Přeskočit na obsah

Spotřební koš trochu jinak: úvaha nad výpočtem SK z jídelníčku

Spotřební koš se počítá jako průměrná spotřeba potravin všech žáků za měsíc. Vychází se z výdejek ze skladu a vydané množství se rozpočítá na všechny stravované žáky a porovná se s jejich doporučenými dávkami. Je to roky zavedená obvyklá praxe, kterou uznávají a většinou i vyžadují kontrolní orgány. Nešlo by to ale dělat jinak?

Autor: Ing. Vladimír Bureš
člen výboru Asociace společného stravování
Spotřební koš trochu jinak: úvaha nad výpočtem SK z jídelníčku

V tomto týdnu představí tvůrci návrh novely vyhlášky o školním stravování. Doporučujeme všem vedoucím školních jídelen účast na webináři, kde nám SZÚ slibuje podrobné vysvětlení a také možnost dávat dotazy a připomínky. Využijte tuto šanci a zašlete autorům své vlastní připomínky. Pomozte výsledné znění novely vylepšit. Pro inspiraci zde přinášíme krátkou úvahu a návrh na možná drobnou, ale docela důležitou změnu.

Spotřební koš se počítá jako průměrná spotřeba potravin všech žáků za měsíc. Vychází se z výdejek ze skladu a vydané množství se rozpočítá na všechny stravované žáky a porovná se s jejich doporučenými dávkami. Je to roky zavedená obvyklá praxe, kterou uznávají a většinou i vyžadují kontrolní orgány. Nešlo by to ale dělat jinak?

Průměr je ale jen statistická veličina a vůbec nám nemusí zajistit, že se strávníci stravují v souladu s doporučenými dávkami. Představme si jídelnu, kde polovina strávníků nejí maso. Polovina strávníků si tak maso odhlásí a jídelna splní spotřebu masa jen na 50 %. Ve stávajícím systému na to musí jídelna reagovat a další měsíc navýší dávky masa na dvojnásobek. A výsledek? Jídelna splnila maso na 100 % a kontrola je spokojená. Ale jak jsou na tom strávníci? Polovina strávníků si masitá jídla opět odhlásila a jejich spotřeba masa tedy byla 0 %. Druhá polovina navýšené dávky masa na dvojnásobek s potěšením snědla, a tak jejich spotřeba masa byla 200 % doporučené dávky. Takže jídelna plní maso na 100 %, kontroly jsou spokojené, ale ani jeden strávník doporučené dávky nesplnil!

Tento problém vzniká na všech školních jídelnách základních i středních škol bez ohledu na to, zda se vaří jen jedno jídlo a nebo je i jídlo na výběr. Tam, kde je výběr, je samozřejmě možnost úniku z neoblíbených jídel ještě větší.

Do začátku by stačilo ve vyhlášce podpořit možnost alternativního výpočtu spotřebního koše tak, aby se mohl počítat ne z výdejek, ale z jídelníčků a z receptur. Jídelna by si už při tvorbě jídelníčku spočítala, jaký bude spotřební koš strávníka, který bude na jídlo chodit celý měsíc a vždy si ponechá jídlo č. 1. Některé programy tento způsob výpočtu umožňují a existují jídelny, které si umí svůj alternativní přístup ke spotřebnímu koši obhájit.  Ve vyhlášce by k tomu stačila jedna věta navíc, která by alternativní výpočet výslovně připustila. 

Podobnou úvahou by bylo možné vyvažovat dle požadavků spotřebního koše i skladbu jídla 2 ev. 3. Domnívám se ale, že toto vyvažování dalších menšinových jídel k dalšímu zlepšování reálné vyváženosti stravy už nijak významně nepřispěje. Většina strávníků běžně zůstává u oběda č. 1. Jakmile strávník přistoupí k alternativní volbě, vždy se bude řídit svými osobními preferencemi a stravovacími návyky a vůbec nebude využívat faktu, že trvalým odběrem obědu č. 2 by také získal vyváženou stravu dle vyhlášky. I když budou obědy č. 2 sestavené dle nároků spotřebního koše, tak přecházením mezi jídly 1 a 2 lze vytvořit jak stravování nutričně optimální, tak i stravování nutričně naprosto nevhodné.

Každá jídelna by se mohla svobodně rozhodnout, jaký přístup zvolí. Výpočet z jídelníčků by pro jídelnu znamenal, že ponese plnou zodpovědnost za správné složení měsíčního jídelníčku, ale nebude mít zodpovědnost za individuální rozhodování strávníků. Zodpovědnost za správné stravovací návyky by měli především sami strávníci, jejich rodiče a učitelé. Jídelna by za nevhodnou volbu strávníků, kterou může jen těžko ovlivnit, neměla být postihována.

Autor: Ing. Vladimír Bureš
člen výboru Asociace společného stravování

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Jana Holá

    Dobrý den,
    velmi správný názor. Ministerstvo by mělo vypracovat jednotný jídelní lístek a zároveň receptury především pro bezmasé nesladké pokrmy. Strávníci se pak se stížnostmi na složení jídelních lístků mohou obracet na příslušná odborná místa.

  • Autor: Petra Bezuchová

    Dobrý den, pane Bureši,
    opravdu jste mi vaším článkem udělal radost, jelikož toto řešení by bylo pro nás všechny ideální. Již několikrát jsem se ptala, proč chystají změnu SK, když předem vědí, že tato SK není vhodný nástroj pro výběrový JL. Ani jednou mi na to nikdo bohužel neodpověděl. Včera na školení jsme se dozvěděli, že na všech změnách pracují již skoro 8let a nikdo tedy nevymyslel nic, co by fungovalo? A ještě to chtějí dát jako součást zákona, přestože vědí, že u výběrového JL nemůžeme zaručit dodržení SK? Jedinou cestu vidím tam, že dám na výběr mezi rybou a rybou…. ale vlastně nemohu, jelikož jedno jídlo musí být bezmasé. Takže vlastně vůbec nic nevím 🙁

    • Autor: Vladimír Bureš

      Máte pravdu, včerejší představení návrhu nového SK nebylo pro mnoho posluchačů příliš přesvědčivé. Výbor a Rada ASPOS dál intenzivně pracuje a až bude návrh zveřejněn, bude ho připomínkovat v mnoha oblastech. Pokud bude nová vyhláška schválená, budeme dále prosazovat takové postupy, které budou pro školní jídelny v praxi rozumně použitelné. To, co bylo včera představeno, příliš použitelné není.

  • Autor: Karel Krenk, Ing Krenk

    Spotřební koš nemůže nikdy z principu fungovat jako záruka , že daný strávník dostane potřebné živiny dle věkové kategorie a svých individuálních potřeb . Složitým výpočtem se tak dojde k výpočtu hausnumera.
    Je zde ovšem obava , že rezignací na metodu spotřebního koše by se ztratila regulace úplně . Na druhou stranu přibývá regulací “ pod spotřebním košem “ viz cca 25 regulativů v návrhu nového znění přílohy číslo 1 Vyhlášky o školním stravování .
    Je třeba zvážit , zda by cestou do budoucna nebyly jen regulativy kvality ( dnes údaje pod spotřebním kódem závazné receptury školního stravování a normativ střídání typů jídel ( pestrost ) . Možná bychom se touto cestou zbavili alibistického ale zároveň nesmyslného výpočtu hodnot spotřebního koše .
    Očekával bych , že akademici přes školní výživu takový pro praxi školních jídelen jednoduchý systém do budoucna nabídnou . Jak dokazuje praxe v jiných zemích , kde se spotřební koš nepoužívá , alternativní řešení jistě existuje a jak dokazuje spousta nově navrhovaných změn v příloze 1 Vyhlášky viz regulativy pod tabulkou , postupně k tomu ( zbavit se tabulky vedoucí k nesmyslným číslům ) stejně směřujeme