Právo k nápojům moc neříká
Vyhláška o školním stravování uvádí, že součástí každého denního jídla je nápoj, ovšem neříká jaký, ani k jakým jídlům se mají nabízet jaké nápoje. V praxi jsme pak někdy svědky toho, že se k vepřovému se zelím nabízí mj. i mléko. Dospělým to připadá divné, některé vedoucí jídelen to dokonce nepovažují za vhodné, ale jiné se tím nezaobírají a tvrdí, že když to dětem nevadí, ať si to pijí. Děti si k takovému obědu mléko skutečně dají a bez velkých následků.
Podrobněji se k zajištění pitného režimu vyjadřuje Nutriční doporučení. Také je vhodné mít na paměti limit obsahu cukru v nápojích, který je podle pamlskové vyhlášky 5 g na 100 g nápoje, metodika Zdravé školní jídelny je ještě přísnější: obsah cukru by podle neměl přesahovat 2 g na 100 g nápoje.
Praktická doporučení odborníků k pitnému režimu ve školní jídelně si můžete přečíst v článku Vhodné nápoje ve školní jídelně.
Jaká je praxe
Podívejme se, jaká je skutečná praxe. Ta se dá dobře vypozorovat zejména v jídelních lístcích. Tedy ne vždy, protože řada jídelen se s uváděním nápojů do jídelníčku neobtěžuje. Podle nich je to samozřejmost a uvádět ji považují za zbytečné. Je v tom ale trochu neúcty k zákazníkovi i porušování právních předpisů, zejména zákona na ochranu spotřebitele č. 634/1997 a zákona o potravinách č. 110/1992. Podle nich musí být prodávaný produkt dobře popsaný a zákazník má právo vědět, co si objednává nebo kupuje.
Voda je nad zlato
Čistá voda se již před mnoha lety stala skutečně základním nápojem, který mají strávníci v řadě jídelen k dispozici. A je potěšitelné, že jejích fanoušků přibývá. V jídelnách, kde k obědu nabízejí více nápojů na výběr, je voda v jídelníčku uvedena téměř vždy. A když ne čistá, tak ochucená citronem či pomerančem, nebo s mátou, s meduňkou apod. Často tomu tak bývá i v těch jídelnách, kde si strávníci nápoje vybírat nemohou. Např. březnový jídelní lístek z Brna uvádí za dva týdny 5x vodu, 4x prostřídanou čajem a jen 1x hruškovým džusem.
Není čaj jako čaj
V jídelním lístku jedné mateřské školy můžeme vidět, jak se s železnou pravidelností střídá ráno mléčný nápoj a odpoledne čaj. Slovo čaj se obvykle chápe jako nápoj, připravovaný louhováním lístků čajovníku v horké vodě. Mají ale děti ve zmíněné školce skutečně každý den černý čaj? Určitě ne. Nestálo by za to ty čaje upřesnit?
Čaje mohou být i z jiných rostlin, např. ovocné čaje. A těch je velké množství. Obecný a trochu neurčitý výraz ovocný čaj se v jídelním lístku určitě snese zejména tehdy, když se strávníkům nabízí pestrá směs různých nápojů, mezi kterými najdeme občas i ten ovocný čaj. Ne však tehdy, když se ovocný čaj opakuje 20x za měsíc. Lepší by bylo uvést, že děti dostanou čaj borůvkový, rybízový, čaj dobré ráno apod. V jídelníčcích různých jídelen ale vidíme i čaje bylinné, např. rakytníkový, meduňkový, lipový, bezový květ, ojediněle také čaj švédský a čaj rooibos.
Jak sladit nápoje
Na jednom školení pro vedoucí školních jídelen byl prezentován jídelní lístek z mateřské školy z malého města. Celkem často obsahoval nápoje z mléka, zařazované velmi pestře, a bylo jasné, že výživové normy budou v té jídelně splněny. Kromě mléka a občas kupovaných jogurtových nápojů v něm byla také káva, kakao, malkao, granko, caro. Účastnice školení to moc neoceňovaly, spíše kritizovaly, že obsahuje moc sladkých nápojů. Autorka zmíněného lístku však s přehledem uvedla, že tyto nápoje nesladí tak moc, jak si většina myslí a jak je asi běžné, ale jen velmi mírně, aby dodržela doporučení 2 g cukru. Mimochodem: v této školce téměř nenajdete v jídelníčku výraz ovocný čaj. Paní vedoucí vždy poctivě vypíše, o jaký čaj jde: šípkový, broskvový, lesní směs, malinový, borůvkový, višňový a jeden druh zařazuje nejvýše 2x měsíčně. Její snaha lépe prodává práci kuchařek, je dobře vidět, jak pestrý pitný režim děti mají.
Uveďte, že nápoje jsou bez cukru
V další jídelně – tentokrát ZŠ – jsme rovněž našli velmi rozmanitou nabídku nápojů: vždy 3 druhy k obědu, mezi nimi je pravidelně čaj (ovšem pokaždé jiný) a vždy s upozorněním – bez cukru. Podobně v jiném městečku na Moravě, kde vedoucí jídelny zde prakticky každý druhý den zdůrazňuje: neslazený ovocný čaj. To je správné, ovocné čaje jsou přirozeně nasládlé, a proto je není třeba sladit.
Oproti tomu v březnu v Plzni vystřídali tuto paletu nápojů (každý den jeden):
jablečný mošt, voda s hruškovým sirupem, čaj ovocný, čokoládové mléko, nápoj rakýtek, čaj s citrónem, jablečný mošt, voda se sirupem s příchutí kiwi, čaj ledový, voda s jahodovým sirupem
Nápoje vypadají docela sladce, voda se v tomto jídelníčku najít nedá, takže doufejme, že vše bylo slazeno jen velmi mírně.
Podle vašich zpráv na mnoha místech neslazené nápoje opravdu nejsou. Je to asi záležitost dlouhodobějšího úsilí a výchovy strávníků.
Jak volit nápoje na výběr
Ve školních jídelnách základních a středních škol se již stalo téměř pravidelností, že se strávníkům nabízí nejméně 2 druhy nápojů. Ve školní jídelně v Hradci Králové je však jejich bližší popis nahrazen výrazem nápojový automat se 4 příchutěmi. Je pěkné, že si zde děti mohou vybrat z tak široké nabídky, působí to však dojmem, že děti si mohou vybrat ze 4 instantních přeslazených nápojů. Nebo podobný případ z Vrchlabí: jídelníček opět neobsahuje výčet nápojů, jen souhrnnou informaci Nápoje: každý den výběr ze 4 druhů, mj. i voda a mléko. Zde ale informace aspoň trochu naznačuje, čeho se děti mohou napít.
Oč lépe působí, když vedoucí nápoje podrobně vypíše – tak jako třeba v jednom moravském městečku, kde jídelna každý den nabízí na výběr dva nápoje a za 2 týdny jsme jich napočítali hned 15 různých druhů.
Mohou-li si strávníci nápoje vybírat, mělo by být samozřejmostí, že často bude v jídelníčku zařazeno mléko nebo mléčné nápoje. Zejména některé druhy biomléka provází skvělá pověst a dětem chutnají.
Inspirující nabídka nápojů
Nabídka nápojů některých jídelen je velmi široká a může nás inspirovat. Za zveřejnění stojí např. tento soupis za 14 dnů:
Po: neslazený ovocný čaj, čistá voda
Út: neslazený ovocný čaj, čistá voda
St: 100% ovocný mošt, ovocno-bylinný čaj, čistá voda
Čt: ovocno-zeleninový džus, bylinkový čaj, čistá voda
Pá: ovocný čaj, čistá voda
Po: neslazený ovocný čaj, mléko, čistá voda
Út: 100% ovocný džus, ovocný čaj, čistá voda
St: ovocný nápoj Lesněnka (z čerstvého ovoce), čaj bylinkový, čistá voda
Čt: ovocný čaj, čistá voda
Pá: bílá káva, neslazený ovocný čaj, čistá voda
Další nápoje v jídelníčcích jídelen
Zvláštní kapitolou jsou ovocné džusy, šťávy, a ovocné nápoje: mnohdy velmi rozdílné kvality, s různým obsahem ovoce a často i cukru. K obědům jistě možné jsou, ale uvážlivě. V jídelníčcích se objevují i nápoje zeleninové: např. okurková limonáda si razí cestu jen velmi pomalu, podobně různé fresh nápoje z ovoce a zeleniny, smoothie apod. Na jejich výrobu musí mít jídelna vhodné zařízení, spotřeba potravin je docela velká, ale cena také a vyrobit takové nápoje pro stovky dětí je časově téměř nemožné.
Používají se i různé přírodní ovocné koncentráty, nápoje vyráběné nejrůznějšími technologiemi, klasické instantní nápoje, nebo nápoje typu horká čokoláda, kapučínek apod. To, jak jsou vhodné pro školní stravování, by se muselo posoudit podle jejich konkrétního složení.
Pozvánka na Vydáno Ukázky přípravy některých zajímavých a osvěžujících nápojů budou jedním z témat pořadu Vydáno pro školní jídelny 16. června 2022. Chcete-li nabídnout svým strávníkům takové nápoje, shlédněte ho. |
Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: majka1
nápoje – specifikace
také v jídelníčku nápoje neuvádíme, ale pod jídelníčkem máme uvedeno, že denně je k dispozici výběr z mléčného, slazeného a neslazeného nápoje. U výdeje je pak uvedeno, co děti pijí. Výběr nápoje řídíme i podle aktuálního plnění spotřebního koše, pokud potřebujeme dotáhnout spotřebu ovoce, zařazujeme nápoje z mražených koncentrátů nebo ovocné mošty.
Autor: Pavel Ludvík
Nápoje souhrnně pod jídelníčkem nejsou vysloveně špatně, dělá to řada jídelen. Některé z těch, které píší nápoj přímo k jídlu, mně řekly, že je to mj. proto, aby jim někdo nemohl vyčíst, že např. k vepřové se zelím nabízejí mléko, nebo že ke sladkému jídlu nabízejí slazený nápoj.
Autor: Michaela T.
Bylinkové čaje
Zajímalo by mě, zda je vhodné a možné zařazovat bylinkové čaje do jídelníčku dětem mateřské školy. Zda můžeme použít mátu nebo meduňku vypěstovanou na školní zahradě.