Přeskočit na obsah

Jaké jsou požadavky dětských strávníků a jak na ně reagují ostatní? (1)

Požadavky dětí na jídlo ve školní jídelně se v posledních letech změnily. Svou roli v tom hrají zkušenosti s reklamou, provozy rychlého stravování, ale i to, jak se změnilo stravování doma. Jak moc o těchto změnách víme? Tušíme je nebo je máme podloženy objektivními údaji?

Autor: Anna Packová

Zpracování referátu na téma „Jaké jsou požadavky dětských strávníků a jak na ně reaguje škola, školní jídelna a potravinářský průmysl?“ mi způsobilo nemalé starosti. Jak jistě všichni víte, v současné době se téma školní stravování začíná objevovat v médiích stále častěji a proto pro mě bylo obtížné zpracovat tento námět tak, aby byl pro čtenáře či posluchače atraktivní. Jsem si vědoma toho, že přehled, který zde uvedu, není pro většinu z vás nijak zvláště objevný ani převratný, měl by však sloužit k poměrně jasné představě o tom, jak obtížný úkol je stavěn před školní stravování a jak vysoké požadavky jsou na ně kladeny.

Abych dosáhla co nejobjektivnějšího pohledu na danou problematiku, poprosila jsem o spolupráci kolegyně a kolegy ze školních jídelen v Brně. Ze 135 oslovených školních jídelen mateřských a základních škol mi na moji anketu odpovědělo 62 vedoucích z mateřských škol a 25 vedoucích ze základních škol. Na základě informací těchto respondentů jsem sestavila tabulky a grafy, které pro lepší vizuální představu znázorňují stávající situaci z pohledu pracovníků školních jídelen.

Nejoblíbenější jídla v MŠ

Počet

rajská omáčka

44

smetanové omáčky

36

krupičná kaše

33

sladká jídla (všeobecně)

28

bramborová kaše

26

dukátové buchtičky

24

špagety

23

pokrmy z kuřete

20

těstoviny (všeobecně)

16

řízky

9

pizza

7

Neoblíbená jídla v MŠ

Počet

ryby

42

syrová zelenina

24

tepelně upravená zelenina

19

luštěniny

19

játra

15

mléko

11

tvarohové pomazánky

9

koprová omáčka

8

fazolky na smetaně

7

rybí pomazánky

7

Co by děti jedly nejraději v MŠ

Počet

hranolky

25

sladká jídla

13

uzeniny

11

hamburgery

7

párek v rohlíku

6

Nejoblíbenější jídla v ZŠ

Počet

špagety

20

rajská omáčka

17

smetanové omáčky

17

pokrmy z kuřete

13

pizza

12

smažené pokrmy

11

sladká jídla (všeobecně)

10

dukátové buchtičky

9

krupičná kaše

8

mletá masa

5

Neoblíbená jídla v ZŠ

Počet

ryby

24

tepelně upravená zelenina

16

luštěniny

13

játra

5

syrová zelenina

4

Co by děti jedly nejraději v ZŠ

Počet

hranolky

20

smažené pokrmy

9

uzeniny

6

sladká jídla

5

omáčky

4

dezerty

3

Jak tedy vidíme, děti v mateřských školách zvolily na nejvyšší příčky oblíbených pokrmů taková jídla, která musí jistě všem lékařům a pracovníkům, zabývajícím se otázkou správné výživy naší mladé generace, přidělat nemálo vrásek na čele. Převážná většina je sice moc „dobroučká“, ale pro zdraví naší nastupující generace „nic moc“ (snad až na bramborovou kaši, obsah mléka v některých z nich a pokrmy z kuřete). Druhý graf, představující zastoupení neoblíbených jídel nás také nepotěší a většině z nás je jasné, že by hodnoty těchto grafů měly být právě naopak.

Graf, znázorňující přání dětí, co by mělo být nejčastěji v jídelníčku zastoupeno, je plně poplatný současným stravovacím trendům ve stylu „fast food“. S podivem a i lítostí musím konstatovat, že takováto „vyhraněnost“ již u dětí této věkové skupiny je alarmující.

Žáci základních škol nás také moc nepovzbudili, protože ačkoliv jsou grafy oblíbených, neoblíbených a požadovaných pokrmů poskládané trochu jinak, ve finále vidíme, že i tato kategorie starších strávníků inklinuje k nepříliš zdravému způsobu stravování.

Anna Packová, odborný referent pro školní stravování, Magistrát města Brna

Autor: Anna Packová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Eva Flejberková

  Šk. strav. kontra Mc’Donald’s
  Minulý týden jsem poprvé v životě navštívila Mc’Donald’s, protože mě zajímalo co je na tomto způsobu stravování tak úžasného. Navštěvu jsem vykonala se svým pětiletým vnukem a poznatek to byl pro mě, jako metodika školního stravování docela šokující. Převážnou většinu hostů tvořily matky s dětmi předškolního věku. Děti pojídaly hranolky a jiné smažené dobrůtky a popíjely colu.
  Vše bylo podáváno převážně v plastových obalech. Přeji všem vedoucím školních jídelen pevné nervy při jejich těžké práci, protože se obávám, že při boji se zařízeními “ fast food“ není možné bez osvěty široké veřejnosti prosazovat tzv. “ normální stravování a kulturní stolování .“

  • Autor: k tomu

   Re: Šk. strav. kontra Mc’Donal
   Myslím si, že bychom snad ani nechtěli v jídelnách konkurovat McDonaldům a KFC, ale určitě by jídelnám prospělo více barevnosti, lepší vybavení a kulturnější prostředí.

   Stále nejsou peníze. Ráda bych atraktivně zařídila prostředí jídelny, ale musela jsem vytáhnou i staré vyřazené tácy a dát je znovu do provozu, na nové talíře – proč by nemohly být barevné??? – nejsou peníze, nová výdejní linka je zbytečná, na co barevné ubrousky? Na hezké oblečení pro kuchařky není také peněz … na a tak děti láká fast food. Ale jedno jídlo stojí kolem stovky, bez nápoje. U nás dostanou polévku, teplé jídlo s možností přídavku, dezert nebo ovoce a nápoje bez omezení … za cenu pětkrát nižší. Myslím si, že záleží na IQ rodičů, co je pro děti lepší, ale ruku na srdce, na kafíčko bych si také raději zašla do kuturního prostředí fast foodu než sedět u nám v jídelně.