Přeskočit na obsah

Chtějí jídelny spolupracovat?

V článku se dozvíte, v čem spočívá naše spolupráce se školními jídelnami, co obnáší, jak je pro nás či pro vás důležitá. Jak získáváme informace? Dozvíte se něco ze zákulisí portálu Jídelny.cz, z té druhé strany portálu, kterou nevidíte.

Autor: Monika Štachová
redakce portálu Jídelny.cz

K napsání tohoto článku mě přinutil mail, který přišel 12. září 2008 k nám do redakce.
Dobrý den,
Díky za mejlíka… určitě se do ankety zapojím, čerpám informace z portálu a považuji za povinnost také být něčím užitečná… jen se omlouvám za pozdní odpověď, skolila mě virosa a byla jsem týden „ mimo provoz“, jídelníčky pošlu, máme dvě školky a každá vaří jiná jídla, budu vám tedy posílat jídelníčky 2…

Naši čtenáři, převážně tedy vedoucí školních jídelen, potřebují jako ostatní ke své práci informace proto, aby svou práci mohli vykonávat dobře a aby si práci třeba usnadnili. K tomu ale potřebují odněkud informace získávat. Je tu pro ně možnost na portálu Jídelny.cz. Některé informace jsme schopni pro vás získat sami, jsou to třeba Zákony, které pro vás sledujeme a aktualizujeme tak, abyste je měli zaručeně čerstvé a včas. Velmi důležité a nezbytné zákony pro vás hlídáme a aktualizujeme ihned, jak se objeví ve Sbírce zákonů. Jiné zákony, které zas tak nepostradatelné nejsou, aktualizujeme během krátké doby. Jsou tu ale informace, které my nemáme, které máte právě vy. Nikde jinde je získat nemůžeme, jen od vás, a proto se občas na vás, na jídelny obracíme s prosbou o pomoc, o spolupráci. Často se však setkáváme s neochotou spolupracovat, často nám ani nikdo neodpoví…

Kde hledáme informace?
Nejochotnější spolupracovat jsou vedoucí z malých venkovských jídelen, které musí bojovat o svou existenci, o to, aby něco získaly, proto aby se měly lépe. Musí bojovat o každého strávníka, zákazníka, i nákup surovin na vaření je pro ně složitější. Ve svých jídelnách pořádají různé akce, ať jsou to svatby, rodinné slavnosti, či hody nebo oslavy obce, jsou to akce převážně o víkendu. Dělají prostě činnosti navíc. A právě s těmito jídelnami máme nejlepší zkušenosti a vazby. Bohužel se jen velmi těžko na ně dopídíte, protože nemají vlastní webové stránky jako velké jídelny. Najdete tu pouze zmínku, že existují. Nenajdete ani jídelníček a jen stěží na ně sháníte nějaký kontakt. Ale výsledek stojí za to, víte, že se na ně můžete kdykoliv obrátit s prosbou o spolupráci a ony ochotně odpoví. Myslíte si, že mají méně práce a starostí něž jídelny ve velkých městech?
Také se nám ojediněle sama ozve vedoucí, která by nám ráda nějakým způsobem pomohla, chce přispět byť maličkostí, vedoucí, která chce bojovat za lepší vyhlídky do budoucna, která chce ostatní jídelny probudit a povzbudit.

Receptury
Pravidelně sledujeme internetové stránky školních jídelen, sledujeme jídelníčky, hledáme neobvyklé a zajímavé akce ve školních jídelnách. Občas narazíme třeba na originální recepturu. Již jsme takto oslovili spoustu jídelen s prosbou o zajímavé, neobvyklé, originální receptury. Některé obratem poslaly, i vícekrát. Jiné nám sdělily, že vaří podle receptur z té a té kuchařky a žádné originální, upravené receptury nemají. Určitě byste žádnou Vaši recepturu, třeba s malou obměnou nenašli?

Diskuse
V diskusi si můžete vyměňovat názory, radit si vzájemně, podporovat se. Občas se objeví velmi zajímavý příspěvek, který má co říci a oslovil by jistě spousty čtenářů. Bohužel nám však málokdy zanecháte kontakt na Vás. Tak jsme v diskusi objevili i několik vedoucích, které kontakt uvedly a pro vás napsaly články Musím jít příkladem, Můj věčný boj o přežití, Jak to chodí u nás. Získali jsme i několik dalších autorů článků, které jsou mimochodem velmi čtené a vámi kladně hodnocené. Měli byste odvahu uvést kontakt i Vy?

Cenový průzkum
V začátku tohoto průzkumu v březnu 2008 jsme oslovili asi tři desítky jídelen. Kolik myslíte, že bylo vedoucích ochotných spolupracovat? Byly to pouze a právě jen tři jídelny, které se nebály a souhlasily se spoluprací. Velmi jim za to děkujeme, protože nám poskytují spoustu pro vás zajímavých informací, včetně jídelníčků, které zveřejňujeme v článcích o cenovém průzkumu za daný měsíc. Za těmito články se objevují příspěvky různé, i takové, které tyto jídelny či jídelníčky ostře kritizují. Můžete si přečíst doslovnou citaci jednoho z nich:
„Jídelníček z jídelny v Brně nabízí samá levná jídla – fazole s párkem, bramborák, buchtičky, pirohy, rybí prsty, vepřové v mrkvi, žemlovka. Pokud ještě dětem koupí levný chemický jogurt tak může vařit třeba za patnáct korun.
Cena oběda by měla korespondovat s kvalitou. Pokud jídelna nakupuje kvalitní vstupní surovinu, čerstvou, ne chemii, tak asi neuvaří za ceny na spodní hranici ve vyhlášce.
To je stejné jako s rodinnými nákupy. Pokud si nakoupím v Lidlu nekvalitní brak, tak můžu stravovat rodinu levně, ale pokud nakoupím kvalitní zboží, tak zaplatím více. Musíme si zvykat, že za kvalitu se bude platit. Ale pro naše děti by snad kvalita měla být samozřejmostí.“
Myslíte si, že autorka tohoto příspěvku nám pošle svůj jídelníček?

Čas nebo obavy?
Často se vymlouváte na nedostatek času. Nejsou to spíše obavy? Určitě byste nenašly 10 minut na napsání pár řádků v mailu? Napište nám o akcích, které pořádáte ve Vaší školní jídelně, ať je to Týden mezinárodní kuchyně, Týden francouzské či maďarské kuchyně anebo Týden zdraví, ochutnávky pro rodiče nebo zřizovatele apod.. Pošlete nám svůj oblíbený recept, i když je jen s malou obměnou. Pošlete nám jídelníček, třeba dietní (diabetický, bezlepkový apod.) nebo jídelníček pro sportující dítě. Napište nám, s čím se potýkáte v jídelně a jak se to snažíte řešit. Rádi to všechno zveřejníme. Konečně se veřejnost, rodiče, vaši zřizovatelé atd. dozví a zjistí, že stravování ve školách na tom není zas tak špatně, jak se píše. Pomůžete tím nejen ostatním, ale i sami sobě. Musí být o vás slyšet, musíte být vidět, aby velké společnosti ve vás viděly silného konkurenta.


Tímto děkujeme za spolupráci všem jídelnám, všem vedoucím, které neváhají a ochotně a statečně s námi spolupracují a bojují proti větrným mlýnům ve školním stravování.

Monika Štachová je redaktorkou portálu Jídelny.cz

Autor: Monika Štachová
redakce portálu Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Evča1

  to stojí za úvahu
  Přiznám se, že mne přečtení článku nakoplo. Máte pravdu. Každá z nás těch pár minut najde. Jsme sice dětský domov, ale myslím si, že to nevadí. Kam přesně vám mohu napsat? Děláme z dětmi různé akce, obměňujeme recptury, děláme různé týdny kuchyní. Děkuji.

  • Autor: Redakce

   Re: to stojí za úvahu
   Dobrý den paní Evo,
   budeme rádi když nám pošlete receptury nebo napíšete o nějaké akci. Mailová adresa redakce@jidelny.cz
   Děkujeme

 • Autor: Evča1

  to stojí za úvahu
  Přiznám se, že mne přečtení článku nakoplo. Máte pravdu. Každá z nás těch pár minut najde. Jsme sice dětský domov, ale myslím si, že to nevadí. Kam přesně vám mohu napsat? Děláme z dětmi různé akce, obměňujeme recptury, děláme různé týdny kuchyní. Děkuji.

 • Autor: Daja

  spolupráce
  Dobrý den,
  musím přiznat, že tento portál využívám vždy když hledám nové informace, jak o vyhláškách, tak o změnách ve školním stravování. Poslat nové recepty není problém, nějaké určitě budou.
  Daja