je vedoucí ŠJ ve Všestarech
V pátek 28. srpna 2015 v 6:00 hodin, tedy v době, kdy většina z nás byla v práci a připravovala se na zahájení nového školního roku, začalo na ČT 2 vysílání pořadu Dobré ráno. Jedním z hlavních témat, které se prolínalo celým pořadem, bylo upozornění na projekt Obědy pro děti.
Ten se zabývá finanční pomocí sociálně potřebným dětem, aby i ony mohly spolu se svými kamarády obědvat ve školní jídelně. V rámci představení tohoto projektu se ve vysílání objevily také dvě pracovnice školní jídelny z ulice Horní v Brně, a to ředitelka Marta Mandincová a kuchařka Kateřina Širůčková. Zatímco paní ředitelka pohotově odpovídala na různé dotazy moderátorů, kuchařka zvládla v přímém přenosu uvařit kompletní oběd – zeleninovou polévku s jáhlami a barevné kuřecí nudličky s pohankovou rýží. Obě si tak zasloužily můj obdiv.
Moderní trendy i klasika
Paní ředitelka se během třech vstupů, které byly školnímu stravování věnovány, dotkla moderních trendů ve stravování, které v jejich kuchyni kombinují s klasickými postupy. Protože vaří dvě jídla na výběr, dávají nové pokrmy většinou na dvojku a čekají na reakci dětí. Pokud je děti přijmou, zařadí je do svého jídelníčku. Občas připravují také ochutnávkové stoly s netradičními pokrmy, aby děti mohly poznat nové suroviny a nové chutě, které třeba ani neznají z domova.
Dalšími tématy, o kterých se v pořadu živě hovořilo, byly spotřební koš, HACCP i příprava diet. Paní ředitelka se přitom nebála přidat k odpovědím na otázky moderátorů i svoje vlastní názory.
Vystoupení paní Mandincové i paní kuchařky, která s ní do studia přijela, na mě udělalo tak silný dojem, že jsem se rozhodla jí zatelefonovat. Zajímalo mě nejen, jak se ke spolupráci s televizí dostaly a jak natáčení probíhalo, ale také její názor na nutnost propagace školního stravování. A doufám, že by totéž mohlo zajímat i vás. Proto vznikl následující rozhovor.
Přípravy na natáčení
Paní Mandincová, jak k tomu vlastně došlo, že jste se objevily v televizním pořadu Dobré ráno?
Oslovila nás ing. Olga Hudcová, naše dřívější metodička školního stravování, nyní pracovnice brněnské hygienické stanice, která spolupracovala na části pořadu věnované školním obědům. Věděla, že u nás rádi děláme propagaci školnímu stravování. Plán byl takový, abych s sebou na natáčení vzala i kuchařku, která by na místě uvařila školní oběd.
Připravovaly jste se na natáčení nějak předem?
Nejdřív jsme musely vybrat, co budeme vařit, pak jsme nakoupily potřebné suroviny. Do studia jsme si s sebou přivezly nějaké nejnutnější nádobí, ale žádná další příprava nebyla.
Aktuální téma: diety
Podle čeho jste vybíraly, jaké pokrmy budete vařit?
V současné době je velmi aktuální otázka diet, a proto jsme celé menu pojaly jako bezlepkové. Paní kuchařka, která se mnou byla na natáčení, je sama také celiatička, takže dobře rozumí tomuto problému. V naší jídelně se specializuje právě na přípravu diet a vím, že díky své osobní zkušenosti k tomu přistupuje velmi zodpovědně. Chtěly jsme přitom ukázat, že jsme schopné dietní pokrm správně uvařit i bez dohledu nutriční terapeutky.
Z vašich slov vyplývá, že nejste moc spokojená s novelou vyhlášky o školním stravování, která se týká dietního stravování ve školních jídelnách…
V naší jídelně vaříme diety spoustu let a už předtím jsme podle našich potřeb spolupracovali s nutriční terapeutkou. Kuchařky jsme řádně proškolili a myslím, že jsme diety připravovali zodpovědně a ku prospěchu dětí. Nevím o žádném zdravotním problému, který bychom jim způsobili. Proto mě mrzí, že už to takto nemůžeme dělat a musíme se držet nových pravidel vyhlášky. Naše dosavadní zkušenosti přitom nikdo nezohledňuje.
Atmosféra při natáčení
Paní Mandincová, souhlasím s vámi. Nyní mě ale zajímá, jak probíhalo natáčení a jak jste se při něm vy i kuchařka cítily?
Natáčelo se v brněnském studiu. Požádali nás, abychom se dostavily v 5:30 hodin, což je vlastně stejné, jako bychom šly do práce. Nejdříve jsme se chvilku usadily v maskérně, kde nás trošku přepudrovali a upravili, aby nás kamera hezky snímala, potom jsme si připravily věci na vaření a za chvilku začalo vysílání. Musím říct, že všichni na nás byli během natáčení velmi milí. Ve volných chvilkách jsme měli možnost povídat si s lidmi ze štábu, kteří se zajímali o školní stravování, protože sami mají malé děti. Prostředí i atmosféra ve studiu byly opravdu příjemné, což dost ocenila paní kuchařka, která se mnou přijela. Měla zpočátku velkou trému, ale později se také zapojila do rozhovoru s moderátory.
Upřímně řečeno – asi bych také měla trému, nejsem zvyklá mluvit před lidmi a v živém vysílání to muselo být také náročné…
Myslím si, že každý, kdo dělá svou práci rád a poctivě, dokáže o ní také mluvit. Osobně s tím mám už nějaké předchozí zkušenosti. Například vloni slavila naše jídelna 20. výročí právní subjektivity a při té příležitosti jsem dělala rozhovor v brněnském rozhlase. Určitě je potřeba dělat naší práci a školnímu stravování celkově takovouto propagaci směrem k veřejnosti, aby se stále dokola neopakovala jenom negativní hodnocení z dávné minulosti.
Polévečka jako od babičky
V pořadu bylo vidět, že paní kuchařka uvařila v improvizovaných podmínkách studia kompletní oběd a že moderátoři, kteří ho ochutnali, byli spokojeni. Označili jídlo jako „luxusní, polévečka jako od babičky“. Bylo to tak doopravdy?
Ano, musím říct, že jídlo všem chutnalo. Po ukončení natáčení se všichni sešli, kameramani, zvukaři a ostatní, a vše, co jsme uvařily, snědli a při tom chválili. To bylo pro nás velké uspokojení…
Nebojte se mluvit o své práci
Paní Mandincové jsem tedy poděkovala za rozhovor a popřála jí hodně elánu do další práce. Určitě si zaslouží obdiv za to, s jakou odvahou předstoupila před televizní kamery a nezalekla se přímého přenosu. Snad bude její postoj i dobrým příkladem pro ty vedoucí, které by se do podobné situace také dostaly. Jak paní Mandincová řekla, pokud děláme svou práci rádi a poctivě, neměli bychom se bát o ní promluvit před lidmi a svým dílem tak přispět k potřebné propagaci školního stravování.
Odkazy na vystoupení:
1. vstup ve vysílání
2. vstup ve vysílání
3. vstup ve vysílání
Recepty na jídla, která se připravovala během natáčení
Polévka zeleninová s jáhlami
Suroviny: 4 g másla, 10 g petržele nati, 50 g celeru, 50 g mrkve, 50 g kořenové petržele, 200 g jáhel, 2500 g zeleninového vývaru, 300 g směsi zeleniny (květák, brokolice, hrášek)
Technologický postup:
Zeleninu si očistíme, nakrájíme, podusíme mírně na másle, zalijeme vodou a povaříme. Do vývaru si zavaříme přebrané a spařené jáhly, ochutíme a provaříme. Nakonec polévku kořeníme sekanou petrželovou natí.
Barevné kuřecí nudličky
Suroviny: 1000 g kuřecích prsou, 200 g mrkve, 200 g mražených fazolových lusků, 100 g cibule, 80 g rajského protlaku, 150 g smetany 12%, 20 g soli, 10 g grilovacího koření, 50 g hladké mouky
Technologický postup:
Maso omyjeme, nakrájíme na nudličky, osolíme a okořeníme. Na oleji si osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme maso, podlijeme a mírně dusíme. Těsně před dohotovením přidáme mrkev na nudličky, fazolové lusky, protlak a dodusíme. Ve smetaně rozmícháme mouku, přidáme k masu, dochutíme, provaříme a podáváme.
Rýže pohanková
Suroviny: 16 g soli, 12 g stolního oleje, 100 g pohanky, 700 g rýže
Technologický postup:
Přebranou a opranou rýži smícháme s pohankou, osolíme, přidáme olej, zalijeme vodou a dáme vařit do konvektomatu. Po uvaření promícháme vidličkou a podáváme.
Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech
je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Diskuze
Autor: maty200
Dobré ráno
Rozhovor bezva. Ve studiu se vařilo bezlepkové menu,jak tam tedy může být v receptu napsaná hladká mouka?
„a proto jsme celé menu pojaly jako bezlepkové“
Autor: martaivanka
Dobrý den.
Pokud jídlo vaříme bezlepkové (kde je pouze pár porcí) nebo na výběr na dvojku, mouku nepoužíváme a tak to bylo i v televizi.
Autor: majka1
super
Milá Marto, jsi skvělá propagátorka naší práce. Díky moc. 🙂
Autor: Valentýna
Pěkné
Blahopřeji Martě a paní kuchařce k televiznímu vystoupení.
Jste šikovné.