Přeskočit na obsah

Co pořád máte se spotřebním košem? aneb kurzy pro učitele

Často slyšíme stížnosti na pedagogy, jak se nevhodně vyjadřují o jídlech ve školní jídelně. Tohoto faktu si všimli organizátoři různých školení a začali nabízet kurzy výživy určené přímo pro pedagogy základních a mateřských škol. Jaké jsou výsledky?

Autor: Ing. Pavel Ludvík

V diskusích, které kuchařky a vedoucí jídelen vedou na různých akcích nebo i na portálu Jídelny.cz, se poměrně často vyskytují stížnosti na pedagogy: jak znevažují práci jídelen, jak se hanlivě vyjadřují o podávaných jídlech, nebo jak nevhodným vyjadřování v jídelně maří výchovný aspekt školního stravování.

Asi také slýcháváte věty jako „Zas čočka?“ nebo „Nemůžete to jídlo pořádně osolit?“, příp. „Proč není k hrachové kaši uzené?“ A vrcholem vše je stížnost „Co pořád máte se spotřebním košem?“

Škola má vzdělávat děti nejen v českém jazyce, v matematice, přírodopisu, ale také v základech péče o zdraví a zdravého životního stylu, kam vhodná výživa nepochybně patří. A je škoda, když učitel svou neznalostí toto úsilí kazí, zejména když před žáky kritizuje předpisy, které pro tvorbu jídelníčků platí.

Důvodem, proč se někteří učitelé takto projevují, může být jistě zlý úmysl nebo snaha uškodit. Takových případů však nebude mnoho a proto hledejme dál. Vede tyto učitele k podobnému vyjadřování neznalost a neinformovanost v oblasti výživy?

To je možná jeden z hlavních důvodů. Na různých školeních týkajících se výživy od kuchařek až příliš často slyšíme: „Toto by měli slyšet naši učitelé.“ Zdá se, že si tohoto faktu povšimli už i organizátoři různých školení a začali nabízet kurzy určené přímo pro pedagogy základních a mateřských škol.

Konference Školní stravování 2014 i pro pedagogy

Společnost pro výživu v roce 2014 poprvé připravila samostatný blok školení výživy pro pedagogy. Stalo se tak při příležitosti konání celostátní konference Školní stravování 2014 v Praze. Odpolední čas, snadná dostupnost místa konání metrem, i samotná Praha jako místo působení tisícovek učitelů – to vše dávalo dobré předpoklady pro hojnou účast.

Výsledek zhodnotil předseda Společnosti pro výživu MUDr. Tláskal takto: „Je zřejmé, že bude nutné udělat ještě hodně práce, aby alespoň ti z pedagogů, kteří se zabývají problematikou výuky ke zdravé výživě, projevili zájem o podobné semináře.“ Zájem o tuto akci pro učitele tedy byl minimální. 

I Státní zdravotní ústav nabízí kurzy pro učitele

Školení pro pedagogy na téma výživy připravili rovněž ve Státním zdravotním ústavu. V kurzu učitelům doporučují, v kterých předmětech učit děti o výživě. Je připraven výklad o výživových potřebách dětí. Účastníci se seznámí s požadavky na pravidelnost, pestrost, přiměřenost stravy a s potravinovou pyramidou. Dostanou informace o současné nevyhovující situaci se školními automaty a bufety, a to nejen v ČR, ale i ve světě, a nástin možných řešení. Seznámí se i s působením reklamy, ovlivňující nákupní chování dětí, nahlédnou do projektu Pyramidáček pro ZŠ.

Jak jsme ovšem v SZÚ dozvěděli, ani zajímavá témata, ani celkem nízký účastnický poplatek 400 Kč nebyly dostatečným důvodem k tomu, aby se učitelé o tento kurz více zajímali. Kurz proto ani jednou neproběhl.

Liberecko vzdělává pedagogy

Centrum vzdělanosti Libereckého kraje realizuje ve svém regionu projekt Zdravá výživa a škola.  Obsahem projektu jsou praktické a teoretické kurzy o zdravé výživě, které jsou určeny jak pro personál školních jídelen, tak pro pedagogy. Bloku seminářů určených pro pedagogy mateřských a základních škol se účastnilo na jaře 2014 celkem 19 lidí.

Lektorka Kateřina Halamová uvádí: „Zájem nepedagogických pracovníků byl opravdu velký, jelikož projekty a školení tohoto typu jsou pro ně vzácné. Naopak zájem pedagogických pracovníků je menší, než jsme očekávali, což je důvodem přesycenosti pedagogů kurzy dalšího vzdělávání a zároveň jejich povinností se kurzů DVPP účastnit. Nicméně jejich zpětná vazba a reference na kurzy jsou velmi kladné.“

Reference z některých kurzů se vyjadřují poměrně kladně, vyjadřují se nejen k jeho přínosu pro další učitele, ale i pro rodiče:

– Doporučila bych tento kurz nejen pedagogickým pracovníkům a nepedagogům, ale všem rodičům, kteří by se měli informovat a seznamovat s touto problematikou kvůli svým dětem a jejich stravování.

– Doporučila bych ho kolegyním, které se zabývají zdravým způsobem života a zařadily by to do výuky, a dále kuchařkám i rodičům.

– Kurz doporučuji, posunulo by to stravování, alespoň pohled na současné stravování nejen ve školách, ale i stravování celkově.

Poslední z názorů koresponduje se závěrem lektorky Halamové, která tvrdí: „Na školách je velmi důležitá komplexní osvěta, která bude propojovat jak výuku, tak školní stravování, tak i přístup rodičů.“

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Radana

    Chování pedagogů
    Bylo by dobré, aby někdo vysvětlil pedagogům, co je slušné chování v jídelně. U nás si klidně sedají na jídelní stoly (tj. pokládají zadní část těla tam, kam si jiný položí talíř s jídlem), nebo cíleně vyrušují žáky u oběda různými pokyny nevztahujícími se k jídlu. Žáci tak přestávají jísti, poslouchají učitele, jídlo jim vystydne nebo jim uplyne přestávka na jídlo.

  • Autor: zdenda

    problém spotřební koš
    Dobrý den,to jsem ráda,že sedání na stoly ze strany učitelů není problém jen u nás.Když už jsem se na to nemohla dívat,napsala jsem na nástěnku.Děkuji,že z hygienických důvodů nesedáte na stoly v jídelně.Špitáního u stolu bylo plno,ale chytili se za nos a na stoly si nesedají.To víte celé dopoledne na nohou,to jednoho unaví.Hezký den

  • Autor: kurzy pro učitele

    Co pořád máte se spotřebním košem? aneb kurzy pro
    Dobrý den,je nutné vzdělávat i pedagogické pracovníky,hlavně ředitele/ky škol a MŠ.Tato školení musí být pro ně povinná,jako jiná školení(je uzákoněno).Hlavně tato školení musí být hrazena min.školství,jinak bude účast mizivá.Děkuji za pomoc ŠJ.

  • Autor: raduza

    pedagog a spotřební koš
    Ano, tento problém mám i já a opravdu se na nový školní rok netěším a poznámka: Prosím Tě, co to máš tento týden za jídelníček mě děsí už teď. Na konci minulého si neodpustili poznámky k jídelníčku ani na zakončení školního roku, které jsme jako zaměstnanci měli, kde se má člověk pobavit, uvolnit a odlehčit ten emočně a pracovně napjatý konec roku (alespoň pro mě). Bohužel to schytávám na každé pobobné akci – den učitelů, vánoční posezení apod.

  • Autor: terča

    kurzy pro učitle
    Přesně vím o čem mluvíte. Tuto práci dělám již 20 let a pořád říkám proč nechodí učitelé na povinné školení!!! Také se vůbec netěším na nový školní rok,ale na ty nové dětičky se těším.