Pokud jste pravidelným čtenářem portálu Jídelny.cz, pak jste jistě zaznamenanli zveřejněný článek s odkazy na krajské normativy. Pro připomenutí ho můžete najít ZDE.
Abychom si dovedli představit, jaké dopady mají nové normativy na fungování jídelen, oslovili jsme všechny Krajské úřady s prosbou o krátké vyjádření, zda došlo ke změnám a případně k jakým.
Jsme rádi, že mnohé krajské úřady tuto možnost využili k vysvětlení, co se změnilo a proč. Na druhou stranu je ale bohužel i několik krajů, které se se svým stanoviskem do uzávěrky nevyjádřili. Pokud v seznamu níže svůj kraj nenajdete, pak je to právě z tohoto důvodu.
Všem Krajským úřadům, které nám poskytli srozumitelné informace tímto děkujeme!
Otázka pro všechny kraje byla jasná: Došlo pro rok 2024 v krajských normativech k nějakým změnám, které se dotýkají pracovníků školní kuchyně?
Liberecký kraj
(Odpovídá paní Monika Čermáková, vedoucí odd. financování přímých nákladů)
V porovnání krajských normativů mezi lety 2023 a 2024 ke změnám v našem kraji došlo. Tyto byly vyvolány na základě principů rozpisu rozpočtu přímých výdajů RgŠ územních samosprávných celků na rok 2024 stanovených MŠMT ČR pro letošní rok.
Východiskem jsou pro nás každoročně ministerstvem stanovené republikové normativy. U těchto republikových normativů ministerstvo použilo průměrný rozepisovaný plat z roku 2023, který u pedagogických pracovníků a nepedagogických zaměstnanců ve školských zařízeních snížilo o 2 %. Totéž jsme učinili my při tvorbě krajských normativů pro školní stravování.
Další skutečností, pro náš kraj v letošním roce nevýhodnou, jsou opravné koeficienty. K republikovému normativu stanovenému podle § 161b školského zákona stanovilo MŠMT pro rok 2024 opravné koeficienty zohledňující reálnou hustotu sítě školských zařízení v kraji vyjádřené počtem dětí, žáků a studentů na 1 km2 a rozdílný podíl stravovaných v zařízeních školního stravování zřizovaných krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí v jednotlivých krajích z celkového počtu dětí, žáků a studentů v kraji. Na základě tohoto opravného koeficientu došlo v případě našeho kraje ke snížení normativního rozpisu rozpočtu pro školská zařízení v Libereckém kraji s výjimkou prostředků pro pedagogickou práci školních družin. Proto jsme byli nuceni provést i krácení u hodnot krajských normativů u školního stravování ve výši nižších jednotek procent.
Jihomoravský kraj
(Odpovídá Mgr. Alena Knotková, tiskové oddělení)
Ke změnám v krajských normativech týkajících se školních jídelen pro rok 2024 nedošlo, byly ponechány na úrovni roku 2023. Úvazky se mění pouze na základě změny ve výkonech (počtech strávníků).
Rozpočtovaný plat tvoří nároková a nenároková složka platu. Nárokovou složku platu tvoří platový tarif, příplatky za vedení, ostatní příplatky a zvláštní příplatky. Platový tarif byl stanoven podle skutečného zařazení nepedagogických pracovníků školních jídelen v platových třídách a stupních vykázaného jednotlivými organizacemi v rozvahách o počtu zaměstnanců podle stavu v lednu 2024 dle § 5, odst. 1 – přílohy č. 1 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Příplatky byly stanoveny jako průměrné hodnoty dosažené v roce 2023 v Jihomoravském kraji ve školních jídelnách z Výkazu P1-04 (výkaz o zaměstnancích a mzdových prostředcích v regionálním školství). Rozpočtovaná nenároková složka platu pro rok 2024 byla stanovena ve výši rozpočtované nenárokové složky pro rok 2023.
Karlovarský kraj
(Opovídá p. radní Jindřich Čermák s gescí v oblasti školství, mládeže, tělovýchovy a sportu.)
Normativy ve smyslu počtu úvazků na počty přihlášených strávníků Karlovarský kraj meziročně neměnil, tj. pokud škole zůstal nezměněn počet stravovaných žáků, budou přiděleny totožné úvazky pro školní jídelnu jako v roce 2023. Ke změně došlo u rozpočtovaného platu na jednu pozici ve školní jídelně, zde je meziroční snížení z 26.500 Kč na 25.800 Kč měsíčně, k tomuto kroku jsme byli nuceni přistoupit z důvodu zavedení nového koeficientu vycházejícího z poměru počtu dětí a žáků celkem a počtu stravovaných dětí a žáků ve školních jídelnách zřizovaných přímo krajem nebo obcemi. Poměr je nejnižší v celé ČR. MŠMT avizovalo snížení počtu nepedagogických pozic a snížení rozpočtovaného platu pro nepedagogické pozice a právě z tohoto důvodu došlo ke snížení zdrojů o více než 10 %.
Moravskoslezský kraj
(Odpovídá paní Nikola Birklenová, mluvčí kraje)
Vzhledem k poklesu výkonů v Moravskoslezském kraji a také s ohledem k nízkému podílu počtu stravovaných na celkovém počtu žáků oproti ČR jsme byli nuceni meziročně zvýšit ukazatel No, jež představuje průměrný počet jednotek výkonu, tedy v tomto případě strávníků, připadající na 1 nepedagogického pracovníka. Úprava tohoto ukazatele byla provedena pouze ve školních jídelnách se strávníky vzdělávajícími se v ZŠ, SŠ, konzervatoři a VOŠ, nikoliv pro strávníky mateřských škol.
Nepřistoupili jsme ke snížení rozpočtovaných průměrných platů nepedagogických zaměstnanců pro rok 2024, byť z přijetí zákona č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, vyplývala prognóza snížení rozpočtovaných průměrných platů nepedagogických zaměstnanců o 2 %.
Olomoucký kraj
(Odpovídá Ing. Mgr. Alena Minxová, P.G.D.J, tisková mluvčí)
V Olomouckém kraji v roce 2024 nedošlo k žádným úpravám v krajských normativech, ani v průměrném rozpočtovaném platu na součásti jídelna. Takže zůstaly zachované jak úvazky v návaznosti na počty strávníků, tak platy.
Pardubický kraj
(Odpovídá Mgr. Martin Kiss, vedoucí odboru školství)
V Pardubickém kraji došlo k mírné úpravě krajských normativů pro školní stravování na rok 2024:
- proti loňskému roku byla mírně zvýhodněna část normativů,
- do ukazatele průměrné měsíční výše platu nebylo v plné míře promítnuto dvouprocentní snížení.
Školním jídelnám byla pro rok 2024 stanovena obdobná výše prostředků na platy jako v loňském roce, u některých školních jídelen došlo dokonce k nárůstu. Kraj mohl normativy upravit z důvodu, že MŠMT poprvé zohlednilo v republikovém normativu (prostřednictvím kterého jsou poskytovány finanční prostředky krajům i na školní jídelny) procento stravovaných žáků v kraji. Pro Pardubický kraj to znamenalo finanční zvýhodnění, neboť je zde vyšší procento stravovaných než činí republikový průměr.
Plzeňský kraj
(Odpovídá Ing. Zdeněk Čížek, vedoucí odd. ekonomického)
Celkový obraz o změnách v krajských normativech je možné získat jejich porovnáním. K dispozici veřejnosti jsou zveřejněny a zpřístupněny na portálu Plzeňského kraje, v sekci Školství a sport, Oblasti ekonomické v Krajské metodice rozpisu rozpočtu.
Z hlediska obecného lze stručně popsat změny takto:
MŠMT pro rok 2024 deklarovalo snížení parametrů průměrného platu u jednotlivých republikových normativů o -2%.
V podmínkách PK byl u parametru průměrného platu nepedagogů u školních jídelen snížen o -1,56% (u ostatních krajských normativů bylo realizováno snížení o -2%).
V souladu s disponibilními prostředky byl také snížen parametr ONIV na stravovaného o -6,9%.
K dosažení objektivního průběhu byly mírným způsobem modifikovány funkční závislosti parametru No u normativů podle §1, písmeno e)/3 a 4 vyhlášky o krajských normativech.
Ke všem změnám došlo v souladu s kompetencemi krajského úřadu, na základě podmínek nastavených MŠMT a objemu disponibilních prostředků.
Středočeský kraj
(Odpovídá Ing. David Šíma, tiskový mluvčí)
V krajských normativech Středočeského kraje pro rok 2024 došlo vzhledem k disponibilním zdrojům k úpravě platu nepedagogických zaměstnanců ve školní jídelně o 2 %. Pro letošní rok je rozpočtovaný plat na 1 úvazek ve výši 25 619 Kč.
Ústecký kraj
(Odpovídá Ing. Martin Sklenář, vedoucí oddělení ekonomiky státních financí)
Pro rok 2024 došlo při tvorbě krajských normativů k těmto změnám:
- Na základě vyhlášky č. 111/2022 Sb. došlo pro rok 2024 ke zrušení povinnosti poskytnutí finančních prostředků ze státního rozpočtu ve výši nezbytné pro dosažení alespoň minimálního personálního zabezpečení k zajištění vzdělávání a školských služeb poskytovaných školskými zařízeními, tedy včetně zařízení školního stravování.
- Na základě doporučení MŠMT došlo k plošnému snížení finančního normativu nepedagogických zaměstnanců, tzn. i zaměstnanců školních jídelen, o 2 %.
- S ohledem na funkční závislost normativů k jednotkám výkonu ve školních jídelnách není možné říci o kolik procent došlo k úpravě normativů školního stravování u mateřských, základních a středních škol. Ve většině případů se jedná o zvýšení úvazkových normativů, z čehož vyplývá snížení počtu úvazků na jednoho stravovaného. Pokud je potřeba konkrétnějšího srovnání, doporučujeme provést srovnání republikových normativů pro rok 2023 a 2024.
Zlínský kraj
(Odpovídá Ing. Petr Kedra, vedoucí odd. rozpočtu a financování školství v přen. působnosti)
Krajské normativy pro školní jídelny jsme v letošním roce neměnily, zůstaly stejné, jako v roce 2023. V principech rozpisu rozpočtu pro regionální školství pro rok 2024, stanovených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, je mj. uvedeno snížení prostředků na platy ostatních pedagogických pracovníků (tj. kromě učitelů) a nepedagogických zaměstnanců o 2 %. Vzhledem k tomu, že ve Zlínském kraji se z celé republiky stravuje nejvyšší procento dětí, žáků a studentů v zařízeních školního stravování, bylo to zohledněno v opravném koeficientu MŠMT, a díky tomu jsme pro rok 2024 snížili rozpočtované platy ostatních pedagogů a nepedagogických zaměstnanců jen o 1 %. Pro zaměstnance školních jídelen je to jistě příznivá zpráva.
Foto: Freepik.com
Diskuze