Přeskočit na obsah

Jak kdysi začínalo školní stravování

V záplavě přísných požadavků na provoz školních jídelen působí jako balzám na duši téměř idylické vzpomínání pamětníků na počátky školního stravování. Předpisy tehdy nebyly tak přísné, ale o to více tehdy žaludkem strávníků procházela láska kuchařek. Vzpomínejte s námi.

Autor: Ing. Pavel Ludvík
Jak kdysi začínalo školní stravování

Aktualizováno k 20.11.2023.

V záplavě informací o kontrolách školních jídelen, o požadavcích neústupných hygieniků a odborníků na výživu, o střetech se strávníky a rodiči, o snižování úvazků a platů působí jako balzám na duši téměř idylické vzpomínání pamětníků na počátky školního stravování. Na doby, kdy se vařilo méně podle předpisů a více od srdce, na doby, kdy strávník byl odolný a salmonelóze podlehl jen výjimečně. Finanční normy, výživové dávky, HACCP – to vše bylo tehdy neznámé a možná o to víc tehdy žaludkem strávníků procházela láska kuchařek.

Počátky školního stravování v Československu můžeme hledat v době po druhé světové válce, kdy bylo třeba zabezpečit přiměřenou výživu dětí, zdecimovaných válečnými událostmi. Ale tehdejší systém školního stravování nevznikal na zelené louce. Využíval dobrých zkušeností charitativních a dobročinných organizací z první republiky nebo neformálních sdružení občanů, kteří cítili, že se školním dětem musí postarat alespoň o jedno teplé jídlo.

Pěkně o těchto dobách vypráví jedna stará paní, která školní docházku absolvovala v době 2. světové války a těsně po ní.

„Do školy jsem chodila do městečka asi čtyři kilometry daleko, přes pole. V létě to byla pěkná cesta, v zimě však jsme do školy chodili zmrzlí jako rampouchy. U nás doma jsme měli jídla dostatek, ale mnozí mí spolužáci měli ve škole přinejlepším jeden suchý krajíc chleba a po vyučování je ještě čekala cesta zpátky, do okolních vesnic a samot. A tak se ve škole rozhodlo, že se žákům bude připravovat polévka, aby se před cestou domů aspoň trochu posilnili. Ale z čeho?

Náš tatínek vzal koně a vůz a začal objíždět lidi ve vesnici. Tam dali pytel brambor, tam pytel fazolí. Někdo daroval zeleninu, jiný hrnec sádla, co kdo měl, to dal. Tatínek všechno dovezl do školy a spolu s ředitelem to uložili ve školním sklepě.

Přípravu polévky dostala na starost paní učitelka, která ve škole učila domácí práce. Vzala houf dívek z vyšších ročníků a společně začaly vařit. Roztopily kamna, připravily potraviny a ve velkém hrnci vařily z toho, co rodiče darovali. Když bylo vše hotovo, přenesly hrnec horké polévky na chodbu a tam dětem nabíraly do misek…

Když jsem byla starší, vařila jsem i já. Co legrace jsme si přitom užili! Ale ne vždy se vše povedlo. Občas jsme v hrnci vařily i to, co jsme neměli. Jednou to byla třeba utěrka…“

V podobném duchu asi vzpomínají na své začátky jen některé z vás, které zažily ve školní kuchyni snad dobu let šedesátých. Čtete nás? Ozvěte se nám, prosím, s nějakou vzpomínkou na tuto dobu dávno minulou.

Možná odněkud z paměti vytáhnete obrázky vaření na starých kamnech nebo rozdělování jídla po chodbách a třídách, protože škola měla jen na zařízení kuchyně a jídelna nebyla.

Možná si vzpomenete na hromadný přesun žactva do vzdálené jídelny, který připomínal spíše běžecké závody, a dokonce se vedly tabulky, kdo kolikrát vyhrál.

Smutnější zážitky jsou z dob, kde se potraviny na oběd sháněly jen těžko, kdy pomeranče mohla dostat jen jedna jídelna v městě a ty druhé musely počkat. Jak jí záviděly…

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Foto: Freepik.com

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: MarieCh

    jak se začínalo….
    V září budu ve školních jídelnách 50 let.
    Vzpomínám na dobu, kdy jsme ráno nejprve naštípaly dřevo, donesly uhlí a roztopily sporák a kotel. Zboží se vážilo na „decimálce“ to je váha, kde se dává závaží…Kancelář jsem měla ve skladu, ve sklepě, bez okna, bez radiátoru. Byla jsem tenkrát mladá, vzpomínám ráda. Nikdy jsem nelitovala, že jsem byla ve školství.
    marie

  • Autor: zdenouš

    jídelny
    U nás to bylo podobné, brambory se skladovaly ve sklepě celou zimu,na jaře jsme je obírali jelikož byly naklíčené.Škrabaly se na škrabce ve sklepě, kde jsme v zimě měli na sobě vaťáky.Potom jsme je předškrabané vynášeli ve 30.litrových hrncích nahoru po několika schodech.V kamnech jsme topili a vařili na nich když nešla elektřina. Vařilo se pouze z hovězího předního, zadní bylo málokdy. Kuřecí maso bylo velmi málo, jelikož také nebylo. Každý den, za každého počasí se jezdilo s kárkou do obchodu pro zboží. Z ovoce byly pouze kubánské pomeranče a to málokdy a jablka s hruškami od vedoucí ze zahrady. Bramborové těsto z pytlíku nikdo neznal, takže se brambory vařily ve 30 litrových kastrolech a poté ručně loupaly. Žádný spotřební koš, tedy alespoň já si nepamatuji. Nádobí se mylo všechno ve škopkách a to nám chodilo na oběd 240 dětí. Byli jsme tři a vedoucí, která seděla v kanclu. Nastupovala jsem v roce 1984.Tenkrát byla tato práce opravdová dřina. V roce 1985 byla má čistá mzda 1300Kčs