je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Před časem se na portálu Jidelny.cz začalo živě diskutovat o zdražování potravin a z toho plynoucím zvyšování poplatků za stravu v našich jídelnách. Protože podobné kroky jsou vždy nepopulární, pojďme se společně zamyslet nad tím, jaká existují v této situaci řešení.
Zdražování potravin
Uplynulý rok přinesl v růstu cen potravin hned několik skoků. Nejprve začátkem prázdnin zdražili po několikaměsíčním vyjednávání pekaři, a to průměrně o 15 až 20 %. Na startu nového školního roku přišlo na základě kritické situace na mlékárenském trhu postupné zvyšování cen mléka, mléčných výrobků a másla. To se nyní prodává asi o 40 % dráž než v září. O téměř 20 % vzrostly ceny mouky, kuřat, bramborového těsta, předpokládá se zdražení rostlinných tuků, olejů a ostatních komodit. Od 1. ledna 2008 dojde navíc ke změně DPH z 5 % na 9 %. Jak může jídelna čelit stále narůstajícím nákladům?
Otázky pro vedoucí
Redakce tohoto portálu oslovila šestici zkušených vedoucích ŠJ, aby se podělily se svými názory a tím pomohly dalším v jejich rozhodování. Byly jim položeny tři otázky:
- Myslíte si, že bude možno se obejít bez zdražení a růst nákladů pokrýt vyhledáváním levnějších dodavatelů a omezením salátů a zákusků?
- Je ještě nějaká jiná možnost, jak pokrýt zvýšené náklady, aniž byste zvedali cenu stravenek?
- V případě, že se rozhodnete pro zdražení stravenek, kolik máte nyní cenu oběda a o kolik od ledna zdražíte?
Názory a odpovědi
K prvnímu tématu napsala paní Rojíčková: “Již v dnešní době při nynějších cenách každá rozumná vedoucí vyhledává levnější dodavatele a vyhledává zboží, které je např. v akci.“ A z odpovědi paní Procházkové lze k tomu doplnit: „Pokud se jedná o malou školičku nebo mateřinku a k tomu ještě na venkově, která je odkázána na jednoho dodavatele, tak je to nereálné.“ Dále paní Procházková doporučuje: „…omezení zákusků a různých sladkostí, ale ne na úkor zeleninových salátů. K přípravě salátů využívat více domácích surovin, např. hlávkové nebo kysané zelí, mrkev apod.“ A jak píše paní Rojíčková: „Omezit saláty by byla velká chyba – děti se je již naučily konzumovat a v mnohých rodinách budou právě po novém roce šetřit na této položce.“
Mám podobný názor. Zákusky, moučníky a různé tyčinky jsme už omezili, nedáváme je častěji než 1x měsíčně. I tak mají děti sladkostí až dost.
Paní vedoucí Lukášová se ve své odpovědi zamýšlí nad tím, aby neklesala kvalita připravovaných jídel. Školní stravování chce od ledna zdražit o 2,- a závodní o 3,- koruny s odůvodněním: „Dospělí strávníci nikdy nejdou na oběd, který je levnější než náklady na potraviny.“
O tom, že „výrazně levnější dodavatelé nejsou a nebudou“ je přesvědčena paní Zachová a dále píše: V současné době v naší jídelně platí děti 15 let a více 23,- Kč (11-14 let 18,50 Kč; 7-10 let 16,- Kč). Od ceny je daná i norma masa a ta je 100 g, 80 g, 70g (např. kuřata 240 g, 200g, 170g). Pokud bychom nechtěli zdražovat, tak možnost by byla v úpravě normy masa a změny normování.“ Od ledna 2008 obědy zdraží, ale ještě není rozhodnutá o kolik.
Ani paní vedoucí Bardová nevidí jinou možnost než poplatky zvýšit: „Nyní máme cenu podle věkových skupin 7-10 roků 19,-Kč, 11-14 roků 21,-Kč, 15-18 roků 23,-Kč. Zatím uvažujeme o zvýšení 2,-Kč u každé věkové skupiny.“
Jiné limity má ve své jídelně paní vedoucí Dostálová: “U mne rodiče platí: 20,00 Kč = děti 7-10 let, 22,00 Kč = děti 11-14 let, 24,00 Kč = děti 15 let a více. Zatím vycházím velmi dobře.“
Jak je zřejmé, každá jídelna má stanoveny normativy podle vlastních podmínek a odlišností provozu. Hodně provozoven určitě bojuje i s nedostatkem pracovních sil a musí pak více využívat polotovarů, které samozřejmě nejsou levné.
A jak je to u nás?
Naše jídelna se nachází v malé obci a připravuje asi 350 obědů pro dvě mateřské školy, základní školu, zaměstnance a cizí strávníky. Vaříme pouze jeden druh jídla. Ceny obědů máme stejné už několik let: děti 7 – 10 let 15,- Kč, děti 11 – 15 let 17,- Kč a děti nad 15 let 18,- Kč. Až na mléko a mléčné výrobky nemáme problémy s plněním spotřebního koše. Mám asi 35 různých dodavatelů a hodně využívám nákupů zboží za nižší cenu v akcích. Šetříme i tím, že si sami škrabeme brambory, saláty připravuje z čerstvé zeleniny od místního zemědělce, polotovary a hotová jídla zařazujeme jenom občas pro zpestření jídelníčku. Při nynějších cenách potravin se nám ale už vaří špatně a s kuchařkou musíme hodně přemýšlet při plánování jídelníčku.
Proto jsem rozhodnutá od 1. ledna 2008 zdražit obědy o 2,- Kč, už jsem o tom mluvila s ředitelem naší školy. Měsíčně to bude pro děti znamenat průměrně o 44,- Kč více. A to snad není moc. Doufám, že nám to nepřinese odliv strávníků.
Závěr
Jednoznačná odpověď na současné zvyšování nákladů na potraviny neexistuje, ale většina vedoucích se shoduje na tom, že se bez zdražení obědů neobejdou. Některé plánují tento krok už na 1. leden, jiné počkají, až co ukáže první měsíc příštího roku. Někde ceny zvyšovali již od září a teď nemají problém. Snad jsem vám spolu s několika zkušenějšími vedoucími dala nějaký námět na přemýšlení…….ale rozhodnout se již budete muset sami.
Vyhláška 107/2005 Sb. s finančními normativy
Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech
je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Diskuze
Autor: majka
ceny jídel
Jak jsem již uvedla v diskusi, oznámili jsme zvýšení ceny stravného rodičům s dostatečným předstihem a zatím se nenašel nikdo, kdo by to nepochopil při ´momentálním vývoji cen. Spíš se divili, že jsme to neudělali už dříve. Snad nám bude nový limit stravného stačit. Přeji všem pěkný den.M.K.