Přeskočit na obsah

Gelové nehty aneb musíme mít na všechno vyhlášku?

V diskusi portálu Jídelny.cz se opakovaně objevují určité otázky a urputně se k nim hledají legislativní odpovědi. Je ovšem sporné, jestli vždy hledat v právu je správná cesta. Nebylo by lépe využít historických zkušeností našich předků? Jedním z takových dotazů je, zda může kuchařka nosit gelové nehty.

Autor: Ing. Pavel Ludvík


Předpisům pro přípravu jídel věnovaly všechny historické etapy velkou pozornost. Staré židovské předpisy nebo předpisy franské říše (z doby císaře Karla Velikého, 8. st. n. l.) si svou přísností nezadaly s těmi dnešními. Pokyny pro manipulaci s potravinami a přípravu jídel se postupně rozvíjely, měnily. Dědily se z generace na generaci – ne jako doklad útisku vrchnosti, ale jako záruka, že lidé z rodiny, kmene, rodu či vesnice přežijí a že nebudou hromadně zkoseni nějakou střevní nákazou. Nebyly vtisknuty do žádného zákoníku, představovaly spíše nutná, ale dobrovolně dodržovaná pravidla, dnes bychom řekli Správnou výrobní praxi.

Až druhá půle 20. století znamenala přechod od dobrovolnosti těchto pravidel k jejich právní kodifikaci a státem dirigovanému vymáhání. Zmizely cechy, které na přípravu pokrmů dohlížely, zmizely zkušené kuchařky, které za kvalitu jídel ručily, a zmizely i selské rody, které s výrobou potravin a s jejich manipulací měly velké zkušenosti. S nimi bohužel zmizel i selský rozum, která nám často dává ty nejlepší odpovědi na složité otázky. A nastoupila strohá řeč práva…

U nás doma uchováváme jako raritu starou kuchařskou knihu z roku 1958. Je celá ohmataná, rozbitá a umaštěná. Vyšla v době vrcholného kolektivismu, ale dává tušit, že ji připravoval tým zkušených prvorepublikových kuchařek. Ten v ní sice musel reagovat na ideologické požadavky socialistického společného stravování, ale zároveň do ní vtělil své nejlepší zkušenosti ověřené dlouholetou praxí. A na tuto knihu myslím vždy, když čtu nějaký dotaz podivující se přísnosti hygieniků.

Může mít kuchařka gelové nehty?
Tato otázka se v posledních měsících objevuje v diskusi portálu Jídelny.cz s opakovanou tvrdošíjností. Argumenty tazatelek jsou nasnadě. Co v demokracii není zakázáno, je povoleno. A zákaz gelových nehtů ve vyhlášce vysloveně není uveden!
Nahlédněme tedy do padesát let staré kuchařky a čtěme: Lidé pracující v kuchyni mají mít vždy čisté ruce a předloktí, nehty krátce ostříhané a vyčištěné.
Nepíše se zde sice, zda to platí i pro nehty gelové, ale z podstaty věci vyplývá, že takový nehet výrazně přesahuje konec prstu. Tvoří ideální prostor pro přežívání mikrobů, kousky laku se mohou v agresivní prostředí kuchyně odloupnout a spadnout do pokrmu, nehledě na možnost ulomení samotného nehtu, který v hromadě bramborové kaše není snadné najít (jak potvrzují vaše praktické zkušenosti).

Proč musíme vydávat tak horkou polévku?
Mám v živé paměti, kterak se v roce 2004 při zavádění systému HACCP strhla bouře ohledně paragrafu vyhlášky 107, který přikazoval vydávat pokrmy při teplotě nad 63 stupňů nebo pod 8 stupňů. „To se nedá jíst, strávníci se spálí,“ volaly školní kuchyně. A co na to říká stará kuchařská kniha?
Teplé tekuté pokrmy nemají mít při vydávání teplotu nižší než 75 stupňů, a teplé hutné pokrmy teplotu, která není nižší než 65 stupňů. Teplota studených pokrmů se má pochybovat podle jejich druhu od 7 do 14 stupňů. Tím je pak prakticky zaručeno, že pokrmy podávané v teplém stavu budou mít na talíři teplotu kolem 55 stupňů.
Jak by se tvářily jídelny dnes, kdyby měly takové nařízení zachovávat? Předpis je dnes v tomto bodě ještě mírnější. Asi proto, že máme lepší léky a rychlejší záchranku…

Musím kontrolovat teplotu ve skladech a lednicích?
Kolik nevole vyvolali hygienici, kteří v posledních letech začali nekompromisně vyžadovat pravidelné kontroly lednic, skladů a sledování teplot. Dodnes se v diskusi portálu Jídelny.cz objevují dotazy, jaká že přesně má být teplota v lednici a jestli se to skutečně musí kontrolovat. Znovu otevřme kuchařku z roku 1958 a čtěme:
Pečujeme také o správné uložení zeleniny, ovoce, brambor a jiných poživatin… Uskladněné poživatiny pravidelně kontrolujeme…
Čistota kuchyní, spíží a všech ostatních přídatných místností i všeho vybavení musí být samozřejmostí. Špíže mají být suché, chladné, šeré a prosté hlodavců.
Při čtení těchto vět obzvláště myslím na jednu školku, kterou dal před mnoha lety předseda MNV přestavět pro pohodlí personálu tak, že sklady se ocitly na jižní straně budovy…

Výdej jídla
Ve vyhlášce 107 se v roce 2001 objevilo nařízení vydat stravu do 3 hodin po uvaření. Co diskusí to vyvolalo! V roce 2004 byla tato doba prodloužena na 4 hodiny. A důvody, proč to nejde, se hledaly stále. Naposledy hledám v ohmatané kuchařské bichli, co ta na to říká:
Pokrmy podáváme čerstvě připravené a dobu dvou hodin od ukončení úpravy stravy k jejich podání je třeba pokládat za maximálně přípustnou.
Vzpomínám, se na letním příměstském táboře jednomu chlapci udělalo nevolno. Posnídal „jen“ kousek pizzy od včerejška…


A tak bychom mohli pokračovat dál. Staré dobré zkušenosti jsme zahodili, nové nemáme a odpovědi hledáme v právu, zákonech a vyhláškách. Je to ale cesta? Nestačil by někdy zdravý rozum?

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Alena II.

    Poděkování
    Pane Ludvíku, děkuji Vám za Vás článek. Mluvíte mi přímo z duše.Na téma „gelové nehty“ jsem v diskuzi také několikrát reagovala. Na některé z nás nestačily rozumné argumenty, dokonce ani příspěvek paní hygieničky. Některé kolegyně si prostě odvykly používat občas svoji hlavu, ale na všechno chtějí mít nějaké zákony nebo nařízení. Takže ještě jednou: děkuji.

  • Autor: Aleš jiný

    přesné.
    Osobně mě skutečně přišlo neuvěřitelné, že někdo dokáže psát na ministerstvo dotaz ohledně gelových nehtů…
    Znalost předpisů, hygienický cit a odvaha používat vlastní rozum chybí bohužel zcela zjevně mnoha vedoucím jídelen.
    V tomto úhlu pohledu vidím budoucnost školních jídelen dost chmurně.

  • Autor: Aleš jiný

    přesné.
    Osobně mě skutečně přišlo neuvěřitelné, že někdo dokáže psát na ministerstvo dotaz ohledně gelových nehtů…
    Znalost předpisů, hygienický cit a odvaha používat vlastní rozum chybí bohužel zcela zjevně mnoha vedoucím jídelen.
    V tomto úhlu pohledu vidím budoucnost školních jídelen dost chmurně.

  • Autor: Pekařka

    gelové nehty
    Pane Ludvíku, děkuji za výstižný příspěvek k tématu. Připadá mi také, že hodně lidí někde pozbylo zdravý selský rozum a diskuse ke gelovým nehtům už byla přinejmenším trapná. Když se kuchařka nedokáže obejít bez této, dle mého názoru, zbytečné ozdoby, měla by si najít takovou práci, kde nebudou vadit a nevymýšlet fígle, jak by to s nimi v kuchyni mohlo jít. Všem rozumným kolegyním a kolegům přeji hezký den.

  • Autor: Alena II.

    Používání vlastní hlavy
    Po nahlédnutí na téma dnešní diskuze je zcela zřetelně vidět, jak to s tím používáním vlastní hlavy a selského rozumu u některých kolegyň je. Přestože v diskuzi ohledně vnitřního auditu je zcela zřejmé z příspěvku paní hygieničky i pana Aleše jiného, jak by se měl dělat vnitřní audit, nějaká dobrá duše v dobrém úmyslu nabídla na to jakýsi formulářík,a jak se dalo očekávat, diskuze je zahlcena žádostmi o tento fomulář ! Přitom stačí, aby si občas prošly pracoviště, podívaly se na to, zda vše odpovídá hyg.požadavkům a co by se dalo kde opravit nebo upravit, čemu věnovat zvýšenou pozornost a bylo by to. Vždyť se může během provozu měnit i systém kritických bodů v souladu s momentální situací v provozu.Fakt je to smutné.