Přeskočit na obsah

Co se píše v létě o školním stravování

Navzdory žhavému létu, kdy je většina školních jídelen zavřena, se školní stravování stále objevuje ve sdělovacích prostředcích. O čem se v nich píše a hovoří?

Autor: Redakce Jídelny.cz

Opravdu děti pijí sladké nápoje na základě státního doporučení?

Stanice ČRo Radiowave přinesla rozhovor s Margit Slimákovou. První polovina pořadu byla věnovaná extrémním výživovým směrům. Dále se diskutovalo o spotřebě mléka a cukru. Slimáková uvedla, že kvalitní mléko (např. od farmáře) je dobrou součástí výživy, avšak rozhodně ne slazené. Doporučila zmenšit množství jakéhokoli přijímaného cukru a snížit úroveň sladké chuti, kterou vyžadujeme.

V další fázi rozhovoru se uchýlila ke zjevně nepravdivým tvrzením a manipulacím. Řekla, že sladké nápoje pijí děti ve školních jídelnách na základě státního výživového doporučení (spotřebního koše) a doplnila, že naprostá většina školních jídelen podává pouze slazené nápoje.

O spotřebním koši se vyjádřila jako o normě, která je zcela odlišná od výživových doporučení v okolních zemích a která „je výživově z dnešního pohledu naprosto mimo.“ Jako příklad uvedla, že spotřební koš doporučuje extrémně vysoké množství mléka a že když děti nerady čisté mléko, odborníci radí: doslaďte ho. Poslední část rozhovoru byla věnovaná popularizaci iniciativy Skutečně zdravá škola.

Lze snad souhlasit s tvrzením, že sladké nápoje v jídelnách převažují, ovšem ne s tím, že „naprostá většina jídelen podává pouze slazené nápoje.“ Margit Slimáková opomíjí fakt, že množství jídelen dnes už nabízí výběr nápojů, včetně neslazených, a že v nabídce nápojů se stává standardem čistá voda. Neškodilo by mít lepší informace.

Jak na dietní stravování v Praze 3

Na jaře vydalo Ministerstvo zdravotnictví doporučení, za jakých podmínek lze realizovat dietní stravování ve školní jídelně. Doporučení je velmi nejasné a prakticky málo použitelné. Jednou z jeho podmínek – ostře napadanou – je použít služeb vybraných nutričních terapeutek. Seznam těchto osob je však velmi omezený, v některých krajích je to pouze pár lidí. Za těchto okolností není divu, že některé organizace a subjekty na doporučení ministerstva nehledí, a v dietním stravování se zařizují po svém.

Patří k nim nejen asociace ASPOS, o jejíž směrnici jsme psali, ale i Městská část Praha 3. Ta na svých stránkách informuje, že pro školní jídelny, které budou od 1. září připravovat dietní stravu, sestavila vlastní směrnici, jak vše realizovat.

Dále informuje, že proběhne dvoudenní seminář o přípravě dietní stravy. Jeho účastníci projdou teoretickou částí o dietách a pak se naučí základy přípravy diet, zejména bezlepkové a šetřící. Lektorkami budou učitelky Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy, která jako jediná v Praze poskytuje vzdělání v oboru nutriční asistent a nutriční terapeut. Seminář se bude konat v posledním srpnovém týdnu v kuchyni Základní školy Chelčického.

Potvrzuje se tak fakt, že ministerstvo školství čím dál více přenechává zodpovědnost i financování školního stravování zřizovatelům jídelen a těm nezbývá, než se starat…

Omezení automatů a bufetů k 1. září nebude

Všichni jsme napjatě očekávali znění prováděcí vyhlášky k zákonu o veřejném zdraví, která měla přinést praktické podrobnosti k omezení sortimentu automatu bufetů ve školách a měla platit od 1. září 2015. Server Novinky.cz však píše, že to hned tak nebude, a přináší informaci Jitky Ježkové z tiskového oddělení ministerstva školství: „Zmiňovaná vyhláška od letošního září v platnost nevstoupí, neboť pokračuje jednání mezi oběma ministerstvy i uvnitř našeho ministerstva na úrovni náměstků.“ Článek dále seznamuje s některými návrhy, které k sortimentu automatů a bufetů připravilo sdružení Skutečně zdravá škola. Je mezi nimi např. zeleninovo-ovocný bufet nebo bezplatná nabídka pitné vody, případně vody ochucené citrusem, bylinkami nebo neslazený čaj.

Server přináší ještě jednu zajímavou informaci: ministerstvo zdravotnictví předalo podklady k vyhlášce ministerstvu školství a to vede legislativní proces. Zkušenosti ukazují, že ministerstvo školství legislativní procesy často nezvládá. Nedokáže připravit předpis k zadanému datu, opakované oddaluje účinnost nových právních předpisů, zveřejňuje je na poslední chvíli či dokonce až po datu účinnosti. Můžeme být proto zvědavi, kdy nová vyhláška bude zveřejněna.

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Božidara

    Stát začal „Slimákovou“ kopírovat
    Stále paní Slimákovou kritizujete a přitom stát začal svým projektem ZDRAVÁ ŠKOLNÍ JÍDELNA v podstatě kopírovat projekt SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA za kterým paní Margit stojí.
    Nebylo by lepší vzít si z obou iniciativ to dobré …

    • Autor: Anti-Pytlík

      No právě. Stát se nechal ukřičet nekompetentními hysterkami a vede stravování v ČR směrem Laos a Kambodža.

  • Autor: emmo4

    Srovnání
    Nemůžete přece srovnávat projekt Skutečně zdravá škola a Zdravá školní jídelna. Tyto dva projekty mají společné jen slovo „zdravá“. A každý z nich si pod tím představí něco jiného. Na jedné straně demagogie, osočování, útoky, z druhé strany reálné nápady, jak zlepšit školní jídelnu. Myslím, že Zdravou školní jídelnou se můžeme nechat inspirovat bez obav, že něco zkazíme.

    • Autor: zdravá

      Spíše bych řekla, že „zdravá školní jídelna“ projekt „skutečně zdravé školy“ kopíruje …

  • Autor: Praha 3

    Děláme, co můžeme
    Děláme, co můžeme, ale stejně žijeme ve strachu, že nás budou obviňovat, že nejsme týmoví hráči a snažíme se to dělat po svém. Ale dodržujeme všechna pravidla a snažíme se to řešit zdravým selským rozumem. Jde přece o to, aby děti dostaly co potřebují. Snažíme se najít tu nejschůdnější, ale profesionální cestu, a až čas ukáže, jestli jsme to udělali správně.