Přeskočit na obsah

Diskutujeme na portálu (1)

V posledních týdnech se v diskusním fóru portálu Jídelny.cz začalo mohutně diskutovat a podstatně vzrostl počet diskusních příspěvků. S tím však souvisí některé potíže: diskuse jsou dlouhé, nepřehledné, objevují se podvrhy, urážky, očerňování a vulgarismy. Jak tyto tendence budeme řešit?

Autor: Pavel Ludvík

V posledních týdnech podstatně vzrostlo množství lidí, kteří portál Jídelny.cz navštěvují. Objevují se nejen vedoucí jídelen, ale i mnoho dalších, velmi kvalifikovaných lidí z mnoha oborů, které přilákal široký záběr portálu Jídelny.cz. A ještě mnohem víc se zvýšilo používaní diskusního fóra portálu. Zde se počet zápisů oproti předchozím obdobím zdvojnásobil, v některých dnech i trojnásobil, patrné je i zvětšení délky příspěvků.
S tím souvisí i některé potíže, které diskutující mají: diskuse jsou dlouhé, únavné a nepřehledné. Objevily se spory, vyplývající pouze z nepochopení otázky či odpovědi, různá přehlédnutí. Diskutuje se o všem možném, jeden přes druhého, bez ohledu na zadané téma. Různé odbočky od tématu, které se dříve snadno přeskočily, nyní začaly lidem vadit.
Bohužel se také objevilo podstatně víc ironických poznámek, urážek, vulgarismů, neopodstatněného očerňování firem a také podvrhů, kdy se jeden mluvčí vydával za jiného. Na všechny tyto tendence musel portál zareagovat. Připravili jsme pro vás proto sadu pravidel pro chování v diskusi a několik nových funkcí, které vám diskusi zpříjemní a učiní ji přehlednější.

Nové příspěvky
Na úvodní stránku diskuse (s přehledem kategorií) je přidána funkce Nové příspěvky, která vám vypíše seznam všech příspěvků za posledních několik dnů (standardně je nastaven 1 den). Získáte tak dokonalý přehled, co kde bylo v poslední době zapsáno. Z každého takového příspěvku budete moci kliknutím přejít do příslušného diskusního tématu. Tato funkce pracuje pouze v oblasti klasické diskuse, nikoli v oblasti příspěvků u článků.
Stále platí, že pro lepší orientaci máte v každém diskusním tématu k dispozici funkci, která barevnou značkou zvýrazní příspěvky za posledních několik dnů.

Archiv
Protože diskusních témat podstatně přibylo, začínají být dlouhé i pouhé jejich přehledy. Mnohé z nich navíc již nikdo nenavštěvuje. Zobrazovat se tedy budou pouze aktuální témata, tj. taková, v nichž se v posledních 3 měsících diskutovalo. Ostatní budou skrytá v archivu. Budete si je moci zobrazit kliknutím na odkaz archiv. Budete-li v archivu, kliknutím na odkaz aktuální témata se zase dostanete zpět.

Další drobné změny
– V průběhu posledních 2 týdnů si již mnozí všimli, že v příspěvku mohou používat Enter na odřádkování (ne tedy, že Enter zapíše příspěvek do diskuse). Zejména delší zápis nyní tedy může být mnohem přehlednější. Délka příspěvku je omezena na 2000 znaků.
– Abyste se v diskusních příspěvcích lépe orientovali, mohli lépe odkazovat na jiné příspěvky a abychom eliminovali spory o autorství, je nyní povinné zadání jména. Zápis bez uvedení autora není možný.
– Před zapsáním příspěvku do diskuse musíte kliknutím potvrdit, že jste se seznámili s Pravidly diskuse.

Moderátor
Další změnou je, že diskuse, která byla v podstatě volná, bez jakéhokoli dohledu, bude nyní moderovaná. Diskusní fóra, řízená a kontrolovaná určenou osobou, jsou na internetu zcela běžná, zejména na odbornějších www stránkách. Velmi pěkně jsou popsány výhody moderovaných diskusí v  článku, který byl nedávno publikován na internetu.

Moderátor bude do diskusí zasahovat, řídit je, upozorňovat diskutující na zápisy na hranici pravidel. Bude mít také právo v určitých případech diskusní příspěvky mazat, upravovat, příp. také diskuse zastavovat či zcela odstraňovat. To však budou, jak pevně doufáme, zcela ojedinělé případy.
Když se podíváte na český i světový internet, moderování diskusí, dokonce i s povinnou registrací autorů je zcela běžná praxe. Důvody rušení diskusí u článků o Romech, gayích apod. si jistě dokážete představit. Co vše ale museli lidé napsat v diskusi k článku o smrti prezidentovy matky, že ji musel moderátor také ukončit? Tento a další příklady zastavení diskusí jsme v nedávné době přinesli v článku Nechceme rušit diskusi, ale…

Pravidla diskuse
Abychom si vyjasnili, co se v diskusi smí a nesmí, abyste případně nebyli vystaveni právnímu postihu, jsou nyní na portálu Jídelny.cz stanovena nová pravidla diskuse. Nejsou určena pro postihování diskutujících, ale spíše proto, aby vám pomohla orientovat se v tom, co je přípustné a co ne. Doporučujeme si je přečíst a dodržovat je. Jinak bude moderátor do diskuse zasahovat a dodržování pravidel si vynucovat. Zavedení pravidel bude v nejbližší době doprovázeno cyklem článků, které budou jejich význam vysvětlovat.
V diskusi nesmíte urážet a zesměšňovat lidi jiného názoru, pohlaví atd., používat urážky, vulgarismy. Nově platí, že musíte dodržovat téma diskuse (to bude asi pro mnoho z vás oříšek), nesmíte v ní zveřejňovat údaje, které by mohly působit jako reklama (pozor, jména firem  současně s kontakty na ně – musíte si je vyměnit mailem nebo telefonem).
Věřím však, že řídit se pravidly bude pro vás snadné. Jen nezapomeňte, že před zapsáním příspěvku do diskuse musíte potvrdit, že jste Pravidla vzali na vědomí.

Kritika v diskusi
Budete-li v diskusi kritizovat (zejména komerční firmy), piště kritiku uvážlivě. Nesmí jít o bezdůvodné špinění pověsti firem či jejich očerňování. Vždy v kritice musí být uvedeny důkazy, příklady a fakta. Nelze tedy napsat, že „firma ta a ta jsou prachsprostí darebáci“, musí být uvedeno proč. Nepoužívejte portál k osobním výpadům a řešení osobních sporů.

Mimořádné situace
Pro řešení mimořádně závažných nebo v rychlém sledu se opakujících porušení pravidel diskuse, máme připraveny nástroje, které dočasně celou diskusi nebo její část vypnou, příp. dočasně odstraní okénko s diskusí z homepage. Stane-li se něco takového, všem slušným návštěvníkům se předem omlouváme. Vypnutí diskuse bude zcela jistě trvat pouze krátkou dobu, během níž se pokusíme  uvedené příspěvky odstranit.

Věříme, že uvedené novinky a vysvětlivky diskusi zpříjemní a zkvalitní.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Aleš

  Dotaz
  Dobrý den pane Ludvíku,
  je výborné, že máte rubriku diskuse, že je i tématicky rozdělená, je i dobře, že se snažíte do toho vnést řád. Nicméně malou připomínku bych měl. Nebylo by možno něco udělat s řazením příspěvků a s tím aby bylo více zřetelná návaznost odpovědí na jednotlivé příspěvky?
  Děkuji, hezký den.

 • Autor: Pavel Ludvík, Jídelny.cz

  Řazení
  Ad řazení: jak to myslíte s řazením? Jestli narážíte na to, co se již v diskusi vícekrát objevilo, že reakce se zařadí k jinému příspěvku, tak tuto chybu se nám nepodařilo vyvolat. Mám za to, že diskutující prostě kliknul na Odpovědět u špatného příspěvku. Můžete to upřesnit?
  Ad souvislost? Myslíte nějaká grafická vlákna, jak to je např. na http://cesko.ihned.cz/c4-10072040-20484320-002000_d-svedska-tv-uplatky-pro-cechy-za-gripeny
  Díky za reakci.

  • Autor: Aleš

   Re: Řazení
   Dobrý den,
   díky za reakci. Ano tak nějak. Ovšem tím neříkám, že to tam mají zas o tolik lepší než tady. To jistě ne.
   Ale určitě by věci třeba prospělo, kdyby šly příspěvky řadit podle vlákna a času a poslední příspěvek byl nahoře?
   Zdravím.

 • Autor: Pavel Ludvík, Jídelny.cz

  Změny struktury
  Probral jsem to s programátorem. Možné by to bylo. Jde ovšem o kompletní přeprogramování celého SW, navíc se musí zvážit i jistá „proti“, které to má. Pokud se pro toto řešení rozhodneme, nebude to bohužel v nejbližší době a určitě na spuštění nového SW všechny upozorníme.