v úvodním bloku přednášek dostal prostor přehled změn legislativy: těch, které již jídelny mají za sebou, i těch, které jsou teprve v plánu. Přednášeli zde odborníci z Ministerstva školství, které se uvedenou problematikou ze státních orgánů nejvíce zabývá.
Další část dne patřila přednáškám o nápojích a jejich slazení. Krátká diskuse , která následovala tyto přednášky, byla velmi bouřlivá. Střetly se v ní názory všech zúčastněných stran. Vedoucí jídelen, které mají převážně středoškolské vzdělání, v ní názorně viděly, že ani názory odborníků v této oblasti nejsou jednotné.
Prezentace firem
Součástí konference byla rovněž prezentace firem a sponzorů konference. Jejich stánky jsou vždy umístěny v předsálí. Firmy zde prezentují své výrobky, účastnice mohou hojně ochutnávat a rozmýšlet, co z nabízených výrobků objednají pro své strávníky. Hitem firemní části byla, podobně jako vloni, ukázka vlasového studia, kde si přítomné ženy mohly vyzkoušet, jak by jim slušel jiný účes.
Hlavním dnem prezentace firem byla středa – druhý den konference. Vystavujících firem se sjelo požehnaně. Již od časného rána sem navážely výrobky a stavěly své stánky. Když se účastnice konference scházely, byli již pracovníci firem v plné pohotovosti, ruce plné letáků, propisek a propagačních tašek.
Zajímavé bylo, že v kuloárních rozhovorech se vedoucí jídelen necítily touto invazí firem nijak omezeny a dokonce ji vítaly. Ochutnat spousty nových výrobků a dobrot je lákavé. Pracovnice jídelen z menších měst a obcí navíc nemají často tu možnost zúčastnit se takové akce, kde se mohou seznámit s produkcí několika desítek firem na jednom místě. Zde tuto příležitost měly.
Přednášky o legislativě
Středeční odpolední blok byl očekáván s velkým zájmem. Byl celý věnován legislativě školních jídelen, jejich praktickému uplatnění a provozním problémům, které jsou s tím spojeny. Se svými přednáškami, upozorněními a praktickými postupy zde vystoupily i metodičky školního stravování. Závěrečnou diskusi, do níž účastnice konference přispěly desítkami dotazů, řídily pracovnice MŠMT, které se také pokoušely na místě na všechny dotazy odpovědět. Řada dotazů byla nekonečná, a kolem šesté hodiny večer musela být diskuse násilím ukončena. Přesto však všechny přítomné tuto část konference vysoce hodnotily, protože jim pomohla vyřešit některé praktické problémy.
Jedna z účastnic to další den hodnotila takto: „Včera odpoledne to bylo na další dvě hodiny, ale bohužel už nebyl čas. Těch problémů je ve školních jídelnách tolik, a ty ženský toho byly plný, tak prostě potřebujou, aby jim někdo řek.“
Dlouhý a náročný den byl zakončen divadelním představením, které zakoupil hlavní sponzor konference.
Poslední den konference
V poslední den konference se dostalo i na některá „okrajová“ témata. Přestože nestojí v centru pozornosti jídelen, byla také přednáška psycholožky aj.
Při natáčení ohlasů na konferenci nám některé účastnice prozradily, že i tato témata je zajímají. Vedoucí moderní jídelny již nemůže svůj čas trávit jen běháním od dodavatelů k rodičům a podřízeným kuchařkám, musí začít aplikovat i některé manažerské postupy, poznatky z psychologie. Ty jí mohou práci jen usnadnit.
V poledne se účastnice konference již rozjížděly domů. Spokojené? V ohlasech, které jsme se snažili zaznamenat a o kterých se dočtete v druhé části této reportáže, byly sice některé kritické hlasy k jednotlivostem, ale převážně převládala spokojenost.
Protože kapacita akce je omezená a zájemců je mnoho, pořádá již několik let SPV druhý běh této akce se stejným programem. Tento běh se uskutečnil o týden později, ve dnech 20.-22.5.2003.
Přijeďte příští rok
Tedy – jestliže jste nebyli letos v Pardubicích, určitě máte škodu. O některých poznatcích z konference se sice dočtete v dalších měsících na našem portálu či ve Zpravodaji školního stravování, ale neváhejte a v roce 2004 se určitě konference zúčastněte.
Marie Ludvíková je externí redaktorkou portálu Jídelny.cz
Diskuze