Přeskočit na obsah

Konec školních jídelen určitě nebude

Také jste už slyšeli, že školní jídelny budou brzy končit, protože vaří nevyhovující stravu? Že se budou měnit na restaurace zaměřené na vegetariánská jídla? Co je pravdy na těchto zprávách? Přinášíme vám jasné a ověřené informace ze zaručených zdrojů.

Autor: Redakce Jídelny.cz

V internetovém zpravodajství se nedávno objevil článek s velmi chytlavým nadpisem Konec školních jídelen. Buď zaniknou, nebo se změní na školní restaurace.

Stojí školní stravování skutečně nad propastí?

V úvodu článku se píše: „Školní stravování stojí nad propastí. Buď se podaří zreformovat, nebo se systém za pár let zcela rozpadne.“ Jeho text se mimo jiné zmiňuje o projektu Máme to na talíři a není nám to jedno. Původně bylo v článku uvedeno, že tento projekt má podporu MŠMT. Některá další média přinesla rovněž spekulace, že by změny ve školních jídelnách měly nastat v poměrně krátké době – do půl roku nebo od nového školního roku.

Tyto skutečnosti řadu lidí překvapily, znepokojily, někdy i vyděsily. A to nejen kuchařky z provozu, vedoucí jídelen, ředitele jídelen – samostatných subjektů, ale i metodiky školního stravování, další odborníky a dodavatele potravin.

Krach školních jídelen? Konat se určitě nebude

Proti zmíněnému článku se ohradilo MŠMT a v současné verzi článku je již připojena omluva vydavatele, že tvrzení o podpoře projektu ze strany ministerstva bylo nepřesné.

Na stránkách MŠMT bylo zveřejněno vyjádření náměstka ministra školství Jana Mareše, který se ohrazuje proti neustálému plivání na školní jídelny a jejich personál naopak velmi oceňuje. Píše: „Chtěl bych se proto školních jídelen a zejména jejich personálu důrazně zastat, protože situace už dávno není taková, jak se v médiích píše. Naprostá většina školních jídelen dělá maximum, aby se školní děti stravovaly co možná nejkvalitněji.

Náměstek Mareš označuje titulek zmíněného článku za klamavý: „…školní jídelny nezaniknou ani si nebudou měnit název na restaurace. V textu se také píše, že podporujeme projekt Máme to na talíři a není nám to jedno. Ani to není pravdou. Pouze o něm vedeme diskusi v rámci pracovních skupin ke školnímu stravování.

Redakce Jídelny.cz

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: jidelnachlumecnc

  Děkuji
  Děkuji vám za výborný článek. Dovolila jsem si ho vložit na web naší jídelny. Přitom bych taky chtěla vyzdvihnout vyjádření pana náměstka Mareše – nevzpomínám si totiž, kdy naposledy jsme taková pozitivní slova ze strany MŠMT slyšeli.

 • Autor: ivka6

  skončí jídelny
  Je chvályhodné, že se nás ministerstvo zastalo, asi k tomu předcházela nějaká veřejná diskuse, slyšela jsem, že u nás v kraji se k tomu vyjadřovali jak zřizovatelé, tak zdravotníci. To je dobře. Kritika ano, ale ne nepravdivá a pohoršující.

 • Autor: bohumil@barda.cz

  Seznam se snažil svou kritiku vyvážit
  Seznam se asi zalekl reakce veřejnosti i MŠMT a uveřejnil na https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-bidu-skolnich-jidelen-zmeni-jedine-dobre-zaplaceni-kuchari-pisi-ctenari-220664 další článek o ŠJ, který vyznívá více pozitivněji pro ŠJ.

 • Autor: KarelKK

  Trpělivost
  Dle mne zejména titulek článku byl velmi zavádějící a byl až poplašný a bulvární a předsudečný. Iniciativa Máme to na talíři má dobré některé cíle – zejména tam kde usiluje o lepší receptury , výzivovou hodnotu jídel , vzdělávání . Jiné nápady jen ukazuji , že autoři neznají aktuální provozní praxi ve školních jidelnach a také navrhuji věci neopřené o ekonomickou realitu . I proto jsem se přihlásil do tohoto pilotního projektu

 • Autor: zdenouš

  konec jídelen
  Oni tu aktuální provozní praxi znají jen ti,kteří v těch jídelnách dnes a denně vaří.Bohužel těmto lidem nikdo nenaslouchá a tak to vypadá ,tak jak to vypadá.Takto to funguje i ve školách, od stolu se toho napíše a papír toho snese taky hodně.