Přeskočit na obsah

Vaříme s Vitanou

Mnozí si stěžují na používání konvenience ve školním stravování. Moderní kuchařka však dokáže citlivě pracovat se surovinami a  kombinovat polotovary s čerstvými surovinami. Podívejme se na jednu mimořádnou akci, kde se právě s tímto personál školní jídelny seznamoval.

Autor: Lída Fiedlerová

Mnozí z nás si vybaví starý reklamní klip s kuchařskou čepicí, na kterou zaklepe vařečka, objeví se slogan „Vitana vaří za Vás“ a následuje reklama na pytlíkovou polévku. I dnes si firmu, která si tuto reklamu vytvořila, lidé spojují zejména s polotovary. Jsem však toho názoru, že vaření z polotovarů není jen vzít pytlík, nasypat ho do horké vody a zamíchat. Jde také o šikovnost a fantazii kuchaře, jak naloží s přípravkem, který mu pomůže ušetřit čas a energii vlastní i elektrickou.

Pokud kuchař citlivě pracuje se surovinami, může kombinovat polotovary s čerstvými potravinami a výsledek je úžasný. Ušetříme si část práce (například vaření brambor na knedlíky, nehledě na to, že mnoho kuchyní, my mezi ně patříme, nemá hrubou přípravnu zeleniny a brambory ve slupce ani nemůže používat).

Akce v naší jídelně

V září nás navštívil pan Karel Rut, kuchař firmy Vitana, a připravil s kuchařkami následující mezinárodní menu:
Istrijská polévka (Chorvatsko)
Kuřecí nudličky Teriyaky  s rýžovými nudlemi (Japonsko)
Bramborový závin s mletým masem podávaný se salátem z červené řepy (Rusko)
Kuskusový salát s tuňákem a celerem (původ Kuskusu je v Africe)

Všechna jídla strávníkům moc chutnala a můžu je všem jen doporučit. Mnohým bylo líto, že mohli ochutnat jen jeden chod.

Z čeho jsme vařili

Posuďte sami:

Používali jsme suroviny, které jsou běžné v každé kuchyni. Pokud použijeme polotovar, tak proto, abychom mohly připravit jídla náročnější na přípravu (vaříme 3 menu). Nakrájet velké množství zeleniny, připravit bramborové záviny – to zabere čas.
A kde jsou ty pytlíky? Výrobky firmy Vitana jsou v následujícím textu vyznačeny tučně.

Polévka:

Čerstvá zelenina, mražené fazolové lusky, uzené maso, těstovinová rýže, sterilovaná krájená loupaná rajčata a jen jsme mírně dochutili uzeným vývarem, aby byla chuť po uzeném masu silná musely bychom dát masa velké množství.

Menu 1:

Rýžové nudle, kuřecí maso, zelenina čerstvá (cuketa, mrkev, paprika, cibule), škrob, vejce, použili jsme omáčku WOK med a zázvor. Původně jsme používali sójovou omáčku, rýžový ocet, med a zázvor, ale omáčka nám při výdej řídla, proto jsme vyzkoušeli omáčku WOK med a zázvor a zůstaneme u ní.

Menu 2:

Bramborové těsto (mám záruku, že je vždy stejné – neřídne), tavený sýr, mleté vepřové a hovězí maso, cibule, paprika čerstvá, vejce, strouhaný Eidam
Salát z červené řepy- sterilovaná řepa, kysaná smetana, olivový olej, citrónová šťáva, petrželka, sůl, cukr

Menu 3:

Kuskus, sterilovaný celer, tuňák ve vlastní šťávě, jogurt, ledový salát, zeleninový bujon Natur na spaření kukusu.

Pan Karel má bohaté zkušenosti s vařením jídel ve velkém a poradil nám mnoho vychytávek při přípravě jiných jídel. Děkujeme.

Takhle to dopadlo

Příprava náplně

Plnění závinu
 
Porcování

A je hotovo

Lída Fiedlerová, vedoucí ŠJ Slovanská ve Vrchlabí

Autor: Lída Fiedlerová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: jama

  Vaříme s
  Dobrý den všem.Také jsme se účastnily takovéto akce a bylo to super. Kolegyně poznaly zas něco nového, nové receptury, nové postupy a ještě to mohly ochutnat. Jen víc takovýchto akcí.

 • Autor: Pekařka

  Vitana
  Vaříme převážně klasickým způsobem, nicméně se také přikláníme k názoru, že občas trochu pomoci se šikovnými a chutnými věcmi od Vitany či Dobrot neuškodí. Jídlo má pak větší šmrnc, strávníci to ocení. Rovněž si už nedovedeme představit přípravu bramborových knedlíků jinak než „z prášku“. Výsledek je jistý a v poledne se pro knedlících jen zapráší. Všeho s mírou – to je naše zásada, ale rozhodně takovéto pomocníky nezatracujeme. Přeji hezký advetntí čas.

 • Autor: majka 1

  pochvala za akci
  pro strávníky je důležité, aby jídlo bylo chutné, zdravé a krásné a convenience jsou tady jako pomocníci, ne jako náhražka. Pokud se používají s mírou, nikdo proti tomu nemůže nic namítat. Navíc je krásné, když se snažíte pomocí takovýchto akcí zatraktivnit dětem školní stravování. Přeji hodně zdaru v práci a krásné svátky

 • Autor: Vendula

  konvenience
  Dobrý den, také používáme konvenience a nejen od jmenované firmy. Ale používáme je s rozumem. Musím říci,že podobných dnů, kdy firma představuje své výrobky jsme již také několik zorganizovali. Neříkám,že vše je přínosem, ale vždy si něco nového a dobrého najdeme. Například právě recept od Vitany – kynuté bramborové kuličky jsme okoukali a všichni naši strávníci je mají rádi.

 • Autor: opportunity

  Recepty
  Celerový salát jsem zkusila, je výborný. Bramborový závin podáváte teplý? A rýžové nudle – jak vypadají na konci výdeje? Z domácího vaření vím, že jsou dobré jen čerstvé, jak bychom je uchovávali 3 hodiny na výdeji?

  • Autor: Lída F

   Rýžové nudle uvaříme podle návodu t.j. 3 min ve vroucí osolené vodě, potom je vyndáme do studené vody, zchladlé přendáme do GN promastíme a před výdejem regenerujeme. Bramborový závin podáváme teplý.
   Přeji hodně úspěchů a všem krásné svátky.