je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Během posledních dvou let jsme více než jindy ze všech stran slýchávali, jak je důležité mýt si ruce. „To ale přece všichni děláme,“ řeknete si. Jistě, naučily nás to naše maminky už v době, kdy nám musely k umývadlu přisunout stoličku, abychom se tam vůbec dostali. Potom ve školce vždycky před svačinkou a před obědem, každý měl svůj malý barevný froté ručníček na věšáčku se svou značkou… Naučili jsme se to ale pořádně? Velké pochybnosti jsou na místě, protože podle nedávného průzkumu Světové zdravotnické organizace si pouze 5 % lidí myje ruce správně. Většina lidí si totiž umývá ruce jen pár vteřin nebo nepoužívá mýdlo.
A protože dobře provedené mytí ruku je důležitým opatřením proti šíření nejen nového viru covid-19, ale i proti dalším virům a bakteriím, které způsobují řadu infekčních onemocnění, je potřeba to stále opakovat a připomínat. I proto byl den 5. květen ustanoven Valným shromážděním OSN jako Světový den hygieny rukou.
Technika mytí rukou
Abychom měli ruce řádně umyté, měli bychom se naučit správnou techniku. Je to jednoduché, ale musíme si to nacvičit. Přitom bychom neměli zapomenout na 5 postupných kroků:
- Navlhčení rukou pod čistou tekoucí vodou.
- Nanesení mýdla na ruce, namydlení dlaní, hřbetů rukou, mezi prsty a pod nehty.
- Mytí po dobu alespoň 40 sekund.
- Důkladné opláchnutí pod čistou tekoucí vodou.
- Osušení.
Kde děláme chybu
„Nejčastější chybou, kterou dělají lidé hlavně u tekutého mýdla, je, že si nejdříve nanesou mýdlo na ruce a pak teprve pustí vodu. To je špatně. Voda tak smyje většinu mycího prostředku a člověk si pak ruce myje prakticky jen vodou,“ říká lékařka Lenka Hobzová, vedoucí oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice v Hradci Králové a zároveň ředitelka Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou. A pokračuje: „U tuhých mýdel je pak problém se skladováním. Mnohdy je lidé odkládají na vlhké a neošetřené místo, a to je také velký problém, kdy se pak na mýdlu mohou tvořit kolonie bakterií.“
Jak dlouho? Zazpívejte si
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje mytí rukou mýdlem po dobu minimálně 40 sekund a jako malou pomůcku nabízí písničku „Happy Birthday“. Když si ji zazpíváte dvakrát, potrvá to přibližně stejnou dobu. Já jsem to zkoušela s naší „Holkou modrookou“ a vychází to stejně!
Po mytí následuje osušení
Nikdy nezapomínejme na následné osušení rukou. Studie prokázaly, že bakterie se snadněji přenáší na mokré ruce. A prosím vás, během mytí vypínáme vodu, abychom s ní zbytečně neplýtvali.
Kdy si mýt ruce
Ruce si musíme mýt vždy podle potřeby několikrát za den, a to zejména v těchto situacích:
- po použití toalety,
- po smrkání, kašlání a kýchání,
- po manipulaci s penězi,
- před a po přípravě i konzumaci jídla,
- po vynesení odpadků,
- po příchodu domů z venku,
- před péčí o miminko a po přebalení.
Práce v kuchyni klade na všechny zaměstnance vyšší nároky na dodržování osobní hygieny včetně mytí rukou. Je například důležité, aby si ruce dobře umyl každý pracovník před vstupem do kuchyně a také když ukončí špinavou práci (loupání zeleniny, vytloukání vajec, krájení syrového masa apod.) a přechází k čisté.
Co o hygieně rukou možná nevíte
Lidé si myjí ruce častěji ráno než večer. 22 % lidí si po použití toalety neumyje ruce. Po kýchnutí či zakašlání si ruce neumyje dokonce 37 % lidí. Pouze 20 % lidí si myje ruce před přípravou jídla a 39 % před jeho konzumací. Jenom 20 % lidí si ruce osuší.
Chcete vědět ještě více? Chcete vyvěsit zajímavý leták? Na internetu jsem některé vyhledala, snad si mezi nimi vyberete:
Kdy si mýt ruce
Jak si správně mýt ruce
Leporelo s básničkou pro nejmenší
Hygiena rukou v 8 jazycích
A někdy je nejlepší vidět správný postup na vlastní oči jako na tomto krátkém instruktážním videu.
Zdenka Macháčková – ředitelka Školní jídelny v Chlumci nad Cidlinou
je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Diskuze