Přeskočit na obsah

Dobré i špatné zprávy o školních jídelnách

Školní jídelny jsou pro média vděčným tématem a ta se o nich zmiňují se železnou pravidelností. Mnohdy, i když ne vždy oprávněně, v negativním světle. Nás v květnu zaujaly dvě zprávy, které opět lehce rozvířily veřejné mínění. V následujícím článku se dozvíte více.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Školní stravování se pravidelně dostává do hledáčku sdělovacích prostředků. V regionálním tisku si tu přečteme článek o besedě ve školní jídelně, tu o tom, že se jídelna bude rekonstruovat. V celostátních médiích se ke školnímu stravování vyjadřují slavní herci, jako by vystudovali hotelovou školu a ne DAMU, nebo noviny informují, že ta a ta jídelna byla vykradena, že do jídelny dodali desítky kilogramů masa se salmonelou. Případně se autor rozhořčuje, že třetina jídelen nedodržuje výživové normy (děti nejedí čočku a hrách a proto má třetina jídelen potíže splnit normu luštěnin).

V květnu nás však zaujaly dvě zprávy, které vzbudily větší ohlas. Jedna spíše negativní a druhá pozitivní…

Jak solí školní jídelny?

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil v květnu 2019 další zajímavé informace. Porovnal obsah soli ve fastfoodových výrobcích a obědech školních jídelen. A závěr? Používání soli sice od roku 2013 mírně kleslo, ale slanost školních obědů a nabídky fastfoodů se významněji neliší.

Školní jídelny se samozřejmě okamžitě dostaly na pranýř sdělovacích prostředků. Ty zdůrazňují, že školní stravování používají dvojnásobné množství soli, než odpovídá doporučením. Přesoluje ale celá společnost, kuchařka ve školní jídelně to sama nespraví.

Co dělají ministerstva?

Zpráva SZÚ obsahuje velmi sugestivní a burcující otázky: Kdo vlastně nese nějakou odpovědnost za dodržování limitů v obědech pro děti? Kdo to bude metodicky jasně řešit, ale ne mnoho let diskutovat?

Jakoby pod čarou se předpokládá, že školní jídelny nemohou obsah soli snížit samy, že takové úsilí musí vyvinout celá společnost a že by ho někdo měl řídit. Člověk se nemůže ubránit dojmu, že by se za nos mělo chytit ministerstvo školství, zdravotnictví, možná i další. Výsledky jejich nečinnosti známe. Amatérské a nedokonalé formulace ve vyhlášce o školním stravování, neřešené problémy s přípravou diet nebo stravováním dvouletých dětí, odporující si pokyny vyhlášky o školním stravování a Nutričního doporučení, rozdílné postoje pracovníků KHS a ČŠI k nízké spotřebě cukru ve školních jídelnách atd.

Lidé ve školních jídelnách jsou hrdinové

Velkou pochvalu školním jídelnám naopak vysekl v pořadu Frekvence 1 Zdeněk Pohlreich. Jméno tohoto svérázného šéfkuchaře zná v České republice snad každý a jeho slova mají svou váhu. Rady, kterými 10 let zásoboval české restaurace i domácnosti, nelze ve školním stravování jen tak použít, protože jídelny jsou limitovány různými závaznými pravidly i cenovým stropem.

„Lidé, kteří pracují ve školních jídelnách, jsou pro mě hrdinové, beze srandy. Protože tam jdou, za tu mizernou výplatu, starat se o děti,” řekl Pohlreich a vyzval, aby společnost tyto lidi více oceňovala.

„Myslím si, že lidé, kteří to tam konzumují, nebo rodiče, kteří k tomu mají vždycky co říct, by si měli uvědomit, že lidé v jídelnách opravdu dělají za mizerný plat, že jsou tam od pěti od rána a tak dále,” upozornil kuchař.

Na školní jídelny se přitom opakovaně snáší spousta kritiky. „Celý ten problém je myslím si v penězích. Je to o tom, že dokud jídlo bude stát 25 korun, tak z toho nikdy nikdo neudělá nic lepšího. Kdyby jídlo stálo dvakrát tolik, tak myslím, že bude hned lepší. Jenomže všichni ti křiklouni samozřejmě řeknou, že to vlastně tak špatný není, když po nich budete chtít dvakrát tolik peněz,” míní Pohlreich.

Školní stravování je luxus

To, na co si řada z nás stěžuje, je přitom podle něj naprostý luxus. „Musíme si uvědomit, že školní stravování, teplé, je světově nevídaný luxus. Myslím, že jsme jedna z mála zemí, která to tak má. V celé Anglii nebo Americe dostanou děti do školy sendvič a nikdo to s nimi vůbec neřeší. To, že tady všichni daňoví poplatníci platí rodičům, kteří mají děti ve škole, jídlo, které z jejich vlastní kapsy stojí takovou směšnou částku jako 550 korun za měsíc, si myslím, že je úplně nevídaný. Takže ještě si stěžovat – tohle mi přijde opravdu zvláštní,” uvedl Pohlreich.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: ivka6

    Dobré i špatné zprávy o školních jídelnách
    Nevím, co chtěl autor článkem sdělit. Jediným expertem na školní stravování je pan Pohlreich. Souboj ministerstev a lidí z praxe.
    Jedinečnost školního stravování.
    Není vždy všechno jen bílé nebo černé. Pravda je někde uprostřed. Nevím, jaké pokyny jsou ve vhlášce o školním stravování, které by si protiřečily s nutričním doporučením. Vycházejí ze stejného základu.
    Kdo chce vařit diety, ať je vaří.
    Problém je také v tom, že sehnat kvalitního vyučeného pracovníka v oboru je nadlický úkol. Ve školním stravování budou vařit všechny příbuzné a nepříbuzné obory, tak se nedivme, že přesolují pokrmy, neumí základy technologie přípravy pokrmů, a vedoucí jídelen jakbysmet. Budeme mít moderní kuchyně, ale žádné odborníky v nich.

    • Autor: Pavel Ludvík

      Čtenář se ozývá, tak autor musí také. Autor chtěl upozornit, že školní stravování není sdělovacím prostředkům ukradené, že se v nich o něm píše, a to nejen v negativních souvislostech, ale i v pozitivních – a to je velice příjemné. A pokud jde o protiřečení vyhlášky a ND: co třeba spotřeba cukru a tuku? Nepřipadá vám zvláštní, že ND vyzývá ke snižování spotřeby těchto potravin a přitom většina jídelen má zejména spotřebu cukru hluboce pod normou uvedenou ve vyhlášce?

  • Autor: Zdenouš

    zprávy
    U nás se snažíme solit málo,ale mohu vám říct,že učitelé mají na stole slánku a učitelé aniž by jídlo ochutnali si sednou ke stolu,vezmou slánku do ruky a solí.Dodržujeme nutriční doporučení,sptřební koš a další,ale že je nám to vcelku k ničemu,pokud jídlo děti nesnědí a vyhodí se do odpadu,to vcelku nikoho nezajímá.Ty tuny kvalittního jídla končící ve zbytkách mi tedy opravdu vadí!!!!

  • Autor: Léto

    Optimista
    Jsem od přírody optimista. Takže: za chvíli se tím nebudeme muset trápit. Nebudeme řešit spotřebu cukru ani to, že děti nejedí luštěniny, ani to, že Pohlreich má pravdu. Nejnižší nezaměstnanost od dob revoluce, směšné platy a nezájem o manuální práci brzo jídelny postupně uzavře. Kuchařky i pomocné odchází za lepším nebo do důchodu a nikdo nový nepřichází. Co z toho plyne, děti si budou, tak jak je zmínka v článku, nosit třeba sendviče a odpovědný bude rodič. Z dobře vybavených jídelen by mohly být fastfoody nebo komerční restaurace, které by zaměstnaly zbylý personál za důstojné platy a děti majetnějších rodičů by si kupovaly oběd za komerční cenu. Ubylo by i zbytků. Tak buďte také optimisty. Hezké léto.

  • Autor: alex

    proč stále kritizujeme?
    Možná by chtělo malinko upustit od emocí. Ten kdo drží pytlík se solí v ruce je kuchař/ka a ten kdo nakupuje například polotovary plné soli je vedoucí školní jídelny. Tady je možnost dělat věci lépe i bez vyhlášek a legislativy. Jde o morální podtext. Vaří se pro děti a y by měly dostávat to nejlepší co lze. Nebo se pletu?
    To, že SZÚ konečně vzalo obědy a podívalo se po desítkách let na jejich složení je přece super a to je možnost školní stravování posunout dál. A my se zatím chováme spíše ublíženě. Někdo kritizuje náš jedinečný systém. Ano systém starý více jak 70 let, který nezaznamenal změny. Rodiče platí za suroviny bez toho, aby vlastně věděli za co platí a kolik jejich dítě dostane na talíř. Pokud pořád budeme zavírat oči před přesně definovanými problémy, nikam se nikdy neposuneme. Pojďme se spíš domluvit na tom jaké jsou možnosti dělat věci lépe. I já stejně jako pan Pohlreich mám neskutečnou úctu k personálu školních jídelen a vím, že oni chtějí více.

  • Autor: Janca

    Plat
    Opravdu by se někdo měl za myslet nad platem kuchařky. Jak říkáme děláme to z lásky k dětem. Jinak tam už nejsme. Dostanete do kuchyně konvektomat a sníží se úvazek přece nebudete mít tolik práce slova ředitelky. Pak mějte radost z práce.