Přeskočit na obsah

Budou se platy opět snižovat?

Ministerstvo školství hledá do svého rozpočtu finance a uvažuje o dalším snížení platů nepedagogických zaměstnanců. Tato informace vyvolala množství reakcí a jednání, mj. se setkali i ministři Dobeš a Kalousek. Aktualizováno 17.8.2011

Autor: Redakce portálu

Další snížení platů v médiích
Většina českých deníků a zpravodajských portálů v sobotu 6.8.2011 píše, že ministerstvo školství uvažuje o dalším snížení platů nepedagogických zaměstnanců. MŠMT hledá finanční zdroje ve výši 4 miliardy pro slíbené zvýšení platů učitelů a plošným snížením platů kuchařek, uklízeček, školníků a administrativních pracovníků ušetří asi 700 mil. Odhaduje se, že tento rozpočtový škrt způsobí další asi 5% snížení jejich platů.

Proti jsou pochopitelně odboráři. Před snižováním platů varoval František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu školství. Ředitelé škol se obávají reakcí zaměstnanců, rozhořčené reakce přicházejí i ze školních jídelen.

Úspora na platech nepedagogických zaměstnanců však není vše. O celou jednu miliardu přijdou vysoké školy (1 mld.),  šetřit se má i na balíčcích pro prvňáky (85 mil.), dále budou omezeny investice do školských zařízení (200 mil.) a chystá se další propouštění úředníků na ministerstvu.

Ministr Dobeš si je závažnosti těchto opatření vědom a v úterý 9.8.2011 se kvůli nim má sejít k dalším politickým jednáním.

Reakce čtenářů
Zpráva o možném snížení platů nepedagogů vyvolala živý ohlas. Ředitelé škol si nedovedou představit, jak snížení platů lidé přijmou, velmi rozhořčené reakce přicházejí i ze školních jídelen. Množství příspěvků k tomuto tématu zaznamenaly i diskuse na internetových portálech. Přinášíme některé zajímavé názory z diskusí portálů IDnes.cz a Ihned.cz.

zoufalství
Pracuji ve školství jako vychovatelka. Pan ministr asi nemá představu o platech a práci školníků a uklizeček, nebo kuchařek. Pracují většinou na zkrácený úvazek a jejich plat se pohybuje kolem 8000,-Kč Pracoval by za to on? A ještě jim ubrat? Je to jasný obrázek této společnosti. Ubírá peníze těm, kteří mají málo, protože Ti už na to jsou zvyklí

být kuchařkou
tak učiteli, který dostane moje peníze vždy s úsměvem plivnu do jídla, když si ho bude ode mě v jídelně brát

jednoduché počty
škola o 18-20 třídách po 25 dětech – tj. cca 500 strávníků – 1 školník (na poloviční úvazek), 5 kuchařek (na šesti hodinový úvazek), 4 uklízečky (po 4 hodinách), 1 hospodářka, 4 družinářky (šestihodinové úvazky) – tj. celkem cca 11 úvazků – z každého  úvazku seberu 700,- a mám 30 učitelů, kterým rozdělím ušetřených 7000,- – takže 250,-, Kantorovi to nepomůže, mezi obslužným personálem budu mít zlou krev, ředitel bude mít pravidelně napliváno do omáčky, školník mi začne fakturovat práce na živnost a paní kuchařka, co umí ty správné babičkovské knedlíky (bodeť ne v 60), půjde „konečně“ do důchodu.

Re: jednoduché počty
ALE ÚČELEM JE ROZEŠTVAT PRACOVNÍ SKUPINY LIDÍ NA ŠKOLÁCH A ROZBÍT ODBORY. ZLIKVIDOVAT ŠKOLSTVÍ , LIDI SE NAUČÍ ČÍST A NEPOSLOUCHAJÍ , MYSLI SI, ŽE MAJÍ VLASTNÍ ROZUM.

Re: skolnici a kucharky nestavkujou, zejo
ale mohli by – taková zavřená školní jídelna rozpálí spoustu rodičů, kteří ji financují z daní. Vím, jak by se mi hodilo, kdyby měly děti zajištěné alespoň obědy i přes všelijaké školní prázdniny a volna.

Re: Kolik je na škole kuchařek a školníků?
Ano, ale problém je v tom, že každý chce všechno hned. Kdyby učitelé počkali rok-dva, až se stát vyhrabe z krize, nic takového by nemuselo nastat. Vím, že jejich platy nejsou vysoké, ale ani úroveň jejich práce není vysoká. Já osobně bych se nemohla těšit z toho, že dostanu přidáno tak, že to vezmou někomu jinému.

Re: kucharky spasi rozpocet
kuchařky by byly užitečné,kdyby měly tak 50kč na výrobu jedné porce oběda.a ne polovinu,jako dneska …… tím,co vyprodukují akorát ničí zdraví dětí,již tak podlomené požíváním „dobrot“ od mekáčů, káefcéček, nestlé a jiných výrobců a prodejců dozajista kvalitních,zdravých a vitamíny oplývajících poživatin……..deset +pět= 3O
…Školy jedou celé dny, suplují volnočasová centra a vždy u toho musí být provozní zaměstnanec, který to nachystá, počká, schová a zamkne. A z neplacených přesčasů se nenají, náhradní volno mu nezaplatí nájem atd. Přidání jedné či pouze druhé skupině lidi pouze rozeštvává, což je záměr, jelikož lidi potom v rámci školy nedrží pohromadě a tak nejdou proti.

Dobeš znovu sníží platy školníkům či kuchařkám. Potřebuje peníze pro učitele
To je jednoduché, on si předplácí (uplácí) své (VV) budoucí voliče. Učitelky zvlášť jsou lehce ovlivnitelná a snadno uplatitelná část voličů, část na kterou VV cílí. Kuchařky a uklízečky spadající do jiné sociální je nazajímají, ti nejsou jednak tak početná skupina a jednak nejsou jejich voliči, volí většinou víc vlevo.

Proč se nechat vyvádět z míry blbem z povolání?
… Jsou prostě ještě na světě pitomci,nechápající a neuznávající smysluplnost práce lidí na tzv. nižších pozicích, tím spíš naprosto urážlivě nízké a nedostatečné ohodnocení jejich práce.

Nevím kde je problém.
Kuchařka či školník přece mohou odejít, změnit profesi. Stačí jen chtít….

Stanovisko Ministerstva školství
Na stránkách MŠMT je k této problematice uvedeno stanovisko ministerstva. Uvádí se v něm, že ministerstvo hodlá o finální podobu rozpočtu tvrdě bojovat, protože cítí, že „… je sociálně neúnosné snížit platy nepedagogických pracovníků, jejichž současná výše je na hraně existenčního minima.“ Ministr Dobeš uvádí: „Není možné, aby nejnižší sociální skupina v rezortu školství vyrovnávala to, že se ministerstvu financí nedaří vybírat daně.”

Aktuální reakce
Zpráva o možném snížení platů vyvolala nesouhlasné reakce prakticky u všech skupin obyvatelstva i u politiků. Objevují se informace, že učitelé by mohli být solidární a že 1. září by tak školy mohly zůstat zavřené. Ministr Dobeš ujišťuje, že o situaci nepedagogických pracovníků ví a že se ji pokouší řešit. Bývalý ministr školství Ondřej Liška řekl: „Už v minulosti se těmto lidem sebralo při snižování platů tolik peněz, že v podstatě živoří.“

Aktuální informace z tisku

Rozhovor s ministrem Dobešem
Ranní Radiožurnál z 11.8.2011 vysílal rozhovor s ministrem Dobešem. Ministr uvedl, že od vlády dostal rozpočet o 4 mld nižší, než byl jeho dosavadní návrh. Hledá tedy možnosti, kde tuto částku ušetřit. Škrt v platech nepedagogických pracovníků je zatím pouze návrhem.
Ve čtvrtek 11.8.2011 odpoledne se má setkat se zástupci odborů. Ministr tvrdí, že plat nepedagogů klesl na začátku roku v průměru méně než o 10 %, nicméně si uvědomuje, že i tak tato skupina pracovníků představuje sociálně nejnižší skupinu ve školství, a usiluje o jiné řešení. V pondělí 15.8. se proto setká s ministrem financí Kalouskem, chce právě na tento aspekt poukázat a věří, že se mu podaří najít jiné řešení.
K dosažení vládou navržených úspor je připraven rovněž k redukci investic do školství, k propuštění až čtvrtiny zaměstnanců ministerstva, k omezení financí na vysoké školy a k dalším opatřením.

Setkání ministrů Dobeše a Kalouska
V pondělí 15.8.2011 se ministr školství Dobeš setkal s ministrem financí Kalouskem. Dobeš požadoval navýšit rozpočet školství cca o 1,5 mld. Ministr Kalousek navýšení rozpočtu odmítl, ale připustil, že školství bude moci navíc využít některé přesuny financí. Díky tomu ministerstvo školství nebude muset platy nepedagogických pracovníků snižovat.

Ministr Kalousek se setkal i se zástupci školských odborů, které informoval o tom, že rozpočet školství zvýšit nemůže.

Autor: Redakce portálu

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Evča 1

  ‚Budou se platy opět snižovat?
  Je to k nevíře, jak si dovolí nahlas ministr školství přiznat, jak moooc si neváží práce nepedagogů! Dalších 5% bude ve skutečnosti zase 10 až 15% z platu. A kdo si vůbec dovolí říct, že když se to kuchařkám nelíbí, ať jdou dělat jinam. Proč to tedy neudělají učitelé?! Vždyť to naše školství dopadlo. Podívejte se na to, jak dopadají naši žáci v testech v porovnání s cizinou? Úroveň padá od revoluce strmě dolů. Že by za to mohli nepedagogové??? Nechci házet všechny do jednoho pytle. Tohle je snahou pana ministra, rozeštvat nás. Ale tohle jsou fakta!
  Dělal by pan ministr za 8-9 tisíc? Nebo jako vedoucí na 0,3 úvazku při tisíci strávnících? Nebo kterýkoliv pedagog? Myslím, že všichni odpověď známe. NE!

 • Autor: Evča 1

  ‚Budou se platy opět snižovat?
  Nevím kde je problém.
  Kuchařka či školník přece mohou odejít, změnit profesi. Stačí jen chtít….
  Tohle mohl napsat jen člověk, který neví, kolik ze svého času dávají navíc ty kuchařky nebo ti školníci. Uvědomuje si pisatel, že jde o zdraví našich dětí, vnoučat? Ne všichni mají doma hospodyni. A ani nebudou mít. Pro některé děti je to jediné plnohodnotné a teplé jídlo za den. Tohle je opravdu náznak zániku školních jídelen. Jídelny převezmou firmy, které nebudou muset plnit hygienické normy, spotřební koš, … a oběd nebude za nějakých 20 – 25 Kč. Nasadí cenu mnohem vyšší. A spousta rodin na obědy mít nebude. A první kdo pak bude křičet budou pedagogové. Ti by totiž již dnes za cenu jednoho oběda měli nejraději obědy dva.

 • Autor: Hanka

  Budou se platy opět snižovat?
  Jsem na dovolené,ale nahlédla jsem na stránky.Nevím co na to říct.Práci mám moc ráda,ale i mé 3 děti,které chtějí jíst,hezky se oblékat…

 • Autor: Mája

  Snižování platů
  Pracuji jako kuchařka v menší školní jídelně,jakmile nám vezmou z toho mála co máme určitě bych zvažovala odchod.Máto ale jeden háček,kde najít nějakou práci.

  • Autor: Iva K.

   Re: Snižování platů
   Po dlouhých letech jsem dokázala o své týdenní dovolené vypnout a myslet na něco jiného, než-li jsou problémy spojené s provozem ŠJ. Dnes mi pan ředitel sdělil úvahy ministerstva. BÁC! Já neměla slov! Nerozumím tomu! Už jen ten návrh degraduje a přehlíží každodenní poctivou práci obyčejných lidí, kteří mají na výplatní pásce měsíčně cca 42% průměrné mzdy v našem státě! … poprvé jsem ze slov pana ředitele vytušila jeho nesouhlas s možným snížením. S pozdravem Iva

 • Autor: ivka

  platy
  Mi se líbí názory,že když se to kuchařkám nelíbí,ať jdou pracovat jinam.A kdo bude vařit a uklízet školy,když všichni budou učit?Jednou dojde k tomu,že učitelů bude tolik,že budou bez práce.A proč začínající učitel musí mít nástupní plat hned 20tisíc?Stejně budou bez práce,protože školy je nebudou chtít.Už teď kolikrát slyším,že mladé nechtějí,protože jim odčerpávají hodně peněz.

  • Autor: Tereza

   Re: platy
   Myslím, že se nadřízeným (nemyslím zrovna ty přímé) líbí kuchařky zaujaté proti pedagogům. To pro ně může být taková malá jistota, že se tyhle dvě skupiny vzájemně nepodpoří až dojde na lámání chleba.

   Jde zkrátka o to, jak vám placená média předkládají, co si máte myslet a jak na to slyšíte.

   Problém mají školní jídelny a měly by ho řešit. Nemyslím tím čekat, až ho „někdo“ další vyřeší za vás či až se vyřeší sám. Neustále srovnávání se s učiteli to je mimo, protože každý jste jinde a děláte něco jiného. Proč – pokud teda fakt chcete, nevytvoříte vlastní systém školních jídelen? A neříkejte mi, že by to nešlo, protože máte co nabídnout. Jen by to chtělo pár študovaných halv, které už mezi vámi jsou a byla by to práce navíc…

   PS: Ivko, je reakce obecně na mnoho příspěvků tady.