Vařit a péct je možné i bez bylinek, ale jídlo není pak tak chutné. Bylinky dodají naopak pokrmům chuť i aroma. Přidávají se do polévek, salátů a využívají se při vaření příloh i k masu. Výborně se hodí do buchet, koláčů a dalších sladkých jídel.
Bylinky v kuchyni zajistí nejen lepší chuť a výraznější aroma, ale mají i spoustu dalších pozitivních vlastností. Kopr, kmínová nať a majoránka kladně ovlivňují funkci zažívacího ústrojí. Důležité je přidávání čerstvých bylinek do jídla, vždy až ke konci vaření. Vlivem dlouhodobého tepelného zpracování mohou některé bylinky zhořknout a ztrácí i své vlastnosti. Máme však i bylinky, které se při dlouhodobém zpracování více uvolní a rozvoní (např. rozmarýn, tymián).
Malý výběr bylinek:
Bylinky velmi aromatické
Máta – ovocná příchuť se velmi dobře hodí ke sladkým pokrmům a poskytuje osvěžující čaj. Vhodný nápoj pro horké letní dny je čistá voda s plátky citronu, lístky máty a ledem. Lístečky máty zdobíme hotové pokrmy, zapečené sýry, těstovinové pokrmy, zmrzlinu, sorbety, mléčné, či ovocné koktejly. Mátu můžeme také přidat do jogurtové zálivky na salát a do tvarohových pomazánek. Máta je bylinka s velmi výraznou chutí, proto je nutné pamatovat, že méně je někdy více.
Kopr – koprová nať je přísadou do mnoha pokrmů a používá se při nakládání okurek a jiné zeleniny. Mimo zavařování je nezbytná jako základ oblíbené koprové omáčky. Tuto rostlinku můžeme použít i k dochucení ryb, pomazánek, nádivek a různých dipů.
Česnek medvědí – jeho chuť je velmi lahodná, avšak ne tak silná jako u klasického česneku. Nachází využití prakticky všude, kde používáme klasický česnek. Hodí se čerstvý do salátů a na pesto, ale také do omáček a polévek. Může se s ním posypat chléb namazaný sýrem, máslem, sádlem, paštikou, žervé, zkrátka čímkoliv. Čerstvá nať se přidává do bílých polévek, omáček, na maso, do bylinkových másel a pomazánek.
Bylinky peprné a nasládlé
Lichořeřišnice větší – čerstvé listy a květy se hodí syrové do salátů. Nadrobno nakrájenými listy můžeme provonět omáčky a dipy, tvaroh a krémové sýry, vejce i brambory.
Řeřicha – využíváme ji stejně jako pažitku, či petrželku k posypání namazaného pečiva, hotových vařených pokrmů, ale i do pomazánek a zeleninových salátů. Řeřicha nejen chutná, ale obsahuje také obzvláště v zimním období potřebné vitamíny.
Koriandr – v kuchyni můžeme použít všechny části koriandru, tedy semena, listy i kořen. Velmi oblíbená je kombinace koriandru a hub, používá se při jejich nakládání a do houbových omáček. Mletý plod koriandru se přidává do sladkého pečiva, například perníčků a do uzenářských výrobků. Hodí se zvláště k pečeným rybám a drůbežímu masu, okořenit jím můžeme také pokrmy z luštěnin, brambor a zelí. Čerstvé listy koriandru využijeme v orientálních pokrmech z masa, do polévek, restované zeleniny, přičemž bylinku použijeme až před koncem vaření, neboť se tepelnou úpravou znehodnocuje. Koriandr je vhodný také do zeleninových salátů, na ryby a drůbež.
Šalvěj – tato bylinka má mimo lékařství své uplatnění i v kuchyni. Vzhledem k její lehce nahořklé chuti je třeba tuto bylinku používat s mírou, nicméně pokud dávkování nepřeženeme, připraví nám šalvěj nečekaný kulinářský zážitek. Hodí se k masům, zejména telecímu, jehněčímu a vepřovému, k drůbeži a rybám, přidat ji můžeme také do nádivek a omáček nebo k těstovinám.
Bylinky na masové pokrmy
Oregano – dobromysl obecná – vynikající při přípravě středomořské kuchyně. Je typickým kořením na pizzu, uplatňuje se také k provonění omáček, zeleniny, hlavně lilků a rajčat, a grilovaného masa. Dále na různá pesta a jiné omáčky na těstoviny.
Majoránka zahradní – nepostradatelná je do bramboračky a bramboráků. Je častou přísadou mnoha uzenin a paštik. Přidává se také do ragú a gulášů, různých nádivek a pokrmů z luštěnin.
Rozmarýn – intenzivně vonící rozmarýn dodá pokrmům aroma. Používá se při přípravě grilované či jinak tepelně upravené zeleniny, na ryby, mořské plody, pečená a dušená masa a výborně okoření i zvěřinu. Bývá součástí bylinkových másel. Vzhledem k opravdu silnému aroma stačí rozmarýnu jen špetka.
Bylinky s mnohostranným využitím
Tymián – zvyšuje stravitelnost těžších pokrmů a skvěle okoření maso a zvěřinu, stejně jako zeleninu, kupříkladu papriky, lilky, cukety a rajčata. Je silně aromatický, používá se zejména k přípravě marinád na kuřecí a rybí maso, do omáček, polévek, do bylinkového másla, na různé dresinky a dipy. Je důležitou součástí provensálského koření.
Pažitka – pažitka patří k velmi známým bylinkám. Kvůli svému mnohostrannému využití patří k nejpoužívanějším bylinkám u nás. Pažitka se hodí k dochucení polévek, masových marinád, pomazánek či omáček. Hojně se využívá také ke zdobení již hotových pokrmů. Najemno nasekanou bylinkou posypeme hotové jídlo, přílohy k pokrmům, vaječné omelety, míchaná vejce, ale třeba také jen chléb s máslem či se sádlem.
Petržel kadeřavá – naťový typ petržele patří, stejně tak jako pažitka, k velmi rozšířeným a oblíbeným bylinkám, které by neměly chybět v žádné kuchyni. Využití má široké, čerstvě nasekanou natí petrželky lze posypat vaječné pokrmy, polévky, některé omáčky, majonézy, pomazánky, nádivky, mletá masa, ryby, marinády. Je mimořádně vhodná i na dozdobení již hotových pokrmů, kdy perfektně podtrhne a osvěží jejich finální vzhled.
Pokud máte své oblíbené bylinky, které rádi přidáváte do polévek, omáček nebo salátů, můžete si je uchovat ve formě bylinkových kostek – kostky lze také připravit z oleje a čerstvých bylinek (do formy na led nalijeme olivový olej a vložíme libovolné čerstvé bylinky, necháme zamrazit, olej bude krásně provoněný a chutný), nebo sušené ve formě rozmixované ochucovací směsi. Je to skvělý způsob, jak využít zbylé bylinky. Aby bylo vaření s bylinkami snazší a každý recept byl novým skvělým dobrodružstvím na talíři.
Lucie Houfková, DiS. – nutriční terapeutka, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov
Diskuze