Přeskočit na obsah

Bezdotykové umyvadlové baterie

Přehledový článek vám podává informace o možnostech bezdotykových umyvadlových baterií

Autor: Milan Burget

Množství nepříjemných nemocí a kožních onemocnění je zpravidla způsobeno špatnými hygienickými podmínkami, v kterých se mnozí z nás vyskytují. Z těchto důvodů je snaha v celém světě se proti této skutečnosti bránit. V posledních letech je snaha zaměřena především na provozy potravinářské, lékařské, stravovací zařízení a další místa, kde se setkává více lidí, kteří používají společná hygienická zařízení. Jedním z výrobků, které brání rozšiřování nebezpečných bakterií jsou i Bezdotykové umyvadlové baterie.

Tyto baterie jsou nyní již předepsány i vyhláškou č. 107/01 Ministerstva zdravotnictví.

1. Co to jsou bezdotykové baterie ?

Jsou to vodovodní baterie, které spustí vodu bez doteku našich rukou. To znamená, že si můžeme umýt ruce aniž bychom se něčeho dotýkali špinavýma rukama a tím přenášeli různé bakterie.

2. Jaké známe bezdotykové baterie ?

Známe baterie, které se spouštěly nějakým manuálním podnětem jako je například sešlápnutím a podobně. Potom jsou baterie, které spouští vodu na základě nějakého elektronického signálu, kdy vodu spouští elektronické čidlo. Dále rozlišujeme baterie nástěnné, stojánkové a podomítkové.

3. Jaké baterie si vybrat?

Je zcela zřejmé a vidíme to všude kolem sebe, že svět se ubírá dopředu cestou elektroniky, která plně vytlačuje jakékoliv formy manuálního ovládání, takže i v případě bezdotykových baterií je výhodné si vybrat vhodnou bezdotykovou baterii ovládanou elektronicky tedy čidlem.

4. Jaké bezdotykové baterie ovládané čidlem si máme vybrat ?

Ano, to je ta správná otázka. na kterou zní první bezdotykových baterií s elektronickým čidlem, ale nedá se říci, že jsou všechny pouze kvalitní. Na první pohled vypadají velmi podobně, protože tvary jsou podobné, vnější materiál baterie je podobný, ale tím to končí. To, co tvoří baterii opravdu kvalitní je schováno uvnitř a to na první pohled není viditelné, a přitom je to nejpodstatnější. Koupím – li si kvalitní baterii musím mít záruku, že mi bude dobře fungovat, bude mít dlouhou životnost a bude mít zajištěný řádný a kvalitní servis. Namontovat bezdotykovou baterii je celkem snadná záležitost pro každého instalatéra, ale zaručit řádný záruční servis a pozáruční servis je výsadou pouze velmi kvalitních organizací a společností.

Při výběru kvalitní baterie si musíme nechat vysvětlit od dodavatele jakou kvalitu mi dodává, jaká je její životnost a záruka. Je také vhodné si nabízené baterie nechat předvést rozmontované, abychom zjistili, zda jsou z nerezového materiálu i uvnitř baterie a ne jenom na povrchu. Samozřejmostí by měla být praktická ukázka, která nám ukáže, jak daná baterie funguje.

5. Jaké jsou cenové relace bezdotykových baterií ?

V této souvislosti si připomeňme skutečnost o kvalitě výrobku. Samozřejmě jsou baterie levnější, středně drahé a drahé. Většinou záleží na tom, jak jsou kvalitní a také na tom, co všechno obsahují ( termostat, ruční regulace teploty vody, druh elektrického zdroje apod.).

Ale kvalita zůstává stále na prvním místě výběru. Celkově se dá říci, že ceny bezdotykových elektronických baterií se pohybují řádově v hodnotách 7.000 – 15.000 Kč.

6. Základní technické informace, které mohou pomoci při výběru

a) regulace teplé vody

– Manuální pomocí roháčků pod umyvadlem

Toto řešení předpokládá, že si na přívodu před baterií seřídíte požadovanou teplotu vody, která půjde do baterie. Toto řešení je sice jednoduché a nejlevnější, ale současně je nutné si uvědomit, že v případě jakékoliv změny tlaku teplé či studené vody dojde ke změně výsledné teploty vody, která může být studenější nebo zase horká. V tomto případě je nutné vždy pod umyvadlem ručně teplotu vždy opětovně nastavit.

– Regulace pomocí regulační páčky přímo na baterii

Toto řešení je velmi používané, protože si vodu nastavíme velmi jednoduše pomocí malého regulátoru přímo na baterii a nemusíme to řešit složitě pod umyvadlem s nářadím. Tato varianta patří k nejoblíbenějším a cena je o trochu vyšší než u baterie ad a).

– Regulace pomocí termostatu

Toto řešení je velmi elegantní, protože namontovaný termostat pod umyvadlem si automaticky hlídá nastavenou teplotu, takže z baterie jde vždy teplota vody, kterou si přejeme. Toto řešení je nejlepší, ale také nejdražší a patří k těm luxusnějším.

b) druh elektrického zdroje

– Pomocí přípojky elektrického proudu k baterii

Toto řešení předpokládá přivést elektrický proud přes transformátor k baterii, což může být někdy složitější, protože někdy to vyžaduje nějaké elektroinstalační přípravu. Je nutné si uvědomit, že toto řešení předpokládá pravidelné revize.

Není potřeba měnit žádné baterie, ale při výpadku elektrického proudu nepoteče voda. Tento způsob také vyžaduje schválení výrobku na EZU.

– Pomocí elektrických baterií

Toto řešení je velmi výhodné, protože když si uvědomíme, že výměna baterií je nutná při četnosti aktivací asi 300 denně jednou za 2 – 5 let, tak lze považovat toto řešení za nejefektivnější.

7. Jak postupovat při vlastním výběru vhodné baterie ?

Vlastní postup při výběru vhodné baterie by asi měl vycházet z následujících pravidel :

– nechat si předložit nabídku od několika firem

– jednotlivé nabídky posoudit podle vlastní úrovně nabídky a současně si zjistit, jaké firmy nám nabídku předkládají. Zjistit si trochu historii firmy, třeba tím, že si jako součást nabídky necháme předložit referenční listinu firmy, kterou si můžeme jednoduše ověřit dotazem u zákazníka, kde již daná firma realizovala nějakou činnost.

– vyberu si tři firmy, které se nám budou zdát nejlepší a od těch si necháme osobně obhájit vlastní nabídku.

Ve vlastní nabídce by měla být prokázána:

-vhodnost baterie ( není nutné mít na různých místech samé luxusní baterie za vysokou cenu )
-kvalita výrobku ( tady je vhodné znát záruční dobu a životnost výrobku )
– velmi podstatnou součástí výběru bude si nechat zaručit vlastní servis záruční a pozáruční.

Při volbě jednotlivých druhů v závislosti na ceně bychom si mohli nechat poradit nebo vysvětlit dodavatelem proč zrovna tento výrobek. Je nutné si uvědomit, že nejnižší cena není vždy zárukou nejlepšího výběru a současně, že si vybíráme výrobek nejméně na 10 let, takže by tomu měla odpovídat kvalita a cena.

Nelze jednoznačně určit bez znalosti vlastního provozu, která baterie je pro daný provoz nejlepší a nejvhodnější. Každá nabídka vždy vychází z konkrétního zadání a určit tzv. zaručeně nejlepší baterii bez znalosti daného provozu není moc odpovědné. Luxusní baterie je taková, která má nejvíc technických a vzhledových vymožeností, proto není třeba vhodné takovouto instalovat do jednoduchého provozu jen za účelem vyšších nákladů. Rozdíl mezi bezdotykovou baterií pro veřejné provozy a domácnost je asi pouze ve vzhledu, jinak se vždy jedná o baterii na umyvadlo, určenou pro mytí rukou a ne nádobí.

V případech, že se domníváme, že nejsme schopni sami nejlépe rozhodnout, je lépe se obrátit na nějakou firmu nebo jednotlivce, který by vlastní výběr provedl společně s námi.

Všechny výše uvedené skutečnosti vyplývají z naší spolupráce při realizaci gastronomických zařízení ve veřejných a školních jídelnách.

Ing. Milan Burget pracuje ve firmě A.F.S. International s.r.o., Soukenická 23, 110 00 Praha 1, která se zabývá dodávkami gastronomických zařízení.

Autor: Milan Burget

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Romana29

    doporuceni
    Ahoj, chci se zeptat zda ma nekdo zkusenosti s bezdotykovym davkovacem mydla ? 🙂 dekuji moc

    • Autor: Jitulka

      Ahoj, mam jej doma i s bezdotykovym odpadakem a jsem velice spokojena 🙂 !