V dnech 26. – 28. května 2015 proběhla v Pardubicích konference Školní stravování, která je tradičně věnována problematice činnosti školních jídelen, výživě dětí a současným aktuálním problémům, které v této oblasti existují.
Ministerstvo zdravotnictví informovalo
Úterní odpoledne bylo ve znamení informací pracovnic ministerstva zdravotnictví, které seznamovaly s aktivitami ministerstva týkajícími se školního stravování. Z úvodní přednášky Jarmily Rážové, zástupkyně hlavního hygienika ČR, například vyplynulo, že v závěrečné fázi je příprava nové doporučené pestrosti stavy (bude se jmenovat Nutriční doporučení). Probíhají práce na objektivizaci spotřebního koše, aby jeho výsledky měly vypovídající hodnotu, a ministerstvo vypracovalo seznam doporučených potravin pro prodej ve školách a školských zařízeních.
Z monitoringu sortimentu bufetů, který byl opakovaně prováděn, vyplynuly různé závěry. Mezi ty negativní patří nárůst nabídky kofeinových a sladkých nápojů, i jemného pečiva, mezi pozitivními zjištěními se objevil nárůst prodeje minerálních vod a celozrnného pečiva.
V návaznosti na již provedené změny ve školském zákoně se připravuje vyhláška, která upřesní regulaci prodeje v automatech a bufetech.
Zdeňka Trestrová hovořila o kontrolní činnosti hygienických stanic. V ČR existuje asi 12 tisíc dětských stravovacích zařízení, z toho 10 tisíc školních. V roce 2014 hygienici zkontrolovali 58 % školních jídelen, což odpovídá záměru každé dva roky rok navštívit každou jídelnu. Kolem 30 % ŠJ při kontrolách vykazuje závady, mezi nimiž vedou stavebně technické závady a porušení provozní hygieny. Závady v osobní hygieně klesly za poslední léta až na 6. místo v pořadí.
Předseda SPV MUDr. Tláskal upozornil na alarmující zjištění o spotřebě některých živin u dětí. V posledních letech je doložen vyšší energetický příjem, také vyšší příjem tuků, sacharidů, soli, naopak nízký příjem vitamínu D. Zvyšuje se podíl tuků na energetickém příjmu dětí. Přednášející vyzval vedoucí jídelen ke snížení spotřeby živočišných tuků a zvýšení spotřeby rostlinných tuků, k omezenému slazení a solení a ke zvýšení spotřeby ryb. U starších dětí je rovněž potřebné dohlížet na spotřebu mléka a mléčných výrobků.
Příspěvek MUDr. Niklové z KHS Hradec Králové seznamoval s výsledky průzkumu ze 160 jídelen, který zjišťoval, jak objektivní jsou výsledky plnění výživových norem. Výsledky dopadly dost špatně, ale následující diskuse účastnic konference tyto informace zpochybnila. Nepříznivě se podle jídelen například projevuje to, že neexistuje souhrnná, věrohodná a aktuální metodika, jak se spotřebním košem pracovat.
O dietním stravování
Velký zájem byl o program středečního dopoledne, jehož první část byla věnována oficiálním pohledům státních institucí na školní stravování a jeho budoucnost. Některé přítomné překvapil záměr ČŠI zaměřit se při kontrolách i na cenu nakupovaných potravin.
Odbornou vsuvku v programu představovalo vystoupení MUDr. Tláskala, který upozorňoval na jistá rizika vyplývající ze snížené spotřeby bílkovin u dětí. Živočišné bílkoviny jsou považovány za plnohodnotné, zatímco řada rostlinných bílkovin plnohodnotných není. Uvedl, že riziko ze zvýšené spotřeby bílkovin začíná tehdy, když spotřeba činí 25% celkového energetického příjmu. V naší zemi to zatím činí 10-14%.
Samostatný blok přednášek byl věnován současnému zavádění dietního stravování. RNDr. Krmíčková z MŠMT zdůraznila, že stát na rozdíl od dřívější doby přejímá zodpovědnost za dietní stravování a proto také bude vyžadovat určité odborné zajištění celého systému. MUDr. Trestrová z ministerstva zdravotnictví uvedla, že novela vyhlášky o školním stravování nepřinesla žádné nové pokyny, že stejná pravidla platila i dříve, jen bohužel nebyla jídelnami respektována. Tuto informaci ovšem blíže neupřesnila. Bc. Starnovská ze sekce Výživy a nutriční péče České asociace sester pak seznámila s postupem, jak systém dietního stravování v jídelně zavést.
Blok byl zakončen bouřlivou diskusí, v níž vedoucí jídelen poukazovaly na téměř nulové možnosti jak zaplatit nutričního terapeuta, vykonávajícího dohled nad dietním stravováním, a na nepoměr zodpovědnosti, který bude mít vedoucí jídelny a nutriční terapeut. Ze strany MŠMT zaznělo sdělení, že vznikla pracovní skupina, která se financováním bude zabývat.
Příjemný odpolední program
Napjatá atmosféra středečního dopoledního bloku byla vyvážena pohodovým a příjemným odpoledním programem, který mimo jiné přinesl i informace o oslavách 70. výročí založení prvních školních jídelen, o průběhu soutěže O nejlepší školní jídelnu i pohled na současné požadavky rodičů na školní stravování.
Z dalších přednášek mimořádně zaujalo vystoupení Jaroslava Havlíka z České zemědělské univerzity, který prezentoval různé typy graficky zpracovaných výživových doporučení. Ve většině evropských zemí se používá výživová pyramida (v ČR od roku 2005). V USA v roce 2011 zavedli formu talíře, který skupina odborníků časem upravila na tzv. Harvardský talíř a ten je nyní (opět po jisté úpravě) pod názvem Zdravý talíř propagován v ČR. Podle přednášejícího má Zdravý talíř jisté, ale nikoli podstatné nevýhody: patří mezi ně mj. i jeho horší použitelnost v nutriční výchově dětí. To potvrdila i následující diskuse. Jak však přednášející uvedl, nezáleží jen na formě podobných doporučení, důležité jsou navazující aktivity.
Potraviny v praxi
Třetí den konference přinesl přednášky různého zaměření. Prof. Dostálová přinesla informace o změnách na trhu potravin a rady k výběru potravin. Uvedla, že množství položek na trhu potravin vzrostlo asi stokrát, změnily se senzorické vlastnosti a výživové vlastnosti potravin, významně přibylo konvenience. Potraviny jsou bezpečnější a trvanlivější, významně vzrostla úroveň obalů. Věra Boháčová seznámila se zkušenostmi z jedné základní školy, kde se po několik měsíců pokoušeli zefektivnit chod školní jídelny a zkvalitnit její jídelníček. Závěrečná část přednášek shrnula zkušenosti se značením alergenů v potravinách v praxi.
Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: Praktik
Konference
Dobrý den, ve středu jsem se taky zúčastnila konference a odjížděla jsem hodně rozčarovaná. Chvílemi se mi zdálo, že jsem se ocitla zpátky v 80.letech na nějaké zbytečné schůzi, kde zaznívají planá hesla a od nás se očekává, že budeme souhlasit. Pracovnice MŠMT neuznaly naše rozhořčení nad novelizací vyhlášky a odpověděly jen na ty otázky, které se jim hodily. Děkuji kolegyni z pléna, která se zeptala jestli se MŠMT nezdá nemorální účtovat NT 450,-Kč za hodinu, když hodinová mzda ředitele školy je 150,-Kč a kde na tuto sumu přišly. Konkrétní odpověď jsem nezaznamenala. Pro mě je tato částka urážkou vedoucích školních jídelen. Bere mi to hodně chuť do práce.
Autor: zorka
Na školení nutričních terapeutů dostávají pokyn, že nesmí jít pod tuto částku, protože by to znamenalo degradaci jejich povolání. Jak hluboce jsme tedy degradovány my, když pracujeme sotva za třetinu této částky? A ještě s největší pravděpodobností, pokud se nenajdou peníze jinde, budou se nutriční terapeuti platit z peněz, které se ušetří na platech školních jídelen?
Autor: VPZ
A vy máte vysokou školu že se srovnáváte s nutričním terapeutem? A ještě strašáček nakonec, že to půjde z vašich peněz, že? Hlavně si umět postěžovat…
Autor: ivankaM
Já vysokou školu mám a také léta praxe, musím obsáhnout daleko širší záběr než NT, tak proč mám já i moje kuchařky pracovat zdarma? O co jsem horší?
A vy chodíte do práce bez náhrady mzdy, zadarmo? My se na ty peníze musíme otáčet a hooodně.
Autor: VPZ
Pokud máte vysokou školu a jste kvalifikovaná NT, můžete za tyto peníze pracovat, co vám v tom brání? Kdo vás nutí chodit zadarmo do práce s VŠ? Kuchařky asi VŠ nemají, dle mého spíš mají problém s vařením, toho se týkala konference.. for je v tom, že do práce kterou vykonáváte vás nikdo nenutí, nebo snad ano? Co si furt na něco stěžujete? Jste tak dobré v tom vaření, tak běžte tam kde vás zaplatí..
Autor: emmo4
Mám vysokou školu, jsem registrovaný NT, vím, že školní jídelny umí diety vařit. I přes to mi připadá nezvládnuté, že ministerstvo školství dá školám povinnost, že si musí najmout NT a za takto vysokou částku, a přitom ji na to nevyčlení peníze ze státního rozpočtu. To je nejen nemorální, ale i technicky nemožné. A navíc, zde se pohybujeme ve státní správě, kde se hodinová mzda pohybuje zhruba mezi 100 – 200 Kč za hodinu. A to nejen u vedoucích školních jídelen, ale také i u vysokoškolsky vzdělaných NT pracujících například v nemocnicích. To je podstata problému, který se tu řeší. Jídelny si nestěžují, ale dostaly se do patové situace, kdy se musí řídit zákonem a nemají na to finanční prostředky.
Autor: koko
Najmout?? Jedná se o dohodu o pracovní činnosti. Podotýkám jen, že ten NT to bude dělat po pracovní době ve svém volném čase, musí se na tu školu nějak dopravit za svoje vlastní finance a určitě tomu nebude věnovat jen tolik času, kolik stráví přímo ve vašem provozu. Ani náhodou se nevejde do toho času, který bude mít předepsaný na vykázání daných výkonů. Pokud znám NT z mého okolí, tak to nikdo nebere jako skvělou možnost vydělat si hromadu peněz, ale spíše jako nutnost, protože to školy prostě dle zákona potřebují. Každý NT před tím, než může tuto činnost vykonávat, tak musí absolvovat taky nějaká školení, která jsou jen v Praze. Věnuje tomu čas o volných víkendech a musí se dopravit do Prahy na vlastní náklady, což třeba z Moravy není zrovna malá částka. Nebrojte tady proti NT, ale spíše proti těm, kteří stvořili další zákon tzv.“kočkopes“.
Autor: emmo4
Nebrojíme proti NT, ale snažíme se vysvětlit, že ti, kdo nám dali tuto povinnost, na ni nevyčlenili prostředky. Jídelnám také přibyde s dietním stravováním práce navíc, a také ji musí dělat bez navýšení mezd, pokud to nestihnou v pracovní době, tak po ní a zadarmo. Všem nám přibyly povinnosti, ale jejich pokrytí není.
Autor: miruna
Konference
Také jsem se konference zúčastnila a jak ji hodnotit ?
Novelizací vyhlášky se MŠMT zbavilo tlaku veřejnosti, výživoví terapeuti si přijdou na velmi slušnou odměnu a vedoucím ŠJ a kuchařkám zůstane ta práce, bez jakékoliv finanční odměny. Jak jsme se také dověděly, ani poděkování za již vařené diety nečekejte, protože jsme vlastně jednaly protizákonně. No a kdyby jste se rozhodly diety nevařit, důkladně si připravte zdůvodnění pro ČŠI, proč tak nekonáte.
Ani špetka motivace, nemyslíte ?
Autor: Jana25
Jak za komunistů
To přirovnání k 80tým létům je trefné.Možná si ještě něketrá pamatujete na vydání Charty 77. Vzpomínám si na přenos z Lucerny, kde po vydání shromáždili umělce k podpisu Anticharty , to vytváření atmosféry strachu a sklopené pohledy. Na naší konfernci to bylo podobné,chyběla jen otázka „Soudružky je snad někdo proti?“ To tedy má školní stravování na ministerstvu postavičku
Autor: zorka
historie
Musím říci, že totalitní vystoupení zástupkyně ministerstva zanechalo hluboký dojem ve všech. V kuloárech se vyskytlo i srovnání s gestapem, tak strašně vystoupení působilo. Nevětší pobouření ale způsobila věta, že se školní dietní stravování zavedlo proto, že když jídelny vařily diety na černo, způsobily poškození zdraví svých strávníků. Nevím, jaké máte Vy zkušenosti, ale nikdy jsme nezaznamenaly jedinou zkušenost, že by školní jídelna svou dietou poškodila zdraví strávníků. Měli bychom požádat tuto paní, aby své tvrzení doložila konkrétním příkladem, nebo se za toto tvrzení školním jídelnám veřejně omluvila. Ona to totiž tvrdí opakovaně, stejnou větu slyšel na jejím školení i náš zřizovatel, a to už velmi vážné.
Autor: rekri
Příliš povyku pro nic
Jen k tomu dietnímu stravování…jsem nutriční terapeut, ale nyní již čtvrtým rokem vedoucí ŠJ (mám širší spektrum vzdělání). Účastnila jsem se školení pro NT a nevidím v tom žádnou hrůzu. Částka se zdá možná přemrštěná, ale pokud máte v pořádku receptury a kuchařky mají přehled o dietním vaření, tak se jedná o pár hodin práce. Po třech měsících pak kontrola, zda vše funguje. Když jde o stravování při nějakém onemocnění, tak je logické, že by měl být také nějaký spolupracovník ze zdravotnictví. NT mají svojí práce ve zdrav. zařízeních dost a určitě není jejich cílem ubírat peníze školám. Přeji všem hezký den a hlavně posečkejme…čas ukáže, jak nejlépe nastavit pravidla.
Autor: ivankaM
Ale prozraďte mi tedy, proč se s tím v rozpočtu nepočítalo? Proč to má financovat zřizovatel, který nehradí mzdy nebo to máme vzít z mzdových prostředků kuchařek, které, jak sama víte, se pohybují někdy i na hranici životního minima? PROČ?
Autor: hehus
Dobrý den,můžu mít dotaz k formulaci ,,máte vpořádku receptury“?Jak to konkrétně vypadá u vás v praxi. U nás všechny receptury,které požíváme máme vytištěné – hodně čerpám z internetu. Pro bezlepkovou dietu je zatím samozřejmě přizpůsobujeme dle obecných zásad pro určitou dietu, ale zvlášť nepíšeme,netiskneme. Proto mne přesně zajímá, jak v praxi výše uvedenou formulaci myslíte. Neví to totiž ani naše NT,se kterou budeme spolupracovat. Děkuji moc za odpověď
Autor: OH
Z mého pohledu (jak NT tak i ex-metodičky školního stravování) je u receptur a tvorby jídelníčků ve srovnání nemocnice a školní jídelny zásadní rozdíl v tom, že v nemocnicích se zpravidla „točí“ několik málo týdnů (většinou 3-6) bez větších obměn, kdežto ve školních jídelnách se pracuje se stovkami receptur…
Autor: rekri
Pokud, jak píšete, máte vytištěné všechny receptury, tak u nich jistě máte i pracovní postup. Stačí když k těmto recepturám připíšete pracovní postup při přípravě např. v bezlepkové (správně dieta s omezením lepku) podobě. Lze samozřejmě použít jen u receptur, kde můžete surovinu obsahující lepek vynechat nebo nahradit.
Stránkování