Přeskočit na obsah

Jak lépe a snadněji využívat Jídelny.cz

Pro mnoho z vás se Jídelny.cz staly běžným pomocníkem. Používáte je každý den, každý týden. Všem vám přinášíme pár rad, triků a postupů, jak portál využívat lépe a snadněji, jak rychleji nacházet informace, které potřebujete.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Pro mnoho z vás se Jídelny.cz staly každotýdenním, někdy i každodenním pomocníkem, a brilantně využíváte možností a funkcí, které vám tento portál nabízí. Z vašich dotazů, diskusí, mailů, ale i z analýz, které nám poskytuje internet, současně vidíme, že existuje určitá skupina návštěvníků, která to tak dobře neumí. Seznamte se s radami, postupy a triky, jak portál Jídelny.cz využívat doslova na jeden klik a na první pokus.

Hledání na portálu

Na portálu je obrovské množství článků, diskusních příspěvků a dalších informací. Jak v tomto informačním obsahu efektivně vyhledávat?

Hledání

V pravém horním rohu homepage najdete políčko, obsahující slovo „vyhledávání“. Do políčka kliknete a napíšete výraz, který chcete hledat (nejlépe jedno, max. dvě slova). Pak stisknete Enter, nebo kliknete myší na vedlejší tlačítko lupy. Prohledání webu chvíli trvá, připravte se i na 10–20 vteřin. Teprve pak se objeví stránka s výsledky nalezenými v Zpravodajství. V záhlaví nad výsledky máte ovšem možnost oblast hledání změnit (jak ukazuje následující obrázek), můžete tedy hledat i v diskusi, právu apod.

Změna vyledávání

Uvědomte si, odkud vyhledávání začínáte. Bude-li to na stránce s diskusními fóry, bude se hledat v diskusních příspěvcích. Začnete-li na stránce s právem, bude se hledat v právních předpisech.

Nejprve prohledat diskusi, pak se ptát

Velmi často se v diskusi objevují dotazy na věci, které se tam už řešily a vyřešily před časem, nebo jsou v jiných diskusích. Když chcete položit dotaz, bylo by dobré nejprve prohledat diskusi, zda se tam taková záležitost už neobjevila. Zkuste to 2x, 3x a teprve když nic neobjevíte, zapište dotaz do diskuse.

V diskusi najdete stovky příspěvků zabývajících se spotřebním košem, závodním stravováním, nebo desítky příspěvků z kontrol ČŠI. Je škoda, když takové cenné zkušenosti zapadnou, nebo když se na stejné dotazy musí odpovídat znovu a znovu.

Rychlý přehled

Funkci Rychlý přehled najdete přímo v hlavním menu v sekci Zlaté odkazy, která je standardně rozbalená. Funkce vám poskytuje přehled, jaké diskuse jsou v současnosti aktivní, stručně zobrazuje poslední příspěvky v diskusi i pod články a rovněž upozorňuje na nové články a nové inzeráty v Pracovních příležitostech. Na položky přehledu se samozřejmě dá kliknout – dostanete se tak rychle do zvolené sekce. I když klikat nebudete a jen si vše prohlédnete, získáte rychle informaci o tom, co se na portálu děje. A pokud se vám zdá seznam položek v každé sekci krátký, tlačítkem Zobrazit více si ho prodloužíte.

Rychlé vyhledávání

Registrace vám dává podstatně víc možností

Registrace na portálu vám přináší řadu výhod: snadněji zapisujete do diskuze, vaše diskusní příspěvky mohou být delší, můžete nakupovat v e-shopu, přednostně dostáváte pozvánky na naše akce přímo do mailu apod.

Proto je dobré se registrovat. Jak to uděláte? Vpravo nahoře na homepage najdete odkaz Registrace.

Registrace

Když na něho kliknete, objeví se přihlašovací formulář, ten vyplníte a uložíte. Při vyplňování věnujte mimořádnou pozornost přezdívce/přihlašovacímu jménu (budete pod ním vystupovat v diskusi), heslu (zajišťuje vaše přihlášení) a e-mailu (kontakt s redakcí). Důležité jsou však i další informace, např. ty, které slouží pro vystavení daňového dokladu v e-shopu.

A jak se v případě potřeby přihlásíte? Vedle odkazu Registrace najdete odkaz Přihlášení. Kliknete na něj, zadáte vaše jméno a heslo, kliknete na tlačítko Přihlásit a je to.

Přihlášení

Po úspěšném přihlášení vidíte na místě, kde původně byly odkazy RegistracePřihlášení, vaše jméno a odkaz Odhlásit.

Nutnost se opakovaně přihlašovat eliminujete tím, že při přihlášení zaškrtnete políčko Trvalé přihlášení.

Uchovávejte jméno a heslo

Zapamatovat si nebo bezpečně uchovávat jméno a heslo je samozřejmě problém. Hesel máme obvykle více, někdy i mnoho a tak se stane, že se zapomenou. Omlouváme se, v takovém případě opravdu nemá smysl psát do redakce, protože ani my vaše jméno a heslo neznáme, ani ho nemůžeme zjistit.

Heslo si v případě potřeby můžete nechat zaslat na mail, který máte uvedený ve vašich registračních údajích, jen ho musíte udržovat funkční.

Zaslaní hesla najdete v přihlašovacím okně pod odkazem Zapomenuté heslo.

Osobní nastavení portálu Jídelny.cz

Registrace má ještě další výhodu. Jste-li přihlášení, pak na homepage vpravo nahoře vidíte u vašeho jména také odkaz Moje Jídelny.cz. Tato funkce vám umožňuje na jedno místo soustředit odkazy na ty články, zákony, jídelníčky, recepty a další místa a dokumenty portálu, které často používáte. Jak na to?

1. Přihlaste se

2. Článek, dokument, zákon si zobrazte na displeji.

3. Najeďte myší na odkaz Moje Jídelny.cz (bez klikání), a uvidíte seznam odkazů, které jste si tam nastavili.

4. V seznamu klikněte na Přidat aktuální stránku >.

5. Do následujícího formuláře zapíšete název stránky.

6. Vše ukončíte pomocí tlačítka Přidat stránku.

Oblíbené

Když budete chtít jednu z těchto stránek zobrazit, najedete na Moje Jídelny.cz a v rozbalené nabídce na stránku kliknete.

Když budete chtít položku z nabídky odstranit, nebo změnit název, kliknete přímo na odkaz Moje Jídelny.cz, objeví se seznam vašich stránek a pomocí odkazů Upravit/Smazat ho upravíte.

 Moje jídelny

Nemusíte se pořád přihlašovat

Jestliže se přihlásíte, budete automaticky přihlášeni ještě 2 hodiny po vaší poslední činnosti, a to i když zavřete prohlížeč. Jestliže při přihlašování zaškrtnete políčko „trvalé přihlášení“, vaše přihlášení vydrží celých 30 dnů. Seznam Moje Jídelny.cz a všechny další výhody přihlášeného tak budete mít k dispozici stále.

Vzkazovník míří do redakce a ne do diskuse

V levém dolním rohu homepage najdete Vzkazovník, pomocí něhož posíláte do naší redakce vzkazy. Tento nástroj je určen na připomínky k obsahu portálu, na jeho hodnocení apod. Často jím ale posíláte také různé dotazy. Pokud známe odpověď, snažíme se vám ji poslat, ale někdy to bohužel není možné. Chcete-li o vaší záležitosti s někým diskutovat, musíte psát do Diskuse a ne do Vzkazovníku.

Vzkazovník

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se